F. H. MWINKEL, Arts. TOOMm» Nieuwe Dassen UBR0E5MMU. AANKONDIGING. TRIPLE SEC BOSSCHE KOEK Openbare Verkooping ondergoederen Openbare Verkooping RIJNWIJNEN. Stremming Passage. Een WOONHUIS, ATTENTIE s. v. p. ADVERTENTIËN. FOZSf POET A. v. OS Az„ Kleiweg E 73 en73ft. te Rotterdam, Stationsweg 79, HUIDZIEKTEN, ENZ. en SIGARETTEN Woensdag 3 September e k., Een Woon- en Winkelhuis INGEZONDEN. 31 1890. Landgenooten l MEDICINALE Wed. C. van OIJE, te GOUDA, Vraag normaal W' W.BengerSöhnel GEVESTIGD Wèd. C. van OIJE. te GOUDA, «Hulstkamp» ji&oair Kaypers. Time beide beide dames werden echter tot dusver onkundig gehouden van het feit waarvan mej. Kuypers verdacht wordt. „Hei getuigenverhoor tnoet van dien aard zijn/dat de behandeling der zaak voor de reohtbank met ge sloten deuren zal plaats hebben". Een'zeer merkwaardige operatie is Zaterdag in een der Berlijnsche ziekenhuized verricht door de ge- neesheeren De Buyter en Schlange. Voor twee jaren werd de letterkundige dr. F. Olto wegens een abces in den darm vjjf malen geopereerd. De patiënt werd toen tijdelijk van zijn lijden bevrijd, maar onlangs vertoonde zich aan het bovensëheenbeen weer een knobbel. Dr. Otto liet zich toen voor de zesde maal opereeren, en nu vonden de geneesheeren een hard voorwerp, dat bij onderzoek een zeer dikke vischgraat bleek te zyn, die reeds voor twee jaren den, dikken darm had doorboord en ook de oorzaak was geweest der eerste ziekte. Volgens het oordeel der geneesheeren zal de patiënt nu geheel herstellen. De vischgraat, die het geheele lichaam vanboven naar beneden doorwandelde, zal als merkwaardigheid in het ziekenhuis bewaard blijven. Omtrent vulkanische verschijnselen in den archipel schrijft de „Jav. Ct." In den nacht van 10 op 11 Juli werd te Boeleleng (Bali), Probolingo, Pasoeroean en Djember (Besoeki) een aardbeving waargenomen, die op eerstgenoemde plaats ongeveer 10 seconden aanhield. In den nacht van 20 op 21 Juni viel in de Minahassa (Menado) een lichte aschregen. Volgens bericht van den resi dent van Amboina werd in den nacht van 25 Mei te Kajeli een hevige schok van aardbeving in de rich ting van noord naar zuid gevoeld, die een paar se conden duurde. De vuurspuwende berg op het eiland Makian, die den 20n Juni aan het werken is ge gaan, heeft in December 1861 door een zware uit barsting het geheeleeiland als het ware ineen doen vallen. LeUeclijk alles werd toen vernield en 1500 bewoners kWtmien om. Later heeft er zich weer een nieuwe bevolking gevestigd. Het Engelsche schip „Vyner" kreeg 22 Juni op de reede van Menado, veertig mijlen uit den wal, asch en steenen aan boord van de uitbarsting van den Makianmen kon de vlammen en de asch duidelijk zien, 5000 voet boven Tidore. In den avond van den 26n ongeveer te elf uur werd te Bergeik een vreeselijke misdaad gepleegd. Zekere Loikx was voornemens eerstdaags in het huwelijk te treden. Hij dwong daarom zijn moeder om geld. Toen hij echter niet tot zijn doel kon geraken, besloot hjj op een andere manier zich uit de verlegenheid te redden. Hij maakte zijn aange zicht onkenbaar door het te bestrijken mét een zwarte stof. Met een gezicht als een Moor, blootshoofds en zonder schoeisel, naderde hij zijn moeder en bracht haar zeven messteken toe. De arme vrouw en de dienstmeid zijn gevlucht, anders hadden zij het wel licht met' den dood moeten bekoopen. De toestand der vrouw is zeer bedenkelijk. De dader is in arrest genomen. Zuster Bose Gertrude, de bekende Engelsche dame, die vrijwillig als verpleegster der melaatschen naar Hij wachtto haar staande, in groote onrust afzij zag hem aan en hij begreep, wat er gaande was. Nog meer ontroerd dan zij zelve, stak hij haar beide handen toe, zij legde de hare er in, hem zonder ophouden met hare droevige, bijna wanhopige oogen aanziende. Nu heb ik niets meer, zeide haar blik; niets meer, niets Eensklaps las hij in de zwarte oogen iets onbe stemds, dat hem van het hooM tot de voeten deed trillen. Was het eene bede? Hij dacht er niet langer over na: de twee handen, welke die van de jonge vrouw vasthielden, trokken haar krachtig naar hem toe en wierpen haar op zijne borst; zijne armen sloten zich om de schouders van Estelle, als beloofde hij haar bescherming. Zy weerstond hem nietmet gebogen hoofd liet zij ernstig en langzaam hare ziel doortrekken van het genot van zich ondersteund te weten. De eenvoudigheid der beweging had er alle schijn van eene liefkozing aan ontnomenhet was de vaste en waardige omhelzing van de kracht, de zwakheid beschermende. Zoo had hij het ook begrepeu, want zijne armen Openden zich onmiddellijk en hij trad een stap ach teruit, zonder dat zijn mannelijk gelaat iets van zijne ernstige uitdrukking had verloren. Zij zag hem nog maals aan, maar ditmaal met eene zachte onderwor penheid, die hij nooit in hare oogen had opgemerkt en die eene onbeschrijflijke bekoorlijkheid voor hem had. Honolulu is gsgsta, schrijft aan dc Pall Mail Gazette «Dr. Lutz, de bekende specialiteit voor huid-, ziekten, die gedurende tien jaar de ziekte der me- laatschheid in Brazilië bestudeerde, heeft reeds eenige groote genezingen verricht onder de ziokten, die hij te Kalihi verzorgde. De menscben weten niet, hoe zij hem hun dank voor die genezing zullen betui gen. Beeds zijn vele verzoekschriften by de regee ring ingediend, om de benoeming van dr. Lutz tot president van de gezondheids-commissie op Hawaii te verkrijgen. Ook wil men, dat hem het toezicht zal worden gegeven over do verpleging van alle me laatschen en over de keuring van de verdachten, 't Is verwonderlijk, dat de menschen, die anders liefst niet door buitenlandsche geneesheeren willen behan deld worden, dr. Lutz zoo verbazend aanhangen. Deze geneesheer is een groot kenner van baoteriën, en 't is te hopen, dat zijn geneeswijze weldra in de plaats mag komen van die, welke door allerlei zich noemende geneesheeren en kwakzalvers wordt gevolgd.' In de Mmthodc wordt door den heer van Nunen, lid van de Tweede Kamer voor Zevenbergen, betoogd, dat de toestand der Indische financiën tegenwoordig ongunstiger is dan hjj ooit te voren was, zoo zelfs, dat de indisohe begrooting voor 1891 een zeer aan zienlijk tekort zal opleveren, niot alleen op de bui tengewone uitgaven (aanleg van staatsspoorwegen, irrigatiewerken enz.) maar ook op de gewone. Beeds sedert eenige jaren was Indien's financieëele toestand minder gunstig, wat evenwel naar buiten minder zichtbaar werd, dank zij den hoogen koffieprijzen. Nu ook de opbrengst der gouvernements-koffietuinen voortdurend achteruitgaat, kan op deze bate weinig meer gerekend worden, zoodat het te voorzien is, dat Indië voortaan tekorten zal hebben van verscheidene millioenen per jaar, indien ten minste daar alles bljjft zooals het is. Een dergelijke toestand ia onhoudbaar. Er moet dus worden omgezien naar middelen, om daarin verbetering te brengen. Natuurlijk kan zulks slechts geschieden door beperking der uitgaven of door ver meerdering der inkomsten, of wel, wat wellioht nog het beste ware, door beide middelen te gelijk. Een afdoende en gezonde verhooging der inkom sten is slechts mogelijk, wanneer die gepaard gaat met een vermeerdering der algemeene welvaart. Bij de Staten-Generaal,heeft steeds het streven bestaan, om hiertoe te geraken, door op vrij onbekrompen wyze te voorzien in de behoeften, welke, naar men meende, in Indië bestonden. Dat niettemin die pogingen tot nu toe zulke povere .resultaten hebben opgeleverd, is aafi twee hoofdoorzaken te wijten. Vooreerst hebbon de sereh en bladziekte, zoomede de lage suikerprijzen in de laatste jaren vaak de gegrondste verwachtingen teleurgesteld. Inf e tweede plaats heeft het de volksvertegenwoordiging meestal te veel ontbroken aan de noodige gegevens, om met juistheid te kunnen beoordeelen, of de gelden, welke voor het een of ander doel werden aangevraagd, inderdaad niet konden worden geweigerd. De beste manier om dit te doon ophouden is- het geven van openbaarheid aan alle», wat er door de Indische regeeMng en vooral door den Baad van Indie is in het midden gebracht over het onderwerp dat aan de orde is, omdat dit het zekerste midde\ Zij sterft, zeide Estelle, zonder haren blik af te wenden. i Zij gevoelde eene overstelpende,»- verbijsterende vreugde, nu zy wist dat hij haar beminde. Gij zult niet alleen zyn, antwoordde hij. Ik zal komen zoodra gij het mij beveelt. t— Dat kan niet, hernam zij, plotseling tot de werkelijkheid teruggeroepen en voorzichtig wordende by het aanschouwen zijner liefde! Zij bloosde toen zij die woorden uitsprak, werd verlegen en sloeg de oogen neder. Wat doet het er toeriep hij ongeduldig. Gij kunt toch' niet alleen zijn op zulk een oogenblik. Zij was weder volkomen kalm gewordenlang zaam legde zij hare hand op den arm van den jon gen man. Ik ben niet bang om alleen te zijn; ik ben niet bevreesd voor den doodmaar ik ben bang voor praatjes, die Zij voegde er niet moer bijin den mond van eene welopgevoede vrouw was dit reeds meer dan genoeg. Heeft men niet veel erger dingen gezegd? hernam bij. Ja, zeide zij levendig, maar dat was niet waar Zij trad iets achteruit, het hoofd geboged, als ver schrikt van de woorden die haar ontglipt wareu. Eene beschaafde opvoeding sluit de lipp'en van mannen en vrouwen met een onverbreekbaar zegel, is, om iedereen in staat te stellen, zich ter zake een juist oordeel te vormen. Het toekeunen van meer zelfstandigheid aan Indië in financieelen zin zon feitelijk neerkomen op het in handen geven van de sleutels der schatkist aan een zeer klein deel der ingezetenen van Nederlandsch Indiëde Europeanen. Doch van de door den schr. verlangde openbaarheid zal het gevolg wezen, dat de Staten-fcieneraal voortaan, beter dan tot nu toe het geval was, een oordeel zullen kunnen vellen over hetgeen aan hare goedkeuring wordt onderworpen. Onnoodige uitgaven zullen dan beter kunnen worden geweigerd zonder dat men, zooals thans huiverig be hoeft te zijn voor een dergelijk votum. Voor een goede gezondé regeling der Indische finanoiën zal echter meer noodig wezen. Daartoe zal men slechts kunnen geraken, door tevens zeer ener giek in Indië op te treden. En wanneer de Indische tekorten weldra zoo onrustbarend groot zullen worden dat alle partyen zullen inzien, dat het op die manier niet langer kan gaan, dan zal bet waarschijnlijk noodig worden, om zooals vroeger in moeielyke om standigheden meermalen geschiedde, iemand met groote macht als commissaris-generaal naar Indië te zenden, ten einde aldaar die maatregelen te kunnen nemen, welke hem met het oog op het doel zijner zending noodzakelijk voorkomen. Wij konmn op dezen nationalen feest-en vreugde dag, onzen prinseasedag, tot u met een bede. Er leven in ons dierbaar vaderland honderden mannen, thans oud van dagen, stram van leden, niet, of te nauwernood meer in staat om door arbeid in hud ondorboud te voorzien, slecht gehuisvest, slecht gekleed, slecht govoed, mannen, die eenmaal, toen zij in de volle kracht huns levens waren op 'e Koningt roepstem lyf en ledeb voor het Vaderland beschik baar stelden. i' De mannen, die wij bedoelen, dragen het Metalen Kruis of de Citadelmedaille, ten bewijze dat de Koning hen eene eervolle onderscheiding waardig keurde, dat zij zich jegens het Vaderland verdien stelijk hebben gemaakt. Die mannen lyden gebrek: hun ontbreekt het noodigste. Het eersmetaal, dat hun. borat versiert, rust op een achtergrond van lompen, de hand, die eenmaal de wapens voerde, wordt uitgestoken om een aalmoes te vragen Mag dat zoo blijven? Neen, heeft de Prov. Bond der Vereeniging het Metalen Kruis in Noord-Brabant geantwoord, en het sloeg de handen aan den ploeg. Het gevolg daarvan was de oprichting van een ondersteuningsfonds ten bate van behoeftige oud-strjj- ders van 183081, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadelmedaille. Aan hel hoofd van dat fonds staat een Hoofdco- mité, dat weldra zijne vertakkingen door het gan- sche land zal hebben, terwijl een Centraalcomité ge vestigd is te Utrecht, en bestaat uit de hh. Generaal Jhr. W. von Wrangel auf Lindenborg, eerevoorzitter. I Mr. W. H. Baron de Watteville, Eerelid. waardoor de uiting van alle gevóel wordt beletdoor dien onzichtbaren kluister gebonden, konden zjj elkander niets zeggen van hetgeen hunne harten vervulde maar zjj verstonden elkander niettemin zoo volkomen alsof zij een lang gesprek hadden gehad .dit hadden zij hieraan te danken dat leugen en be haagzucht hun volstrekt vreemd waren. Is er dan geene hoop meer voor mevrouw Montclar? zeide hij, zonder de vreugde te verraden die zijne ziel doortrilde. Het is slechts eene quaestio van uren. Geef mij dan uw adresboekik zal te huis alles doen wat noodig is. Vergunt gij mjj nog eens naar u te komen zien? Zeker tegen den avondzoo er vóór dien tjjd iets mocht gebeuren, zal ik u laten waarschuwen. Dank u. En nu, uw ëidrosboek Zjj ging naar hetbureau, -kreeg het verlangde boek en gaf het hem. Wjj zullen den heer de Mailly, onzen ouden bloedverwant, moeten waarschuwen, zeide zy. Dien kunt gij schrijven; ik belast mij met al het overige bekommer u over niets. Zjj luisterde 'naar hem met een gevoel van volko men, tot nu toe onbekend welbehagen het was haar alsof er rijker, krachtiger blhed door hare aderen vloeide bjj het geluid van de stem, die haar zoo welluidend en teeder tegenklont. Wordt vervolgd). J. W. Schubart, Voorzitter. Jhr. mr. J. E. Huydecoper van Nigtevecht, Pen ningmeester. Mr. A. W. van Beeck Calkoen. S. I. Beer. A. J. van den Bergh, G. M. Blankenheijm, Mr. W. J. M. Bosch. H. Coopmans. H. J. D. Doornman. Majoor H. Eilbracht. Th. G. Funnekotter. J. W. B. Gerlach. A. D. Hamburger. C. Kosser. A. H. Laseur. G. L. A. Boelofs Valk. Dr. A. ïl. Buitenschild. Mr. F. D. Graaf Schimmelpennick, en M. Brinkgreve, Secretaris, allen te Utrecht. Wy leden van dat centraal comi zeggen met den N.-Brab. Bond: «Neen, dat mag zoo niet blijvenhier moet de helpende hand uitgestoken worden; deze honderden, de eenig overgeblevenen van zoovele duizenden, moeten althans gedurende de weinige dagen levens die hun nog resten, ervaren, dat Nederland bewezen diensten niet vergeet Zou voor het weldadige Nederland de taak te zwaar zyn, om gedurende de korte spanne tijds, dat we nog van aie braven in ons midden hebben, hun en den hunnen het noodige meer vragen wij niet te verstrekken Landgenooten I Wjj wachten van U het antwoord op deze vraag, die we U heden doen, omdat Ge heden feest viert, heden blijdeen dankbaar ge stemd zjjt. Het bljj gemoed geeft gaarne en wie zelf stof tot danken heeft, wil ook anderen beweldadigen. Daarom komt onze bede heden tot Ugeeft mil- delijk eu geeft haastelijk, want de dagen der genen, die geholpen moeten worden, zijn gételd I Namens het Centraal Comité boveng. J. W. SCHUBABT, Voorz. M„ BKIN'KGEEVE, Secr. Toezeggingen voor bijdragen, 't zij jaarljjksche of voor eenmal, gelieve men te adresseeren aan den secretaris M, BHnkgreve. Tolsteegsingel, K. 84 te Utrecht. Alle overige leden van jiet Centraal Commité zyn overigens bereid giften eg toezeggingen in ontvangt tél nemen. 'a Oravenhage, NOOR DEINDE 139. Alle werkdagen van 10—11 en 12 te consulteeren voor ziekten van Maag en Ingewanden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda znllen den 10 SEPTEMBER 1890 dea namiddags ten 1 ure bjj inschrijving AANBESTEDEN: Het maken van eenen Selder met Provisiekamer en Bergplaats bij de Volksgaarkeuken in de Keizerstraat te Gouda. Het bestek met teekening ligt ter inzage 9p de Stadstiminerweri en inlichtingen zjjn te verkrjjgen bjj den Gemeente-Bonwmeester. tegen concnrreerende prjjzen verkrijgbaar by Kleiweg No. 2 te GOUDA. ten overstaan van den Notaris G. C. FORTUIJN DROOGLEEVER, op MAANDAG 1 SEPTEMBER 1890, des morgens te elf-oren in het Koffiehnis «Harmo nie» aan de Markt, van: No 1. Een HUIS en ERF aan de Gonwe te Gouda, Wjjk 0. No. 11. Het Huis bevat 4 Kamers, Kenken, Kelder, Zolder en vele ge makken. Terstond te aanvaarden. No 2. Een HUIS en ERF in de Oude Gouwe te Gouda, Wjjk S. No. 47. Verhnurd bp de week voor 1.50. Nos. 3 tot 8. Zes HUIZEN en ERVEN in de 4e of Bagjjnenkade te Gouda, Wjjk R- Nrs. 414 tot 419. Verhuurd bp de week elk voor f 1.25. En Nrs. 9 tot 13. Vjjf HUIZEN en ER VEN achter de Vest, langs de Turfsingelgracht te Gouda (ingang Hooikade), Wijk O. Nrs. 147 tot 151. Verhuurd bij de week, Nrs. 147 tot 150 elk voor 1.30 en No. 151 voor 1.20. De perceelen zjjn de 3 laatste werkdagen vóór den dug der verkooping van des morgens 9 tot des namiddags 5 nren en op dien dag, des morgens van 9 tot 11 nren, te bezichtigen. Nadere inlichtingen geeft Notaris FORTUIJN DROOGLEEVER te Gouda. het beste voorbe-| hoedmiddel tegen I Verkoudheden en I tegen onvoldoende I huiduitwaseming. Alleen SChtwanneer met nevenstaand waarborgmerk ge-1 stempeld met het I ^opschrift en onjler de baiidteelteuiug Tegen namaak wordt dringend gewaarschuwd. Dépot by D. Hoogenboom Cz,| Wjjdstraat te Gouda. Uitsluitend te Consulteeren voor Spreekuren dagelijks (behalve op Zon- en Feestdagen) 10-1 verkrijgbaar tegen verschillende prijzen bjj BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bodegraven doen te weten, dat het gedeelte van den straatweg Gouda—Bodegraven, lig gende onder deze gemeente, ten zuiden der spoorljjn Leiden— Woerden, op van af des middags 12 ure tot na afloop eener aldaar te houden Harddraverjj voor de passage voor RIJ- en VOERTUIGEN zal zjjn G E- 8 T R E M D en dat de gemeenschap met Gouda alsdan zal moeten plaats hebben over de Spokerabrug en door Oud-Bode graven. Burg. en Weth. van Bodegraven, W. LOTSÏJ, Burgemeeeter. EIKELENBOOM, Secretarie. Bodegraven, 31 Aug. 1890. op DINSDAG 9 SEPTEMBER 1890, 'svoorm. 11 uur, in het Koffiehuis «het Schaakbord,, bewoond door den Heer A. DAM, aan den Kleiweg, ten overstaan van de Notarissen P. M. MONTIJN te Gouda en G. J. SPRUIJT te Ouderkerk a/d IJ teel, van: PERC- 1. met ERF, aan de Westhaven, wjjk B. 186, te Gouda, bevattende groote winkelruimte, Boven- en Benedenvertrekken en mimen Kelder, (met ingang vóór aan de straat en binnenshnis), Voorzien van Gas- en Waterleiding. Kad. Sectie No. 2113, Huis eu 'Erf, groot 1 Are 05 Centiaren. Aanvaarding 3 Nov. 1890. PERC 2 op den hoek van het Plantsoen aan het Gal- geveld, wjjk C. No. 93 te Gouda, voorzien van waterleiding en verdere geriefelijkheden. Kad. Sectie B. No. 1831, Huis en Erf, groot 98 Centiaren. (Dit perceel ia in publieke veiling, d«. 7 Jhli 1890, opgehouden.)* Té aanvaarden dadeljjk na betaling der kooppenningen. De perceelen zjjn te bezichtigen gedurende de drie laatste werkdagen vóór den verkoop van 912 en van 2—4 uur. Nadere inlichtingen,, verstrekt Notaris MON TIJN voornoemd. Breeder bjj biljetten. verkrjjgbaar bjj M. J. de GRAAF, Hooge Gonwe 255. Solide AFNEMERS gevraagd tot den verkoop van PUIKE tegen uiterst conenreerende prijzen. Fr. br. letter A. 294, Centraal Adv. Bureau van Wed. J. LORETZ, 't Botch.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2