EN. 1 EFAE BEKEiVTENIS. MNP ken rER i N° 4349. ISOÓ. goudsche courant. BINNENLAND. Dinsdag 14 October. FEUILLETON. 7IT >d, DZE pés. Zn, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. AP. Inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. [gnekamp. ika. SN. JZaj Gouda. WMER RS Jz. d gaat sker De een’ Regent toot het Hoffmans- XII. (Naar het Italiaanech.) XI. opende de o ogen treurige gebeurtenis van den nacht waarheid was. N &ZOON. HU,.». Bovendien worden alle Advertentien gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschgnt. •he Cou- a door het MAN en aar in fles- geele a ah 65 Cent Ike neven* dragen. alverstr. 23, I S’-BORST- IÜDE nik, is het gste Huis- slUming, hoest enz. uigenissen De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regq meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. n echtheid i* t steeds voor- am der Firma De dag vond ons in dezelfde houding, met ver warde haren en ontstelde trekken, maar in ons hart niet anders gestemd dan vroeger. Ik trok een slip van het laken over het gelaat der doode, opdat rij niet zien zou, wat stond te gebeuren. Macham sloeg zijne woeste oogen naar mij op. Ik begreep wat die blik beteekende, en stond op om het vertrek te verlaten, hij volgde mij terstond. Mijne manschap pen, door het waken afgetobd, lagen slapend uitge strekt. Wij gingen naar buiten, ik vooruit, hij dicht achter mij, beiden zwegen wij. Ik weet niet door welke geheimzinnige sympathie het gebeurde; of, was het eene onbewuste herinnering die ons voerde naar dezelfde plaats, waar Anna mij hare gelofte had verteld, en waar zy, och armelater gekomen was, om den doodelijken slag op te vangen, dien hare liefde van een van ons wilde afwenden. Toen we daar waren aangekomen, keerde ik my om, Macham stond eveneens stil. Wat wilt gij vraagde ik. Uw leven voor het hare brulde hy. Heden nacht hebt gij het bekendzonder schade, zonder gevaar kondt gij daags na onze aankomst onder zeil zijn gegaan, en dan ware rij van den dood gered. Zij heeft u vergiffenis geschonken, Gentile Vivaldi, Door mijne hand zult gij stervendan uwe schurken van dienaren mij verscheuren, zoo. bijstorting kan gevorderd worden. Zij wenschen daarom de verdeeling zoodanig dat allereerst aan alle aandeelhouders het door hen ingebrachte kapi taal worde teruggegeven, aan ieder derhalve 240, ƒ96 of 36, en dat het overblijvende daarna ge lijkelijk onder de aandeelhouders worde verdeeld Naar dit stelsel zou volgens hunne berekening aan de houders van drieponders, in plaats van 42.60, 74.28 per aandeel behooren te worden uitgekeerd, wat op een totaal bedrag van 25.000 aandeelen een hoogst belangrijk verschil uitmaakt. Door eene Amstordamsche firma, waarvoor de heer mr. R. A. Vogelsang te Utrecht optreedt, is de Nederlandsche Rhijnspoorwegmaatschappij, na voor afgaand verbod om met 15 October a. s. tot de ver deeling gelijk die was vastgesteld, over te gaan, om over deze uiteenloopende zienswijzen eene rech terlijke beslissing uit te lokked. Men ziet eene beslissing in deze hoogst belangrijke zaak met be langstelling tegemoet. In de laatst gehouden algemeene vergadering van de Ned. Maatsch. voor tuinbouw en plantkunde is besloten tot het stichten eêner boekerij, welke om vatten zal: lo. Al wat in ons land op het gebied van tuin bouw en plantkunde het licht zag en zal zien. 2o. Alle bijdragen, welke voor de geschiedenis van de beoefening dier vakken in ons land belangrijk zijn. Tot allen, die de waarde van zulk een verzameling beseffen wordt nu de uitnoodiging gericht tot mede werking om aan bedoeld besluit uitvoering te geven. Dit kan geschieden indien ieder die daartoe iets van het zijne aanbrengen wil en kan, dit toezendt aan het volgende adres: «Aan de Universiteitsbibliotheek, Singel, te Amsterdam ter beschikking van dr. D. J. Coster." Zoodra er een eenigszins beteekenende voorraad zal ontvangen zijn, zal met de universiteits bibliotheek, welke daarvoor de voldoende ruimte be schikbaar heeft, een overeenkomst gesloten worden, om de boekerij van de maatschappij op te nemen. kort. Houders van volgestorte en niet volgestorte aandeelen, zoo redeneeren zij, hebben volkomen gelijke rechten, en het eenige onderscheid bestaat uitsluitend hierin, dat op de niet volgestorte aandeelen steeds 23) Dit kruis zeide ik, met verheffing van stem, bevat een splinter van het heilige kruis. Het zal u kracht geven in de laatste ure en u dien zegen schenken, dien mijne lippen niet vermogen uit te spreken. Arme martelares Een straal van hemelsche vreugde schitterde uit haar half gebroken ooghare lippen kusten vurig dat teeken der eeuwige vergiffenis, en fluisterden woorden van dank. Toen die treurige biecht was afgeloopen, kwam Macham binnen en knielde aan de andere zijde van hare legerstede. En nu, zuster vervolgde ik hoor ook mijne biecht. Ik heb u lietgehad, en zal u lief hebben zoolang ik leef. Dit is helaas, myne eenige verontschuldiging. Daags nadat wij hier aangekomen waren, hadden wy dit eiland kunnen verlaten. Indien wij het ge daan hadden, zou er niets gebeurd zijn, van wat nu GOUDA, 13 October 1890. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD op Woehsdag den 15 October 1890, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde: Het adres van J. Schilt te Stolwijk betreffende het opruimen van twee hoornen op den Bruggendijk vóór zijn kaaspakhuis. De benoeming van Gesticht. De reclames in zake de Plaatselyke directe be lasting op de Inkomsten, dienst 1890. Naar wij vernemen, zal a. s. Vrijdag, ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan der Rijks Hoogere Burgerschool eene door de Commissie van toezicht op het M. O. georganiseerde feestelijke bijeenkomst plaats hepben in het gebouw der Remonstrantsche gemeente, waarin de Directeur Dr. W. Julius een gedenkrede houden zal. Des avonds heeft een feest plaats in wOns Ge noegen" voor de leerlingen, leeraren en hunne ge- noodigdep. Naar aanleiding daarvan zal er voor de Hoogere Burgerschool Vrijdag en Zaterdag vacan- tie zijn. Gelijk i bekend is, werd in de algemeene vergadering van aandeelhouders der Ned. Rhijnspoorwegmaat schappij op 5 October 1889 te Utrecht gehouden, het besluit genomen om van de 36 millioen gulden, welké zij ongeveer van den Staat op 15 Oct. s. zal ontvangen, al aanstonds uit te keeren 284 op de aandeelen van ƒ240; ƒ113.60 op die van 96 en 42.|60 op die van 36. Eenige houders van drieponders, dat zijn aandeelen waarop slechts ƒ36 is gestort, meenen dat zij door deze wijze van verdeeling in hun rechten zijn ver- onze harten verscheurt. Ik deed het niet, omdat ik een ander zijn geluk benijdde, en daarom wordt mijne ziel door berouw verscheurd. Schenkt gij mij vergiffenis -r- Ja, aan u, aan allen antwoordde zij het stond geschreven. Ik werd meer bemind dan iemand ter wereld. De Heer zij mij genadig, en neme mij op in zijne heerlijkheid. Luister, Messere Gentile, en gij, Ro berto, ik vraag u ééne gunst Spreek riepen wij beiden tegelijk, vreezende dat hare stem zou blijven steken. Hier, waar ik sterf een altaar 1 Ja, wees gerust, haastte ik mij te zeggen, terwijl ik in tranen uitbarstte. Dank I snikte de stervende, gerustgesteld door onze belofte Hier uwe handen Arme vrienden ik moet u verlaten Ach ver-i liest den moed niet weent zoo niet Wij zullen elkander wederzien daar ginds Dat waren hare laatste woorden, zij| haalde moei- lyker adem, eindelijk werd alles stil, en slechts onze snikken braken de stilte af. Naast haar neergeknield, met hare handen in do onzen gekneld, brachten wij dien nacht in stomme smart door. Eindelijk, ik weet niet wanneer, voelde ik dat hare hand ijskoud werdtoch bewoog ik mij niet, en opende de oogen niet, want nog altijd kon ik niet gelooven, dat de ik niet. mogen het zij Men schrijft aan het Utr. Dagblad Wy lazen in de «Ned. Sport" van 20 Sept. jl. met betrekking tot het wielrijden het volgende wDe Engelsche bladen verhalen van een drie- en een half jarigen safety ry der, die niet alleen zijn ry- wiol volkomen meester is, maar zelfs een proeve van zijn bekwaamheid in het kunstrijden daarop weet af te leggen. De wielen zijn 15 inch en het jong- mensch is verbloed liefhebber. Laatst te Utrecht zagen ’.rij een dito kereltje, ofschoon wat ouder, die in een rood jokje zijn safety bereed en menigeen versteld deed staan." Wij kunnen daaraan toevoegen, dat genoemd kereltje het zoontje is van den heer Cramer, eigenaar der firma Deumer Cramer, Viestraat aldaar, en dat het hier van algemeene bekendheid is, dat het jongentje, vooral met het oog op zijn leeftyd, 6 jaar, eene meer dan buitengewone vaardigheid op zijne safety aan den dag legt. Menigmaal waren velen er van getuigen, dat de vrye bewegingen op zijn rijwiel (eene safety zonder rembeweging, wielen 20 inch, zonder kogels, met eenige gelijkmatige ge ringe overbrenging) die van de meest bekende kunstrijders evenaren. Met eene buitengewone gemakkelijkheid legt hy zich, na zijn rijwiel een flinken gang te hebben ge] geven, voorover en zwaait met de beenen in de lucht, wat door hem zwemmen wordt genoemdeen ander maal laat hy zijn wiel voortrollen, hangende aan eene zijde, rechts of links, en wij zagen het zelfs, dat hij zijne safety snel voortbewoog in een betrek-

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1