rss fi 1 II KI BINNENLAND. ffll II W Een rustig Studie-uurtje. r 1 Dinsdag 16 September. Nieuws- en yer ital □.e, in den ng- 1S90. Dinsdag 16 September. N° 4325. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, n :,-J iees- FEUILLETON. E3 LS. elsel ft 3I ten LR, ft?' z| De Inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. Alzonderlijke Nommere VIJF CENTEN. 3W >-Al Een ergerlijk schandaal is dezer dagen te Brussel i, loe it Zoom. SS® rerraar- Alemede kokken, I’ leur» 1Ü11CT [eaehien ren een Kokken, C. 233. Bovendien worden alle Advertentien gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. a wjj in ige sor- n vooral eid van sn tegen en net De uitgave dezer éourant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. t d van jn«. pvestigd Men schrijft uit Gouda aan het Weekblad van Woer den Vrijdag is te ongeveer half drie uur, een schot GOUDSCHE COURANT. Bij den te Hoorn gehouden schietwedstrijd is op de persöneele baan met rijksgoweer en ammunitie de 5e prijs, groot en klein couvert, behaald door den heer C. M. van Wijngaarden met 39 p. (hoogste fiantal te behalen punten 40). 1 gelost in de R. C. bijzondere school op de Gouwe. De kogel kwam door een openstaand buitenraam en verbrijzelde een ruit in eene der separatiedeuren. Aan kwaadwilligheid zal wel niet te denken val len, veeleer aan onvoorzichtigheid, daar rondom de school vele tuinen van woningen op de Gouwe uit komen. - a 5 en sedert lang beloofde plan tot verbetering van de wereld zal uiteenzetten. Dit plan komt in hoofdzaak op het volgende neer In de steden zullen inrichtingen worden geopend ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen.iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. GOUDA, 15 September 1890. Bij den schietwedstrijd der Vereeuiging „Oranje Nassau” te Hage is de 22e prijs voor personeel, een etui met zilveren lepeltjes, behaald door den heer H. van Wijngaarden met 49 p. Gisterenmorgen werd alhier een onderlinge schiet wedstrijd gehouden voor die schutters der dd. Schut terij, welke geregeld aan de vrijwillige schietoefeningen deelnamen. De eereprijs werd behaald door den serg.-maj. Van Vliet. In de le categorie werden de prijzen behaald .- le prijs Kraneveld, 2e pr. Janssen, 3e pr. Sliedrecht en 4e pr. Putters. In de 2e categoriele prijs A. de Jong, 2e pr. Hemsbroek, 3e pr. Roepers, 4e pr. Blok, 5o pr. H armsen. „Dat is een goed ideo. Zijn vroolyk gesnap zal mijn geest opfrisschen en alle muizenissen veijagen.” Toen de muziekonderwijzer vertrokken «was en Emmelius weder voor zijne schrijftafel zat, erkende hij, dat hij zich beter had moeten beheerschen maar enfin, de rustpoos had hem goed gedaan. Hij haalde alles door en maakte een nieuw begin //In dat tydperk heeft er eene gebeurtenis plaats, die voor den harden, onbuigzamen wil des keizers Berthold Emmelius schreef vlotweg, zes of acht regels-, historische gelijkenissen, als koning Enzio i en Luigia Sanfelice zweefden hem in heldere kleuren voor den geest, toen vlak voor de deur zijner studeer kamer een brutale stem de voltooiing van dit opstel op ruwe wijze verstoorde. De schoenmaker bracht Pauline juist een paar verzoolde laarsjes thuis en hoe meer het meisje hem tot stilte aanmaande, des te luider verhief hij zijne stem. Toen Berthold Emmelius ademloos op den man toe vloog, maakte baas Vollrath zich met een //Nu, atjuusuit de voeten. aan het licht gekomen en vormt het onderwerp van veler gesprekken. In den afgeloopen zomer is alge meen betreurd overleden en met groote eerebewijzen begraven de heer Leopold Ketels, sedert lange jaren een hooggeacht magistraatspersoon en om zijne kunde on scherpzinnigheid een zeer gewaardeerd rechter van instructie, o. a. zooals men zich misschien herinneren zal in het geruchtmakende proces tegen de" gebroe ders Peltzer. Thans is gebleken dat deze geachte man een laaghartige dief en oplichter geweest is. Eene erfenis van omstreeks 100.000 fr., waarvan hij bewindvoerder was, heeft hij verduisterd, herhaal delijk heeft hij van zijne ambtelijke betrekking mis bruik gemaakt, om goedgeloovige personen geld af handig te maken, meestentijds door plaatsing tegen eene flinke rente te beloven, en van al de aan derden toebehoorende gelden is in zijne nalatenschap niets gevonden. Onder de slachtoffers is eene bemiddelde weduwe, wier zoon voor eenige jaren haar bestolen had, en daardoor met den rechter van instructie, den heer Ketels, in aanraking'gekomen, zeide deze haar op eenigszins verwijtenden toon„maar hoe kunt gij uw geld ook zoo weinig veilig binnen het bereik van anderen leggen gy brengt de menschen daardoor in verzoeking.” waarop de weduwe, in vol vertrouwen op den algemeen geachten magistraatspersoon, het den heer Ketels in bewaring gaf, om thans van alles beroofd te zijn. Een rechter van instructie zelf dief en oplichter 1 erger kan het wel niet. Een ontzettend ongeluk had dezer dagen te Braila in Roemenie plaats. Een arme duivel van een Ita liaan zou daar zijn kunsten vertoonen als lucht schipper, in een hoogst primitieven, met heeto lucht gevulden ballon. Het was Maria Hemelvaart, en het fraaie weer .lokte een verbazende massa menschen naar den tuin aan den Donau, waar de opstijging zou plaats hebben. De arme slokker bezat geen schuitje en bond zich met touwen aan het netwerk van den ballon vast. Juist toen het toeken tor los laten zou gegeven worden, zagen de toeschouwers dat de ballon hier en daar vuur gevat had door vonken van het stroovuur, waarmee de ballon met heete lucht gevuld was. Öok^e luchtreizigcr zag het en riep dat men niet zou loslaten zijn geroep werd echter verkeerd begrepen en voor het afge sproken teeken gehouden, te meer daar hij slechts gebroken Roemeensch sprak. De ballon schoot pijl snel in de hoogte tot op 400 meter, en do ballon brandde hoe langer hoe verder, tot hij eindelijk be gon te dalen. Een zachte wind dreef hem over den Donau. Men zag den ongelukkige wanhopig aan de touwen trek ken, om zoo mogelijk in het water terecht te komen en een massa menschen roeiden in bootjes naar de plek waar men hem hoopte te vinden. Tevergeefs 1 De ongelukkige viel, twintig meter van den waterkant af, op den vasten grond te pletter. Geen twee me ter daaraf stond een hooimijt. {Uit het Duitsch.) 'geleerde weer aan den arbeid. Het werk ging hem voorspoedig van de hand. Nu den overgang. Als hij dien eens met Silcher bepraten kon, dacht hy, terwijl hij in zijne aanteekeningen bladerde. Daar bereikte een licht geruisch zijn oor. De dienstbode sprak nu zeer, zeer zacht; zij had de les onthouden. Maar het was de eiervrouw niet, neen, het schijnt wel een mannenstem. Wie mocht het zijn? Waarom ging hij voor den drommel niet heen? Daar werd de kamerdeur geopend en de dienstmaagd bracht den professor in de grootste verlegenheid een visitekaartje. Berthold beet zich op de lippen, maar spoedig verhelderde zijn gelaat. Hij las .- Frans Kulemann, stud. phil. Een studentDat was wat anders. Een weet gierige, die zich voor een college liet inschrijven of raad kwam vragen betreffende zijne studiën. Voor zulke rustverstoorders was Berthold Emmelius altoos thuis, al was hij ook ipidden iq zijn Veelom vattend en arbeid verdiept. Hoezeer beminde' hij de academi sche jongelingschap. „Mijnheer vraagt of u het niet kwalijk neemt,” zeide Pauline. „Hij komt hier juist lang? en hij moest u spreken over de lezing van den eersten' triomf.” k „Oyer het eerste Triumviraat of Driemanschap,” -jf verbeterde Emfnelius. „Ik dacht het reeds. Wel wat laat maar beter dan nooit. Die lezing schijnt bijval te vinden. Misschien breng ik het nog tot Volgens de «Daily Chronicle” zal Booth, de „gene raal” van het Leger des Heils, binnenkort een werk het licht doen zien, waarin hij, onder den titel „In darkest England and the Way Out”, zijn groote Van de door de Ned. Rhijnspoorweg aangeboden gelegenheid om des Zondags voor verminderd tarief van Gouda naar den Haag te kunnen reizen, maakten gisteren 335 personen gebruik. Voor de processie naar Kevelaar werden aan het station alhier 360 plaatskaarten afgegeven. „Je laat me nooit weer wat bij dien kerel maken,” snauwde de professor haar toe. „Mijn vorige schoenmaker is gestorven,” zeide Pauline, geheel uit het veld geslagen. „Je hebt ook voor alles eene verontschuldiging,” antwoordde haar meester en sloeg toornig de deur toe. Het duurde lang, eer hij weer den draad van zijn betoog kon opvatten. Maar toen hij hot ge schrevene overlas, beviel het hem in het geheelniet; hij veranderde haalde door en verbeterde, totdat de kopij een onleesbare chaos was geworden en hij klokke tien er een kras doorhaalde. Hij zuchtte en begon, juist toen de klok sloeg, met den oorspronkelijken aanvang „Op dat tijdstip Hield dan dat Schwarzwalder klokje nooit op met slaan Met bliksemende oogen snelde hij naar den divan en hield den slinger vast. Hij kreeg natuur lijk zijn zin, maar hij had het warm gekregen, opende het venster en ademde met volle teugen de frissche lucht in. Zou hij Eponina maar voor heden niet liever aan haar lot overlaten en eens bergopwaarts wandelen Maar de zon scheen vuur te schieten, het moest buiten op den kalen bergweg niet om uit te houden zijn. Neen, dan nog beter een fleschje sodawater te drinken, een sigaar te rooken en als zijn bloed wat bekoeld was voort te werken. «Het mineraalwater deed zijn werking, de sigaar smaakte voortreffelijk en reeds om half elf zat de

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1