BUST. tverij- ,0N.’ JIS.” ischap. oaophie, eni 'LANTENGA, Off. r. Gei) er jaar. Uiig. Singel 242. OOG et opgaaf vea te Boekhand. BINNENLAND. N° 4330. TIÉN. Woensdag 10 September. 1800. Nieuws- en FEVILLETOiï. Een raadselachtige Geschiedenis. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 4 De inzending van advertentlën kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. itterdairi' ÏCTIE. men Kelder i Bergplaat iken in de i. iiat /10 -10 -11 - as om land t rijf jaar. fan dijk. Horloge», rten. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. van zeer jonge (Uit liet Franseh.) XXX. XXIX. zeide Estelle, die woorden let- van GOUDA Togen elkahder aangeleund,, in kalm geluk 6 Bovendien worden alle Ad verten tien gratig opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschjjnt. gt ter inzage itingen zjjn te iwmeester. goudsche courant. rs der Zelf- ne uitspat- ETH0ÜDER8 ’EMBER 1890 inschrijving u 1 AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. is opdat men geen tijd nebbe om Rosalie te waarschuwen, zoodat zij kan vluchten. Thans ben ik zeker, dat zij iets verschrikkelijkst gedaan heeft, en ik zal niet slapen alvorens ik haar terugge vonden heb. Het zij zoo, zeide Benoist. einde gemaakt, door een bezoek van den hoofd van den waterstaat, op wiens order hot ver werd gelost dat het des nachts vlot “1 reis naar Amsterdam kon ver- I in ff- afb. Prjjs verschrik- leogd lijdt, leering, die len van een het Ver- imarkt 34, iet bedrag, ken boek- Augustus jl. is de nieuwe dienst voorgoed in wer king gesteld. De meeste officieren der marine te Toulon hebben reeds tochten meêgeraaakt. De ballons gaan in den regel tot 400 a 500 M. hoog en zijn door een tele- phoon met het schip verbonden, zoodat bericht kan worden gezonden van hetgeen men boven ziet. r Op eene hoogte van 400 M. konden de waarnemers alles onderscheiden wat in den omtrek gebeurt, tot op een afstand van 60 kilometers. Zij zagen zeer duidelijk bij helder weer alle bewe gingen der schepen in den omtrek en de schietoefe ningen van de op grooten afstand liggende instructie- vaartuigen konden goed worden gevolgd. Deze gunstige uitkomsten bewijzen, dat de mari- mitieme luchtvaart in tijd van oorlog in de zeehavens even nuttige diensten zal kunnen bewijzen als het luchtvaartpark te lande dit aan het leger doen zal. Door het hoofdbestuur niging tot bevordering i GOUDA, 9 September 1890. Na afgelegd herexamen aan de Kon. Militaire Academie te Breda is nog overgegaan in hetJJejaar de cadet der cavalerie Van Haeften. Wij hebben onlangs bericht, dat men is overge gaan tot een proefneming met den kabel-ballon in Atjeh. In verband daarmede zal men zeker met belang stelling vernemen, dat ook in Frankrijk thans bij de Marine van dit verkenningsmiddel wordt gebruik ge maakt. Het volgende is hieromtrent overgenomen uit den Figaro. De haven van Toulon bezit sedert eenige dagen een volledig park voor maritieme luchtvaart. De eerste proeven in jlie richting werden onge veer twee jaar geleden genomen. Een marine-officier werd te Meudon gedetacheerd om er de luchtvaart te leeren en kort geleden kwam hij te Toulon terug met een volledig materieel, waarna de proefnemingen begonnen. Een oude drijvende batterij werd er voor inge richt en met toestellen, geheel gelijk aan die bij de landmacht in gebruik, werden gelijktijdig twee bal lons omhoog gelaten. Sedert zijn de proeven steeds voortgezet, en 21 De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. De reden waarom ik u eerst niet wilde mede- derelen waar Rosalie was, was dat ik haar geen last wilde berokkenen. Zij is een zwak-hoofd, maar slecht is zij niet. Rosalie moet zijn te Mont-Saint Michel in het oude huis van haar grootmoeder, van wie zij nog niet lang geleden dit geërfd heeft. Gij kunt haar schrijven. Benoist nam zonder omwegen den arm van Estelle en stak dien door den zijnen, daar hij vreesde dat zij in zwijm zou vallen. Hartelijk dank, goede lieden, zeide hij. Ver geeft ons de moeite, die wij u veroorzaakt hebben. Wij wenschen u goeden avond. Het tweetal «enigszins verwonderd over het plot seling afbreken van het gesprek, geleidden hen’ tot aan de deur en staarde hen na, tot zij in de krom ming van den weg verdwenen waren. Toen zij buiten het bereik van zijn oog waren, zag Theodore Estelle aan, die zich als een kind had laten leiden. Wat beeft gij I zeide hij teedergij moet u goed houden, want men let op ons. Zij vervolgde, zonder een woord te spreken, haren weg tot aan het hotel, in de kamer zonk zij uitge put in een armstoel neder. Gij hebt rust noodig, zeide hij eene schrede naar de deur gaande om jiaar te verlaten. Zij zag hem aan en zeide: i j- Laten wij dezen avond nog naar Mont-Saint- zij door het zand naar Mont-Saint-Michel. Michel gaan, oogenblikkelijk zelfs, als er een trein Tegen elkahder aangeleund,, in een H Uit Alfen schrijft de Rijnbode: z/Prinsessedag hebben wy niet gevierd, dergelijke feesten behooren hier tot het verledene, en toch bood onze plaats op dien dag en den volgenden eene drukte en levendig heid, en had er des avonds eene illuminatie op den' Rijn plaats, zóó prachtig, als de beste feestcommissie ook met nog zooveel geld, niet had kunnen orga- niseeren. Dat alles hadden wij te danken aan een steenkolenschip, dat tengevolge van de ondiepte van het vaarwater, Zaterdagmiddag in het dorp aan den grond geraakte en daar tot Maandag nacht bleef zitten. Meer dan 300 schepen, waaronder verschei dene stoombooten, werden daardoor belet hun reis te vervolgen, en zeker zou dit getal verdubbeld zijn geweest, wanneer men de schippers te Amsterdam en Gouwsluis niet gewaarschuwd had, om langs een omweg het doel hunner reis te bereiken. De aanblik van dat mastbosch bood een alleraar digst gezicht, en deed ons, in onze gedachten ver plaatsen naar de boorden van het Y of de Maas, maar hoe aangenaam voor de toeschouwers, zoo onaangenaam was het voor do schipperij, die daar door groot ongerief ondervond, vooral nu zich het feit voordeed, dat noch het rijk, noch de provincie, noch het waterschap Rijnland, noch de gemeente de middelen wilden verschaffen om het schip los te krijgen, terwijl de schipper golhield, dat hij zijn schutgeld te Gouda betaald had, en dus in de ge legenheid gesteld moest worden om ongehinderd te kunnen varen. Gelukkig werd aan dezen toestand Maandagavond van Volksonderwijsveree- o—o - -van het volksonderwijs en fiet schoolbezoek in Nederland, is een adres aan den Koning gericht, waarin er op gewezen wordt, dat het salaris van onderwijzers aan do openbare lagere scholen, zooals dat als minimum vastgesteld is in art. 26 der wet van 17 Aug. 1878, en gehandhaafd bij de wijziging dier wet van 8 Doe. 1889, slechts voor en pas aangesteldo onderwijzers kan ge acht worden eenigszins voldoende te zijn. Voor onderwijzers, die einige jaren dienst hebben en bewijzen gaven, dat zij door bekwaamheid en prac- tische geschiktheid hunne betrekking met eere be- kleeden, is een verhooging van dit minimum billijk en noodig om lust en ijver bij hen wakker te hou den. Onderwijzers, die de hoofdacte verwierven en bovengenoemde bewijzen leverden, moeten, geacht worden aanspraak te hebben op eene hoogere bezol diging, dan waartoe art. 26 al. 4 aanleiding geeft. In do schemering voerde de trein Estelle en haren vriend weg; zij zaten alleen in een coupé eerste klasse alleen, wezenlijk alleen voor de eerste maal, nadat zij zich bewust waren van hunne wederkeerige liefde. Zij waren tegenover elkander gaan zittende jonge vrouw, het hoofd achterover leunende, trachtte u te slapen na verloop van eenige minuten deed zij de oogen weder open en ontmoette den blik van Theodore, die haar met eene teederheid aanschouwde waarvan zij ontroerde. Hij trachtte een gesprek aan te knoopen, maar, het gedruisch van den trein belette hen elkander te verstaanhij verliet zijne plaats en ging naast haar zitten en beiden zagen zwijgende door bet geopende raam het Bretonsche landsohap. De trein stond stilzij stegen uit en bevonden zich op het perron, op dit late uur geheel verlaten, i Benoist spoorde een half ingedapen koetsier op en een bouwvallig wagentje. Een kwartier later reden 38) Ik zweer bet terlijk nazeggende. Toch maakte de vrouw nog een teeken van twijfel en bekeek Estelle met een argwanenden blik. Toon haar het Heiligen-prentje, zeide Benoist zacht. De jonge vrouw tastte naar het gebedenboekje, dat zij steeds bij zich gehouden had, opende dit afri liet de oude vrouw het prentje zien, terwijl zij zeide Zij heeft hieronder mijn naam geschreven met eigen hand. De man en de vrouw beiden onderzochten met zekeren eerbied het prentje, keerden het om en nog eens om, waarna zij het eindelijk aan Estelle terug- i gaven. Wy kunnen niet lezen zeide de man, I maar als pij zegt dat daar Rosalie’s naam onder I staat, zal het wel zoo zijn. R En van dat oogenblik af werd het tweetal een weinig spraakzamer. een ingenieur schip zoo kwam en later zijn volgen. In het belang van de drukke scheepvaart, die hier voortdurend is, is het te wenschen dat, nu voorgoed uitgemaakt ztfl worden, wie het vaderschap over onzen Rijn toekomt, en dat bestuur de middelen zal aanwenden om in den bestaauden toestand spoedig eene gunstige verandering te brengen.” [GEN: van af De Indische begrooting voor 1891, welke eerst daags wofdt ingediend, zal naar wij vernemen een belangrijk tekort toonen men spreekt zelfs van 20 millioen. Vermoedelijk is de slechte koffieoogst do voornaamste oorzaak. (Hbl.)

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1