h. t BINNENLAND. Donderdag 11 September. FEUILLETON. O Een raadselachtige Geschiedenis. 12 aren I IE. ierü! ■EN. voor Gouda en Omstreken. made 1SOO. Nieuws- en Advertentieblad De Inaending van advertentiên kan geschieden tot Mn uur des namiddags van den dag der uitgave. an, ort- eld- ■lite ven aar. 'urfl, Afzonderlijke No miners VIJF CENTEN. «I XXX. I. (Uit het ïrantch.) De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prgs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. b. V. >usjes .35 eder- Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschjjnt. Z>OA’ is iande par- isr binnen srdwjjnen. k en zacht cent per i. Alleen TS en J. kookt r da- s van Als van liken. I. H. oven m b- i dert des rdigd sldbe- ■toll- ehe ent*) het »osje Hak •lijk bedrag i van ontvangst 6,843.54 en de hoof- voornaamste posten 7“?9 en het burgerlijk armbestuur 2800. Een protest allen leden van is gezonden De heer Schaepman zal op uitnoodiging eene voor dracht houden voor de leden der afd. Amsterdam van den Soc.-Democratischen bond. u die gaf wist niet dat een onschul- lopste der gbaar in i/s Cents. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. van ruim tachtig toonkunstenaars, de Maatschappij t. b. d. Toonkunst, aan het hoofdbestuur van die Maat schappij ter zake van de benoeming van eeu buiten lander tot directeur der afdeeling Rotterdam. Zij weten wel, dat het hoofdbestuur zich niet mengt in de huishoudelijke aangelegenheden der afdeelingen, maar aangezien dit de derde maal is 39) Benoist haalde op die vraag de enveloppe te voor schijn en lag deze, zonder iets te zeggen, op tafel. Bösalie zag hem dit doen en boog zich een wei nig voorover om het papier goed te bezien. Nauw- lijks herkende zij daarop haar eigen schrift of, als door een electrischen schok getroffen, sprong zij ach teruit, zoover mogelijk van Benoist weg en keek toen met angstigen blik haar geduchten bezoeker aan. Gij herkent die enveloppe? vroeg Benoist, zelf ook weinig op zijn gemak tegenover die vrouw. Zij knikte bevestigend. Hebt gij dat adres geschreven? Zjj keek hem scherp aan, maar antwoordde niet. Eerst toen hij de vraag voor de tweede maal deed, knikte zij opnieuw. Wat stond er in dien brief? vroeg hij vervol gens op gestrengen toon. Zjj begon over haar geheele lichaam te beven en zeide op zeer zachten toon Dat weet gij wel GOUDA, 10 September 1890. Heden middag werd ten Raadhuize dezer Gemeente aanbesteed het maken van een Kelder met Provisie kamer en Bergplaats bjj de Volksgaarkeuken in de Keizerstraat. Ingeschreven werd door t D. Amesz, voor 2240W. Bokhoven, voor 2200A. Grendel Jr., voor f 2049O. H. Wildenburg, voor 1980 P. Vermeer, voor f 1888 J. de Jong Wz., voor f 1880 E. Sliedreeht, voor ƒ1810; W. de Jong Wz., voor f 1740; P. A. Burghout, voor 1787. Allen te Gouda woonachtig. In de zitting der Rotterdamsche Arr. Rechtbank van gisteren werd veroordeeld A. 8., sigarenmaker te Gouda, bekl. van verdui stering van een horloge, tot 3 weken gevangenisstraf. Voorts stond terecht de schoenmaker A. v. d. L. te Gouda. Zekere bakker had van dien schoen maker Al,40 wegens geleverd brood te vorderen. Hjj liet nu bij hem een paar pantoffels maken, om zoodoende de rekening gelijk te krijgen. Hij kreeg nu echter toen het op afrekenen aankwam, noch de pantoffels, noch het bedrag van ƒ1.40, maar wel een pak slaag. Eisch 7 dagen gevangenisstraf. Uitspraak Dinsdag a. st. De begrooting door burgemeester en wethouders van Waddinxveen den gemeenteraad aangeboden sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 26,884.20. De voornaamste posten zijn: ‘/t opbrengst personeel f," delijke omslag ad 7600. De r- van uitgaaf zijn: voor onderwijs ruim 7000 voor het burgerlijk armbestuur 2800. Uit het jaarverslag der „Vereeniging voor lijkver branding” over 1889 blijkt, dat het ledental in het afgeloopen jaar van 672 tot 704 steeg. De ont vangsten bedroegen 974.35*/s tegen 972.74 in 1888 en 1018.28 in 1887, de uitgaven 779.00 tegen 754.88 in 1888 en 792.23 in 1887. Het batig saldo bedroeg dua 196.351/,. De 15e jaarl. alg. vergadering zal gehouden wor den op 11 Oct., te Leiden. Daarvoor is o. a. aan de orde gesteldmededeelingen betreffende de plan nen tot het bouwen van een crematorium hier te lande en voorstel om het hoofdbestuur in deze dili gent te verklaren. Een Commissionnair in effecten te Amsterdam, zekere V., is Zaterdag in verzekerde bewaring gebracht, beschuldigd van mevrouw de wed. H., wonende op de Egelantiersgracht," eene som van 60,000 in effecten ontvreemd te hebben. De beschuldigde was gewoon de coupons voor zijne cliënte te knippen. Bjj de laatste operatie schijnt hij de genoemde som uit de trommel acbtergehouden te hebben. Aan het mail-overzicht van «Bat. Handelsblad” ontleenen wij het volgende; De jongste uit Bantam ontvangen berichten zijn ver van gunstig, in zoover daaruit blijkt, dat de vee pest, welke daar sedert October jl. woedt, ook Tje- ringin, de eenige daarvan tot dusver gespaarde af deeling, heeft aangetast. Bij den schier desolaten toestand van dit telkens geteisterde gewest is deze ramp grooter dan overal elders. Te meer daar de ziekte zeer hevig is en zij, blijkens eene becijfering in het «Bat. Nbl.” ongehoorde vorderingen gemaakt heeft. Immers het aantal aan de veepest gestorven karbouwen en runderen, dat den 27en Januari jl. pl.m. 8000 bedroeg, is sedert, dus in een half jaar, geklommen tot 23,000 stuks. Ziedaar eene niet ge ringe bedreiging voor den rijstbouw in het Bantam- sche, welke zonder karbouwen zoo goed als ónmogelijk is. Reeds nu staan er dan ook profeten op, die voorspellen, dat in het volgende jaar de rijstoogst in het Bantamsche zoo niet geheel mislukken, dan toch een aanzienlijk tekort opleveren zal. Er bestaat inderdaad alle reden om zulks te vreezen, en tevens dat hierdoor opnieuw eene volksarmoê zal ontstaan, alleszins geschikt tot eene nieuwe opwekking van het daar steeds sluimerende fanatisme. Opmerkelijk is, dat de kolossale toeneming en de verspreiding der veeziekte plaats hebben gehad, on danks de vermeerdering van het veterinair personeel en de strikte toepassing der van regeeringswege om helsde doorziekingsmethode. Dat pleit niet voor deze laatste, en begrijpelijkerwijze dringen de deskundigen dan ook aan op een spoedigen terugkeer tot het af- makings- en onteigenings-systeem, zij het, wat dit laatste betreft, in gewijzigden vorm, zoodanig dat de eigenaar van karbouwen of runderen geen belang heeft bij eene hem winst bezorgende onteigening. Met het oog hierop, heeft de veearts Fischer, vol gens het «Bat. Nbl.”, voorgesteld, bij tijdige aangifte van den pas zieken karbouw onteigening tegen ƒ30 en van het kalf tegen 15, en slechts tegen de helft dier bedragen, wanneer het beest reeds smetstof van zich afgeeft en dus gevaarlijk is voor de omgeving. goudschecourant woord te laten ontsnappen. Antwoord, zeide hij op een toon van gezag, of gij maakt onmiddelyk kennis met de justitie. Toen opende zij hare lippen en zeide De menschelijke gerechtigheid vrees ik niet, alleen de goddelijke gerechtigheid ducht ik. Benoist kon slechts met moeite een kreet van woede binnen houden. Zou hij haar dan niet tot spreken kunnen dwingen? Weet gij wat de gevolgen zijn geweest van dien brief? Niet alleen dat de heer De Beaurand zich daarom het leven benam, maar een onschuldige wordt verdacht hem gedood te hebben en wel zijn jonge vrouw zelf. Wat, Estelle Ja, Estelle, die daardoor diep ongelukkig is. Arm kind I zeide zij zacht. Ook baar ongeluk is uw schuld. Om haar on schuld te bewijzen moet gij onmiddelijk verklaren wat er in dien brief stond. Dat is onmogelijk, zeide zij. Ik kan het niet uitsproken. Het geldt hier de eer van Estelle. Voor den dood van den heer De Beaurand en voor de smart van Estelle zijt gij verantwoordelijk voor God en de menschen. Voor de menschen vrees ik niet en wat God aangaat, ik heb mijn zonde gebiecht en absolutie ontvangen. Hij, die Spreek het uit! Wat stond er in dien brief? - Ik zeg het niet. Het is reeds erg, dat ik het schreef, maar uitspreken kan ik het niet. Het moet! zeide hij op bevelenden toon. Hij naderde haar, en hoe meer hij tot haar kwam, hoe meer zij achteruit week. Groote druppels zweet parelden op haar voorhoofd. Kom hierzeide hij. Zij stond stil. Vertel mij wat er in dien brief stond Nooit, zeide zij. Luister 1 Gij hebt de dood van een mensch op uw geweten. Zij sidderde bij die woorden en verborg haar hoofd in hare handen. De heer De Beaura'nd heeft zich van het leven beroofd, nadat hij uw brief gelezen had. Derhalve gij hebt zijn dood op uw geweten! Zij sidderde van het hoofd tot de voeten. En mevrouw Montclar is dezer dagen uit ver driet overleden, eveneens door uw schuld. Kendet gij haar. Zij schudde haar hoofd ontkennend. Zij was de tante van den heer De Beaurand. Zij beminde hem als een zoon Kendet gij den heer De Beaurand? Opnieuw maakte zij een ontkennende beweging. Waarom hebt gij hem dan dien brief ge schreven Zij kneep hare lippen vast opeen, als om zich geen

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1