Buitenlandse!) Overzicht. da 4e kade onder deie gemeente, aangereden de doof stomme bedelaar J. P., wonende in de Messemaker- ateeg. Naar het gasthuis overgebracht gaf hij kort daarna den geest. De gemeenteraad te Oudewater stelde degemeen- terokening over 1889 vast tot eer. bedrag van f 26300.69 aan ontvangsten en ƒ26844.26' aan uit gaven. Voor het sottersoollege rijn de volgende dubbeltallen opgemaaktde heeren A. van Aelst en J. de Ruwe (aftr. leden) en de heeren H. Beneman en J. J. N. Fischer. De winterdienst op de Nedorlandsohe staatsspoor wegen, die het voormalige Rijnspoorwegnet uitmaken, begint, zooals reeds werd gemeld, den 15den October a. 8. In den loop der treinen worden de volgende veranderingen gebracht Trein Amsterdam 9.25 vm. stopt voortaan te Breu- kelen en te Maarsen en komt te Utrecht om 10.15. Trein UtrechtArnhem 8.20 vm. vertrekt drie minuten later dan thans; trein UtrechtArnhem 4.21 nm. vertrekt 4 minuten later dan thans; trein UtrechtArnhem 6.20 nm. komt te Arnhem om 7.20 (nu 7.25) en vertrekt van daar om 7.27 (nu 7.30). De trein, thans om 6.86 nm. uit Zevenaar vertrek kende en, zonder te Arnhem en Utrecht op te hou den, om 8.10 te Amsterdam aankomende, vervalt. Trein UtrechtAmsterdam 9.03 nm. stopt enkel te Nieuwersluis en komt 9.40 te Amsterdam (10 minuten vroeger dan thans). In de plaats van trein UtrechtAmsterdam 10.30 nm., stoppende te Maarsen, Breukelen en Nieuwer sluis, komen twee treinen, de een 10.10 uitUtreoht vertrekkende en stoppende aan alle stations, de an der om 10.30 vertrekkende en enkel te Nieuwersluis stoppende. De dienstregeling tusschen Amsterdam en Botter dam's-Gravenhage, Rotterdam en 's-Gravenhage en op de lijn LeidenWoerden blijft onveranderd. De onderwijzers te Amsterdam, die hunne mede werking gemeend hebben niet te moeten verleenen bij de kinderfeesten, die ter gelegenheid van den verjaardag van prinses Wilhelmina op aanstaanden Maandag aldaar gehouden zullen worden, hebben aan de betrokken autoriteit verlof verzocht om op dien dag met de kinderen hunner scholen voor hunne (der onderwijzers) rekening een uitstapje te mogen maken. Het verlof daartoe is hun echter geweigerd. In de Staatscourant is opgenomen het verslag der commissie, gedurende dit jaar te Breda belast met het afnemen der examens van apothekersbediende (le zitting). Van de candidaten, die zich hadden aangemeld, trokken zich drie mannelijke vóór het examen terng, zoodat het examen werd afgelegd door 72 candidaten, namelijk 29 vrouwelijke en 33 mannelijke. Van dezen slaagden 21 vrouwelijke en 14 mannelijke. Twee mannelijke candidaten trokken zich gedurende het practisch examen terug. Afge wezen werden 7 candidaten voor lager onderwijs en beginselen der natuurkunde (1 vrouw, en 6 mann.); 13 candidaten voor theoretische receptuur (6 vr. en 7 mann.)5 candidaten voor practische receptuur (1 vr. en 4 mann.) Onder de vrouwelijke candidaten, opgemerktmijn verscheurd en beleedigd portret, zooals ik zelve iederen dag verscheurd en beleedigd wordt Zou mijnheer De Beaurand daarbij ook onder den invloed van een geheime drijfveer gehandeld hebben Of was het een blinde haat, eene vlaag van waanzin, uit jaloezie Zij hield opdit woord, aan haren mond ontglipt, riep den blos weder te voorschijn, 'die tot zelfs haar voorhoofd bedekte, maar dadelijk daarop weder ver dween. Benoist was ontroerd, evenals zij. Jaloersc'n 1 hernam de joage vrouw. Maar waarom, en om wie? Ik ben uit het klooster ge nomen toen ik achttien jaar wastot dat oogenblik had ik niemand gezien dan de vrienden van de familie De l'olrev, vacantie-kennissen, zooals eene voorzich tige moeder die uitnoodigt terwijl hare dochters tehuis zijn, menschen die niets aan zich hebben om de verbeelding van schoolmeisjes te prikkelenEn heb ik in de wereld ooit een enkel man ontmoet, die mij belangsteUing inboezemde? Gij weet hoe men ons, huwbare meisjes, leidt. Men laat alleen de zorgvuldig uitgezochte pretendenten van nabij zien Raymond alleen, van al degenen, die ik ontmoette, bezat dergelijke eigenschappen, die in staat waren achting in te boezemen Zij aarzelde en streed een oogenblik met zichzelve, maar eensklaps ontglipte haar de bekentenis die Be noist verwachtte Niettemin beminde ik hem niet; neen, ik gevoelde geene liefde voor heml Het was meer die zich aangemeld hadden, waren 2 die een diploma eindexamen hoogere burgerschool met 5jarigen cursus hadden, 2 hadden eene acte als onderwijzeres, ter- wijl eene in het bezit was van een diploma eind examen eener middelbare school met 4-jarigen cursus. Onder de mannelijke candidaten hadden 8 een diploma eindexamen eener hoogere burgersohool met 5-jarigen cursus, 3 een diploma le natuurkun dig examen, 1 diploma overgangsexamen 4de-5de kl. gymnasium, 1 diploma litt. math, examen. Aan al doze candidaten werd vrijstelling verleend voor lager onderwijs of lager onderwijs en beginselen der na tuurkunde. Te Weesp heerscht momenteel extra-groote be drijvigheid. Er is namelijk sedert een paar weken een begin gemaakt met het bouwen van een geheel stel nieuwe fabrieken, woonhuizen en arbeiderswo ningen, enz. enz. voor de bekende cacao-firma C. J. van Houten Zoon aldaar. De aannemer van dien bouw, de heer A. T. van Wijngaarden, heeft zijn geheele personeel, dat daarby werkzaam zal zijn, ongeveer 500 man, tegen ongelukken verzekerd bjj de Employer's Liability Assurance Corporation, Lim. te Londen, die in Nederland vertegenwoordigd wordt door de firma Hienfeld Rapp te Amsterdam. Op Zaterdag 13 September zal in het gebouw «Caledonia" te Rotterdam de eerste provinciale ver gadering gehouden worden der Vereeniging tot op leiding van onderwijzers ea onderwijzeressen in Zuid- Holland. De werkzaamheden zullen zich bepalen tota. mededeelingen4. het ontwerpen van een reglement voor de nieuwe Vereeniging; c. het kiezen van een bestuur; d. het doen van voorstellen. In het concept-reglement komt o. a. voor De Vereeniging stelt zich ten doel de bevordering van eenheid in de opleiding van onderwijzers en onder wijzeressen. Zij tracht dit doel te bereikenlo. door het be spreken van onderwerpen, die daarop betrekking hebben2o. door bet aanwenden van middelen, die daartoe kannen strekken3o. door de mededeeling van ervaringen betreffende de opleiding; 4o. door zioh in betrekking te stellen met soortgelijke vereeni- gingen in en buiten de tweede inspectie. Leden kunnen zijn alle onderwijzers in de provincie Zuid-Holland, die sieh aan de opleiding van onder wijzers wijden. In de maand September wordt eene algemeens vergadering gehouden, waarvan tyd en plaats door het bestuur worden 'vastgosteld. Het kan ook boven dien op andere tijden eene vergadering uitschrijven. Het bestuur noodigt tot het bywonen der verga- doringen den inspecteur der tweede inspectie en de schoolopzieners in Zhid-Holland uit. Deze Vereeniging komt in de plaats vgn de jaar- lijksche bijeenkomsten van onderwijzers aan de rijks normaallessen in de tweede inspectie, welke in de laatste jaren door den heer Moens werden bijeenge roepen en geleid. Omtrent den brand te Tokay, de geboorteplaats van den beroemden Hongaarschen wijn, wordt gemeld Tokay telt 4500 inwoners en had zes kerken, vier hotels, vijf scholen, een bibliotheek, een museum en een schouwburg. Deze gebouwen zijn alle vernield, en van de gewone huizen zijn er slechts 13 gespaard c medelijden. Zij boog het trotsche hoofd alsof zij zich veroot moedigde, en vorvolgde snel Medelijden, omdat ik een voorgevoel had, dat ik hem nooit zoo zou kunnen liefhebben als hjj het wen8chte. Hot is waar, mijnheer, voegde zij het hoofd opheffende en Benoist aanziende, er bij, ik heb hem beweend, maar ik heb hem niet bemind. Wat las zij in de oogen, die elke beweging harer lippen verslonden? Was het zegepraal, vreugde of een verzoek Zij bleef onbewegelijk, terwijl een zalig gevoel haar de macht en den wensch om te spreken benam, verlegen maar overtuigd, dat zij eene kloof op haar levensweg had overschreden en dat zij van nu af niet weder terug kon. Mevrouw, zeide Benoist langzaam, gij hebt van mij volkomen openhartigheid verlangd; ik heb u gehoorzaamd. Vergun mtj op mijne beurt eene eer biedige vraag. Zij weigerde niet; hij vervolgde. Gij hebt mij onlangs gezegd, dat gij later in afzondering zoudt gaan wonen, onder uwen meisjes naam Doet gj dat omdat het huwelijk u een onoverwinbaren afkeer inboezemt P Zij antwoordde niet. Gelooft gij niet, dat eene vereeniging, gegrond op eene beproefde genegenheid, u een gewenschten steun zou geven en u in staat zou stellen gelukkig te leven Maar, mijnheer, riep de jonge vrouw met dezelfde v gebleven. De brand ontstond gedurende den nacht en werd door den hevigen wind in korten tijd zoo uitgebreid, dat aan blusschen niet meer te denken viel, vooral omdat er geen voldoende watervoorraad was. De inwoners zochten hun heil in de vlucht en brachten den naoht buiten de stad in de open lucht door. Sedert de overstrooming van Szegedin is in Hon garije geen stad door een zoo groote ramp getroffen. Tokay ia gesticht in de 14e eeuw en is bekend door de belegeringen door de Turken in de 16e en 17e eeuw. Voorheen was de stad zeer welvarend, maar sedert de phylloxera zich voor eenige jaren ia de wijngaarden vertoonde, is het stadje aanmerkelijk achteruitgegaan. Evenwel was ook nu nog de wijn oogst zeer aanzienlijk. Menschen kwamen bjj den brand niet om. In dit opzicht was men te Tokay gelukkiger dan te Karna, een stadje bjj Debreczin, dat op denzelfden dag afbrandde en waarbjj 10 personen hun leren verloren. In goen jaren zijn in Hongarye zooveel steden en dorpen door brand vernield als in dit jaar. Houten huizen en volkomen gebrek aan bluschmiddelen zijn de voornaamste oorzaken van de vele branden in Hongarije, die bjjna altijd met de geheele vernieling der plaats eindigen. De Zweedsche zwemmer Gustaaf Akej heeft in 9 uren tijds den afstand van 80 kilometers afgelegd, welke den phare du Planier scheidt van het établis sement du Boucan Blanc de Marsaille. In de 9 uren dat hjj in het water gebleven is, nuttigde Akej een weinig vleesoh, eenige vruchten, twaalf ,harde eieren en dronk een liter wijn en twee flesscben cog nac. Indertijd heeft hij in den golt van Finland een afstand van twee en twintig meters afgelegd bjj een koude van 8 graden Celsius, waarna bjj vier en twintig uren buiten kennis gebleven is. Verleden jaar is Akej de Bond overgezwommen. Honderden personen, waarbij gerekend de vacantie hebbende schooljeugd, maken in de om de gemeente liggende velden van Roermond jacht op kikvoracben. Het moge vreemd klinken, maar de achterste beentjes dier dieren, behoorlijk in boter gebraden of gestoofd, geren een zeer smakelijk ge recht, dat door velen ver boven visch wordt gesteld. Dit is ook juist de reden, waarom men er die diertjes thans met 30 cent per honderd stuks be taalt. En deze vrij hooge prijs kost duizenden hunner het leven. Een zekere heer Robert Nix, zich noemende: früher Lehror am Beethoven-Conservatorium in Ber lin, ging dezer dagen te Wolrega rond om toegangs kaarten te plaatsen voor een door hem met mede werking van een baryton, aldaar op Vrjjdag 1L to goven concert, en heeft er verscheidene aan den man gebracht, die in goed vertrouwen vooraf wer den betaald. Maar de vroegere Lehrer is niet komen opdagen, en de liefhebbers waohten nog op de teruggave hunner entróe-golden, evenals een kastelein op de betaling van eene rekening voor gemaakte verteringen. Ook te Zeist heeft Robert Nix, zich noemende vroeger leeraar aan het Beethoven-Conservatorium te Berljjn getracht oplichterij te plegen. levendigheid, die hem zooeven verbaasd had, mag ik den last, die mij terneder drukt, op een man laden? Welke man zou dien aanvaarden? En, als hjj daarin toestemde, zou ik dan lafhartig genoeg zijn om hem dien op te leggen? Het volk zelfs be- leedigt m^j, zooals gij gezien hebt! En ik zou een braaf man er aan blootstellen dergelijke beleedigingen te ondergaan, er misschien voor te duelleeren om ze te straffen? O, mijnheer, het is waarlijk genoeg, dat één man gestorven is omdat hij mg had ge trouwd Zjj wendde het gelaat af en barstte in tranen uit, die z(j echter terstond wegwischte. Zoolang dit mysterie niet is opgehelderd, zeide zjj, zal alleen ik de schande dragen die ik niet heb verdiend. Gjj hebt tot mij gesproken als een vriend; ik dank u daarvoor, en ook voor de hulp, die gij mij daar straks hebt verleend. Hjj boog zwijgend. Beiden verlieten, zonder verder een woord te spreken, de kamer en namen afscheid. XXIV. Mevrouw Montclar had den doodsteek ontvangen: sterk in edelmoedige besluiten, had zij zoo goed zij kon het hoofd geboden aan den aanvalmaar de veer die haar kunstmatig ophield, was bij den laat- sten schok gebroken. {Wordt vervolgd Het weekblad Volksbelang ie van oordeel, dat de vrijzinnige partij haar plicht zou verzuimen en met zich zelve in strijd geraken, zoo zij thans niet streefde naar eeDe deugdelyke kieswet op breeder grondslag. Vooral om deze mogelijk te maken, heeft zij toch de grondwetsherziening gewenscht. //En nu is een der geoorloofde middelen om daar toe te geraken, dat zij hare goedkeuring onthoude aan afzonderlijke kleine wyzigingetjes in het belang der cloricale partijen. Laat de Regeering eene defi nitieve regeling van het kiesrecht ontwerpen, waar voor ^zy in de Tweede Kamer eene meerderheid kan verwachten. De Eerste! Kamer, haar verleden staat er voor borg, zal daarover beslissen, zonder zich te laten leiden door de kansen van versterking of ver zwakking, die het de eene of andore politieke partij heeft. z/Maar wij achten bot even zeker, dat zij haar veto zal doen hooren tegen een voorstel, dat met de groote gebreken der regeling van het kierecht geen rekening houdt en alleen die wijziging aanbrengt, welke de meerderheid kans geeft een paar stemmen te winnen. Wij vertrouwen, dat de Eerste Kamer zal weigeren tot zulk eene partij wet roede te wer ken, en zich zoo medeplichtig te maken aan het ver zuim der regeling van het kiesrecht in zijn geheel, welke in het landsbelang zoo dringend wordt ver- eischt en waaraan regeering en meerderheid in de Tweede Kamer niet mogen trachten zich te ont trekken." Omtrent den geheimzinnigen dood van mevrouw Marie Fossard de Lillebonne wordt uit Wiesbaden gemeldDe overledene was de dochter van een smidsbaas en trouwde met den heer Fossard de Lillebonne. Uit dien echt werd een meisje geboren, dat zich met den zoon van een apotheker verloofde. Daar het niet tot een huwelijk kwam, dong eenigen tijd daarna zekere heer v. Blumenstein naar de hand der schoone, rijke erfgename, met wie hij ook huwde. Het huwelyk was niet gelukkig en menigmaal vielen er heftige toonoelen voor. De schoonouders waren over het gedrag van hun schoonzoon niet tevreden en hierdoor komt het waarschijnlijk, dat hem bij testament slechts een rente werd toegekend. Plotseling stierf nu de heer Fossard aan een beroerte. Hij had een kleine, ineengedrongen gestalte, zoodat hij voor zulk een dood aanleg scheen te hebben gehad. Niet lang daarna stierf op dezelfde wijze ook de jonge vrouw van Blumenstein. Kinderen waren er uit het huwelijk niet gesproten. Voortaan leefden schoonmoeder en schoonzoon in goede verstandhouding te Wildungen, zij, een gezonde flinke vrouw van ongeveer veertig jaar. Binnen het jaar leerde zij een zekeren heer v. Holler kennen, een voormalig ritmeester, met wien zij spoedig zou gaan trouwen. Von Holler, dio overtuigd was van den uit stekenden gezondheidstoestand van zijn verloofde, was niet weinig verwonderd, toen hem niet langgeleden telegrafisch bericht van haar plotseling overlijden gewerd. Hy reisde onmiddellijk naar Wiesbaden en kwam nog tijdig genoeg om de begrafenis van zijn verloofde bij te wonen. De heer v. Blumenstein droeg aanvankelijk geen kennis van de verloving, kwam er echter toevallig achter en moet er niet zeer gesticht over geweest zijn, Hy zelf had het lyk van mevr. F. naar Wiesbaden gebracht, zich echter niet verder om de teraardebestelling bekommerd, maar dat aan de overige familieloden overgelaten. By dezo gelegenheid trok het de aandacht van den heer Von Holler, dat de familie Fossard zoo plotseling gestorven was. Hij vermoedde dat het hier niet recht was toegegaan en ging naar de justitie en spoedig werd een instructie geopend. De lijken werden opgegraven en de artsen stelden vast, dat de hoofdorganen van de overledenen nog ongeschonden waren. Beroerte, zooals de arts uit Wildungen had gezegd, was niet de oorzaak van den dood geweest. Dr. Fresenius behield de maag en darmen ter onderzoek en heeft oonsult gehouden met twee professoren. Elatuurlyk werden ook de dienstboden van mevrouwt Fossard in verhoor ge nomen en een dienstmeisje zeide, dat mevrouw van F. 's middags naar den kelder was gegaan en terug komende gezegd had dat zij zich onwel gevoelde, Zij kreeg hevige brakingen, een wit schuim kwam haar op den mond en spoedig daarop was zy een lijk. Het vuile waschgoed werd gedeeltelijk verbrand. De in structie zal nu moeten uitbrengen, in hoeverre hier aan een misdaad moet gedacht worden. In de vorige week stierf te New-York de bekende kapitein John Ericsson, de uitvinder van de pantserschepen. Op zyn verlangen werd zyn lyk te New-York ingescheept aan boord van het oorlogsschip Baltimore teneinde naar zyn vaderland, Zweden, te •worden gebracht, om daar te worden begraven. Die inscheping geschiedde met de meest plechtigheid en door de eerbewijzen, waarmede de regeering der Republiek het stoffelijk overschot van den Zweedschen ingenieur huldigde, loste zij slechts een deel af van de schuld, die zij aan Ericsson had. Dat de Noordelijken in den burgeroorlog van 1862 er in slaagden do zuidelyken te onderwerpen, dankte zij voornamelijk aan den Monitorde uitvinding van Ericsson. Den 8sten Februari hadden de geconfede- reerden hun geïmproviseerd pantserschip Merimac uitgerust, om de vloot der Frederalisten te bestoken. De Zuidelijken begrepen dat zy hun schip op eenigerlei wijze moesten beschermen tegen het vuur der vijan delijke schepen; pantserplaten hadden zy niet en konden zy ook niet maken. Maar zij hadden spoor staven, en daarmede pantserden zij hun houten scheepje, zoowel de kiel als het dek. Zoo trok de Merimac de prachtige vloot der Federalisten tegemoet die by Hampton Roads voor anker lag. De ronde kogels stuitten af op het rail-pantser en na een gevecht van een uur was de Cumberland gezonken, de Minnesota gestrand en de St. Laurence en de Roanoke tot onder de muren van het fort Monroe teruggedrevenbovendien waren twee stoomschepen geblokkeerd en twee transport schepen genomen. De Merimac had wonderen ver richt on do Noordelijken hadden gewis van de heerschappy over de zee afstand moeten doen toen men zich in New-York eensklaps herinnerde, dat er nog een kapitein Ericsson bestond, die indertijd een klein scheepje had gepantserd en van een schiettoren voorzien, liet zoover te brengen had nog heel wat voeten in de aarde gehad en zelfs had Ericsson moeten beloven, de gelden, voor het pantseren van den Monitoraan den fjtaat te zullen terugbetalen. Na het zeegevecht van 8 Februari werd de Monitor in allerijl van New-York naar Hampton Roads ont boden en het gewrocht van Ericsson kwam juist bijtijds om aan het brutale optreden van de Merimac een einde te maken. Na een gevecht, dat vijf uren duurde moest de Merimac bakzijl halen. De schiet toren van den Monitor was zelfs den vindingrijken Geconfedereerden te machtig. En als de Monitor bewapend was geweest met het geschut dat kapitein Ericsson wenschte, was het met de Merimac nog •hechter afgeloopen. fflSpit gevecht in de zeeën der nieuwe wereld tusschen mee kleine pantserschepen had een geheele omwente ling in de maritieme bewapening ten gevolge. Frankrijk en Engeland lieten pantserschepen bouwen, en thans zijn alle vloton van gepantserde vaartuigen voorzien. Doch niet alleen door het bouwen van den Monitor heeft John Ericsson zich naam gemaakt. Door tal van uitvindingen en verbeteringen aan stoomschepen en locomotieven wist hij voortdurend de aandacht op zich gevestigd te houden. Bekend is het in 1828 door hem gebouwde schip Victorydat in dien tijd voor een groot kunststuk werd gehouden en dat door tfal van nieuwe uitvindingen en t praotische combinaties den lof van do bekwaamste scheepsbouwkundigen ver wierf. In 1829 zond hij als antwoord op een prijsvraag der //Liverpool and Manchester Rail way" zijn locomotief Novely in, die dertig mijlen in het uur kon afleggen. De prijs werd toegekend aan Robert Stephen son voor de locomotief Rocketdie wel is waar slechts dertien mijlen in het uur aflegde, doch daarby een last van 17 tons achter zich aansleepte. Indien tijd werd dit voor veel practisch er gehouden, dan do groote snelheid die Ericsson's locomotief zonder last bereikte. Ericsson was in 1803 geboren meer dan drie vier den eener eeuw hoeft hij gewerkt aan zijne uitvin dingen, eerst in Zweden, later in Engeland en ten slotte in Amerika. Toen hij Zweden verliet, was hij pas drie en twintig jaar oud en had hy zich reeds naam gemaakt door het bouwen van een ijzeren brug, en door eenige andere proefstukken. Zaterdag verliet de Baltimore New-York om zyn lijk naar Zweden over te brengen. Op de lijkkist lag de vlag, die de Monitoir voerde in den gedenkwaardigen stryd tegen de Merimac. Alle schepen waren halfstoks gevlagd, dof donderden de kanonschoten, duizenden menschen waren op de been.- Een afdeeling marine soldaten begeleidde het lijk, en toen de plechtige over brenging was afgeloopen zette de Baltimore langzaam koers naar de oude-woreld, dwars door de geheele aanwezige vloot, die in slagorde was opgesteld, en die salueerden met de vlaggen en door het lossen van 21 schoten bij het passeeren van het lijk. Zooals men zich herinneren zal, werd op het jongste telegraafcongres door Duitschland het voorstel inge diend, om het Europeesch telegramtarief te herzien op den grondslag van een uniformtaks voor geheel Europa. Dit voorstel werd, als te laat ingediend, verzonden aan het internationaal telegraafbureau te Bern, ter bewerking voor het volgend congres te Buda-Pest. Hiervan werd reeds mededeeling gedaan in dit Blad op 13 Juli. Sommige staten zouden bij invoering van een uniformtaks groote schade lijden; zoo berekende Hongarije zijn verlies op 200,000 fr., Italië op 640,000 fr. en Noorwegen op de helft zijner ontvangsten per jaar. De directeur-generaal der Hongaarsche telegrafen, L. von Koller, heeft nu eene brochure uitgegeven, welke tot titel voert//Eene radikale hervorming van het telegraafwezen." De hervormingen, die deze schrijver op het oog heeft, bedoelen lo. Vermindering der exploitatiekosten. 2o. Waarborging van de evenzoo snelle als nauw keurige overseining der telegrammen. Om tot ver mindering der exploitatie-kosten te komen, stelt hij voor, den duren handenarbeid zooveel mogelijk te vervangen door zelfwerkende of automatische toe stellen. Daarby zou den afzender van een telegram de verplichting worden opgelegd, om aan de telegraaf kantoren slechts telegrammen aan te bieden, welke vooraf in telegrarateekens op een papierstrook zijn doorgeslagen, hetzij door den belanghebbende zelf, hetzij ten koste van den afzender door het kantoor van afzending. Tevens zou de taxatie der berichten alsdan niet naar het aantal woorden geschieden, maar naar de lengte der papierstrook, dus naar den meter of de onderdeelen daarvan. Op de plaats van be stemming worden de telegraafstrooken aan den ge dresseerde uitgereikt, zooals ze uit den toestel komen, of zij worden vergezeld van eene copie in gewoon schrift. De automatische toestel van Meyer is het meest geschikt ter toepassing van de denkbeelden van den heer Von Koller, daar deze toestel als gever en ontvanger kan dienen en in staat is, de ontvangen telegrafische teekens rechtstreeks door het doorslaan langs automatischen weg vast te leggen. Het groote bezwaar tegen de plannen van den heor Von Koller bestaat zeker daarin, dat het publiek de bedoelde automatische behandeling zou moeten be vorderen, door zich de bedrevenheid eigen te maken om telegrammen in telegraafschrift uit te slaan en te lezen. Een niet onbelangrijk voordeel in de auto matische overbrenging van telegrammen zou daaren tegen hierin bestaan, dat vergissingen tot een minimum werden beperkt, daar de oorspronkelijke, in de pa pierstrook uitgeslagen teekens, voor iedere verdere seining kunnen dienen en dus als het ware //in ori- ginali" in handen van den geadresseerde kunnen komen. De schrijver berekent dat invoering van zelfwer kende of automatische telegraaftoestellen en het ver plichtend stellen om telegrammen in telegraafschrift aan te bieden, de exploitatie-kosten zonder bezwaar tot 40 pCt., en mettertijd zelfs tot 80 pCt. zullen kunnen verminderen. In verband met bet vervallen der socialisten-wet op 1 October a. s. heerscht er in het Dnitsohe sociaal-democratische kamp groote beweging, daar de veranderde omstandigheden, waaronder dan de de sooiaal-democraten kunnen optreden, ook eeu wijziging van tactiek vereischen. Zooals men weet, bestaat er juist ten opzichte van de nieuw te volgen taotiek verdeeldheid van gevoelen tusschen de oudere leiders der socialistische ryksdag-fractie en de jongere leden der party. Terwijl de eersten op gematigdheid aandringen, teneinde niet dadelijk weder het herwon nen terrein te verliezen, verlangen dc laatsten een buitengewone krachtsontwikkeling der partij, zooilra de haar in haar vrije beweging belemmerende ketenen der socialisten-wet zijn gevallen. Aan de ondervindingrijke leiders der rijksdag-fractie verwijten de jongere stormloopers, dat zij te oud geworden zijn en een niet te dulden opperheerschappij over hun partijgenooten willen uitoefenen. Waartegen de jongeren in de Duitsche sociaal democratische partij zich voornamelijk weren is het parlementarisme, waarvan zy een groot gevaar voor hun partij duchten, wijl daardoor een voogdyschap in het leven geroepen en de meening gewekt wordt, als zou de sociale quaestie op den grondslag van den tegenwoordigen staat tot een oplossing kunnen komen. Op het internationale arbeiders-congres te Parijs vormde eveneens het vorige jaar het voor- en na deel van het parlementarisme een punt van ernstige disoussiën, die echter eindigden met het besluit, dat de sociaal-democraten deel zouden nemen aan het parlementaire leven en dat zij in die landen, waar het algemeen stemrecht nog niet bestaat, met kracht daarvoor zouden yveren. De werkstaking is, om zoo te zeggen, een inheemsch verschijnsel geworden in de Belgische kolendistricten. Nauwelijks zien de mijnwerkers op óe'né plaats hunne' grieven weggenomen of verzacht, of elders ontstaat eene staking naar aanleiding eener oorzaak die nie mand heeft kunnen voorzien. Dit is ook het geval geweest met de nu bestaande werkstaking in de Borinage. Het reglement, waarby den directeuren der mynen de bevoegdheid wordt toegekend om boeten op te leggen voor het wegblyven, of voor het zoekmaken of vernielen van ge reedschap, is sedert 5 352, dus sedert 38 jaren, in werking. Thans wordt op eenmaal de intrekking dezer bepaling als ultimatum -gesteld. Tegelykertijd wordt verlangd dat het zakboekje (livret) van den werkman voortaan door hem zelf btJq»rd zal wor den en niet door de myndirectie, zooals t<sl dusver het geval is geweest. De besturen hebben deze eischen niet ingewilligd en de oorlog is ontbrand, een oorlog dien de mij».

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2