r erk. JJE, - EENE BEKENTENIS. f i isvo. LM. KG L .BINNENLAND. Zaterdag 4 Ottoter. Nieuws- en Advertentieblad voer Gouda en Omstreken. 4341. I L <7^ FEUILLETON. cliapplj -DEN. I f De insending van advertentlön kan geschieden zot 66n uur des namiddags van den dag der uitgave. j ’I ■5 r den iriek loodigde ren, Bo- lenkolen, anst van .«EEN, een IC HE en. dien- jpitaal IR Afzonderlijke Nommera VIJF CENTEN. hunne A. MON- VII. VIII. 4 i iddaga ten i Admini- het open liggen ter lorgens 10 as de ge en worden. ing. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschgnt. VEMBER SEN. Vei 1887. mmandant, L. i voorzien. Boekhan- te Gouda. (Naar het Italiaamch.) 1 *- GOUDA, 8 October 1880. De beer 8. Posthumus, hoofd der 2e kostelooze school alhier, zal bij de aanstaande najaars-examens voor de onderwijzersakte te *s Hage werkzaam zijn als deskundige voor kennis der natuur. Duitschland te hebben vertoefd, nu naar de hoofdstad teruggekeerd is, den reiziger een bieijool aangeboden. Omstreeks 600 personen, onder wie dr. Schweinfurt, dr. Cury, kapitein Rust, de heer Borchert en andere „Kolonial-Menschen,” alsook de oud-minister Hoff man ledigden hunne glazen op de gezondheid van den heer Peters. Deze antwoordde met eene rede, waarin hij o. a. mededeelde, dat koning Mwanga van Uganda beelist geweigerd had het door de Engel- echen aangeboden beschermheerschap te aanvaarden. goudsche courant. Door eene Staatscommissie wordt een onderzoek ingesteld omtrent de maatschappelijke toestanden der arbeiders, de verhoudingen tussohen de werkgevers en arbeiders in de verschillende bedrjjven, en den toestand van fabrieken en werkplaatsen met het oog op de veiligheid en de gezondheid der arbeiders. De commissie zal thans een aanvang maken met haar onderzoek ten aanzien van de openbare middelen van vervoer en in het bijzonder van de spoorwegen. Allen, die over hiermede verband houdende toe standen uit eigen ervaring inlichtingen meenen te kunnen geven, worden verzocht uiterlijk Zaterdag 11 October 1890, bij ongefrankeerden brief, onder het adres Het eiland Madeira ligt tussohen de Gelukkige- en da,Kraaien-oilanden in, maar niet op gelijken afstand van beide de eerste liggen ten zuiden, de Het 4-jarig zoontje van J. H. te Zevenhuizen werd gisteren morgen door zijn vrouw drijvende ge vonden in de ringvaart van den Zuidplaspolder. Op bet drooge gebracht werden geruimen tijd dr voorschriften der Maatschappij tot redding van dren kelingen toegepast, doch te vergeefs, de levens geesten konden niet meer worden opgewekt ADVERTENT1EN worden geplaatet van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. De uitslag der verkiezing voor een lid van den gemeenteraad van Reeuwjjk op Woensdag was aldus De heer A. J. de Goeij ia gekozen met 65 st. terwijl de hh. J. Markus 19 st, J. Boere Az. 4 at. H. A. Via 3 at, J. H. de Goeij 1 at, A. van der Ree 1 at, en H. de Goeij 1 at verkregen, en 1 blanco biljet was uitgebracht 15) Spoedig yerd het anker uitgeworpen, en de boot neergelaten pm een kabel uit te brengen en aan den stam van een boom vast te maken. De riemen werden binnengehaald, de zeilen gestreken, en terwijl een deel der matrozen zich met het want bezig hield, gingen wij in de boot. Na veertien dagen op de baren gezworven te hebben, en na bet uit staan van zooveel angst en lijden, was het een ge-, not de gastvrije kast te betreden. Nauwelijks had Anna den yoet op het strand 'gezet, of zij boog eerbiedig het hoofd, en kuste de aarde. En ik Ik zou den grond hebben willen kussen, dien haar voet had aangeraakt van Madeira bij te voegen, moet zoo bergachtig is als Sicilië, en nog veel vruchtbaarder zou zijn, zoo ’s menschen hand het bebouwde. Het is rijk aan allerlei vrucht bomenwaaronder de drakenboom opnferking ver dient, die eene smakelijke vrucht voortbrengt, welke veel op eene Iers gelijkt', ofschoon zij geel is. Maar vooral wordt de gom van dien boom hooggeschat, en zie hier op welke wijze men die in Afrika, waar die het meest groeit, verzamelt. Men maakt eene insnijding in den stam, en daaruit druipt de gom, die gekookt en gezuiverd, dat saamgeperste, lichj- roode sap oplevert, dat men drakenbloed noemt, en dat in de geneeskunde zoo veelvuldig wordt ge bruikt. Schoon onder al de boomen is die, welke in het oosten adamsvijg genoemd wordt, omdat de overlevering zegt, dat zijne bladeren door onze eerste voorouders gebruikt werden om hunne naaktheid te bedekken, terwijl spruiten van dien boom, door het water van den zondvloed uit den hof van Eden me degevoerd, aan do boorden van den Ganges op nieuw wortel hebben geschoten. In het Hebreeuwsch heet hij dudain, en de bewoners van Afrika noemen hem banaan. De bloemen staan in trossen bijeen, de rijpe vruchten zijn Zeer zoet en men perst er een verkwikkend vocht uit, dat zelfs bedwelmende eigen schappen heeft, evenals de wijnde stam bereikt eene hoogte van zeven of acht voet, met groote, als schermen neerhangende bladeren, welke door die van geen enkelen boom overtroffen worden, noch wat de grootte, noch wat het schitterend groen betreft. Ik kan ook niet zwijgen van een kostbaren Worn, branie genaamd, wiens hout rood van kleur, zwaar en hard is, en tot verfhout dient; noch van den ceder, die veel op den cipres gelijkt en een heerlijken geur verspreidt, bjjna als wierook; noch van den iep, van wiens takken men uitmuntende bogen, en pijlen voor voetbogen zou kunnen vervaardigen. Men vindt uit gestrekte bosschen van deze boomen, waarin het dichte kreupelhout, ineengegroeid met de takken der hooge stammen, en doorweven met geurige krniden en bloemen, het onmogelijk maakt om door te dringen. De Spanjaard Eduardo Raminesz, die te Sneek vier millioen francs en eene massa edelgesteenten begraven heeft, heeft weder van zich doen hooren. Nadat door zijn cliënt te Sneek eenige bezwaren ge maakt waren omtrent de reis naar Madrid en was voorgesteld, dat zijn knecht zoude reizen om te be- proeven alzoo den schat te vinden, terwijl hem was gevraagd of de rechtbank zich niet met een minder 'groote som zoude willen tevreden stellen, heeft hij het volgende geantwoord „Madrid, 16 September 1890. Zeer geachte heer 1 Gisteren heeft mijn knecht Adolfo mij uwen brief i van 11 September gebracht en met zeer groot ge noegen heb ik den inhoud gelezen, daar hij mij doet hopen, dat ik spoedig uit mijne gevangenschap zal i worden verlost. Ofschoon gij eenige bezwaren over de reis naar hier maakt, geef ik u een plan, zoodat l gij de reis met volkomen zekerheid kunt ondernemen, i Vooreerst moet gij mij uw vertrek twee dagen te i voren melden, opdat ik kan berekenen wanneer Adolfo u in uw hotel kan vinden. Ten tweedemoet gij i de reis maken over Parijs en vandaar direct naar Madridgij moet het geld medenemen in Fransoha 1 bankbiljetten, die hier geldig zijn. Niemand moet het doel van uw reis kennen, en als iemand u vraagt, moet gij zeggen voor handelszaken gekomen te zijn. Ziehier eenige hotels in het midden der stad gelegen lo. Hotel del Universe, Rue Puerta del Sol 14; laatste ten noordwesten, maar veel verder. Het beeft eenen omtrek van honderd veertig mijlen, en den vorm van de maan in het eerste kwartier, met de holle «<ijde naar het zuidwesten gekeerd, terwijl de eene punt naar het zuiden wijst, waar zich eenige naakte, rotsachtige, en woeste eilanden uitstrekken, en de andere naar het noordwesten, waar de haven is, die ik reeds vroeger gezien had, en waar de Ventura nu het anker geworpen had. Veilige havens vindt men niet op dit eiland, doch wel goede ankerplaatsen, waar men tegen zekere winden beschut is. De grootste is die, welke zich in het noordwesten bevindt, in de bocht waarvan ik gesproken heb.-Daar het weder helder was, konden wij op omstreeks veertig mijlen naar het noordoosten een ander eilandje zien, dat omtrent vijftig mijlen in omtrek had, en dat ik reeds op eene vroegere reize had bezocht. Om er nog iets' ik zegden, dat het 1890, bij ongefrankeerden brief, onder het Staateconunüeie va» Arbeide-enjnéte, Gravenhage, namen en woonplaatsen mede te deelen, met beknopte opgave van de onderwerpen waarom trent zij de oommiaie meenen te kunnen inlichten. (Staatecf). Do correspondent de^jfjrtffy 'Nmte le Konstanti- nopel verhaalt: De statuten van een Grieksche liefdadigheidsinstelling te Galata bevatten onder een text uit Paulus’ brieven aan de Galaten de woor den Paulos pros Galat. De censor meende dat dit de naam van den drukker was en aangezion die drukker geen patent had te Galata, moest de zaak worden vervolgd. Een persoon, die hot werkje had helpen drukken, werd gevangen genomen en ondanks zijn beweren dat Paulus al een 1800 jaar dood is en nooit boekdrukker was, gevangen gehouden. Eerst nadat een aantal goed bekende personen zijn getuigenis hadden bevestigd, werd de man, die Paulus* domicilie niet kon aanwjjzen, in vrjjheid gesteld. Te Berlijn heeft een groot aantal bewonderaars van dr. Carl Peters, die, na nog eenigen tijd in Zuid- Dr. Rosenbaoh schrijft thans in het Berliner Kli- nieche ITochmeehrift, dat de influenza zich te Berlijn weer epidemisch uitbreidt. De eerste gevallen ver toonden zich daar einde Juli en in het begin van Augustus. In de laatstgenoemde maand nam het aantal belangrijk toe. Zij komen door de geheele stad verspreid voor, waarbij opmerkelijk is dat vooral vrouwen worden aangetast. De aandoeningen van de ademhalingswerktuigeu traden ditmaal niet op den voorgrond en de koorts duurt slechts kort, maar de hoofdpijnen, de zwakte en de afmatting zijn hevig.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1