EENE BEKENTENIS. BINNENLAND. N’° 4333. Donderdag 25 September. ?ING iping leubelen JHRIJFBU- 1890. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. DEL, a leweg. De Inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. FEUILLETON. Drogist, imoriewinkel» llet beste ereld. m ie kien rverij «‘ij, der Belgen. SR, SDAM. toornen van itels, Costu- rdjjnen, Be- - en Bont- Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. wegens verduistering, tot 3 maanden gevangenisstraf. en Ik trachtte mij zelven op dit punt gerust te stel- elkander stieten, in de hoogte geworpen, de vijande- (Naar het Italiaansch.) III. IV. Zoon. mai De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschjjnt. en GLAS BEDDEN- (waaronder i Ljjden des ANSKLEE- l enz. uren te be ■indpijn, ont- onaangename worden zeker ijks gebruik lemen-zeep, ransparant- n, leepon, welke reeg brengen. -Mondwater tyd. -W men. G. C.FOR- a. goüdsche courant. treken bij de 73 etJ 73a, en5 sc/te C'ou- len door het KMAN en lerin ndwater, :hen, f 1.75, Br. FOPFh tanden ge- s Tandplom- togen eiken 1890, des Wyk K. Gouda, be- Een steenfabrikant te Willeskop werd door de rechtbank te Utrecht met bevestiging van een vonnis van het kantongerecht te Woerden tot 50 boete veroordeeld, wegens het overtreden eener bepaling, vastgesteld bij eenen maatregel van inwendig bestuur van den staat, door als eigenaar of gebruiker van langs den gekanaliseerd en Hollandschen IJsel gele gen grond gebruik te maken van de vergunning om schepen daarvóór, op ten hoogste 1.50 M. uit den oever, ligplaats te doen nemen, zonder ten genoegen van den commissaris des Kouings in de provincie Utrecht den oever over voldoende lengte te onder houden en zonder ten genoegen als voorzegd het Volgens de Heraut zal binnenkort eene brochure van Dr. A. Kuyper verschijnen, waarin deze de go- heele quaestie van separatie en doleantie uiteenzet. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. van den 6 7) Maar het was de eerste maal, dat ik strijden zou voor de oogen eener vrouw, die zelve de oorzaak, en de prijs tevens was van den strijd. Want daaraan viel niet te twijfelen; geen enkel vaartuig was gereed om uit te zeilen, toen wij Bristol verlieten. En waartoe nu die haast? En daar het na ons was vertrokken, had men het zeker des nachts uitgeruft, en zou het ons niet hebben kunnen inhalen, zoo het niet zoowel van de zeilen als van de riemen had gebruik gemaakt. En dat het op ons gemunt was, dat bleek, duidelijk daaruit, dat zij onze manoeuvres navolgde; stellig stond deze galei onder het bevel van den minnaar van Anna, van den echtgenoot, GOUDA, 24 September 1890. In de gisteren gehouden zitting der Rotterdamsche Arr. Rechtbank werden veroordeeld P. v. d. K., pottenbakker te Gouda, bekl. van vernieling, tot 5 boete. J. de J., oud 52 jaar, touwslager te Gouda bekl. van beleediging, tot boete. R. D., gemeenteveldwachter te Langeruigeweide, m waren vol vuur en vol ver- Wij zullen zien. Als hij het wil en kan, welnu, hij zal ons gereed vinden om hem te ontvangen, en zelfs, om hem een bezoek aan boord te brengen. Opgepastplunderen moogt gijmaar ik verlang er niets van. Mijn deel gaat voor de helft aan het scheepsvolk en voor de helft aan de galeislaven. Deze laatste woorden brachten groote vreugde on der de roeiers teweeg. Dat was de eerste vrucht van ’t medelijden, dat Anna getoond had. en zwavel gedoopt, welke men brandende, up u «ijauuunjn. auüip oöuuut. I Dit alles moest vooraf geschieden, omdat later, j indien ik ’tnoodig achtte den boeg te wenden, en Zal het zoo dichtbij komen met alle macht op de vijandelijke galei aan te roeien, dat wij zullen moeten wenden en de wapens toonen? de bemanning gelegenheid moest hebben, om zich uitsluitend met het schip bezig te houden. Ofschoon de diepste stilte op ’t schip heerschte waren allen vol ijver. Allen schenen het gewicht van hunne taak te gevoelen, en door hun voorbeeld te willen bewijzen, dat hij, die zich ’t eerst heeft toegerust, de overwinning in zijne hand heeft. Terwijl ik het opzicht hield over het werk, en Lanzerotto, in de mars geklommen, de bewegingen van de vijandelijke galei gadesloeg, kwam Macham haastig van den achtersteven naar mij toeloopen. Ik maakte eene beweging om hem te gemoet te gaan. Wat gebeurt er? riep hij vol ontroering. Worden wij vervolgd Dan hebt gij het ook ge- heeft in de laatste jaren in Noord-Amerika groote vorderingen gemaakt. Volgens eene mededeeling in Engineering New, waren in den afgeloopen winter 7891 of Vi van de 30,000 personenwagens van door gaande stoomverwarming van de locomotief uit voor zien. Op 13,630 KM. spoor in exploitatie werden alle wagens, op 17,600 KM. minstens de helft, op 28,200 KM. 1050 pCt. van de wagens met stoom verwarmd; op verdere 87,800 KM. werden proeven daarmede genomen. Deze getallen zijn verkregen door vragen, aan de verschillende spoorwegmaat schappijen door het genoemde blad gericht. Deze vooruitgang is even verrassend als de snelle toene ming der invoering van luchtremmen voor goederen treinen en zelfwerkende koppelingen. Het blad voegt er de opmerking bij, dat te ver wachten is dat na drie jaren de zaak zoo ver is ge vorderd, dat de dan buiten gebruik gestelde kachels en verdere verwarmingstoestellen naar Europa kunnen worden overgebracht, om de koude wagens te ver warmen op de Engelsche lijnen en op eenige banen op het vasteland van Europa. Zooals bekend, is men in Engeland (en ook elders) nog niet over het gebruik van heetwaterstoven als voetwarmers heen- gekomen. In de berichten aangaande de aanklacht, door jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman ingediend tegen den schrijver van zzde Overrompeling", werd niet medegedeeld welke zinsneden z. i. «van het begin tot het eind een leugen" zyn. De «Haagsche Ct." verneemt thans, dat het geïncrimineerde gedeelte der brochure het volgende is «Wat toch geschiedde er in den loop Januari voormiddag, des jaars 1886 «Toen hebt gij u, met dr. Kuyper en eenigen zijner aanhangers, meester gemaakt van de Nieuwe Kerk te Amsterdam. De bewakers van de localen van den kerkeraad, door het classicaal bestuur van Amsterdam aangesteld om de Nieuwe Kerk tegen overrompeling te beveiligen, hebt gij door een krijgs list weten te verwijderen. Gij zijt toen het gebouw binnengedrongen, en hebt door het doen uitzagen van een paneel u den toegang tot de consistorie kamer weten te verschaffen. Gij bevondt u aan het hoofd dier mannen met dr. Kuyper en den heer Hovy, gevolgd door enkelen der geschorste kerke- raadsleden, als raadslieden begeleid door mr. Th. Heemskerk en mr. W. Heineken." Die zinsneden zijn, naar de ZZH. Ct." verder meldt, letterlijk overgenomen uit het zzHandelsblad" van 8 Januari 1886, hoogstens iets verzacht. Ook in het WD. v. Z.-H." van 9 Januari werd o. a. ge zegd' «Daarop is door Dr. Kuyper, dr. Rutgers, mr. De Savornin Lobmanen Kater geweld gebruikt, om door paneelzagen of Wt verbreken van een slot in de pastorie te breken." In een hoofdartikel brak dat blad toen tevens in zeer scherpe bewoordingen den staf over dat gevaarlijk optreden van Dr. Kuyper en de zijnen. De rechtbank te Maastricht veroordeelde eergisteren zekeren H. Lucassen, te Nyawiller-Wittem, die, na eerst getracht te hebben twee wielrijders uit Luik van het wiel te doen vallen door zijn hoed voor het wiel te werpen en daarna een der wielrijders, die over zijn hoed had gereden, van het wiel gestooten en mishandeld had, tot 8 maanden gevangenisstraf. Door het O. M. was eene gevangenisstraf van 8 maan den gerequireerd. Gisteren ochtend ten ongeveer 5 ure had in de papierfabriek te Kampen een treffend ongeluk plaats. Een werkman, wiens vrouw stervende was, had daar om vrijstelling van arbeid verkregen en was nog slechts even in de fabriek ontboden, om iets aan eene machine te verrichten. Gedurende een kalm oogenblik, dat zijne vrouw mocht genieten, spoedde hij zich na de fabriek om dit te doen, doch kwam daar om. Bij de bezigheden nl. die hij verrichtte, geraakten zijne kleederen om eene as vast, waardoor hij werd rondgeslingerd, en, voor dat men de ma chine had kunnen stoppen, was hij reeds een lijk. De verwarming der spoorwegrijtuigen met stoom ik de arme, verschrikte vrouw kunnen bijstaan in I potten met pek, oliedroesem, zeep en ongebluschte haren angst kalk, die op ’t oogenblik dat de schepen tegen r _.._x --x x_ _x_i ------ - len, ging naar de voorplecht, en gaf bevel om in het lijke aanvallers blind maakten. Eindelijk plaatste geheim de wapens gereed te maken. men op de enterbrug de blijde met die lange pijlen Een kreet van vreugde ging op, dien ik echter i in pek en zwavel gedoopt, welke men brandende, trachtte te doen bedaren, daar ik haar niet vooraf op ’t vijandclijk schip schoot, ongerust.wilde maken. Het is nog niets, jongenshet is maar een schip dat ons nazit. 1 zienr vraagde ik hom. Ja, maar kom, kom spoedig beneden, Messer Gentilemijne arme zuster vraagt naar u. Hariep ik ontroerd. Hebt gij ’t haar reeds gezegd? Ik heb verkeerd gedaan! hernam hij, het langen’t is dus niet noodig te zeggen dat zij zich met ijver bezighielden met de toebereidselen tot den strijd. Haastig werden de wapens te voorschijn ge haald, kruisbogen en werpspiesen om op een afstand te strijden, dolken en bijlen om bij het enteren te gebruiken. De amunitie werd in orde gebracht aan wien ae koning haar geven wilde. Een mede minnaar, en misschien was hij zelf op dat schip. Ten allen tijde zou zulk eene ontmoeting mij aan- genaam zijn geweest, maar nu! Wat zou zij zeggen? En hoe zou ik haar te gemoet treden, te midden van al die toebereidselen tot den strijd. Zou

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1