EENE BEKENTENIS. erk. !S ting r h an d en ken, ren, :ait, BINNENLAND. reriLLEiox .rukte Laister. .stelijk Zaterdag 27 September. NP 438ft. i 1 1 en Zn. iPRIL. ndaal. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* EXT. [ER. rxËig. 1 De iniending van. advertenttón kan geschieden tot Mn uur des namiddags van den dag der uitgave. -H 3LT toffen. '3en73“. door sr. SMA J Aiionderigke Mommen VIJF GENTEN. i (Naar het Italiaanech.) IV. V. *1» i De uitgave deser Courant geschiedt dagelijks met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. I Bovendien worden alle Advertentien gratiis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. N—Bkaat. emde School at plaatsing geschiedt op •stuur, ZWALM, Secr. 1 en by voor- ame nhuieen. GOUDSCHE COURANT. Met 1. October wordt de 2e Luitenant W. J. Prins gedetacheerd te Woerden ter vervanging van den 2e Luit. Duymair van Twist. Do heer W. A. van Wingerden te Gouderak, ia benoemd tot adjunct-commies ter Secretarie der ge meente Nieuwer-Amatel. e Franeker, NDEWEG. werkzaamheden werd tot lid vervanging beurt van w D. Tjeenk Willink. Met eenparige stemmen werd ondervonden betuigen wjj van morgen dreigt het slecht eens, Messere, hoe grauw de ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERE worden berekend naar plaatsruimte. van mijn plicht ontrukte mij aan aau mij was het, om over hen te naar buiten, en rag dat de galei besloten aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres te richten, waarbij de bezwaren van den Bond tegen het aanhangig wetsontwerp op de brieven- pesterij zullen worden kenbaar gemaakt. Met ingang van 1 October treden gewijzigde vracht prijzen in werking voor het rechtstreeksch verkeer tusschen de stations van den Ned. Rijnspoorweg te Utrecht, Amsterdam, Leiden, Den Haag, Schevenin- gen en Rotterdam on de stations van de Ooeter- stoomtram te Doorn, Wijk bij Duurstede, Leersum, Amerongen en Reenen (Stad). Onder voorzitterschap van den vice-president, den heer H. A. M. Roelants, werd Woensdag te ’s Hage de 13e algemeene vergadering van den Ned. Uit geversbond gehouden. Na de gewone huishoudelijke "J van het bestuur, ter van den heer J. C. Nijgh, die aan de aftreding was, gekozen de heer dr. H. De Standaard verwerpt met verontwaardiging de hem toegedichte „veUeïteit», dat hij het „Kazerne leven" als reddingsplank zou hebben aangegrepen ten einde „de katholieke oppositie tegen de afschaf fing van de plaatsvervanging in het gevlei te kunnen komen." Waar de antirevolutionaire partij in haar program, krachtens haar beginsel, voor afschaffing van het remplaceerstelsel strjjdt, en in 1888 dit in haar program van actie nogmaals herhaalde, zou het félonie, zou het begin,elverzaking en politieke ontrouw zijn om een Kabinet, dat, meê steunende op deze wetenschap, een wetsontwerp tot afschaffing van de plaatsvervanging indient, in den steek te laten, en uit egoïstische berekening mee te gaan met een op positie, die haar, als prijs voor deze ontrouw, steun by de stembus van 1891 beloofde. Dit neemt echter niet weg, dat de Stand, op „ver betering van het kazerneleven" zal blijven aandringen. Het blad wenscht, dat in het ontwerp bepalingen worden opgenomen, die de rechtspositie van den sol daat tot op zekere hoogte waarborgen, opdat zij die met gezag bekleed zyn, den ondergeschikten niet met „onzedelijkheid", spotternij en gevloek" kunnen krenken." We zijn geen militair volk, zegt het blad, maar volk van .vrije burgers", en als onze zonen in dienst treden, dan slaan we hen volvaardig voor de be veiliging van het vaderland af, maar weigeren ze over te leveren aan de nukken en grillen van een „soldateske." Het „civiele," het „burgerlijke" element behoort daarom in deze legerwet beter tot zijn recht te komen. GOUDA, 26 September 1890. Heden herdenkt de heer J. D. Emeis, onderwijzer aan de Openbare Tuaaohenachool alhier, zijn 50-iarige werkzaamheid als onderwijzer. Van deze 50 faar ia hij ruim 36 jaar in deze gemeente werkzaam geweest. Het waa te denken dat deze dag niet onopge merkt voorbij zou gaan en op ondubbelzinnige wy’ze ia den jubilaris gebleken hoe zyne verdiensten ge waardeerd worden zoowel door de school- en ge- meente-autoriteiten als door zijne collega’s, terwyl ook van de zijde zyner leerlingen hem een bewijs van hoogachting en toegenegenheid werd geschonken. In het schoollocaal, dat zoo vele jaren het terrein zijner werkzaamheid was, en dat heden recht fees telijk met bloemen was versierd, werden den heer Emeis tal van hulde-blyken vereerd. De Inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer Fabius, was overgekomen om hem namens de Re- geering geluk te wenschen met zija feest, welke fé- licitatie in hartelijke bewoordingen gekleed was. Daarop voerde de Wethouder J. M. Noothoven van Goor, tevens als Voorzitter der Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, het woord om den jubilaris namens de Gemeente een souvenir aan te bieden en namens genoemde Commissie eveneens een huldeblijk te overhandigen. Dit laatste bestond uit een fraaie pendule. Voorts sprak de Arrondissements-School- opziener Dr. D. Terpstra een hartelyk woord van waardeeriag, mede namens den heer Mr. A. M. de Cock, districts-schoolopziener, die verhinderd was tegenwoordig te zijn. Eindelijk voerde nog de heer P. C. Schriek, hoofd der Tusschenschool, het woord en bood den heer Emeis namens de schoolkinderen een gemakkelijken stoel en namens het personeel een fraai bewerkt muziekkastje aan. Dat de jubilaris door al deze treffende blijken van belangstelling en vriendschap getroffen was laat weer te worden, kijk zee daar ginder ziet. Ik vrees dat wij storm krijgen, en zoo wij noorde lijker konden sturen Dat doet er niet toe, Lanzerotto, beter een storm in ’t ruime sop, dan eene ontmoeting met die vervloekte galei. Mij wel; dus altijd naar ’t zuidwesten Ja zeker, en als er iets gebeurt, zoo doe het mij terstond weten. Toen keerde ik naar ’t vertrek van Anna terug, zij was wakker geworden, en na de eerste begroeting, bracht ik haar het blyde bericht, dat het vijandelyk schip niet meer te zien was. Zij verzocht mij haar naar buiten te vergezellen, en ik haastte mij haar naar het dek te brengen, waar zij zich met eigen oogen overtuigen kon, van de waarheid mijner woorden. Zij was gerust gesteld, toen zij zag, dat al die oorlogstuigen, die het dek den vorigen avond versperden, nu waren weggeruimd en vol teederheid wendde zij zich tot mij, om mij te danken, dat ik mijn trots bad opgeofferd aan hare vreesachtigheid. Ik ben er zoo trotsch op, als op de schoonste overwinning, zeide ik. Het is voor mij een groot geluk, dat ik iets heb kunnen doen, dat u aange naam is. Zijt gij niet de schoonste herinnering, die ik mot mij neem van den britschen grond Wat gij mede neemt uit myn vaderland heeft dan al zeer weinig waarde I zeide zij nederig. in dien nacht. Mijn ontwaken was slechts eene voortzetting van dien droom, dewyl Anna daar, niet verre van mij, nederlag en sliep. Lang bleef ik in verrukking dat schoone hoofd aanstaren, dat half op den schouder geleund, zacht rustte tegen den wand, en met begeerige blikken beschouwde ik dat blanke voorhoofd, waarop de droppels parelden, die ik, o mijn God, zou opgedronken hebben, als hemel- schen dauw, en dien boezem, zacht bewogen door haar zoeten adem, die weg stierf tusschen hare half geopende lippen. Bevende boog ik mijn gelaat naar het hare, en dronk dien ademtocht, en zachtjes richtte ik mij weer op, ofschoon ik waggelde als iemand die door den wijn bevangen is. Ook Macham sliep, terwijl zijn hoofd rustte tegen de sponde van het bed. Broeder en zuster hadden zeker lang mijnen slaap bewaakt, totdat de vermoeienis ook hen had overmand. Het gevoel die betoovering, waken. Ik liep snel haren tocht vervolgde. Er woei eene stevige koeltede bewolkte hemel liet nergens land ont dekken. Geen enkel zeil was op zee te zien, en dat verheugde mij. Ik ging toen het kompas op nemen, en zag, dat wij steeds naar het zuid-westen stuurden. Lanzerotto was intusschen bij mij gekomen. Welnu zeide ik wat nieuws? Een beste nacht antwoordde hij maar 9) Ook Macham was er bijgekomen en drukte mijne handen. Ik viel neder, en weet niet recht hoe of waar. Wel weet ik, dat zij haar gelaat over mij heenboog, en dat, voor ik mij verloor in den nacht des slaaps,mijne oogen diep in de haren hadden geblikt. En ik droomde al wat eens menschen verbeelding heerlijks too veren en zijn hart zaligs bogeereft kan ik droomde dat ik voor altijd die vrouw ontrukt had aan dien onbekenden mededinger, dat zij mijne gade was, beminnend en bemind, in de heerlijkste landstreek, onder den schoonsten hemel. De rei zigers in Afrika vertellen van een drank, die in de zaligste bedwelming brengt, zoodat men meent in geregelde opvolging al die genoegens te sma ken, welke de mensch zich maar al te gaarne belooft in den ochtend des levens. Zóó was ’t mij zich denken. Zichtbaar aangedaan sprak hij een woord van dank tot allen en betuigde zyn warme erkentelijkheid voor de ondervonden waardeering. Wij hopen dat het den heer Emeis gegeven moge zyn nog eenige jaren zijn betrekking te kunnen blyven bekleeden, die .hij reeds zoo lang tot aller genoegen waarnam.] De voormalige militair F. 0. A. Buys,van het Indisch leger, ridder der Militaire Willemsorde, onlangs met eere te Amsterdam bij zijn terugkeer uit Indië ont vangen en wien ook hier ter stede eene ovatie werd bereid, is aangesteld tot eene betrekking bij het be dienend personeel van de Tweede Kamer der Staten- Generaal.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1