ra. iger EENE BEKENTENIS. 'in ÏHÏ BS rug BINNENLAND. Lruktö s. REN, LBIEft, •kend. it - 1 ING e3rt FEUILLETON eweg. en Zn. IER, /SOO. Maandag 22 September. N9 4330. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» K DEN De intending van advertentiön kan geschieden tot èèn uur des namiddags van den dag der uitgave. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. H I t 5 'l I I IE. door C. 34/35. Afzonderlijke Nommere VIJF CENTEN. \M aan de per week voorzoover wier wille ik ooit eeno goede (Naar het Italiaanach.) II. Daarom ook maakte ik, van I De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. Da muziek-vereeniging „Prima Volta”, te Haas trecht, hoopt Zaterdag 27 September haar eerste uit voering te geven in het gebouw van den Protestan tenbond aldaar. 18 )IJ. r. Vereen. 1 OCT. a.s. lopend wor- Lessen ;rekt gratis: '■9_ inwoners, ten einde tot eene algeheels uitroeiing van dit kwaad in de maatschappij te geraken. Natuurlijk zouden dan de armbesturen, met het oog op den toestand dezer gemeente, krachtiger behooren op te treden en de liefdadigheid zou meer werkzaam be hooren te zijn. Uit Gouderak meldt men aan de Schoonh. Ct. Bij circulaire, vanwege den Burgemeester dezer gemeente, rijn de ingezetenen uitgenoodigd geene aalmoezen meer te geven aan niet-inwoners, tot wering van de bedelarij en landlooperij, daar, zooals dio uit- noodiging zegt, die giften, in den regel, niet gebruikt worden vooi het doel, waarvoor men ze geeft, maar integendeel luiheid en bandeloosheid kweeken. Tengevolge dan ook van deze uitnoodiging, is het politietoezicht op die lieden verscherpt en zijn er eenigen wegens bedelarij en landlooperij opgebracht. De vraag cohynt evenwel gewettigd, of die maat regel zich ook niet behoort uit te strekken tot de Het hoofdbestuur der Maatsch. tfTot Nut vau ’t Alg." heeft 50 gld. aan het departement Haastrecht geschonken, om daarmede het aantal boekdoelen der bibliotheek te vermeerderen en een catalogus dier inrichting te vervaardigen. Bij genoegzame deelneming zal, naar het nDagblad van Ned.° meedeelt, in het begin van October a.s. een propaganda-blad voor algemeen stemrecht wor den uitgegeven, dat wekelijks zal verschijnen en tegen geringen prijs verkrijgbaar zal worden gesteld. Uit Utrecht wordt gemeld Het beroep, dat het centraal comité op den Prin- sessedag tot de natie richtte ter vorming van een fonds tot ondersteuning van behoeftige dragers van het Metalen Kruis of de Citadel-medaille, heeft weerklank gevonden. Reeds dadelijk kwamen van verschillende zijden giften in, van 100, van 50, van 40, verschillende van 25, van 10, enz., alsmede eenige toezeggingen voor vaste jaarlijksche bijdragen. Met hartelijke ingenomenheid namen velen der- genen, die uitgenoodigd waren tot het hoofd-comité toe te treden en provinciale comités te vormen, die uitnoodiging aan, en die comités kunnen derhalve eerlang hunne werkzaamheden aanvaarden. GOUDSCHE COURANT kust van zal ik u ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel méér 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. allen op hun post, de wacht in den mast, zes man i-iL zoo vlug af, alsof hij vleugelen had, naar het mij toescheen, zijn verlangen ’..i en haar alles mede Door de commissie van voorbereiding voor het ontwerp tot regeling van den krijgsdienst is een leid draad vastgesteld voor de algemeene beschouwingen bij het afdeelings-onderzoek. Er zijn negen hoofd punten, verdeeld in tal van onderdeden, lo Preli minaire opmerkingen; 2o Volkenrechterlijke beschou wingen als uitgangspunt voor de aan het krijgs wezen in Nederland te stellen eischen en in hel bijzon der met het oog op zijn internationale stelling, zyn verplichtingen bij neutraliteit, ook in verband met de neutraliteit van België, en zijn stelling als koloniale Mogendheid; 3o Algemeene beschouwingen over de stelsels van legerwet en de vraag, of het regeerings- stelsel in het algemeen aannemelijk is uit een militair oogpunt, met het oog op ’s Rijks financiën en met het oog op de sociale gevolgen; 4o Algemeene beschouwingen betreffende het wetsontwerp en den omvang van hetgeen daarin wordt geregeld5o De Eene der eerste verrichtingen zal zijn het fonds te vormen, en tot dat doel zal de in het algemeen gedane uitnoodiging tot medewerking daartoe thans tot ieder onzer landgenooten in het bijzonder gericht worden door de aanbieding eener inteekenlijst. Moge de verwachting van het comité, dat het genoeg ont vangen zal om de brave oudjes ten einde toe te steunen, niet beschaamd worden. Wij wekken al onze lezers met warmte op, de edelmoedige poging van het comité naar vermogen te steunen. Dat er behoefte aan het fonds bestaat, bljjkt daar uit, dat nu reeds van verschillende zijden aanvragen om ondersteuning zijn ingekomen. Aan zulke ver zoeken kan natuurlijk niet voldaan worden, voordat eene algemeene inzameling heeft plaats gehad, en hei comité de behoefte overzien kan, waartoe een algemeen onderzoek wordt ingesteld. Het comité wenscht de zaak zooveel mogelijk te bespoedigen en hoopt daartoe de noodige medewer king te erlangen. 4) En de reden dat ik vlucht, is, dat ik vrees, dat ik ook raodegesleept zal worden in het ongeluk, dat de woeste liefde van dien machtigen baron over ons brengen zal, terwijl ik met gevangenis word bedreigd, indien ik mijn gezag als broeder, als hoofd van mijn geslacht niet gebruik om het koninklyk bevel te doen gehoorzamenen ziedaar, waarom ik my tot u wend om hulp, en niet tot een onderdaan van Engeland. Uw vaartuig scheen mij gisteren, wat de reddende plank voor den schipbreukeling is. Wat zal ik u meer zeggen? Ik smeek u in den naam van haar die gij bemint, voer ons naar de kust van Frankrijk, en voor eeuwig zal mijne dankbaarheid en die van Anna uw deel zyn. - Annariep ik, dat is de naam mijner moeder, Messere, ik herhaal het, de Ventura is tot uwen dienst. Wel was het myn plan niet om de Frankrijk aan te doen, maar ook hierin genoegen geven, omdat er geene enkele GOUDA, 20 September 1890. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Dinsdag den 23n September 1890, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde: Stemming over het voorstel betreffende de intrek king van het eervol ontslag verleend aan C. Fortuin. De Rekening der baten en lasten van het voor malig Armbestuur van Stein, dienst 1889. De Begroetingen van de gesubsidiëerde Instel lingen van T” De Begroeting Weldadigheid, dienst 1891. J voor de Volksgaarkeuken, dienst 1891. De benoeming van vjjf Regenten voor het Hoff- mans-Gestioht. De benoeming van eenen Leeraar voor de Hebreeuw- sche taal aan het Gymnasium. De benoeming van eenen Onderwijzer en eene Onderwijzeres aan de le Kosteloozo School. vrouw bestaat, om daad heb verricht. Gij bemint dus niet? Ik bemin, ja, ik bemin, zoo vurig als men slechts beminnen kan, maar zonder dit ooit verraden te hebben aan de vrouw, die ik bemin, en zonder eenige hoop van haar ooit weder te zien. Dit ver baast u? Maar wij, zwervelingen op de baren, wij kennen soms die hopelooze liefde, die ons, als eone lichtende ster, geleidt op, den oceaan, en te midden van het loeien van den storm. Maar wij zullen liever niet meer over mjj sprekenwanneer zult gij aan boord komen Gij zeidet, dat gij morgen avond vertrekt? Neen, morgen ochtendmaar indien het u beter des avonds Ja, vertrek morgen avond. Niemand moet haar aan boord zien gaan. Goed, maar ik kan nog iets beters doen. De Ventura zal morgen voor de oogen van geheel Bristol het kanaal verlaten, en de sloep zal morgen avond met vier matrozen aan de Elzenbocht zijn. Lanzerotto, mijn stuurman, een zeer vertrouwd per soon, zal er het bevel over voeren en des noods tot den morgen op u wachten. i •*- -*j, -vo.ug .„muu gcuxogou, 1“~-den sneller dan een roofvogel over den oceaan, of zeilde nacht zullen wij aan de Elzenbocht zijn, menschlievende en edelo daad beloonen. de loopplank zoo groot was, om zijne zuster weder te zien te deelen. Ook ik was blijde, dat ik iets voor den schoonen cavalier had kunnen doen. De jeugd (wie weet dat niet?) geraakt spoedig in vuur, en in dien trouw- hartigen en moedigen leeftijd, is. het, alsof men troost vindt wanneer men anderen van dienst is. De mensch gevoelt dan zijne kracht, en offert zich gaarne geheel voor anderen op. Daarom ook maakte ik, op dien dag, met meer lust het schip tot de afreis gereed. Doch er was weinig meer te doen. De lading was aan boord, leeftocht, wapens, ankertouwen, alles was behoorlijk geborgen; de beide zeilen aan de fok vastgereefd; en de riemen langs de boorden vastge maakt, wachtten slechts tot de geleislaven op het dek zouden komen, en die op maat in beweging brengen, om ’t schip in volle zee te voeren. De Ventura leverde een schoon gezicht op, met haar sierlijk achterdek; de banier van St. George wapperde van den top van den mast, en de adelaar der Vivaldis was op den voorsteven uitgehouwen nu eens vloog zij, door veertig riemen gedragen. Neen, neen, morgen, in het begin "ht d: bij den wind, en beheerschte zelfe den storm met Wees gedankt, messere, en moge de hemel uwe hare beide groote latijnscho zeilen. De matrozen J—d -d.allen op hun post, de wacht in den mast, zee man Na een kort afscheid vertrok de edelman, en ging aan eiken roeiriem, de kapitein en de stuurman bij

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1