REGENMANTELS p. h. winkel, a* DE BOÜWMANSWONING Openbare Verkooping BOERENHOFSTEDEN, Openbare Verkooping Openbare Verkooping HOUTWAREN, Demi-Saison- en Najaarstoffen. Een WOONHUIS, ADVERTENTIEN Banket- en Comestibles-Affaire, Banket- en Comestibles-Affaire. Bericht van Inzet Woensdag 10 September 1890, Wei- of Hooiland en Dijkgrond, Een Woon- en Winkelhuis Bericht van Inzet. Burgerlijke Stand. Ml W. SCHALEKAMP Jr. M! ter grootte van 19 H. 30 A. 64 C. Ouderkerk aan den iJsel, DRIE KAPITALE te GOUDA, ONTVANGENde nieuwste J. IIOOGENBÜÜM. Aieuwe Modellen voor Dames en Kinderen. BAHLMANN en Co. GOUDA. brandoorzaken in verband met de bedrijven uitge oefend in de door brand getroffen panden. Deze statistiek schijnt ons te meer interessant, omdat zy, zoover wy weten, de eerste van dezen aard is, welke door eene brandverzekeringmaatschappij hier te lande wordt gepubliceerd. Door de groote verscheidenheid en de vele com binatiën van bedrijven schijnt het ondoenlijk voor elk bedrijf het aantal verzekerde risico's en de daarop verzekerde som te stellen tegenover do brandgevallen en de schaden. Ten gevolge hiervan leidt deze statistiek niet tot eenig absoluut resultaat, maar bij vergelijking van de verschillende onderdeelen toch tot belangwek kende relatieve uitkomsten. Zoo is het aantal schadegevallen bij particulieren opvallend groot en ook het schadeóef/ra/p bij land bouwers, maar vooral bij winkeliers ten plattelande (in aanmerking genomen dat er van deze laatsten zoo weinig zijn.) Op het punt van brandoorzaken valt op te merkeu, dat1 de op onverklaarbare wijze ontstane branden een onrustbarend groote rol schijnen te spelen en dit te meer als*, men bedenkt, dat (blijkens do «Opmer kingen") 'onder het hoofd /Onbekend" niet de brand gevallen begrepen zijn, die der Maatschappij aan leiding tot verdenking van den verzekerde gegeven hebben. Verdachte branden komen (ten minste bij de Maat schappij «De Nederlanden") volgens deze statistiek veel minder voor dan gewoonlijk wel geloofd wordt." Zekere heer Clayton Bennet, te Kaapstad van Engeland aangekomen, wil te voet van Kaapstad naar Cairo reizen, een wandeling die drie jaar zal durenZijn uitrusting bestaat uit een elastieken bcot en twaalf bevrachte ezels. De heer VV. H. Shaw is zijn eenige metgezel. De berichten omtrent den watervloed te Praag luiden inderdaad schrikwekkend. Donderdagochtend omstreeks 6 uur bezweek de oude, eerwaardige steeuen brug over de Moldau, met het groote gedenkteeken van Nepomuk. Dit stortte met de twee bogen der brug waarop het rustte in de schuimende en woest stroomende rivier. Van lieverlede volgdeu ook de andere bogen, steeds onder het angstgeschreeuw der menigte, zoodat omstreeks 10 uur nog slechts één boog, de zevende der acht welke de brug telde, uit de golven opstak. Volgens een telegram van eergisteren namiddag half 5, zouden er bij het instorten der brug 30 per sonen in de golven omgekomen zijn de gemoederen in Praag zijn evenwel zóó in onrust, dat vertrouw bare mededeelingen vandaar nauwelijks te verwachten zijn. Zeker evenwel is het dat bij verschillende pogingen tot redding te Praag en in de naaste om geving twintig manschappen der genie-troepen ver dronken zijn. Gisteren namiddag deed de kommau- dant van dit te Praag liggende korps de naamlijst der vermiste manschappen openbaar maken. In de botanische afdeeling van de Cornell Uni versiteit zijn onlangs eenige zeer belangrijke proeven genomen, om den invloed van het electriseh licht na te gaan op den wasdom der planten, welke ge deeltelijk tot andere resultaten voerden als de vroeger door William Siemens gedane proefnemingen. Een aantal bloemen en planten werden op eene plaats gesteld, waar zij dag en nacht door de stralen van sterke electrische lampen getroffen werden, en hun wasdom werd vergeleien met de groeikracht van andere planten van dezelfde soort, die onder dezelfde voorwaarden geplant waren, doch niet aan den invloed van het electriseh licht werden onderworpen. Het eerste en het meest in het oog vallend effect van eene dergelyke behandeling is de enorme toeneming van de groeikracht. De planten, welke aan den invloed van het electriseh licht waren, onderworpen, schenen dag en nacht zichtbaar zich te ontwikkelen, en byzonderen overvloed in de bladontwikkeling te toonen. De groenten schoten met groote snelheid op. Erwten b. v. werden in weinige weken twee tot driemaal zoo hoog als de onder het gewone dag licht opgroeiende planten, en dat is bij alle planten het geval. Wat echter de zaadkorrels en het aantal vruchten betreft, waren die veel talryker bij de planten, die onder gewoon daglicht waren opge groeid. Het schijnt dus door deze proefneming be wezen te zyn, dat de groeikracht der planten door het electriseh licht op buitengewoon snelle wijze bevorderd wordt, doch dat als offer voor den over- vloedigen bladgroei en de snelheid der groeikracht, de voor de voortplanting noodige krachten zeer sterk vermindoren. Weder is er een nieuwe school voor huishoud kunde te Londen opgericht. Deze heeft den naam verkregen van „St. Martha's College" en aan het hoofd staat, naar «De Huisvr." mededeelt, eeuo dame, die reeds sedert vijftien jaren lessen geeft in hot koken en de huishoudkunde. Geduronde dezen tijd heeft zij in meer dan honderd plaatsen in Engeland lezingen gehouden, of een geregelden cursus in het leven geroepen. Het onderwijs aan de nieuw opge richte school omvat ook het verschaffen van hulp aan gewonden en de ziekenverpleging, waarin les worden gegeven door mannen van uaam op medisch gebied, allen leden der ambulance-vereeniging. Na elke theoretische les volgt aanstonds de practische toepassing het leggen van verbanden, het spalken van gebroken ledematen, het bereiden van pappen en pleisters, enz. Voor de toelating aan de school is geen bepaalde leeftijd vastgesteld er mogen echter te gelijker tijd slechts zes inwonende leerlingen zijn-, met het oog op het bestuur der huishouding is dit kleine getal zeer geweuscht. Men wil juist op deze wijze, door de leerlingeu om beurten aan het hoofd van het gezin te doen staan, practische, degelijke uitkomsten verkrijgen. De kooklessen, de naailessen en die voor het ge- reedmakeu van de wasch, kunnen natuurlijk door een onbeperkt aantal inwonende leerlingen worden bijgewoond. De directrice heeft het hoogste diploma viol «The National Training school of Cookesy" en gééft al de kooklessen zelf. Voor het knippen on maken vau japonnen en allo andere kleedingstukken is een onderwijzeres gekozen, die haar opleiding te Parijs heeft gehad, en ook de wasch wordt in alle bijzonderheden behandeld tot de tijnste kanten en mousselinen toe. Het blijft door regenen te Zuid-Europa en van verschillende zijden komen berichten van overstroo mingen eu verwoestingen door het water aangericht. Het geheele dal van den boven-Rijn moet het zwaar ontgelden en daarby hebben de Oostenrijksche dor pen en rechter oever voel meer te lyden dan de Zwitsersche, waar de dyken zich goed houden. Beneden Bheineok staat het water byna onafgebroken aan beide zyden van den spoordyk. Het ergst zija Kheindorf, Lustenau en omgeving geteisterd. |81eohts weinig huizen daar bleven vry, in de meeste staat het water omstreeks 1 meter hoog en van vele kleine huisjes steekt alleen het dak uit de baren. By Rngaz en Pfaffers zyn aardstortingen voorgekomen, verscheidene straatwegen zijn onbegaanbaar. Bij Altach en op andero plaatsen hadden dijkbreuken plaats. i Het meer van Konstans is nog verder gestegen en staat nu 5.74 M. Dit is op één na de hoog ste waterstand die in deze eeuw in het meer word waargenomen. Hot land tusscheu Lustenau en Dorubirn, dat overstroomd is, beslaat een breedte van 3000 tot 4000 meter. Door een aardstorting eveneen» tengevolge van den drang van het water, is de St. Gotthardspoorwog van Maroggia en Capolngo vernield. Bij (Jhur werd eon brug weggeslagen Iiangs verscheidene wegon moest do postdienst gestaakt worden. Ook in het Donaugebied zijn overstroomingen voorgekomen. Bij Linz bereikte de Donau eeu bui tengewone hoogte, zoodat de stoombooteu niet langer onder de brug doorkonden. Etsch, Moldau, Maltsch zijn alle zeer hoog'en nog steeds stijgende. In de Birkenau bij Munchen heerschte Woensdag groote angst, daar de Isar buitengewoon snel steeg. De vuilgele vloed stroomde met groote snelheid» struiken, boomstammen en braudhout medevoerend. Een wolkbreuk in 't gebergte doed voor nog hooger waterstand vreezen eu reeds kwam het bericht, dat in enkele dorpen in hot dal huizen onder water stonden. Uit allo deelen van Beieren kwamen tydingen van overstroomingen. Het Harnborger meer trad buiten zijne oevers en zette eeu aantal gebou wen onder water. Een eiland in de Isar by Thal- kirchen overstroomde geheel. INGEZONDEN. Geachte Redactie l De jongeheer Saudera heeft dezer dagen voor ds algerneene Commissie van examinatoren te Amsterdam, Voorzitter Prof. L. de Hartog, met schitterend succes het examen als Godsd.-Onderwijzer van den laagsten rang afgelegd. Bedenken wij, dat do jongolieer S. eerst H1/» jaar is en dut gewoonlijk dat exameu oersfc op 16 of 17-jarigen leeftijd wordt afgelegd, dan magf den leeranr, den Eerw. hoer A. Ketellapper, een woord van lof en dank in het openbaar niet worden ont houden voor de uitmuntendo loiding, welke hij den jongeheer S. heeft gogo ven. S. toch heeft uitsluiteiÜ bij den Eerw. hoer K. onderwijs genoten; aan hem zijn vorming op Godsd. gebied te danken; van hem 't degelijk onderwys-in de Hebroeuwscbe taal en let terkunde ontvangen. Trouwens de Eerw. heer K. heeft geen getuigschrift voor zijn capaciteiten op Joodsch wetenschappelijk gebied en vooral op dat der Hebreeuwsche taal en letterkunde meer noodig. De vele Israel, leerlingen, die hij heeft gevormd, de nitt-Israel. mannen, die van zijn degelijk taai-onder wijs hebben geprofitoord, spreken luider dan zooge naamde letterkundige producten, die voor ingewijden ik u geen salon kan aanbieden, maar in heel Vitré is er geen, zoodat gij u hiermee zult moeten behelpen. Zij lachte bij die woorden en toonde niet de minste verlegenheid. Het was waar die kamer met zijn massieve, maar weinig élégante meubols, vertegen woordigde voor baar niet het ideaal van comfort en stak sterk af bij hetgeen zij gewoon was, maar het was alleszins voldoende voor een tijdelijk en naar te hopen was niet langdurig verblijf, Zy nam plaats op de eenige fauteuil, die aan wezig was en hij zette zich op een raatten stoel vlak tegenover haar. Hedenmorgen reeds vroeg gearriveerd zijnde, zeide hij, heb ik reeds oenigo inlichtingen inge wonnen bij de autoriteiten en ik vrees dat Rosalie niet meer in Vitré woont De opgewektheid verdween van het gelaat vaa Estelle bij die woorden en werd door eene doodelijke bleekheid vervangen, die Benoist schrik aanjoeg. Maar wij zullen hier althans haar spoor vinden, haastte hij zich er bij te voegen. Zij heeft hier ge woond, heelt men mij gezegd, maar ik had nog geen tijd om te weten te komen wanneer zij van hier vertrokken is. Wij weten nu althans iets, zeide Estelle, op nieuw moed scheppende. Welnu, laat ons dan, als gij het goed vindt, naar een huis gaan, dat men mij heeft aangewezen, waar een vrouw woont, die haar goed kent en die zelfs, naar ik meen, familie van haar is. Wordt vervolgd.) De justitie zeide Estelle, verschrikt. De drukte om dat reeds lang gesloten graf, het schan daal, mijn naam en mijn persoon, opnieuw overge leverd aan de algerneene nieuwsgierigheid en bab belzucht? Ach' mijn waarde vriend, ik heb daardoor reeds zooveel geledenSpaar mij, bid ik u, die vernieuwde smartelijke ervaring. Eu toch, zeide Benoist, moeten wij, ten einde u van allen laster schoon te wasschen, tot op zekere hoogte de zaak publiek maken. Wij zullen zien, wij zullen zien Voor- loopig verzoek ik u echter de noodige stappen, die wij zullen doen tot ontmaskering van de zonderes geheim te houden. Indien het later noodig mocht zijn iets daarvan openbaar te maken, welnu, dan is het nog tijd genoeg. Indien gij wist hoe angstig ik mij gevoelIk heb slechts één wensch, nl. deze, dat men zich zoo weinig mogelijk met mij bemoeit Dat zal moeilyk gaan zeide de jonge man, min of meer glimlachende. Maar dat is werkelijk iets van later zorg. En dus gaat gij naar Vitré? Zeker en gij gaat met mij mede antwoordde zij zonder de minste verlegenheid. Ik kan eene dergelijke zaak onmogelijk alleen in orde brengen. En wie zou mij daarbij helpen, zoo gij dit niet doet Morgen ochtend vertrekken wij Wilt gij werkelijk0 Maar hebt gij de gevolgen berekend Met een enkel veelzeggend gebaar toonde zij daar van niet to willen hooren. Alzoo is het bette dat gij morgen alleen gaat. Ik vertrek dan reeds heden avond, binnen het uur. Gij zult mij morgen te Vitré vinden, ik kom u van den trein halen. Tot morgen, zeide zij, hem de hand reikende, Breng vooral het heilige prentje mee en de enveloppe, riep hij haar nog toe, nadat hij afscheid genomen had. Gedurende den langen nacht, die volgde, deed zij geen oog toe; den volgenden morgen liet zij zich naar het station brengen, onder voorwendsel van naar Saumeray te gaan, en ten ongeveer drie uur stapte zij te Vitré uit den trein, waar zij Theodore op haar vond wachten. XXIX. Onafhankelijk van de bijzondere gemoedsbeweging, die zij ondervond, was het voor Estelle iets geheel nieuws zich geheel alleen in gezelschap met een man ver van Parijs te bevinden, verwijderd uit hare gewone omgeving. Zij gevoelde zich daardoor recht opgewektin de spoorwegwaggon had de vervelende eenzaamheid haar terneergedrukt zoodat het gezicht van een vriend haar buitengewoon veel genoegen deed. Hij geleidde haar terstond naar een klein hotel, dat wel wat ouderwetsch, maar hoogst net en zinde lijk was en men wees hen daar een vroolijke, pret tige kamer. Ik vraag u vergiffenis, zeide hij tot haar, dat niets meer zijn dan armzalige uittrekseltjes uit werken van bekende Joodsche geleerden. J.t 5 Sept. '90. E. P. GEBOREN4 September Leonard Jan, ouders J. Zielstra en J. Welter. Hermanos, ooders II. H. »ao der Wolf en G. Koolmees. 5. Everharns Petrus Hobertos, ooders P. P. Soos en A. P. van Slraateo. OVERLEDEN4 Sept. A. A. van der Pool, lm. 5 T. J. Hazebroek, 80 j. S. M. van Triet, 3 w. ONDERTROUWD: 5 Sept. M. D. vao Dijk, 35 j. en A. van Vliet, 24 j. J. van der Veer, te Ooltgensplaat, 41 j. en J. Blok, 27 j. J. H. Gouko, te Schiedam, 22 j. en M. J. de Jong, 22 j. Gouda, September 1890. Ondergeteekende heeft bij deze de eer U te berichten, dat hjj zijne OOSTHAVEN B 17, heeft OVERGEDAAN aan den Heer L. van BEEKUM. Terwjjl hjj n beleefd dank zegt voor het ge noten vertrouwen, beveelt hjj zijnen opvolger in uwe gunst aan. Hoogachtend, Uw dienaar, Naar aanleiding der bovenstaande kennisge ving van den- Heer W. SCHALEKAMP Jr., heeft ondergeteekende de eer uwe welwillende aandacht te vestigen op zyne van oude bekende Hopende doör een nette en nauwlettende be diening het vertronwen te verwerven, hetwelk gedurende vele jaren bedoelde zaak mocht onder vinden. Zich beleefd aanbevelend, verblijft hij hoog achtend, Uw dienstv. dienaar, L. VAN BEEKUM. en te op den 3« SEPTEMBER 1890 aldaar geveild, zijn in bod gebracht als volgt No. 1 op 3800.— No. 5 op 1400— 2 6850— 6 - 950— 3 5450— 7 - 1200— 4 4825— en 8 - 2700— Te samen 27175— De combinatiën en afslag hebben plaats op des morgens te elf uren, in de Herberg van den Heer A. BROERE te Ouderkerk aan den IJssel. Verhoogingen worden aangenomen tegen ge not van 10 en verdere inlichtingen en notitien zjjn te bekomen ten kantore van den Notaris G. C. FORTUIJN DROOGLEEVER te Gouda. ten overstaan van, Mr. C. J. BOERLAGE, No- taris te Uithoornop WOENSDAG 17 SEP TEMBER 1890, voorm. 10 uur, in het Rechthuis te Uithoorn, van: waaronder twee onlangs nieuw gebouwd, met ruim 82 Hectaren bjj uitstek vruchtbaar naast elkander gelegen, nabjj het dorp Uithoorn, in het gunstig bekende Waterschap de Eerste Bedijking der Mijdrechtsche droog makerij, onder Mijdrecht, aan en ten zuiden der Mijdrechtsche Zuwe rij weg tusschen Mijdrecht en Uithoorn. Alle sollede ver huurd, samen voor 6135 's jaars, grootendeels inet recht voor den Eigenaar tot afkoop van huur. Geringe lasten. Uitmuntende gelegen heid tot degelijke geldbelegging. Nadere in lichtingen worden verstrekt door en noti tien, met perceelsomschrgving, hoofdvoorwaar den en aanwijzende kaait zijn van 3 September '90 a 25 ets. verkrijgbaar ten kantore van de Notarissen H. GROBNENDAAL te Gouda en BOERLAGE te Uithoorn, waar de veilings- voorwaarden, eigendomsbewijzen, huurcontrac ten en kadastrale stukken intijds ter lezingen inzage zullen liggen. op DINSDAG 9 SEPTEMBER 1890,'s voorm. 11 uur, in het Koffiehuis «het Schaakbokd,» bewoond door den Heer A. DAM, aan den Kleiweg, ten overstaan van de Notarissen P. M. MONTIJN te Gouda en G. J. SPRUIJT te Ouderkerk a/d IJssel, van PERC 1 met ERF, aan de Westhaven, wjjk B. 186, te Gouda, bevattende groote winkelruimte, Boven- en Benedenvertrekken en ruimen Kelder, (met ingang vóór aan de straat en binnenshuis), voorzien van Gas- en Waterleiding, Kad. Sectie No. 2113, Huis en Erf, groot 1 Are 05 Centiaren. Aanvaarding 3 Nov. 1890. PERC. 2 op den hoek van het Plantsoen aan het Gal- geveld, wijk C. No. 93 te Gouda, voorzien van waterleiding en verdere geriefelijkheden. Kad. Sectie B. No. 1831, Huis en Erf, groot 98 Centiaren. (Dit perceel is in publieke veiling, d°. 7 Juli 1890, opgehouden.) Te aanvaarden dadelijk na betaling der kooppenningen. De perceelen zijn te bezichtigen gedurende de drie laatste werkdagen vóór den verkoop van 912 en van 2—4 uur. Nadere inlichtingen verstrekt Notaris MON TIJN voornoemd. Breeder bij biljetten. De Onroerende Goederen gelegen te Gouderak, op den 3 SEPTEMBER 1890 ten overstaan van den Notaris SPRUIJT te Ouderkerk aan den'IJsel geveild, zjjn in bod gebracht: Perceel No. 1 op 2000— 2 5000 3 - 950— 4 - 1725— 5 - 1600— 6 - 1350— 7 - 4700— 8 - 2650— 9 - 2700— 10 - 2100— 11 - 1425— 12 - 1300— Te zaïnen 27500. Het afslaan en combineeren der perceelen blijft bepaald op WOENSDAG den 10 SEP TEMBER, des voormiddags ten 10 ure, ten huize van den Peer C. OOMS Coksz. te Gou derak. op WOENSDAG den 10 SEPTEMBER 1890, des voormiddags 9 Uur, aan den Bleekerssingel op de Bouwgrond van den Heer C. KOOIJ MAN te Gouda1 van eene aanzienlijke party bestaande in RIBBEN van 6, 7, 8 en 9 M'., BINTEN, VLOER en ZOLDERDEELEN, LATTEN, BRUGLEGGERS, DEUREN, RA- "MEN en KOZIJNEN en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Alles afkomstig van het Diaconie Weeshuis te Amsterdam. Te zien daags en 's morgens voor den verkoop. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van de Deurwaarders B. H. van de WERVE te Gouda. N B. STALEN, met prijsopgaaf, worden ter bezichtiging gezonden. 's Gravenhage, XOOIÏDEIX DE 139. Alle werkdagen van 10—11 en 1—2 te consulteeren voor ziekten van Maag en Ingewanden.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2