N? 4354. ge- en- in inn, BINNENLAND? ÏN: EENE WEDDENSCHAP. Maandag 20 October. 1800. O FEUILLETON. VAN r iiie- eld ?A- 99, aam aan. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. - )hte ItÜ deze Courant behoort een Bijvoegsel. irige ziekte Echtgenoot in den i Brand- tijdvak ber 1891, voor het t ultimo voor de in dit I 4 Afionderljjke Nommerg VIJF CENTEN. ter lezing JAN. (Uit het Duitech.) f De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. ITEN— Nsblimak. •MM18SIE VEMBER het Bureel laar, onder jment van Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTTERL A D 't welk des Maandags verschgnt. :ookt da- i van A la van iken. H. usjee 35 xler- men den des rdigd Idbe- toll- Naar uit Amsterdam gemeld wordt, zou het ge rechtshof, naar aanleiding van de beslissing der rechtbank in zake Aatje Knijpers, op sommige pun ten een nader onderzoek hebben gelast, en is de preventieve hechtenis weder voor eene maand ver lengd. goudsche courant. GOUDA, 18 October 1890. Nadat heden morgen op het Raadhuis de trekking had plaats gehad van de verloting bij gelegenheid der vrije paardenmarkt alhier (de uitslag waarvan onder onze advertentiön is te vinden) nam de Bur gemeester, Mr. A. A. van Bergen Uzendoorn, het woord en sprak een woord van dank en waardeering tot het Bestuur der Afd. Gouda en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, dat zich in deze opnieuw zoo verdienstelijk had gemaakt en moeite noch tijd had ontzien in het belang der zaak, waarvoor het op de erkentelijkheid van het Gemeentebestuur alle aanspraak had. De heer J. Breebaart Lzn., Voorzitter van ge noemde Afdeeling, beantwoordde die toespraak en betuigde wederkeerig zijn erkentelijkheid voor de van W^Gemoentebeatuur ondervonden medewerking en steun. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centeniedere rege meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. renen te zien was gegeven. De jongelui hadden getoond, zeide spr., bij de ernstige studie, waaraan zjj zich wijden, ook hart te hebben voor «sport” en zich mot de beoefening der schoone kunsten met succes bezig te houden. Spr. voegde daaraan toe een woord vol waardeering voor hen, die de leiding van dezen feestavond op zich genomen hadden, waar mede, blijkens het daverend applaus, dat daarop volgde, alle aanwezigen zich gaarne vereenigden. Het feest werd met een recht geanimeerd bal besloten. Eenigen tijd geleden ontving de kolonel Van Aers- sen, militie-commissaris in Overijsel, het volgende, letterlijk weergegeven, briefje waarin alleen de na men veranderd zijn en de plaats van herkomst onin gevuld is gebleven den len Maart. Wel E. H. geetren. Héér Met de meeste eerbiedt Vader en Moeder van dezen Jongeling Jan van Dorpel verzoeken wij aan VWH. gestrengbn Heer die in de loting is gevallen op dato 28e februari bij Departement voor te willen dragen wegens gebrek aan te weinig zielsvermogen te mogen ingedeeld worden bij de vesting artillarie. Met meeste eerbiedt noemen wij ons ouders van genoemd persoon Stiefvader met Moeder, enz. laat raden dan hij hem verraadt, toont zich ook in de situaties^ Of het verhaal juist in den winter moet spelen en of eene jonge dame de bewuste avonturen zoo welgemeend dragen zou als uwe heldin doet, laat ik daar. De overvloed van de voorhanden zijnde stukken dwingt mij overigens het voorloopig ter zijde te leggen, maar het zou mij aangenaam zijn nu en dan iets van uw verdere werken te mogen inzien.” Korten tijd daarna had hij antwoord. zzIk haast mij, u een nieuwen arbeid van mij voor te leggen, maar breng u eerst mijn dank voor de goede beoor- deeling van het laalstgezondene. Er is immers voor een schrijver, die nog weinig ondervinding bezit, niets meer vormend en leerzaam, dan het oordeel van per sonen, die reeds verder voortgegaan zijn op de baan, die ook hij wil bewandelen. Slechts een punt van uw geacht schrijven is mij, trots alle nadenken, onduidelijk gebleven, hoe ik het namelijk moet maken om een schaatsenrijdersfeest in den zomer te laten spelen. Wij Oostenrijkers zijn echter in alles achterlijk! Dit verhaaltje speelt bij het notenzoeken. Ik veroorloof mij op te i^erken, opdat gij aan de lokale kleur vriendelijk-“eenige concessies zult dóen, dat de noten bij ons in Oostenrijk alleen in den herfst rijp willen worden en-het mij daarom niet goed mogelijk zou zijn, de' geschiedenis in het vooijaar te verplaatsen. Hopende dat u ditmaal het schoonste recht van een redacteur, de menschen gelukkig te maken, zult ge bruiken, zoodat uw volgende brief den zoetzuren smaak van den vorigen verdrijft, teeken ik,” en zoo voorts. n Brutaal als eene (lieve lezeres, luister niet naar het volgende woord. De wereld is ergerlijk en jonge heeren zijn, wanneer ze alleenspraken houden, niet altijd te nauwgezet in het gebruik van krachtige woorden, dus vergeet het) maar Förster zeidezzbrutaal als eene luis.” De spotternij met de schaatsenryders- partij in den zomer ergerde hem niet weinig, temeer omdat hij zelf moest bekennen dat de onbekende schrijfster niet geheel ongelijk had. zzAls ik maar wist of ze oud of jong, mooi of leelijk was! Ze moet al zeer bekoorlijk zijn als ik haar deze onbeschaamd heid wil vergeven. Hoe kan zij zoo dwaas zijn mij uit te tarten, terwijl ze mij noodig heeft Maar juist het bewustzijn van zijne macht stemde hem kalmer. De notengeschiedenis was waarlyk allerliefst geschreven. Zijn edel hart behaalde ein delijk de overwinninghij schreef Uwe novelle is inderdaad zoo aardig, dat ik ze gaarne voor mijn blad wil aannemen. Bij de groote hoeveelheid van stof die ik voorhanden heb,moetik echter vragen hoe lang ge met het plaatsen van het verhaal wachten wilt.” zzHoe lang ik wachten wil?” was het antwoord, zzin het geheel niet, geachte heer redacteur. Ik haat het woord wachten als de zonde. Als ik moet wachten, zal ik het ook doen. Maar is de tegenwoordige tijd er naar, jonge dames te leeren wachten. (Omdat de mannen zoo zeldzaam zijn, voegde Förster er bij). Dat ik echter zelf zal beslissen hoe.** lang ik heb te wachten, kunt gij niet in ernst van. In de Staat set. staat het volgende bericht omtrent den toestand van Z. M. den Koning: zzSedert den 13den October is er in den ziekte toestand van Z. M. den Koning weinig verandering te bespeuren. Z. M. geniet van tijd tot tijd eenige uren van rustigen slaap en is nu en dan eenigszins minder lusteloos." 2) Nu geloof ik mij, zonder zelfverheffing, wel niet tot de sterren van de eerste, tweede en derde grootte, zelfs niet tot die van de vierde soort te mogen reke nen, maar wel tot de kleine vetkaarsjes, en ik ver zeker u, mijnheer de Redacteur, dat er ©ogenblikken in het menschelijk leven zijn, waarin iemand het kleinste nachtpitje liever is dan alle sterren te zamen. Zulk een oogenblik zou bijvoorbeeld voor mij gekomen zijn wanneer ik bij het verschijnen van een dezer kleine lichtverspreiders in de correspondentie van het volgend nommer van uw blad de kennisgeving las «Met het grootste genoegen voor den druk aange nomen - i/Een brutale kleine aap,” zei Försterzzer helpt niets aan, ik zal het verhaal moeten lezen. Hm, niet kwaad geschreven. Ik zal haar het genoegen doen dit aan te nemenmet het drukken gaat het echfer niet zoo snel, als zij zich verbeeldt.” Hij schreef zzUw verhaal is pikant en aanschouwelijk geschre ven; de ondeugende geest, die den verstandige meer In de spreekbeurten der vereeniging zzWinterle- zingen” te Berg-Ambacht zullen gedurende 1890 optreden de heeren J. G. Bettink, van Berg-Ambacht, op 23 Octj. A. L. de Ladhouder, van Schoonhoven, v op 20 Nov.; en 8. Velsing, van Berg-Ambacht, op I Willy Geelhaar, uit Neuchatel, Promenade noire 5, 18 Dec. I richtte tot koning Alexander een in hartelyke en - I kinderlijke bewoordingen vervat schrijven, waarin hy Uit Berkenwoude schrijft men aan de Schoonh. Ct Het was een vreemd gezicht verleden week, een schip met volle zeilen de grens der gemeente te zien naderen. Schipper C. G. Van Herk kwam met een geladen schuit door de vaart naar hier. Jammer is het, dat de vaart nog niet geheel in orde is en het gedeolte, dat achter deze gemeente ligt, nog niet door flinke schuiten bevaren kan worden. Wij hopen echter, dat zulks spoedig zal gebeuren, het geen voor de meéste inwoners niets anders dan ge mak on voordeel kan aanbrengen. In de gemeente Haastrecht is het bedrag van het schoolgeld door den gemeenteraad bepaald op 30, 20 en 16 centen, en 20, 10 en 5 cent voor de minver mogenden. Benoemd te Haastrecht tot onderwijzer aan de openbare school de heer H. Kunsel, van Naarden. Gisterenavond had in de Sociëteit «Ons Genoegen” bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Hoo- gere Burgerschool een gezellige feestviering plaats, waaraan tal van genoodigden deelnamen. Door eenige leerlingen werden een paar tooneel- stukjes opgevoerd, nl. De Buren van Justus van Maurik en Tien meisjes en geen mandie beiden veel succes hadden dank zij het aardige spel van de meisjes en jongens, die daarin optraden. In het laatste stukje werd door eenige meisjes op aardige wijze gedanst, gezongen en piano gespeeld. Voorts werd nog een comische muzikale voordracht gege ven en ten slotte gaven een viertal leerlingen blijken van geoefendheid in het velocipède-rijden. Na afloop sprak Dr. W. Julius een woord van hartelijken dank voor alles wat dezen avond te hoo- De koning en de postzegels verzamelaar. De jonge Servische koning werd dezer dagen door een eigen- aardigen brief verrast. Een zeker even als de koning nog in de kinderschoenen staand Zwitsersch heertje, richtte tot koning Alexander een in hartelyke

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1