BINNENLAND. Buitenlandse!) Overzicht. -'*• werken dan eens ineer dan eens minder, naar gelang een liooger of lager bedrag als sluitpost noodzakelijk is zonder dat er ge bruik van wordt gemaakt. Ook thans zullen de ontworpen werken wel bekostigd worden uit de gewone inkomsten. Maar de memorie- posten kannen niet weggecijferd worden, ter wijl het tevens een bedenkelijk verschijnsel is, dat sommige uitgaven b. v. die voor pensioenen en voor onderwijs voortdurend stijgen. Stellen wij hier tegenover, dat op onderscheiden posten aanzienlijke verminderingen zjjn aangebracht b. v. op straten en pleinen 4000), op wegen en voetpaden (7650), op rioleering van zijlen (4600), dan moet erkend worden, dat ernstig gestreefd is naar bezuiniging en als dan nog het evenwicht slechts bewaard kan worden door het cijfer der directe belasting te verkoógen, dan ligt het vermoeden voor de hand dat voor het vervolg stijving der inkomsten onvermij delijk is. Wellicht zou door andere raming deze begrooting nog wel sluitende gemaakt kunnen wordpn zonder den voorgestelden maat regel, maar de vraag is of wij daarmede in de toekomst geholpen zouden zijn. Men kan nu wel, zooals sommigen doen, zeggenzet de tering naar de nering, maar schoon dit een gulden regel is voor renteniers, de spreuk pastniet voor eene stad als de onze, die nog niet tot de villes mortes wil gerekend worden. In eene gemeentehuishouding moet gevraagd worden wat is in het algemeen belang strikt noodig, bepaald productief, en met het oog op den toestand der stad als uitgave te verdedigen? en als daarop een antwoord gegeven is, dan moeten de noodzakelijke middelen worden ge vonden en door de burgerij bjjeengebracht. Dat is de gezonde opvatting van de taak van het gemeentebestuur. Op deze wjjze hopen wij, dat de raad de quaestie zal beoordeelen en dan gelooven wij, dat hij bij zijne over wegingen ook het oog zal gericht houden op den fatalen termijn van 31 December 1894. De doorvaartrechten de kurk waarop wij thans nog drijven zijn zeer precair. Behalve de mogelijkheid, dat zij geheel ver vallen wat wel onbillijk zou zjjn, doch toch denkbaar is moet men ook rekening houden met den aanleg van nieuwe waterwegen. De verbetering van de vaart langs de Schie en vooral de opening der Keulsche Vaart kan de opbrengst der rechten belangrijk doen dalen. Al dié wisselvalligheden, die binnen enkele jaren onze financiën in de war zouden kunnen brengen, maken het, onzes inziens, wenschelijk, dat bij tijds gedacht wordt aan maatregelen om allengs onze begrooting daarvan onafhan kelijk te maken, althans in die mate, dat ver mindering der rechten niet onverwacht zwaar komt te drukken op de burgerjj. En nu zeg mij, Messer Gentile, ben ik niet in denzelfden toestand als gij? Ik, gij, wij allen zijn gedoemd om te lijden; en toch, ziet gjj, ook in 't lijden heeft men soms verademing. Dit gezegende eiland is voor mij, wat een oasis is voor den moeden pelgrimeen straal van blijdschap heeft mijn gelaat verhelderd. Het is eene korte rust, doch wat wilt gjj Zullen wij niet met een dankbaar hart de ver troostingen ontvangen, die de hemel ons zendt, om gesterkt, weder voort te gaan op den weg des levens? Verbaasd zag ik haar aandie taal was geheel nieuw voor mij. En hebt gij nn vrede vraagde ik. Anna boog toestemmend het hoofd. Toen blies een demon mij een bitteren twijfel in de ziel. En hebt gij nog altijd Macham lief? maar reeds berouwde mij mijne vraag. Maar neen, antwoord mij nietriep ik, zeg mij niets, ik wil niets weten, ik heb u eene onzinnige vraag gedaan. En om niets meer te hooren sprong ik op,.liet haar alleen, en dwaalde met onvaste schreden langs den oever van den stroom. Mijn gelaat gloeide, en instinktmatig, zonder te weten wat ik deed, snelde ik naar den voet der rots om mjjn gelaat door de rondspattende droppels te laten verkoelen. Indien Macham op dit oogenblik bij ons gekomen was, zou hq wel degelijk mijne ontroering gemerkt hebben, die ik in langen tijd niet kon meester worden. Zij GOUDA, 7 October 189JK In den loop der volgende mzal Dr. Schaep- man in de K. K. Leesvereeniatng alhier eene lezing houden voer de leden en hwne dames. Gisterenmorgon omstreeksvll' nur is het B-jarig dochtertje van sohipper D. van Vliet overboord ge vallen, wiens schip voor de siroopfabriek in de Haam lag te lossen. Cl Groenondaal, die het ongeval bemerkte, begaf zich gekleed te water om het reeds zinkende meisje te redden, en had het geluk haar op het drooge te brengen. Bij gouvornements-beschikking, dd. 1 Sept., is aan den heer Mr. E. Opzoomor, lid van het Hof van Justitie in Curasao, tot herstel van gezondheid, een jaar verlof naar Nederland verleend. De toestand van Zijne Majesteit den Koning is in de laatste week weinig veranderd. Zjjne Majes teit ljjdt, zooals do geneeshoeren de» Kwuings be vonden hebben op een consult gehouden den 29sten September 1890, aan eene verheffing van het chronisch nierlijden, hetwelk Zijne Majeeteit nood zaakt het bod te houden. De voeding is voldoende en de krachten van den Hoogen Lijder zijn zeer bevredigend. (Staatsct.) Na een korte oogestoldheid is Zaterdagavond op zjjn buitenverblijf Westerhout overleden inr. D. Vis ser van Hazerswoude, voorzitter van do Hollandsche maatschappij van landbouw on lid van do Tweede Kamer voor het district Enkhuizen. Tegenover de information door don heer Tiudal omtrent 's Konings toestand ingewounen, zjjn we in staat, andere en betere information te kunnen stellen, voor wier nauwkeurigheid we borg spreken. Tot voor nu 14 dagen heeft de Kohiiig zjjn ge wonen arbeid verricht. Gelijk bekend is, verlaat hij nooit het Loo en moeten de ministers al|es schrif telijk met hem afdoen, maar dit belet de pefsooolqke bemoeiing met 's lands zaken geenszins. Geheel den zomer gaf Z. M. blijk, dat hij zich op de hoogte stelde van hetgeen er omging, en er is niet de minste grond om te meenen, dat hij in meor of min onbe- wusten toestand zijne toestemming, waar die noodig is, ooit zou hebben gegeven. Natuurlijk eischt dit lichamelijke inspanningvan daar dat, toen de oude ziekte weer in hevigheid toenam, Z. M. den arbeid moest staken. Juist de omstandigheid dat, zoodra die ziekte erger werd, ook geen enkel kon. besluit meer in de Staatscourant verscheen, toont dat alles in volkomen normalen toestand is. Nog dient er op te worden gelet, dat de doctoren huisdokter» zijn, en dat dus de regoering geene macht over hen heeft. De bijzonderheden waaruit do persoonlijke be moeiing des Konings wiskunstig zeker blijkt, zijn natuurlijk voor mededeeling onvatbaar, maar niettemin van zoo stelligen aard, dat ze geen ruimte voor eenigen twjjfel laten. (Standaard) Zaterdag werd te Alfen a/d Kijn de gewone lialf- jaarlijksche vergadering gehouden van onderwijze ressen en onderwijzers uit het arr. Woerden. Deze ifas blijven zitten, en beschouwde treurig den krans immortellen, dien ik zoo pas gevlochten had, en die pu op haren schoot lag. Van verre zag ik naar haar op, zij was schoon in hare smart, gelijk' zij schoon was bij dien, helaas, al te kortstondigen straal van vreugde, dien ik uit hare oogen had zien schitteren; en een zwaard ging door mijne ziel, toen ik haar beschouwde, en dacht, dat hare liefde niet mijn deel was. Wat is de tïeoscb toch onverzadelijk in zijne wen- schen. Zoodra hij verkregen heeft, wat hij wenscht, is hij niet tevreden, maar verlangt altijd iets nieuws. Ik wilde haar niet laten spreken, en toch zou ik gewild hebben, dat zij, ondanks mijn verzoek, ge sproken had. In het diepste mij lier ziel verheugde ffiij die gelofte, welke haar ontrukte aan de liefko zingen van mijn mededinger, en toch wenschte ik, dat mijn beeld gegriffeld was in hare ziel, en wilde haar aan den hemel zelven betwisten in de treurige eenzaamheid van het klooster. Nauwelijks was de storm in mijn binnenste een weinig bedaard, of ik keerde tot haar terug.' Arme vriendzeide zij opstaande, kom leen mij uwen arm. En vertrouwelqk als uwe zuster, leunde zij op mij. Ach, toen ik dien arm op den mijnen voelde, was ik op het punt van mq zelven te vergeten. Ik wan kelde terwijl ik voortliep, maar toch, hoe ontroerd ik ook was, ik ondersteunde haar in het afstijgen. Toen wij weder beneden gekomen waren, zeide vergadering werd bijgewoond door dou inspecteur», den ke(r Fabius. De arrondissemqnts-sehoolopz., de heer Zelvelder, opende de vergadering, en begroette met ingenomen heid de aanwezigheid van den heer Eabius, daarbjj het vertrouwen uitsprekende dst de nieuwe inspec teur met dezelfde toewijding de belangen van het onderwijs zal bevorderen, als zijn voorganger de heet Moons. Nu verkreeg de heer De Jager uit Bodegrave, het woord. In gevoelvolle taal sprak den heer Sogors toe, die na •tOjarige werkzaamheid als hoofd der school te Oudshoorn dezen kring gaat verlaten. Als blijk van waardeoring bood spr. namens vele collega's den jubilaris een wandelstok met gouden knop en 2 bokalen op zilveren voet aan. Zichtbaar getroffen, dankte de heer Sogers zijne vrienden har telijk voor deze onverwachte huldebetuiging. Daarna trad de heer Posthumus uit Gouda op, en beploitto met warmte de belangen van het onder steuningsfonds, opgericht door het Ned. Onderw.- Genootschap. Na afloop zijner rede gaf spr. nog oenige inlichtingen naar aanleiding van een paar gedane vragen Door don heer Spelberg van Bodegrave werden de beginselen der vereeniging «Pax Hnmanitate" en het streven van een «Permanenten internationalen raad van opvoeding" uiteeugezot en toegelicht. Spr. wees op de gebreken, die uit een humanitair oog punt het onderwijs aankleven. Hij noodigde daarom de aanwezigen uit, zich bq de bedoelde beweging aan te sluiten. Uit de gevoerde discussiën bleek, dat anderen der leden met spr. nogal van meening verschilden. De inspecteur, de heer Fabius, waar schuwde er o. a. voor om door het onderwijs eene ziekelijke sentimentaliteit aan te kweeken bij de kin deren des volks. Mej. Tadoma sprak daarna over het onderwijs in nuttige handwerken op de lagere school. Zij sprak als hare overtuiging uit, dat op de plattelandsaeholeu dit onderwijs over het algemeen sedert de invoering nog weinig is vooruitgegaan. Op.verzoek der spreek ster werd over dit onderwerp geen debat gevoerd. Ton slotte beantwoordde do heer Bakkers, van Woubrugge, in algemeeno trekken de vraag, hoever tvq onze leerlingen op eene dorpsschool kunnen brengen. Op dezo inleiding volgde eene levendige discussie. Hierbij kwam o. a. de vraag ter sprake in hoe verre de leerlingen van plattelandsaeholeu kunnen concurreeren met die van de stadsscholeu. Verder werd van gedachten gewisseld over het horhalings- oudenvijs, vermeerdering van schooltijden of school uren, bestrijding van het schoolverzuim. In den loop der discussiën wees de heer Fabius er o. a. op, dat de niouwe onderwijswet het mogelijk maakt, gedu rende den tijd, dat de meisjes ouderwijs in nuttige handwerken ontvangen, alleen aan de jongens tee- kenles te gevcto. De behandeling van bovengenoemde onderwerpen werd door zang afgewisseld, en na afloop der ver gadering vereonigden velen der leden zieh aan een gezeliigon maaltijd, waaraan ook de heer Fabius deelnam. De heer Segera werd tot eerelid der feroeniging benoemd. Voor het gerechtshof te Woodstock, in Canada, is dezer dagen een opzienbarend moordproces behan deld. Een elegant jonggehuwd Engelschman, Bir- zijWij zullen nu niet meer over al die treurige dingen spreken. Ziet gij dien schoonen hemel Hg moedigt ons aan om sterk te zijn, en toont ons de heerlijkheid, die ons daar ginds verbeidt. X. Dit gesprek dompelde myu geest in eene soort van gevoelloosheid, die geen waken en geen slapen was. Noch de mijne, noch de zijneDie gedachte vertoonde mij onzen toestand in een geheel ander licht; ik bleef als verpletterdik zag mijn ongeluk, zonder het te gevoelen, en leed, zonder te weten wat. Het was een soort van waanzin, en soms meende ilc, dat het licht der rede dreigde uitgedoofd te worden in mijnen geest. Ik vermeed meestal de gelegenheid om mg alleen te bevinden met Anna. De sterkste liefde heeft soms zulke oogenblikken. Misschien hebben wij niet lief met al de krachten onzer zielzoo ééne daarvan, de hoop, ontvlucht, blijft hare plaats ledig, en wee, zoo zij niet spoedig terug keert om die weer in te ne men langzamerhand vormt zich dan een afgrond, waarin de geest wegzinkt. Mijn plan, zoo het een plan was, viel gemakkelyK uit te voeren, daar Macham gaarne te huis bleef; en zoo gebeurde het, dat ik drie dagen achtereen naar het bosch ging om te jagen. {Wordt vervolgd.) chall, die onder een valscben naam in Amerika op grooten voet leefde, heeft een jonkman vau aanzion- lijke familie, Benwell genaamd, uit Engeland mee genomen om hem voor den landbouw op te leiden op de groote goederen welke hij voorgaf te bezitten, en dien jonkman van al zijn geld beroofd en ver moord, om daarna den ouden heer Benwell zooveel mogelijk geld af te vragen in naam van zijn zoon, wiens lijk, naar de moordenaar berekende, niet spoe dig gevonden en wiens dood eerst na verloop van geruiraon tijd in Engeland bekend zou worden. De misdaad kwam echter weldra uit. Birchall, op wien spoedig de verdenking viel, werd in hech tenis genomen, niettegenstaande zijn aanhoudend ont kennen schuldig bevonden en tot de galg veroordeeld. Den 14en November zal het vonnis voltrokken worden. Zijn vrouw, die meu aanvankelijk van medeplich tigheid verdacht, maar wier onschuld schitterend word bewezen, viel bij het vernemen van het dood vonnis bewusteloos ueer, eu zij ié thans zoo beden kelijk ziek, dat men twijfel* aan het behoud van haar loven of althans van haar verstandelijke vermogens. Onder de merkwaardigheden der natuur zoo wordt aau de „N. R. Ct." geschreven treft men onder Fochteloo iets aan, dat veler aandacht heeft getrokken en nieuwsgierigen heeft gelokt. Te Fochteloo vindt men al. de overblijfselen van een reusachtig woud uit den grijzen voortijd. Voor circa 25 jaren werd op dien grond geveen- bookweit, d. w. z. de vonige bovenaarde werd be werkt en daarop veenboekweit geteeld. Het zal ongeveer 20 jaar geleden zijn, dat men tot de ont dekking kwam, dat in dien grond zeer zwaro boom stammen verborgen Jagen en deze blijkbaar meer en meer boven kwamen. In een kdrt tijdsverloop was het zoo ver gekomen, dat het bewerken van dien grond onmogelijk werd en reusachtige hoornen zich aan het oog vertoonden. Een groot woud van enkele hectaren is te voor schijn gekomen. Boomstammen en boomen van bijna ongelootbare dikte liggen (laar verspreid. Deze stammen rusten op zandgrond, en de boveu- aardo is venig. Door het gestadig zakken der drassige veenlaag zyn de stammen voor het licht gekomen. Bijna al de booraeii liggen in dezelfde richting, van het Noordwesten naar liet Zuidoosten. Kolossaal zijn de afmetingen van deze reuzen des woucls. Men treft er aan, die met wortel en al zijn omgerukt, doch de meeste zijn bij den stam geknakt. Verbazend moet de krocht geweest zgn, waarvoor dezo reuzen bezweken. Stammen van 2 meter in diameter behooren tot de gewone. Een stam werd door ous betroden die den omtrek van 82 mans voeten had. Wij troffen nog een gedeelte van eenen boom aan, waar, volgens het verhaal, dat er ons van werd gedaan, een wagen van eenige meter op kon rijden, zonder de kanten te beroeren. De reus was gedeeltelijk verweerd, doch nog kon een boerenwagen er met gemak op staan. Het bleek ons, dat in weinig jaren veel is ver anderd. Van de beste boomen is successievelijk hout afgehaald, om te gebruiken voor damleggers, kleine gebinten, palen, brandhout enz. Het hout dezer boömen wordt kienhout genoemd, doch heeft veel van eiken, van spar of van den. Wanneer men het verbrandt, geeft het veel hitte. Het bevat veel liartsdeelen en geeft een zwurten walm, die aflaat. Van weikon tijd dit voor het licht gekomen woud dagteekent, weet men niet. De Iersche boter is tegenwoordig het gunstigst bekend op de groote markten, terwijl zij voor korten tijd volstrekt geen uaara had. Zy icon volstrekt wat qualiteit betreft niet wedy veren met de Deensche boter, waarvan zij nu eene groote concurrente is. De spoedige bekendheid op de wereldmarkt heeft de Iersche boter te danken aan een predikant, den Heer Bayott, die de boeren overhaalde zich aan te sluiten en den room hunner melk in fabrieken te laten verwerken, met dit gevolg, dat in korten tijd een groot aantal fabrieken verrees, waarin //volgens één en hetzolfde systeem" gewerkt wordt. De Iersche boter die thans aan de markt komt is van dezelfde qualiteit, gelijk van kleur enz., en daardoor vindt zij by groote hoeveelheden aftrek tegen goedo prijzen. Door zeven directeuren van zuivelfabrieken in Friesland, de hh. Tigler Wijbrandi, te Warga, H. Hijlkema, te Irnsum, S. de Jong, te Stiens, G. Sem- plonius, te Boornzwaag, D. Brandsma, te Steggerda, A. de Boer, te Hemrik, en Tj. Kuperus, te Ooster- wolde, is thans de volgende circulaire verspreid, om zoo mogelijk het voorbeeld, door Ierland gegeven, te volgendo» z/Na vele beschouwingen en besprekingen is vrij algemeen erkend, dat de melk niet in de boerdorii maar aan eene zuivelfabriek moet worden verwerkt, en de oprichting van vele zuivelfabrieken getuigt', i??. eT.. behoe"e 0811 //Vereeniging" gevoeld wordt. Wy zgn vast overtuigd, dat door de fabriekmatige bewerking veel hooger pryzen voor de boter en kaas kunnen bedongen worden, maar zien tevens in, dat nog veel ontbreekt, dat wg naar middelen moeten zookeu om meer eenheid in de bereiding en verzen ding van het product te verkrygen. Vrij zeker wer ken de thans bestaande fabrieken te ongelijk, en wordt tot nog toe geen egaal product geleverd. «Ieder heeft voor zich eene eigene manier van be reiding en weet dikwijls niet hoe gewerkt wordt in de fabrieken zijner onmiddellijke omgeving. „Bereiding, wijze van verpakking en verzending zijn drie voorname factoren bij den verkoop van boter, en eenheid in dezen vindt men geheel niet in de zuivelfabrieken in Friesland, wel in Denemar ken, waar men begrijpt, dat het niet-voldoende is als slechts enkelen de bereiding van zuivel grondig vorstaan, dat het eene algemeene zaak moet zijn en een landsbelang is. „In Denemarken en Duitschland bestaan vereeni- gingen van bestuurders der zuivelfabrieken, en wij spreken uit vaste overtuiging als wij zeggeu«dat die ook voor Frfesland's fabriekmatige zuivelberei- ders de aangewezen weg is." „Als eene dergelijke vereeniging bestond, was men in de gelegenheid de nieuwste verbeteringen op het gebied der zuivelbereiding na te gaan eu te bespre ken, dan kan men elkanders belang behartigen en wederkeerig elkanders ervaringen mededeelen." De onderteekenaars spreken daarna den wensch uit, dat velen zich genoopt zullen gevoelen om mede te werken tot oprichting eener „Vereeniging van directeuren en bestuurders van Zuivelfabrieken dn Friesland," gedachtig aan de woorden „Eendracht maakt macht." ]j)e mannen van initiatief in deze zaak vindon van velerlei zijden steun; zeer waarschijnlijk zullen hunne pogingen met succes bekroond worden. Tot de merkwaardigste vogels behoort de Loxia, van de familie der kruissnavels. De Indische Loxia, is zeer leerzaam, komt als zgn meester hem roept, zet zich op zijn vinger neder en kan ringen en an dere kleine voorwerpen apportoeren. Zeer merkwaar dig is de schranderheid van dit dier, die uit zijn nest blijkt, dat uit grashalmen in den vorm van eene flesch gevlochten is, en aan den hoogsten tak van een vijge- of een palmboom vastgemaakt is, zoodat het door den wind gewiegd wordt. Dit nest, met eenige afzonderlijke vakken, wordt door den schranderen vogel 's nachts verlicht met glimwormen die het te dien einde levend vangt eu aan den bin nenwand van het nest met wat vochtige klei vastmaakt. Een geloofwaardig Engelschman, die onlangs den vogel in zijn doen heeft gadegeslagen, beschrijft dit als volgt„Ik opende den ingang van het nest en vond werkelijk een glimworm, aan den wand met klei vastgehecht. Nadat ik het nest weder had dicht gemaakt en op zyn plaats gebracht, onderzocht ik het den volgenden avond en vond woder een glim worm, met versche klei naast den ingang vastge hecht, ovenals ik het den vorigen dag gezien had. Aan nog drie andere nesten deed ik hetzelfde onderzoek, en overal, vond ik dezelfde levende nacht lampen. In een vierde was het klompjes-klei reeds toebereid, maar de glimworm was er nog niet op aangebracht. Van 18001886 is de bevolking van Europa, ondanks de landverhuizing, toegenomen van 172 tot 346 millioen zielen. Zij is dus verdubbeld en zal zich waarschijnlijk blijven verdubbelen, nu. de oor zaken van groote verliezen aan itaenfcchenlevens, als epidemieën en oorlogen langzamerhand verminderen. De groote vraag is nu; Kan de voortbrenging met de bevolking in gelijken pas blijven De voor standers van de leer van Malthus vreezen dat «dit op den tiuur niet het geval zal zijn en prediken „zelfbeheersching", opdat de menschheid niet den hongerdood te gemoet ga. Prins Krapotkine behoort tot de staathuishoud kundigen, die aan die toekomstverschrikking niet gelooven. In een der jongste nummers vau het Engelsche tijdschrift „The Forum" legt hij uit, dat de grenzen van do voortbrenging der natuur onbe rekenbaar zijn, daar het nu reeds mogelijk is de voorwaarden waaronder de aarde voedsel voortbrengt zoodanig te wijzigen, dat tienmaal meer menschen op dezelfde oppervlakte zouden kunnen loven. In Frankryk bijv. is proefondervindelijk bewezen, dat door een reeks van eenvoudige maatregelen als: het uitzoeken der zaden, het zaaien in rijen en doel matige bemesting den oogst 57 pCt. bp ven het hui dige gemiddelde kan worden opgevoerd; terwijl de voortbrengingskosten tot op de helft verminderd kunnen worden door het gebruik van enkele goed- koope werktuigen, om nu niet eens te spreken van kostbare werktuigen alq stoomploegen enz. De warmoezeniers in de omstreken van Parijs hebben prins Krapotkine overtuigd, dat de toekomstige groenteboeren hun eigen grond zullen „maken", want nu reeds nemen de warmoezeniers, als zij verhuizen, de „aarde" mede. Het bereiden van,den grond door mest enz., het'TSv verwarmen van^ den grond door heetwaterbuizen en het met glas overdekken zal meer en meer* worden toegepast omdat het zulke schitterende uitkomsten oplevert. Het nieuwste donkbeeld hieromtrent is het begieten van den grond met vloeistoffen, die bijzon dere soorten van microben bevatten. Sommigen microben zijn nl. noodig voor don groei der gewas sen, en daardoor ^s men op het denkbeeld gekomen den grond er kunstmatig mede te bevruchten. Prins Krapotkine's voornaamste voorbeeld is echter een der Kanaaleilanden, de moestuin van Londen, nl. Guernsey, waar 1300wpersouen op de vierkante mijl wonen en waar meer onbruikbare grond wordt aangetroffen dan op Jersey. Toch is Guernsey op 't punt van krachtige voorbrenging der gansche wereld vooruit. Guernsey is nl. als 't ware onder dak gebracht. Prins Krapotkin vond op een plaats drie-vierde van een „acre" met glas bedekt en in Jersey zag hij druivenkassen, die „13 acres" be sloegen en die meer geld opbrachten dan een gewone Engelsche boerderij van „1300 acres". Elke „acre"- broeikassen vordert drie mannen. De oprichtings kosten bedragen ongeveer 6 per vierkante Engel sche el, uitgezondenl het aanbrengen der verwar mingsbuizen. De dertien acres worden verhit door een duizendtal karrevrachten steenkool en cokes. Prins Krapotkine ziet in zijue verbeeldiug reeds den wijnrank groeien roadom de kolenmijnen van Northumberland, waar kunstmatige warmte tegen den kostprijs, en dus zeer goedkoop, Kan verkregen wordon. Prins Krapotkine eindigt zijn artikel met een voorstel te doen aan de ondernemende mannen van Chicago, (lie wellicht ter gelegenheid van de ten toonstelling aldaar een soort Eiffeltoren of een ander monster willen oprichten. Bedekt liever eens raadt hij hun een honderdtal acres met glazen kassen. Gebruik er 40 acres van voor de kunst, dat wil zeggen, voor bloemen en tropische gewassen, en bezig de zestig overblij venden voor fruit en groen ten, gelijk er op de tentoonstelling genuttigd .zullen worden. Het zal geen tiende van den toren kosten en de inkomsten zullen zeker de uitgaven dekken. En wat het voornaamste is het zal een ge- heele omwenteling teweegbrengen in de opvatting der menschen omtrent (le behandeling van den grond. Het zal daarenboven den uitvinders het oog ope nen voor een geheel nieuw veld vau onderzoek en zoodoende een nieuwe aanloop worden voor den groo ten sprong der komende eeuw. Uit het verskg der Engelsche posterij, wordt het volgende medegedeeld Een brief met het adres„Aan den heer die een tijdje geleden naar een huis te Cleobury Mortimer Bilston, Staffordshire stond te kijken", werd na vier dagen aan het juiste adres besteld. Een speenvarken werd als drukwerk verzonden, maar een dame, die vond dat zij haar huissleutel niet te gelijk met een telegram naar Greenock kon zenden verliet het post kantoor in de grootste teleurstelling. Op 2 Mei 1889 werden 31,398 briefkaarten aan één adres besteld en Answers kreeg binnen oen week in antwoord op eene 'prijsvraag meer dan 500,000 briefkaarten. Daaronder was één bestejling op een Maandagochtend, die uit twee wagenvrachten be stond. Er zijn 61,054 vaste beambten en 52,000 door plaatselijke brievengaarders aangestelde personen Onder het personeel zijn 15,700 vrouwen. De Duitschö „Beichsanzeiger" bovat de benoeming vau generaal Von Kaltenborn-Stachau tot minister van oorlog en de ontheffing van generaal Verdy van dien post. Het is den beer Martens Eerrao niet gelukt, een nieuw Kabinet in Portugal samen te stellen. De Engelsche Economist treedt in eenige beschou wingen over bet nieuwe Amerikaansche tarief van invoerrechten, dat vooral voor Groot-Britannië van belang is. Immers een zeer belangrijk deel van den Britscben uitvoer in de laatste jaren naar de Unie. Het bedrag was is 1885 10.3 pCt. van den geheelen uitvoer; het steeg in 1887 tot 13.3 pCt. en was in 1889 nog 12.2 pCt., dus bijna een achtste. Eenige der belangrijkste takken van nijverheid vonden in Noord-Amerika nog ruimeren aftrek; linnen voor meer dan 50 pCt., juteweefsels bijna 49 pCt., wollen Btoffen yoor ruim 24 pCt. en ijzer voor 21 pCt. Voor die nijverheid is het hooge beschermend tarief zeer belemmerend, maar men mag er niet uit besluiten dat de Amerikaansche markt nu voor die waren ge heel is afgesloten. Het doel is wel het eigen land onafhankelijk te maken van het buitenland, maar de Amerikaansche nijverheid zal in de eerste jaren niet in staat zijn in de binnenlandsohe vraag te voorzien. Bij sommige artikelen zal bovendien de binnenlandsche vraag geen behoorlijk bestaan op leveren. Engeland

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2