Bultenlandscii Overzicht. De men it namelijk op een Zondagmorgen aan gesproken om een boete groot 1.60, die hij echter reeds betaald had. Hjj weigerde nogmaals te betalen en zeide te sollen informeeren of er ook een rergisaing in 't spel was. Maar daarmede was hjj er niet afToen hjj den rolgenden dag met de trein naar Oldonsaal moest rertrekken, verhaalt hjj, komt de bode omstreeks 7 uur aan 't station alhier mjj aanzeggen, dat ik in naam des Koning zjjn arrestant ben, waarop ik natuurljjk vrijwillig ben medegegaan om verder tu mult te voorkomen. Ondanks dat ik hem seide, dat ik behoorljjk kwi tantie had van de boete mjj door den majoor-com mandant opgelegd, ja hem selfs die kwitantie heb getoond, met de opmerking, dat er bepaald een ver gissing moest hebben plaats gehad, werd ik toch als een gevangene weggevoerd en onderging behoorljjk gedurende een half uur dezelfde straf, welke iemand toekomt die b. v. diefstal of iets dergeljjks heeft gepleegd. I|Ia voor de tweede maal te hebben voldaan (waar van de kwitantie in mjjn bezit is,) werd ik onmid- delljjk ontslagen uit mjjn arrest, waarbjj ik tegen den cipier van het huis van bewaring de opmerking maakte, dat ik niet betaalde, omdat ik de opgelegde boete schuldig was, (aangezien ik die reeds Betaald had,) maar om mjjne vrijheid terug te bekomen ten einde onmiddelljjk mjjne klacht in te dienen tegen den kwartiermeester, die door zijn grove onvoorzich tigheid aanleiding gaf tot een dergeljjk sebandaal. 't Wordt dus tjjd dat hieraan een einde kome. Men ziet dat de Zutphensche schutters, die reeds voor eenige maanden zooveel van zich deden spreken, geen reden hebben om hun korps voor het aange naamste te houden dat bestaat. Tenminste de be doelde aspirant-korporaal heeft geen vroolijke erva ring gehad. Eenige «afschaffers» hadden voor korten tjjd in Friesland een vergadering gehouden. Ka afloop daarvan moest de rekening betaald worden voor lokaalhuur enz. Daaromtrent vertelt De Voiknrimd: De rekening van den kastelein voor geleverde koppen thee (behalve de overeengekomen som wegens lokaalhuur) liep bjjzonder hoog. Op de hem gomaakte aanmerking was zjjn antwoord «de heeren moes ten in aanmerking nemen, dat hun streven zou uit- loopen op den ondergang van zijn bedrijf eu brood- winuing Door de ramp van Wilmington in Delaware waarbij 60 tons kruit ontploften en bijna de geheele kruitfa briek van Dupont Co. in de luchtvloog, zjjn 40 tot 50 gezinnen zonder dak. Het mag een wonder heeten, dat niet nog meer personen dan gemeld is, het leven verloren, wanneer men nagaat welk een vernieling de uitbarsting teweegbracht. Stellig is dit voor een groot deel te danken aan de dapperheid van een der eigenaars, kolonel Dupont. Het kleine dorp biedt een schouwspel van ver woesting. Geen huis of het is beschadigd. De schade wordt geschat op 8000 doll, aan kruit, 8000 doll, aan 22 woonhuizen en 18,000 doll, aan de fabriek. Op een afstand van 300 voet van het magazijn werd een stuk hecht metselwerk, afkomstig van dit gebouw in een beek gevonden, die met hout en puin geheel gevuld was. De kruitfabriek werd in 1801 opgericht en leverde het kruit aan het Amerikaansohe ieger in den oorlog van 1812. Dagelijks kon 6000 Eng. ponden kruit worden vervaardigd. Opmerkeljjk is, dat alleen de ljjken van Green, den man, aan wiens onvoorzichtigheid de ramp ge weten sohjjnt te moeten worden, en van een tweeden arbeider, gevonden werden. Van de ljjken der ande ren zjjn zelfs geen gedeelten teruggevonden. Dat een bruidspaar in den tjjd, dat het naar de kerk is om het huweljjk te laten inzegenen, 't huis wordt bestolen, zal zeker nog wel niet dikwjjls zjjn voorgekomen. Toch heeft zoo'n geval Zondag bjj Spandau plaats gehad. Toen het paar met de brui loftsgasten uit de kerk terugkeerde, wilde de jongs vrouw even eenig geld uit een portemonnaie met 100 Mark uit de kast nemen. Tot haar grooten schrik bemerkte ze, dat de portemonnaie met geld verdwe nen was. Terstond werden de gasten, die zoo juist samen aan het maal hadden gozeten, bjj elkaar ge roepen. De toestand was zeer pijnljjk. De één mg den ander wantrouwend aan, want het stond vast, dat de dief onder do genoodigden moest zijn. Door eenige kinderen werd echter spoedig een jong meisje als de dievegge aangewezen. De kleineu vertelden dat het meisje een voorwerp in den tuin had be graven, en op de aangeduide plaats werd de porte monnaie met het geld werkeljjk gevonden. Nadat men de dievegge aau de politie overgeleverd had, ging het feest weer dngestoord door. Eene ridderlijke werkstaking mag die der Hin doe-barbiers in de Engelsch-Indische provincie Bom bay heetenzij is voorbeeldig en eenig in hare soort. Om dit wel te verstaan moet men weten tot welk Ijjden minstens tweo millioen vrouwen in Indië ge doemd zjjn. Naar Indisch gebruik toch worden soms zeer kleine meisjes door de ouders uitgehuwe- lijkt. Meest is de bruidegom ook een kind. Het meisje bljjft echter bjj hare ouders tot de man haar opeiacht, en zoo wordt menigeen weduwe zonder Ooit haar echtgenoot gezien te hebben. Hoe jong nu het meisje en hoe oud de man moge zijn, wie weduwe wordt, komt onder den en den zelfden vloek. De dood des mans wordt toegeschre ven aan de zonde der vrouw en zjj daarom als eene vervloekte aan ellende, smaad en lijden gewijd. Alle vrouweljjk sieraad wordt haar ontnomen, het dra gen van fraaie kleederen is haar verbodenzjj mag niet meer dan één maal eten daags hebbenden dag in elke week is voor haar een volstrekte vastendag, waarin zelfs geen druppel water hare lippen mag beroeren, hoe dorstig of koortsig zij wezen moge. Hare eigen bloedverwanten betoonen haar geen ge negenheid, en voor die van haren echtgenoot is het iets verdienstelijks, haar, ter zjjner vereering, alle mogeljjke smaadheid aan te doen. Dit Ijjden moet zij tot aan het graf medesleepea, want, hoe jong zij weduwe worde, een tweede huwe ljjk is der vervloekte volstrekt verboden. Is het wonder, dat vroeger zoovele weduwen zich dan maar lieuer met den overleden man mede lieten ver branden Nu is het symbool van haren weduwstaat en toe ken van den vloek een geheel kaal gesehoren hoofd. Op den sterfdag van haar man wordt haar het hopfd kaalgeschoren, en dit moet kaalgehouden tot aan kMjjk kleinon cirkel, hangende aan eene zjjde met de beide voeten op één pedaal. Zoo het jongentje, dat dit jaar bjj de leerlingen der school op Puntenburg is ingedeeld, nog tjjd overbljjft om zioh te oefenen, belooft hjj later iets buitengewoons op het gebied der rjjwielkunst te leveren. In de «Staatscourant" is opgenomen het door den mi nister van waterstaat, handel en njjverheid vastgesteld tarief der kosten van onderzoekingen aan bovenge noemde stations, uitsluitend ten behoeve van land bouwers, die in Nederland zjjn gevestigd. Voor ieder ander wordt het dubbel der vastgestelde prijzen in rekening gebracht De bedoelde stations zjjn bestemd voor het onderzoeken, op bjjzondere aanvraag, van grondsoorten, meststoffen, landbouwvoortbrengselen, zaden en alle andere grondstoffen ten behoeve van den landbouw. Belanghebbenden moeten zich met de vraag om onderzoekingen mondeling of schrifteljjk wenden tot den directeur van het proefstation, gelegen in den kring, waartoe hunne woonplaats behoort Tweeërlei vragen kunnen worden gedaan: lo. naar de «echtheid" van een artikel, dat is de vraag of het datgene is waarvoor het wordt verkocht of uitgegeven. Hierbij kan tevens do vraag gesteld worden naar het al of niet vervalscht of vermengd zjjn van het artikel met daaraan vreemde bestanddeelen; maarniet, indien het vervalscht of vermengd is, naar den aard en de hoeveelheid der vreemde bestanddeelen. De laatste vraag behoort tot de tweede rnbriek 2o kan worden gevraagd naar de «samenstelling en het gehalte" van een artikel. De vraag heeft betrekking op de afzonderlijke bestanddeelen en splitst zich in vragen die alleen betrekking hebben op den aard der bestanddeelen (qualitatief onderzoek) en zoodanige, die bovendien de hoeveelheid dier bestanddeelen betref fen (quantitatief onderzoek). In den regel wordt ondersteld, dat de aanvrager zelf de bestanddeelen aangeeft, die hjj, hetzjj qualita tief, hetzjj quantitatief, wenscht bepaald te zien. Doet hjj dit echter niet, vraagt hjj bijvoorbeeld naar de bestanddeelen van een artikel in het algemeen, of wel stelt hij de vraag, zooals bjj zuivelproducten en grondstoffen kan voorkomen«is dit artikel in zijn soort goed of minder goed dan kan hij als antwoord daarop geen andere opgave verkrijgen dan aangaande de soort en hoeveelheid van bestaande bestanddeelen die vatbaar zjjn om door chemisch onderzoek erkend te worden. Het spreekt vanzelf, dat die bestanddeelen dan de zoodanige zijn, met welke, naar den tegen- woordigen staat der kennis, de dus genoemde quali- teit van het artikel geacht wordt het nauwst samen te hangen. Het tarief treedt in werking 1 Nov. a. s. Zekere 8. te Brumisse, die tijdens de jongste volkstelling zjjn tolkaart verbrandde en alle opgaven weigerde te beantwoorden, waarvan een vonnis van f 20 of 6 dagen hechtenis het gevolg is geweest, heeft het zóó ver laten komen, dat hij door de politie opgepakt en te Zierikzee in het huis van bewaring gebracht is moeten worden, waar hij des avonds omstreeks 8 uur aangekomen den volgenden ochtend •reeds betaalde en ontslagen werd. Een Zutphensche aspirant-korporaal der schutterij, heeft een zeer onaangename ervaring gehad, die hij in de «Zutph. Crt." beschrijft. Neen dat zal niet Messerewacht En ik naderde den rand der rots, en deed een snel gefluit hooren. Danzerotto kwam terstond uit de hut te voorschijn die wij beneden ons konden zien. Zoodra hij mij zag, snelde hjj naar het kreupelbosch, om zich een weg te banen naar de plaats waar wij ons bevonden. Wat doet gjj toch vraagde mijn tegen- stander. Niets dat uwe plannen verhindert, gij zult zien. Macham zeide niets meer, en begon als een woe dende leeuw, die in eene ijzeren kooi is opgesloten, met snelle schreden het smalle pad te meten, dat tusschen ons, langs den oever van den beek liep. Lanzerotte kwam en raadde hoe de zaak stond. Een wanhopende kreet ontsnapte aan zijne borst. Bedaard, Lanzerotto Het is een eerlijke strijd, die tusschen ons zal gestreden worden. Ik heb u niet geroepen als rechter, noch als bemiddelaar, maar alleen om u mijnen wil bekend te maken. En toen voegde ik er plechtig bij wie ook van ons beiden sterven moge, zweer dat gij den overblij ven den zult gehoorzamen. Zweer! Ik zweer het Messere zeide hij, het hoofd buigende. Bij de ziel uwer moeder? Bij mijne ziel en mijne zaligheid En zweer dat ge u verzetten zult, tegen ieder, die zich verzetten zal tegen Roberto Macham zoo hij mij doodt, zweer dat uw borst hem ten schild zal verstrekken indien iemand, uit overdreven liefde tot mij, mij na mijn dood ontrouw zou willen maken jegens mijnen gast. Ach gij vraagt te veel, Messere; riep Lan zerotto, buiten zich zeiven. Maar gij wilt het, ik zal het doen. Moge de hemel u genadig zijn, tl och ik zal u tot het uiterste gehoorzamen. Welnu ik heb uwen eed. Geef mij de hand, en ga heenmaar vrees niet zeide ik om hem gerust te stellen ik zal hem dooden, ik zal niet gedood wordea. Ga heen, ginds ligt de doode die van de vroomheid der levenden, den laatsten liefde dienst wacht. Lanzerotto ging gehoorzaam heen. Gij zijt een edel ridder, zeide Mach am toen wij alleen waren. Maar dat alles dient nergens toe. Het leven is mij een last. Dit gezegd hebbende ging hij jaar zijn post, en trok zijn lang eu scherp matrozenmes uit zyn gordel. Ook ik trok het mijne, en een oogenblik bleven wij aarzelen, en keken elkander zwijgend en onbeweeg lijk, scherp in de oogen, als om elke beweging, elke aandoening to bespieden. Nu kon er niemand komen om onze handen tegen te houden. Achde stem van Anna, zooals zij daar naar ons toesnelde, klonk nog in mijn oor, maar verre van mij zachter te stemmen, verbitterde zij mijnen haat, en voerde mijne woede tot bloeddorst op. Toen begon tusschen ons een gevecht op de wijze der Cataloniërs. De toorn, die in ons binnenste besloten bleef, versterkte onze aanvallen, richtte onze stooten, verdubbelde onze voorzichtigheid. Daar ieder van ons zijnen tegen stander het leven wilde benemen, brachten wij elkander niet vele slagen toe, maar wy mikten naar de gevaarlijkste plaatsen. Eerst sprong hy op my toe, maar zijn arm sloeg tegen den mijnen, onze messen gleden langs elkander af, en hy moest een sprong achteruit doen, om een nieuwen aanval te wagen. Op mijne beurt viel ik op hem aan, bracht hem twee wonden in de zijde toe, en hief den arm op, om hem in de borst te treffenmaar zyn arm weerde dien snel af en mijn mes trof zyn schoon- ge vormden voorarm. Ik trok het er uit, rood van bloed. Het is niets, neen het is niets! - zeide hij, zich herstellende nu is de beurt aan mij en woedend sprong hij r.aar mij toe. Ik had myn plan beraamd, maar hij merkte het niet, daar hij door toorn was verblind. In plaats van den slag op to vangen, sprong ik ter zijde uit, en toen hij mijn genaderd was, bracht ik hem een geweldigen stoot toeen wondde hem in de zijdehij struikelde, hetzij tengevolge van den slag, of door de kracht- van zijn eigen aanval medegesleept. Ik stortte ray op hem, hij trachtte mij nog te wonden, en ik voelde de punt van zijn mes, dat langs mijn schouder gleed, •maar zijne krachten schoten te kort. Toen kwam er een vreeselijk oogenblikeene afschuwelijke, duistere gedachte rees in mij opik wilde hem, stervende, aan de verdoemenis prijs geven, en zoo stiet ik hem het mos in de borst. Wordt vervolgd haar dood. Voor barbiers is dit natuurlijk eene ruime bron van verdiepste, daar vooral de Hindoes van booge kaste sich streng aan het aloude gebruik houden. Maar, wonder boven alle wonderen, het eerste, wel georganiseerd verzet tegen het schrikbewind van dit oud gebruik is niet uitgegaan van eigenlijke philantropen of zendelingen, maar van de barbiers. De barbiers van Guzerate zijn de eersten geweest om den stoot aan deze beweging te geven. Vijf honderd in getal, hebben zy gezamenlijk besloten geen weduwe meer kaal te scheren en haar dus het merk van schande en vloek te geven. Voor velen hunner beteekent dit een verlies van 150 ropijen 'sjaars, maar allen staan pal by het genomen be sluit, zoodat, wie de gewoonte wil blijven volgen, buiten de provincie hulp moeten zoeken. Waar nog voor zoovelen geld alles goed maakt, zyn wel deze Hindoe-barbiera een zeldzaam voor beeld van belangeloosheid en heldenmoed. S. Zondagsblad. Dezer dageu werd te Berlijn een vergadering van spiritisten gehouden. Het programma der séance gaf aan, dat het medium den geest van Wallensteiu zou inroepen. De geest kwam eer hij verwacht werd. Nauwelyks was het medium in den leunstoel achter de dansende tafel gezeten, of een witte ge daante verscheen door het half geopende raam en zette zich op het hoofd van het medium neder, ver bleef daar echter niet lang, krabbeldo het medium het aangezicht stuk en vloog naar een hoek der zaal uit de voeten Het medium sprong onder luid gegil overeind en vergat het verdere program. De (vgeest van Wallenstein* was een kat, die, in een tafellaken gewikkeld, door twee tegenover wonende studenten door het raam was geworpen. De geheele vergadering stoof naar buiten en ontmoette daar de beide Muzenzonen, die eens van meer naby wilden zien wat het spook eigenlyk uitvoerde. Er ontstond een formeele klopparty, zeer verschillend van een geostenkloppery, op het programma vermeld, waarbij de politie te pas kwam en een vijftal hun kwetsuren in ae Sanithtswache moesten laten verbinden. De directeur der Engelsche posterijen heeft zyn 86ste jaarverslag bekend gemaakt, en hieruit blykt, dat het aantal brieven, drukwerken en pakketten door de administratie uitgedeeld, met verbazende snolheid toeneemt. In het tydsverloop 188990, den Sisten Maart 11. inbegrepen zyn door de post 1,65,000,000 brieven, 217,000,000 briefkaarten, 441,000,000 druk werken en 42,000,000 pakketten verzonden. Dat is 6,3 pet. meer dan den voorgaanden dienst. Wanneer men deze cijfers deelt door het aantal inwoners, dan verkrijgt men, dat elke bewoner van het voreenigd koninkryk gemiddeld 43 brieven, 5 briefkaarten, 11 drukwerken, 4 couranten en een postpakket ontvangt. Het aandeel, dat elk koninkryk hierin blylct te hebben, is als volgtEngeland 85.2 pet. van het feheel, Schotland 9 pet., en Ierland 5.8 pet. Londen rygt hiervan alleen 29.8 pet. of by na van 't geheel. Als alle jaren geven de Kerstkaartjes der post handen vol werk gedurende de laatste dagen van het jaar, en de postdirecteur verklaard, dat de gewoonte om kaartjes te sturen, hoe langer zoo meer toeneemt. Toch zijn er nog andere oorzaken, die de taak van postbeambten verzwaren, en onder die oorzaken komt in de eerste plaats in aanmerking het nieuwtje vau verscheidene dagbladen en tijdschriften, om aan hare lezers vragen te doen of zekere problemen en raadsels op te geven, waarvoor de gelukkige winners prijzen bekomen, hetgeen natuurlijk veel geschrijf van con- ourrenten uitlokt. Den 2den Mei 1889 werden door de post aan het bureau van een tydschrift 31,898 briefkaarten bezorgd, een ander kreeg 500.000 kaar ten in één week en een derde ontving 118.000 brieven in hetzelfde tijdsverloop. Die 118.000 brieven hadden aan postzegels alleen 1000 gekost. Om dit reusachtige werk te verrichten heeft de Engelsche post 61.000 beambten, waaronder 4368 vrouwelyke. Dezen zyn allen onmiddellyk aan de administratie verbonden. Bovendien werken aan de winkels tot den verkoop van postzegels en briefkaarten ongeveer 52.000 personen, hetgeen maakt dat er dagelyks 100.000 menschen bezig zijn met het ont vangen en uitdeelen van brieven en pakketten, kortom in dienst van de post, hetzy dan middellijk of on middellyk. Het spreekt dus van zelf dat de dienst van de telegraaf evenals van de post snel vooruit is gegaaner zijn gedurende het laatste jaar 264.000.000 telegrammen, of ongeveer 5.000.000 stuks meer dan het vorige jaar, aangeboden. Het aantal exentrici- teiten is dit jaar, evenals andere jaren, weer niet gering. Er zijn 28.000 ongefrankeerde brieven en een aanmerkelijke hoeveelheid kikkers, bloedzuigers en andere levende dieren in de bussen gedaan. Aan een particulier schrijven uit Buenos Ayres van 31 Juli 11. ontleent bet Utr. Dagblad de vol gende bijzonderheden U zult zeker wel verlangend zijn, iets te hooren omtrent de revolutie, welke hier heeft plaats gehad. U zult zeker al wel het een en ander uit de couranten vernomen hebben. Nu het zyn angstige dagen ge weest. Ik wil n dan ook het een en ander uitvoerig mededeelen. Het is begonnen Vrijdag 25 Juli. Ten 3 uur namiddag, waren de Kamers by een gekomen, alwaar toén door generaal Campon, revolutionair, gevraagd werd, een volledig verslag van eenige mil- lioenen pesos, waarvan de president geen verant woording kon doen. Campon gaf bevelen, dat nie mand het paleis mocht verlaten tot laat in den nacht. Zaterdag 26 Juli, had generaal Campon zyne regi menten opgesteld op de Plaze San Martin, waarop om 3 uur namiddag, Cap de Ville, chef van de poli- cie, verscheen met eenige troepen policie te paard, en Campon dwong met zyn troepen in te rukken, waarna toen Campon ten antwoord gaf, dat geen mensch hem daartoe kon dwingen, zoodat Cap de Ville het vuur opende. Campon werd gewond met 2 kogels in de borst en gevangen genomen, doch weldra weder door zyn eigen troepen verlost. Toen werd het vuur heviger; die zich op straat bevond werd neergeschoten, zelfs een oud vrouwtje. Een heer wilde nog gauw vluchten, doch kreeg een bajo netsteek van een Bigolant in den rug, welke in de borst uitkwam; dit alles is gezien door oen vriend van mij, en wel jonkheer van Brengel, die al 5 jaar hier is en de taal makkelijker spreekt als deNeder- landsche taalhij vluchtte natuurlijk ook, terwijl de kogels links en rechts om hem heen floten. Toen Campon was verlost, is hy weer als generaal aan het hoofd zyner troepen gegaan en heeft een bombarde ment gehoudon op de artillerie-kazerne en gewonnen van daar heeft hy de kanonstukken en ammunitie mede genomen en is toen gegaan naar de Place Lavalje, alwaar de genie-werkplaatsen werden ver overd. Vandaar is hij getrokken naar Corralos, en heeft ook daar een kazerne vermeesterd. Vreeselijk bulderde het konon- en geweervuur. Op die plaats zyn naar gissing 800 dooden gevallen don ganschen nacht werd er gevuurd zonder ophouden. Zondag 27 Juli trokken de troepen, welke 's nachts op de Phce Constitution en Cable Monte de Oca waren doorgetrokken ook door de Calle Salta. Op de Constitution zijn over de 200 dooden gevallen. Op ongeveer 4 a 5 minuten bulderde het kanon van ons afdat waren bange oogenblikkendoch tegen half elf was het stil, wel knalden in de verte nog sohoten, doch na alles zoo goed mogelijk verzekerd te hebben, niet voor de troepen, daar kan je toch niets tegen doen, maar vele personen maken gebruik van strooptochten, ging ik er op uit om eenige in- koopen te doen, maar ja wel, alles was gesloten, by uitzondering eenige bakkers, waar ik J/s kilo brood kreeg voor 25 centaven. Men ziet niet anders dan tram-rijtuiger., vrachtwagens met dokters en vlaggen met het roode kruis, 's Avonds 6 uur werd op nieuw het vuur geopend tot Maandagmorgen 28 Juli ten 8 uur. Toen ging ik met mijn vriend Houthuijzen eens een kijkje nemen, gewapend met mijn revolver en dolk. Aan de Calle Monte de Oca gekomen, was het eerste dat wij zagen het politie bureau, hetwelk uitgemoord en geheel verlaton was, de deuren ingetrapt, de paneelen natuurlijk, en boeken en geschriften lagen verspreid en Verscheurdde deuren waren met een touwtje door de burgerwacht vastgemaakt, ook zagen wy nog een gekwetsten burger vervoeren, welke zwaar gewond was. Verder alles even doodsch en stil. Op de Place Constitution gekomen, was alles verwoest. Station, Postkantoor, alles gesloten, aan alle Consulaten wapperde de vlag hnnner nationaliteit. Maandagmiddag 4 uur begon het vuur opnieuw de regeering had 30 stukken geschut met amunitie van Rozario laten komen en opgesteld op place Vic toria. De burgers schoton van de daken op den vijand en een burgerwacht kwam door de Calle Lema zy hadden een vijandelijke vlag gewonnen. Om 5 uur liet zich een hevig bombardement, heviger als het eerste hooren en hield aan tot 6 uur. De heele stad dreunde, alles is in de war, alles dreunde en donderde door do lucht, doch tegen 8 uur hoorde toen geen vuur meer. Dinsdagmorgen na eenige rust te hebben genoten begon de strijd opnieuw het was op de Place Libertad en Lavatje. Wij gin gen weer uit om inlichtingen te bekomenop de Place Victoria was een kleine versterking van eenige Bigolanten, de brandweer, eenige infanteristen en een 30tal kavalleristen. Vandaar, van de Calle Victoria gingen wij tot aan de Salta, waar wij de troepen konden slaan. Aan de Calle Belgrano kon ik met p van myn kijker alles beter ziendaar is juist een kruin van een berg, of liever de straat op zyn hoogst gelegen, doch na even vertoefd te hebben vlogen de kogels om ons henen, waarop wij natuurlyk hard loopend, de vlucht namen, niet achter ons kijkende of er dooden of gekwetsten waren. Weer aan de Monte de Oca gekomen, passeerden wij een gevecht tusschen de burgerstoen wij de plaats en erf, waar dit plaats had, passeerden, hoor den wy drie revolverschoten en zagen dat er een persoon al reeds gekwetst was en aan iederen arm werd vastgehoudende eene aanvaller, gaf hem nog een vierde schot in den nek, waarop de persoon onmiddelijk dood neerviel. Er passeerde ons een wagen, waarop iets vreemds lag, toen wy den beryder vroegen, wat dat was, kregen wy ten antwoord, seinjor is ze portjero, dat is soepvleesch, natuurlijk stukken en brokken van de stryders. Toen wij dit alles hadden gezien, von den wy het maar raadzaam stilletjes naar huis te gaan, doch daar donderde een schot door de lucht, waarvan ik zoo schrok, dat ik dacht tegen den grond te slaan en zoo volgde het eene op het andere tot des namiddags 3 uur; zoo iets hebben wij nog niet gehoord. Die jonge heertjes kwamen van de Rio de la Platen, doch 4 uur was alles stil en tot heden is er nog geen schot gevallen. Gisteren middag, Woensdag 30 Juli, ben ik met mijn vrouw wezen kijken, de trams reden weer, doch op de Place Vic toria gekomen, zagen wij een echte legerplaats, mi litairen, paarden, hooi, enz., hier en daar een koe, welke door de militairen was afgemaakt, terwijl ieder zijn best deed een stuk er van te krygen om het boven de vuren, aan het spit te braden. Op Place Libertad en Lavatje was het eveneens troepen lagen gelegerd. Ook hier zijn ze aan het braden. De huizen in den omtrek hebben veel geleden van het kanon- en geweervuur, de 6traten zyn opon ge broken en op iederen hoek barrikades gemaakt, overal vindt men een troep petten of buizen, patroontas- schen, randseh enz. In de haven zyn 2 Engelsche en een Spaansch oorlogsschip gekomen. Toen wilden wij uit de stad naar huis gaan met de tram, doch dit viel niet mee; de tram rijdt maar tot 5 uur in don namiddag, dus moesten wij 1 uur passeeren, doch alles was weer tot de zelfde stilte eh kalmte terug gokeerd en soms was het, of al het volk was weg geveegd. Op enkele hoeken der straten zagen wij versterkte politieposten, 4 of 5 man met geladen geweer. Alles wordt duurder, geen enkele fabriek laat werken en het leelijkste is ze betalen ook nietdus u behoeft niet te vragen, hoe plezierig of wij nu zitten, en elk oogenblik, zoo vertelt ous onze huis patroon, zullen zij opnieuw en sterker beginnen. Cape Ville is reeds dooddat is een goede opge ruimd, als nu de Revolutionaire party het maar wint, anders zal het nog slechter voor ons worden. Nu waarde familie, ik eindig; indien alles goed afloopt kan ik u nog veel meer mededeelen. Ont vangt nu de iiartelijke grooten van ons, in de hoop wij er goed door zullen rollen. Het is heden wapen stilstand. De zitting van het Turksch wetgevend lichaam is geslotende nieuwe verkiezingen zijn bepaald od den 26en October. H De Nationale Baad heeft een belangrijke verhoo ging van de invoerrechten aangenomen, in het bijzon der ten opzichte van vee. De berickton uit Tessino luiden zeer slecht. De Bondsregeering heeft het conservatieve bestuur her steld. De ambtelijke verificatie der stemlijsten heeft aangetoond dat de meerderheid vóór de herziening der grondwet 27 stemmen beloopt. Troepen staan gereed om naar Tessino te vertrekken. De bonds- oommissaris heeft eene bijeenkomst van liberalen verboden. De Bondsregeering heeft een groot aantal telegrammen ontvangen uit gemeenten waar de radi calen de moerderheid hebben, in welk verzet wordt aangeteekend tegen het herstel der conservatieven, en verschillende bedreigingen geuit worden. De bondsregeering heeft eenen buitengewonen commis saris afgezonden met zeer gestrenge instructiën, volks bijeenkomsten verbiedende en bevelende dat'iedere onwettige maatregel dadelijk ten krachtigste moet worden onderdrukt. Er blijft te Bellinzona eene groote opwinding heerschen. Men zegt dat de bondscommissaris het plan heeft zijn ontslag te nemen als de bondsregee ring er op blijft staan dat Bespini weder aan het bewind moet komen. De liberalen weigeren onvoor waardelijk, zich bjj de terugkomst van Bespini neder te leggen. Wanneer binnen enkele dagen de kamers bijeen komen, kan het Fransche ministerie met wanhoop in het harte uitroepen: „Die schonen Tago in Aranjuez sind nun zu Ende Aan den politiekon horizon vertoonen zich genoeg donkere stippen, die stormen en catastrophen aankondigen. In de eerste plaats heeft men de vraag, of tegen de Boulangisten na de jongste onthullingen een nieuwe gerechtelijke vervolging zal ingesteld worden. Onder de republi keinen bestaat over dit punt verschil van gevoelen. Daar nu de Boulangist Laur zelf in de kamer deze zaak in den vorm eener interpellatie over het Bou- langisme zal te berde brengen, biedt zich voor de republikeinsche meerderheid dadeljjk de gelegenheid

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2