EENE BEKENTENIS. ER EREN w BINNENLAND. I Dinsdag 30 September. N? 4337. 1890. Nieuws- en iplnles. en 73“. Cz. t Zn. nen I Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I JAP. De Inzending van advertentiên kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. H hne 1 FEUILLETON iflT al in >rbe- egan Jz.j stelsel I IS Jz. i ilTerstr.23, Afzonderlijke No turner» VIJF CENTEN. 7e pr.Salontafeltje, aangeboden door den heer d 1 de lm Ie Zoon. j {Naar het Italiaansch.) VI. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. 1 gaat ter Bovendien worden alle Advertentien gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschpnc. Ie prjja: 2e DDE [MER b. 2e 3e 4e 5e 0. M and. ing. ineet and Ei, p- 47 47 44 :waliteiten. Gouda. len door den heer C. >r den heer D. Hoo- nieuwe Muller la, toe- H goudsche courant. 34 34 33 32 J- van Oije, behaald door den heer W. Sliedreeht met 42 p. 18e haald le prijs: u u H If Van de door den Ned. Rhijnspoorweg aangebeden gelegenheid om des Zondags voor verminderd tarief van Gouda naarden Haag te kunnen reizen, maakten gisteren 242 personen gebruik. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. echtheid il steed, voor* a der Firma bedekt, wordt hun bestaan opgelost in ’tniet. Toen het zeil was bjjgezet, kwam de bootsman bij mij. Kijk eens naar ginder, naar het noordoosten Messere, de storm komt op, ’tzal een booze nacht geven. Inderdaad, aan dien kant waar Lanzerotto heen wees, werd do lucht zwarter, de golven stegen hooger en vormden eene bank, en het witte schuim deed de donkere kleur van het water te beter uit komen. Dit zwarte gevaarte werd grooter, zwol op tot een berg, en kwam snel en zeker op ons af, om ons in de zijde aan te vallen. Terstond gaf ik den stuurman bevel om het roer te wenden, ten einde aan den wind beter weerstand te kunnen bieden. Dit geschiedde, en niet zonder angst verbeidden wij wat komen zou. Do groote waterberg naderde met luid gebrul, vermengd met scherp gefluit, en greep onzen achtersteven aan. Het schip werd tot eene ongeloofelijke hoogte opgelicht, en de voorsteven scheen zich in den gapenden afgrond te stortenhet andere gedeelte van de watermassa stortte zich over ons, en bracht ons de eerste groet van den storm. Daarop hoorde men de masten en het want kraken, alsof alles uit elkaar zou slaan. Het fokkezeil, dat plotseling het gansche ge wicht van den storm te verduren had, klapperde. Ik bemerkte dat dit arme zeil in groot gevaar was, en deed de schoten vieren, opdat het niet zooveel telingen lijden van den hittereten doodstrijd, terwijl tegenstand zou bieden, en bij een nieuwen ruk van zee boven hen loeit, en de nacht hnnne oogen den wind, den mast doen breken. Ik redde daar- D. le prijs: 2e 3e te behalen p. 36). H. van Wijngaarden met 35 p. C. M. van Wijngaarden D. Hoogendijk A. C. Geitel A. C. Cosijn Wedstrijd op Vrije vaste Baan, (6 schoten, hoogste aantal te behalen p. 72). le prijs 2e eeniging, behaald door den heer C. M. van Wijn gaarden met 50 p. 5e pr.Britt. Trekpot en Theodoos, aangeboden door eenigo leden, behaald door den heer A. van Reedt Dortland met 49 p. 6e pr.2 Phot. Artist., aangeboden door den beer A. van Reedt Dortland, behaald door den heer H. Berlijn met 49 p. 7e pr.Salontafeltje, aangeboden door den heer G. B. Lulius van Goor, behaald door den heer A. C. Cosijn met 48 p. 8e pr.Portret-Album, aangeboden door den heer A. C. Geitel, behaald door den heer J. Upelaar Jz. met leri aangeboden door den ld door den heer C. J. A. 10e pr.Tafelbel, aangebode «01 aangeboden door den heer dóór den heer N. S. Polak pr.Surprise, aangeboden door N. N., be door den heer C. C. J. van Mierop met 42 p. B. Wedstrijd op Vrije Baan, (hoogste aantal 11) Wachten is iets treurigs, vooral wanneer de gast, dien men wacht, de storm is. De oceaan schijnt in nadenken verzonken en de zeelieden eveneens, maar ’t eerste is het nadenken van den toorn, die zijne slagen berekent, het andere dat van de vrees, die het hart beknelt en de zenuwen ontspant in het aanzien van het gevaar. De zeeman is vol zelfver trouwen, soms zelfs vroolijk en altijd vol geestdrift, als hij zich gereed maakt om te strijden boeg tegen boeg, man togen manmaar de woede der ontketende golven maakt hem soms voor een oogen- blik tot een lafaard, en dat oogenblik is hem soms noodlottig. Op het dek nedervallen, gewond door een pijl of een bijlslag, beteekent niet veel. Het bloed kookt in de aderen, men is vol moed en levenslustwelnu, die vurige levenslust sterft niet de ziel trilt en uit alle poriën, ook uit de wonde stroomt de krachtige, levende geest, en stijgt hemel waarts de vlinder ontvlucht zijne enge cel en vliegt Gisteren had aan den Rotterdamschen dyk onder begunstiging van buitengewoon mooi weder het gewone jaarlijkscbe concours plaats van de leden der Weerbaarheids-Vereeniging Burgerplicht De uitslag was aldus A. Personeels Wedstrijd. le prijs Étagère, aangekocht door de Vereeni ging, behaald door den heer J. van Essen met 63 p. 2e pr.Servies, aangekocht door de Vereeniging, behaald door den heer H. van Wijngaarden met 52 p. Se pr.Kaarten-Coupe, aangeboden door den heer G. H. G. de Lange, behaald door den heer A. Dortland Jr. mot 52 p. 4e pr.Cuivre Hoorn, aangekocht door de Ver- H. van Wijngaarden met 62 p. A. C. Cosjjn 60 Wedstrijd met Flob. Cilinder. J. P. Mul met 49 C. C. J. van Mierop n ff J. P. H. Herman C. J. A. Kerkhof E. Carton-Schieten. C. M. van Wijngaarden. C. J. A. Kerkhof. Rozeprjjs. Eere-prijs2 Antieke Pullen, aangeboden door den heer C. J. A. Kerkhof, behaald door den H. van Wijngaarden. le prijs: C. M. van Wijngaarden. 2e ff A. C. Cosijn, na loting met den heer D. Hoogendijk. Des avonds had in het Café Vrede-Best de prija- uitdeeling plaats. De heer D. Hoogendijk, wegens afwezigheid van den heer G. H. G. de Lange, het praesidium waarnemende, reikte onder gepaste bevroor- dingen elk der overwinnaars hunne prijzen over. Na afloop der prijsuitdeeling werden door genoemden GOUDA, 29 September 1890. Onder voorzitterschap van den Arrondissements- Schoolopziener, den heer Dr. Terpstra, had Zaterdag jl. de vergadering plaats van de Onderwijzen in het Arrondissement Gouda. De heer Onderkerk hield eene voordracht over het gymnastiekonderwijs in de lagere school. Op verzoek van de leden zal deze voordracht door eene openbare les gevolgd worden. Een deel van de vergadering was gewijd aan deelneming in hot feest door den heer J. D. Emeis den vorigen dag gevierd. In hartelijke be- woordigingen bood de voorzitter den jubilaris een cadeau, als bewijs van sympathie der leden, aan, welk cadeau door den feestvierende werd aanvaard met een gevoelvol woord van dank en aanbeveling. 47 p. 9e pr.Porcel. Sohild< heer A. C. Cosijn, behaald Kerkhof met 47 p. C. J. van Mierop, behaald gendijk met 47 p. He pr.Sigarenkast, A. Dortland Jr., behaald met 45 p. 12e pr.Grocstel, aangeboden door den heer H. van Wijngaarden, behaald door den heer D. J. Starreveld met 45 p. 13e pr.Sigarenkoker, aangeboden door den heer D. Hoogendijk, behaald door den heer J. J. van Bemmel met 44 p. 14e pr.Inktkoker, aangeboden door den heer J. J. van Bemmel, behaald door den heer J. H. Cosijn met 44 p. 15e pr.: Sigarenkast, aangeboden door den heer A. Brinkman, behaald door den heer J. F. Putters met 43 p. 16e pr.Thermometer, aangeboden door den heer F. X. Hardjjzer, behaald door den heer J. P. Mul met 43 p. 17e pr. Tabakspot, aangeboden door don heer door ’t azuur des hemels, en hij meent dat zijne broederen hem weldra volgen zullen; en de banier, eens de zijne, schijnt hem, als een teek en der over winning, te wapperen te midden van het bloedige slagveld. Maar te worstelen tegen de blinde krach ten van den oceaan, zijn pigmeën leven te verdedi gen tegen de slagen van den reus, die de rotsen geeselt en de afgronden doorwoelt; welk een nutte- looze strijd, welk eene ijdele roekeloosheid! De donkere hemel rommelt, de zware lucht belemmert zyne ademhalingzijn bloed stroomt terug en ver stijft in zijne adereneen gevoel van verstijving verlamt zijne ledematen, alles krimpt in, eindelijk zelfs zijn geest binnen in hem, die geest, anders zoo moedig en steeds gereed om zich bezig te houden met vrooljjke droomen, en blijde verwachtingen. De oceaan, bedwelmd door zijne eigene woede, snelt toe, spuwt hem zijn ijskoud schuim in het gelaat, en overstelpt het vaartuig met zijne brullende golven. En zal dat huikje van zwakke planken, die kraken en steunen bij eiken golfslag, weerstand kun nen bieden aan dien schok? En die andere waterberg, die zich als een woedende stier tot den aanval gereed maakt, en het vaartuig van ter zijde zal aangrijpen? Zal hij het niet aan splinters slaan? En daar beneden, in den schoot des afgronds, wordt het laatste tooneel gespeeld, Terwijl de on- gelukkigen nog leven, en al den angst, al de mar,- 11JUÜU Vall HeU UlbbülöbCU UUUUSblJJU, UVivviy* TOgvuuvuuvi cvu uiouvu, vu mij wu boven hen loeit, en de nacht hnnne oogen den wind, den mast doen breken.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1