ANY. BT. I i BINNENLAND. EERSTE BLAD. FEUILLETON. -- Een raadselachtige Geschiedenis. 1890. Maandag 1 September. N° 4312. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. iten I Dit Nuumer bestaat uit TWEE BLADEN. SN. S“ i H b De intending van advertentlön kan geschieden tot éên uur des namiddags van den dag der uitgave. '*■- 7 - EIJER. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. hart dt, (Uit het Frantch.) XXIV. M aan de per week: roorzoover arte. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelpks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. lenze u. eest. KM. kkera igs telling, j het over- 0, MARIA lartelyken bekwame he Cou- a door het MAN en GOUDSCHE COURANT. alsmede m by C. Een der hoofdprijzen, een gouden broche met diamant, in de verloting der Kunstkroniek is geval len op No. 1694, hetwelk in het bezit is van een der inteekeuaren der firma A. Kok Comp., Boek handelaren, Gouda. 8!) Zij bleef nog eenige dagen hare rol van bescherm ster vervullen. Zij liet Estelle briefjes aan hare vrienden schrijven om hen tot haar te noodigen; zij kleedde zich, of liever liet zich kleeden om degenen te ontvangen, die zij genoodigd had, en zij betoonde met zekeren ophef jegens hare nicht eene genegen heid, eene achting, waarmede zij nooit jegens iemand anders zeer gul was geweest. Deze inspanning, waardoor de laatste krachten van haar lichaam en haren geest werden verbruikt, had eene aanhoudende koorts tengevolgemet hare bran dende, schitterende oogen, door blauwe kringen om geven, was zij niet meer dan de schaduw van de schoone mevrouw Montclar. Estelle, tot in hare ziel bewogen, verzorgde haar met kinderlijke teederheid. Op zekeren morgen vond mevrouw De Beaurand, die met de kamenier het ontbijt binnenbracht, hare tante uitgestrekt op haar rustbed, in een staat van volkomen machteloosheid. Er was geen licht meer in hare oogen, geene uitdrukking meer in hare ge- Blijkt uit het vorenstaande voldoende dat het ons ernst is, zooveel wij kunnen, de belangen der oor spronkelijke tooneolschrijfkunst voor te staan, zonder grootspraak kunnen wy verklaren bovendien uit muntende vertalingen onder onze berusting te heb ben van Fransche, Duitse he, Engelsche, Spaansche, Italiaansche, Zweedsche en Russische schrijvers. Het speelseizoen in den Tivoli-Schouwburg zal, naar alle waarschijnlykheid, reeds in de laatste da gen van September kunnen aanvangen en wel met eene opvoering van Veel leven om niets, het beroemde blijspel van Shakespierre, door prof. Dr. L. A. J. Bur- gersdijk vertaald en in vijf bedrijven voor ons too- neel bewerkt. Daarin zullen de hoofdrollen vervuld worden door de dames Aleida Roelofsen, Auguste Poolman, L. van Korlaarvan Dam, M. v. d. LugtMelsert, en de Heeren Willem van Zuijlen, L. H. Chris pijn, L. A. van den Heuvel, Jos. van Biene, D. Holkers, G. Wagemans en JanC.de Vos. Wij hopen door deze mededeelingen ons, den ons reeds van zoovele kanten geboden steun, niet on waardig te betoonen. Onze jeugdige onderneming bij voortduring warm aanbevelende in de sympathie van alle kunstvrienden. GOUDA, 30 Augustus 1890. VEBGADERING vax dkn GEMEENTERAAD. Dinsdag den 2 September 1890, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde De benoeming van eenen Wethouder. Het vóorstel betreffende de continuatie der heffing ran Teergeld aan het pontje op de Kattensingelgraeht. Het adres Tan Merr. de Wed. A. OosthoekVan Dam betreffende de opruiming Tan de waterstoep bij de brug aan do Hoogstraat. De benoeming Tan Tier Leden in de Commissie Toor de Strafrerordeningen. De benoeming Tan eenen brugwachter aan de brug op de Gouwe tegenorer de Turfmarkt. AD VERTENTIEN worden geplaatst; ran 1—5 regels h 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTS LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Omtrent de zaak van mej. Kuypers, meldt de Amst. Ort. het volgende: Naar wij vernemen, zal deze zaak, die aanvankelijk bepaald was in November te zullen dienen, reeds in October voor de rechtbank worden gebracht met het oog op het vertrek van Jhr. Smissaert naar Amerika. De vorige week werd mevrouw de Wed. J. W. Stieltjes alhier door den rechter van instructie ge hoord over de verhouding, tusschen de overleden freule en juffrouw Kuypers. Deze getuigenis moet niet ten gunste van de verdachte zijn. De twee freules Smissaert, die bij bovengenoemde dame inwo nen en dezen zomer tijdelyk te Brummen vertoefden, werden in Zutfen door den rechter gehoord omtrent Zij had de rechterhand op het hoofd van hare nicht gelegd en het schoone gelaat, waarop eene fiere onder worpenheid te lezen was, ietwat achterovergebogen; de zwarte oogen van mevrouw Montclar blikten in de zwarte oogen van Estelle, die vol tranen stonden en haar teeder aanzagen. Zij scheen tot in de ziel van de jonge vrouw te willen doordringen met dien langen blik, dien alleen een vlekkeloos geweten kon doorstaan. Zoo was ik ook, zeide de stervende eenigszins afdwalendeversleten Gij zyt jong gij zult ook stryden eene echte Beaurand, ja eene echte Eensklaps verlevendigde zich haar oog; zij trok het gelaat, dat zij zoo oplettend beschouwde, naar zich toe en stamelde Mijn echtgenoot toen mijn broeder toen Raymond. Ik heb alles verloren wat ik lief had Gy zyt gekomen, en ik ga heen Arm meisje Een tweede zucht, dieper, smartelyker, steeg uit hare borst optoen scheen zij kalmer te worden en in te sluimeren. Zonder gedruisch te maken opende de kamenier de deur. De beweging harer lippen meldde Mijnheer Benoist. Estelle zag naar hare tante, en meende dat zy haar aan de zorgen der kamenier kon overlaten, die p en ontving in het aangrenzende vertrek. Honweninge, J. C. Van Vliet, T. Van Sohieveen en C. Verkerk. Nog werd aangeboden de begrooting der gemeente, die ter visie werd gelegd. Ter vervanging van onderscheidene bestaande reg lementen heeft de gemeenteraad van Berg-Ambacht een nieuw algemeen Politie-reglement vastgesteld. De brandweer ondergaat eene reorganisatie. Voor taan zullen aan elke spuit 65 personen verbonden zyn, behalve nog de brandmeesters. De hh. Jan/ C. de Vos en W. van Korlaar, Direc teuren van den Tivoli-Schouwburg te Botterdam, hebben de volgende brief verzonden Wij zyn zoo gelukkig allen belangstellenden inde Hollaodsche tooneelspeelkunst en -letterkunde te kunnen meedeelen, dat door ons gezelschap in het a. s. seizoen verschillende nieuwe werken van vader- landsohe auteurs voor het voetlicht gebracht zullen worden. Behalve zijn tooneelspel in drie bedryven, Fatsoen, stond Marcellus Emanta ons het opyoeringsreeht af van Te laat, een keurig lever de rideau, dat in de September-afle vering van "De Gids» verschynen zal. Banner, van wien de Koninklyke Vereeniging «Het Nederlandsch Tooneel" verleden jaar Zijn Vader speelde, bood ons de vertooning aan van een nieuw tooneelspel in vijf bedryven Nieuwerwetse!, getiteld. Jean Valjean, den leden van het Tooneelverbond welbekend, gaf ons Een Onweerswolkje, een tooneel spel in één bedryf, en G. W. Dixon een blyspel, mede in één bedrijf: Suze. Van W. G. van Nouhuijs zullen wij voorts een drama in drie bedrijven, Eerloos, doen spelen. Behalve Ee Familie Kegge, door Willem van Zuij- len, naar de „Camera Obscura" bewerkt, zal ook een tooneelspel Majoor Frans, getrokken uit den mees terlijken roman van Mevrouw Bosboom-Toussaint, door ons opgevoerd worden. In de Raadsvergadering van Woensdag werd te Gouderak de geloofsbrieven van den heer Van Honweninge onderzocht en in orde bevonden, zoo- dat besloten werd tot diens toelating. Als candi- daten voofr de benoeming van twee loden van het zetterscollege werden benoemd de hh. A. C. Van laatstrekkonhare handen hingen slap neder. Lieve tante, zeide Estelle, bij haar neerknie lende, ziet gij mij Hoort gij mij De zieke maakte eene zwakke bewegingde jonge vrouw stond op, gaf haar een lepel van een opwek- kenden drank, deed «onverwijld den geneesheer ont bieden en zette zich naast het rustbed neder. Zonder nog te kunnën spreken, ademde mevrouw Montclar toch gemnkkelijkerhare oogen drukten bewustzijn en teederheid uit. Eensklaps, zonder zich recht rekenschap te geven van hetgeen zij deed, liep Estelle naar de schrijftafel, schreef .aan Benoist deze drie woorden„Kom dadelijk hier,’* onderteekende het briefje en liet het naar de woning van den jon gen man brengen. De geneesheer kwam het eerst en gaf weinig hoop de dood zou diet pijnlijk zijn, maar kon elk oogenblik intreden. Toen Estelle, die hem in de gang had begeleid, de kamer weder binnentrad, wenkte mevrouw Montclar haar met de oogen. Hij heeft zeker gezegd, dat ik ga sterven vroeg zij met zwakke stem. Estelle, luister naar mij. Ik bid u, vermoei u niet, lieve tante, smeekte de jonge vrouw. Luister I zeide de stervende met eenig onge duld. Ik heb u alles gegeven, alles wat ik bezit vrienden kan ik u niet geven, die bezit ik niet meer Gij zult geheel alleen zijn maar ik heb vertrouwen in u, gij zult moedig zijn! Gij zyt eene De Beau- hare plaats innam; zij verliet de kamer rand, eene echte Beaurand, zooals ik. 4 den jongen man in het aangrenzende ver Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschjjjji^

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1