,sus see EENE BEKENTENIS. IB, >RT, i! BINNENLAND. I I rt. i Dinsdag 7 October, N? 4343. hieuwd en FEUILLETON. E (AS. EZ SNEL, am- ONE. i EXT, de Wed. 1890. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. I I E i Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. LAAF, zich (Naar het lialiaanech.) VIII. I IX. RDONK en 'HEE No 3. osohen deel zich aan te BER van 9 rate Cursus te komen, jt teekenbe- Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. 2.50. GOUDA, 6 October 1890. Gisterenmiddag ten ongeveer 51/, uur arriveerde alhier de Bisschop van Haarlem, welke in Bloe- mendaal nabij deze gemeente werd ingehaald door eene eerewacht van ongeveer een 40-tal miters, die hem naar de gemeente Roeuwijk, waar hij heden de nieuwe R. C. Kerk inwijdde, begeleidde. I IADEN van SATERDAG ÏÏ8TEDEN en en het berm ter langs den in DRAAT; db BOER IEÜVEL en Gouda bij P. lei weg en bij !LD, Gouwe Botermarkt. Omtrent de cholera op Massowa schrijft men aan de Semaine Medicate, dat de Italiaansohe autoriteiten in de zaak met groote nalatigheid hebben gehandeld GOUDSCHE COURANT. De nitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. qjgen tegen cretarie van Heer J. D. Gouda, bjj zjjn te be- ran Rjjnland igs van elke Niet alleen hebben zij van een besmet schip laten ontschepen en aldus de ziekte doen binnenkomen maar ook hebben zij gedurende verscheidene dagen het bestaan der ziekte verzwegen, waardoor dus alle schepen die haven mochten aandoen en gevaar liepen besmet te worden. Er bestaat geen vrees, dat de ziekte zich naar het buitenland zal voortplanten, daar Osman Digna, om geheel andere dan gezondheidsre denen, alle verbindingen tussohen Massowa, Soeakin en het Nijldal houdt afgesloten, hetgeen meer waar borg geeft dan de waakzaamheid der Italiaansche en Egyptische autoriteiten. Uit Aleppo verneemt hetzelfde blad, dat de epi demie die daar op 7 September hare intree deed, zich op onrustbarende wijze uitbreidt. De sanitaire kordons door de Turksche autoriteiten om de be smette plaatsen getrokken waren weldra zelf aange tast. De ziekte kenmerkt zich daar door een bij zonder groot sterftecijfer, nl. 73 pet. der aangetasten. Het schjjnt dat de ziekte in Syrië met door bede vaartgangers uit Mekka is aangebracht. Zij is nl. niet het eerst te Aleppo opgetreden, maar te Orfa en te Makenee, an heeft dus eene richting gevolgd van noordwest irhar zuidoost. Het schijnt dat de ziekte moet worden toegeschreven aan die, welke in het begin van den winter in Perzië woedde, waar zij sedert nooit geheel verdwenen is. De toestand is ernstig: de epidemie heeft reeds de kust bereikt, zoodat besmetting der harens, met name van Alexan- drette, te wachten staat. Ook in Spanje maakt de cholera nog steeds tal rijke slachtoffers. Een rapport van den Franschen consul te Valencia noemt den toestand van die stad zeer slecht. Van den 16on tot den 23en Sept, kwa men 85 sterfgevallen voor op 124 aangetasten, dus eene sterfte van 69 pot.dat is 10 pet. meer dan de vorige weken. Sedert den 23en is de toestand nog verergerd. ADVER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels A 50 Centen; iedere rege meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Den volgenden morgen stond ik vroegtijdig op, en nam twee mannen mede om op de jacht te gaan. Macham wilde mij volgen, maar ik verzocht hem zulks niet te doen. Wie zal Anna gezelschap houden? vraagde ik. Deze menschen zijn goedhartig en gedienstig, Met welk ongeduld in Engeland gewacht wordt op het verstrijken der concessie van de Bell Telefone Company verneemt men uit de menigvuldige klach ten der Engelsche bladen. Met het einde van dit jaar verstrijkt de concessie, en alsdan eerst kan de telephoon zich in Engeland vrij ontwikkelen, daar de verbreiding van dit nuttig instrument dan niet meer door een monopolie verhinderd wordt. Tot nu toe konden in Engeland geen telephonen verkocht, maar alleen gehuurd worden, en de huur was zóó hoog, dat b. v. in Glasgow, eene stad van 750,000 inwoners, slechts 2000 telephonen in gebruik waren. Hoewel op wetenschappelijk en technisch gebied bijna overal de eersten, zyn de Engelschen met de tele phonic bijna een menschenleeftijd ten achteren. Er is in Engeland slechts ééne firma, welke telephonen mag makenj maar zij mag deze in Engeland zelf niet verkoopen. Door de concurrentie onder de telephoon- fabrikanten jworden deze in Frankrijk, Duitschland en Zwitserland gestadig verbeterd en zijn daar niet alleen goedkooper, maar ook beter dan in Engeland, waar de concurrentie beperkt ia». In Engeland is geen stad zoo ver gelegen, dat niet iedere andere stad met haar zou kunnen spreken. Reeds in 1885 ver bond een Fransch ingenieur New-York en Chicago, een afstand van meer dan. 1600 KM., met elkander, en in Engeland daarentegen werd er met veel ophef melding van gemaakt, toen de steden Glasgow en Dundee, die slechts op weinige mijlen afstand van elkaar gelegen zijn, telephonisch werden verbonden. Eerst door het opheffen van het monopolie der Bell Telefone Company hoopt men in Engeland aan de telephoon die vlucht te geven, welke zij op vele staten van het vasteland reeds heeft genomen. w doch Anna kan niet zonder een van ons blijven. Blijf dan, Messere, want ook hier in onze woning is veel te verrichten. Lanzerotto hield intusschen het opzicht over de galei. Behalve hetgeen er aan het schip, en vooral aan het voordek moest gedaan worden, was het roer in zeer slechten staat, en daar wij vreesden, dat wij een gevaarlijk spel zouden hebben, in geval wij een nieuwen storm moesten verduren, werd het op het land gesleept om hersteld te worden, of een nood- roer te maken. Dus werd het strand als herschapen in eene timmerwerf, en geheel bedekt met balken en planken, met hamers, bylen, zagen, duimstokken en al die gereedschappen, welke gebruikt worden bij het kalefateren van een schip. De galeislaven waren ook aan land gekomen om de matrozen bij hunnen arbeid te helpen, waartoe in de eerste plaats behoorde het maken van een afdak, om er al het gereedschap in te bergen en des nachts te bewaren. Binnen vier-en-twintig uren zag het eiland er uit, alsof er een nieuwe volkplanting gevestigd was. Ik bleef tot na den middag uit, en doorkruiste het geheele noordelijke gedeelte van het eiland. De jacht was bijzonder gelukkig, en wij hadden een overvloed van wild, waarvan wij het grootste gedeelte schonken aan de vlijtige werklieden op het strand. Het homerische feestmaal begon, toen de zon onder ging, en duurde tot laat in den avondwaarop de matrozen en galeislaven weer naar boord gingen; en, nadat Lanzerotte op alles orde had gesteld, keerde hij terug naar de open plek, waar wij ons gevestigd hadden. Den volgenden dag bood Macham aan, om op zijne beurt op de jacht te gaan. Ik nam dit zwij gend aan. Dat was een gelukkige dag voor mij en myn hart sprong op van vreugde, toen ik zag, dat hij zich met de jagers verwijderde en tusschen de laurieren verdween. Indien gij het goed vindt zeide Anna, toen wij alleen waren zullen wij naar gindschen waterval wandelen. Zij weigerde den arm, dien ik haar bood om naar boven te klimmen. O neen, ik ben nu niet meer zoo vermoeid als eergisteren riep zij lachend uit wij zullen zien, wie van ons beiden het snelst loopen kan. En waarlijk, zij liep niet, zij scheen over den grond te zweven als eene boschnimf. Zij had het rijkleed, waarmede zij te Bristol aan boord was gekomen, opgenomen en met een haak om haar middel vastgemaakt, en hare vlugge voetjes lieten nauwelijks een indruksel na op het groene mostapijt, dat de zachte helling bedekte. De duiven, die haar reeds kenden, fladderden rond ons. Die lieve diertjes, riep zij uit, men moest die nooit dooden en met de hand lokte zij en riep hen tot zich. Hebt gij het gisteren niet opgemerkt, Madonna! antwoordde ik. Wij hebben veel wild geschoten, maar die blanke vogels werden, door ons gespaard In de afgeloopen week werd te ’s-Gravenhage de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging z/Nederlandsch toevluchtsoord voor noodlijdende dieren." Uit het door den voorzitter medegedeelde bleek, dat in de jaren 1888 en 1889 respect, zijn opgeno men 394 en 231 honden. Onder de in 1888 inge brachte waren 153 vanwege de politie, terwijl er daarenboven in dat jaar nog 772 tengevolge van den muilkorfdwang werden opgenomen. Onder deze ge tallen zijn begrepen 85 en 73 honden, die voor korter of langer tijd voor particulieren werden ver pleegd, terwijl de overige, met of zonder eenige vergoeding, aan een goeden meester werden geholpen of, waar dit mogelijk was, met chloroform werden afgemaakt. Het ledental is in de laatste jaren door overlijden, bedanken enz. afgenomen, maar niottemin staan de financiën niet ongunstig, dank zij het aanwezige fonds hetwelk bij een voortdurend zuinig beheer nog lan gen tijd de instelling kan staande houden. Besloten werd, het publiek opmerkzaam te maken op de gelegenheid, die het asyl aanbiedt, om zich vaq honden op geschikte wijze te ontdoen en om ongeneeslijke dieren op smartelooze wijze te doen afmaken. 17) En ook ik haat u, Roberto Macham, op de gansche aarde bestaat er geen bitterder haat, en geene mach tiger liefde dan de mijne. Doch hier geef ik u mijne hand en mijn woord. Met deze woorden waren wij aan den voet van den boom gekomen. Eene zachte stem klonk van tusschen het groen der tent. Het was hare stem. Gaat gij den ganschen nacht niet rusten? Ja dadelijk antwoordden wij ook wij verlangen naar rust

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1