HERBESTEDEN: EOOGBUITSOHE OPERA Brandstoffen UITKOMST OPENING. Brood-, Beschuit- en Kleingoe&bakkerij BINNENLAND. 1890. ft'? 4357. JXieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. EENE WEDDENSCHAP. PETROLEUM-NOTEEMNGEN ADVERTENTIÉN. Sociëteit «ONS GENOEGEN,» DONDERDAG 23 OCTOBER 1890, Die Entführung aus dem Serail. SCHENK Zn. Morgen Woensdag 22 October G. J. G0EDEWAAGEN, A. v. OS Az., Kleiweg E 73 en 73*. Dr. Donderdag 23 October. FEVUJ^ETOK. Haastreoht Zevenhuizen: Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam, Burgerlijke Stand. De leveling van Aardappelen aan de menages van het Garnizoen voor het tijdvak van 1 November 1890 tot 1» Juni 1891. van Rotterdam. Heeren-, Dames- en Kinder- ADV ERTEN TIEN. T f vAIgemcen erkend als het beste' MONDWATER der wereld. 40jarige roem Mond- en Tandziekten P fl P T> 'e Auatherln Mondwater, i Vetrns-zeep en Zonnebloemen-zeep, PQPP S1 Gekristalliseerde en Transparant- Glycerinezeepen, J. C. ZELDENRIJK, Drogist. De Inzending van advertentiön kan geschieden tot een nor des namiddags van den dag der uitgave. 5) delen en toiletartikelen. Hierdoor zal dan tooh het tekort worden gedekt, terwyl nog een batig slot ran 4,500,000 fr. overblyft, welke tot vermindering van de alcohol-belasting zal worden besteed. Vermoedelyk zal de Kamer nu, gelyk het plan was, den 23sten October met de behandeling der begrooting kunnen beginnen. Eerst moeten nog een paar zaken worden afgedaan, o.a. het voorstel van den radicaal Hubbard om den Senaat door het alge- meon stemrecht te doen verkiezen. De regeering heeft dit voorstel verworpen en natuurlyk zal de meerderheid in de Kamer zich daarbij aansluiten. De bekende Minister voor Ierland, Balfour heeft te New-Castle een politieke redevoering gehouden. De Minister wenschte de conservatieven en liberaal unionisten geluk mot de kracht van hun bondgenoot schap. Wat Ierland betreft, was de toestand veel verbeterd. Ee was een betere verstandhouding tusschen do verschillende standen ontstaan. Doch ook in allo andere departementen had het tegenwoordige Minis terie naar zijn oordeel meer uitgericht dan alle voor gaande Regaeringon in den laatston tijd. De gisteren in België gehouden gemeenteraads verkiezingen zijn gunstig voor de liberalen uitge vallen. Dat is een slecht voorteeken voor de clericalen by de Kamerverkiezingen. Bij een te Washington verschenen liegeoringsbe- sluit wordt volgens de Times het verbod tot invoer van rundvee in de Vereenigde Staten tydelyk opge heven, mits de door den Minister van landbouw voorgeschreven quarantaine-maatregelen in acht wor den genomeu. Bij hetzelfde besluit wordt de invoer toegestaan van runderhuiden uit Noord-, Midden- en Zuid-Amerika. Echter is de invoer van huiden verboden uit Australië, Oostenrijk, België, Denemar ken, Duitschland, Egypte, Engeland, Frankrijk, Ier land, Italië, Nederland, Noorwegen, Rumenië, Rus land, Schotland, Turkije, Zweden, Zwitserland, waar volgens den Minister in meerdere of mindere mate besmettelijke veeziekten zouden heerschen. Uitzonde ring is alleen gemaakt bij volkomen ontsmetting. Na een strijd van twee dagen in de strijd tusschen de Duitsehers en Czechen in do Oostenrijksche com missie voor het vergelijk tusschen beide volken ten nadeele van de Duitsehers beslist. Graaf Clam-Martinitz, de vertegenwoordiger der groote grondbezitters, verklaarde eerlijk te zullen vasthouden aan alle punten der getroffen overeen komst. Daarom deed hij een bemiddelingsvoorstel om, nadat de splitsing van den landbouwraad was behandeld, over te gaan tot een herziening van de kiesgerechtigheid der groote grondbezitters. Hier voor is ook een meerderheid van tweederde der stemmen noodig, zoodat de stemming hierover dus evengoed als do vorming van curiën in den Land dag tot maatstaf voor de krachten der partijen kan dienen. De leider der Oud-Czechen, de heer Rieger, sloot zich bij graaf Clam Martinitz aan, maar de leider der Duitsche partij in don Oostenrijkschen Rijksraad, de heer Yon Plener, verklaarde dat de Duitsehers dezo schikking niet kouden aannemen. Zij hielden vast aan de hun toegestane curia in den Landdag en verlangden, dat dit gedeelte van het vergelijk terstond zou behandeld worden. Toen het eindelijk tot stemming kwam, werd het voorstel van den Duitscher Smeijkal, {qrn de curia- wet terstond te behandelen, verworpen! Zoowel de Jong-Czechen als de Oud-Czechen stemden tegen. Daarentegen werd een voorstel aangenomen van don Oud-Czech Mattusch, waarin de wensch werd uitge sproken, dat het landbouw-ontwerp ,zoo spoedig mogelijk" zou worden afgedaan. De Duitsehers hebben besloten nog voorloopig te zullen deelnemen aan de beraadslaging over dit ontwerp. Of de partij zich nu nit den Landdag zal terugtrekken, zal later worden uitgemaakt, maar zeker is het dat de weife lende houding der Oud-Czechen het geschil heeft verergerd en de kans op totstandkoming van het vergelijk aanmerkelijk heeft verminderd. Graaf Taaffe schijnt intusschen den strijd te gil len aanvaarden. De correspondent van de Standard te \\eenen beweert uit officieele bron te weten, dat Graaf Taaffe, wat er ook te Boheme gebeure, niet zal aftreden. In het begin van December komt de Rijksraad bijeen en dan zal het ministerie, gelijk ge woonlijk de begrooting indienen. Als reden voor deze houding wordt opgegeven, dat de omstandig heden, vooral wat betreft de onderhandelingen tus schen Duitschland en Oostenrijk over de handels overeenkomst te ernstig zijn om een ministerieele crisis te kunnen gedoogen. Daarom zal het minis- terie-Taaffo in elk geval zoolang aan het bewind blijven, totdat de gewichtigsto, nu aanhangige ont werpen, zijn GEBOBENCornelia, oudera F. Lakerveld en 8. van der Mispel. OVERLEDEN: A. Lekherkerker, 5 w. J. M. van Wezel, 11 m. ONDERTROUWD: W. F. Stoop te Woerden en A. M. den Hartog. J. san Kata, te Rceuwyk en A. Boert. GEBOREN Neelije, oudera I. Ha*enaar en L. Lievaart. Wilbelmina, ouders C. tan Krimpen en C. Legerstee. van de Makelaars De markt was heden vast. Loco Tankfust f 7.95. Geïmporteerd fust f 8. Januari-levering 8.05. November-levering 7.95 December-levering 8. GEBOREN: 17 October- Jacobs Catharina. onders A. W. van der Graaff cn M. Broere. 18. Leentje, ooders P. Swanenburg en J. J. de Jong. 19. Johannes Cristiaan, ouders J. Langeraar en A. Lugtbart. 20. Johanna, ouders A. Borst en W. Nobel. V Voor de hartelijke deelneming hem en de zijnen op den 19" Ootober betoond betuigt de ondergeteekende zijnen dank. M. A. G. VORSTMAN. De GARNIZOENS VOEDINGS-COMMISSIE te Gouda maakt bekend dat bjj de aanbeste ding voor de levering van Spek en Brand stoffen, welke Zaterdag 1 November e. k. zal plaats hebben, onder de daarin genoemd, ook begrepen zullen worden, die, benoodigd voor de Garnizoenswacht alhier. Db GARNIZOENS V OE DINGS-COMMISSIE. De GARNIZOENS-VOKDINGSCOMMISSIE te Gouda, zal op VRIJDAG 24 OOTOBER e. k., des middags om 12 uur, op het Bureel van den Garnizoens-Commandant aldaar, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oor log, in het openbaar De voorwaarden liggen dageljjks ter lezing op gemeld Bureel. Voor de Garnizoens-Voedingscommissie, De Secretarie, C. DOORMAN. voor lijders aan Rbumatiek, daar zij door ge bruik der Abshanbbins of Anti-Rhumatische Watten zich van bovengenoemde ondragelijke ppnen kunnen bevrijden. De zekere en doel treffende werking dezer Watten is reeds in zooverre bewezen, dat het plicht is, de nog onwetende hiermede bekend te maken. Verkrijgbaar a 30 ets. per pakje bü den BREETVELT Az. te C. B. Verheul, Oudewater. A. Bos, Berkel. J. van Dorp, Zoetermeer. A. Kauling, Alphen. GefcfP. Kauling Bodegraven. K. Oosterling, Haastrecht. Gebr». Kauling, Woerden. G. v.d.Geur, Waddinxveen. Zaal «KUNSTMIN» Gouda. Directie: ALEXANDER SAALBORN. aanvang 71/, uur. Oper in 3 Aufzügen. Musik von W. A. MOZART. LotingWoensdagavond 22 October, 7 uur. PRIJZEN DER PLAATSEN: HH. Leden 0.99. Niet-Leden 1.49. Plaatsbespreking Donderdag 23 Oct. van 103 uur aan de Sociëteit. Vele sterke kwaliteiten in alle grootten. hoopt de ondergeteekende zjjne te OPENEN. Zich-minzaam in UEds. gunst aanbevelende, UEds. Dienstw. Dienaar, GOUWE C. 22, Gouda. Hoofddepót-houder A. Delft en verder bjj T. A. G. van Dèth, Mej. de Wed. Bosman, Gouila. W. F. J. den Uijl, Schoonb. A. Prins, Zevenbuizen. M. J. Goudkade, Boskoop O. Hoogendjjk, Cappelle. S. v. d. Kraats, Bleiswijk. in all e Binnen- en Buitenlandsche Cou ranten, worden dadelijk opgezonden door het Advertentie-Bureau van A. BRINKMAN en ZOON, te Gouda. Gouda. elpersdrnk van A. Brinkman ScZoon. zooals hot los worden der tanden, tandpijn, ont- zweren, bloedend tandvloesch, onaangename steking, reuk uit den voorkomen van hot echte K. mond, kalk vorming, worden zeker en genezen door het dagelijks gebruik K. Hof-Tandarts in aanmerkelijk vergroote flesschen, voor 60 cents, f 1.20 en 1.75, hetwelk gelijktijdig aangewend met Br. POPP'S Tandpoeder of Tandpasta steeds de tanden ge zond en schoon houdt. Dr. POPP's Tandplom- beersol. Dr. POPP's Kruiden-Zeep tegen eiken huiduitslag en voortreffelijk voor baden. zijn de fijnste Toilet- on gozondheidszeepen, welks ook een vèrwonderlijken witten tint te weeg brengen. De namaaksels van Anatiierill-Mondwater verwoesten do tanden binnen korten tijd. Dr. J. G. POPI', Weenen. Depots te GOUDA, Verder in alle Drogist- en Parfumeriewinkels van Nederlatid. goüdsche courant. ©e uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met nitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ADVERTENT1EN worden geplaatst van 15 regela it 50 Centeniedere reg.I meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschjjnt. GOUDA, 22 October 1890. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Vrijdag den 24 October 1890, des middags ten 12 ure, ten einde te behandelen De Gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1891. Gisteren en heden werd alhier een vergelijkend onderzoek ingesteld voor de betrekking van Hoofd- onderwijzeres aan de Eerste Openbare Bewaarschool. Van de 21 sollicitanten zyn er 8 uitgenoodigd zich aan dit onderzoek te onderwerpen, van deze kwamen 7 op, daar de 8e door ongesteldheid verhinderd was. Het onderzoek werd ingesteld door den heer J. A. Tours en Mej. Verboom en den heer J. Gonda alhier. Gisterenavond Werd aanbesteed in het gebouw Arti-Legi de benoodigde kleeding voor de dd. Schut terij alhier. Ingeschreven werd door M. S. Cats voor Jas en Pantalon 15.87*, voor Schako's f 2.60 en voor het paar Schouder-passanten f 0.21. J. G. van Dam voor korte Jas f 9.50, Pantalon 5.40 en voor Halsdassen 0.40, alles per stuk. In de gisteren gehouden zitting der Arr. Recht bank te Rotterdam werden de volgende personen veroordeeld H. T., oud 66 jaar, koopman te Gouda, wegens mishandeling, tot f 20 boete. - A. A. v. d. P., touwslager te Gouda, wegens mishandeling, tot 5 dagen gev. Voorts stond terecht wegens verduistering van een zeis, ten nadeele van G. v. d. Bosch, te Gouda, P. H., oud 37 jaar, arbeider te Gouda. Tegen dezen bekl., die reeds meermalen veroordeeld was, werd 1 jaar gev. geëiseht. Dinsdag a. s. uitspraak. Benoemd tot Lid van den Gemeenteraad te Haas trecht de heer A. van Vliet. De Staatscourant bericht omtrent den toestand van den Koning het volgende De toestand van Zijne Majesteit den Koning is sedert het laatste bericht bijna dezelfde gebleven. Toch toont Zijne Majesteit nu en dan eenige meer dere belangstelling in Hoogstdesielfs omgeving. Ver mindering van krachten is niet te bespeuren en de eetlust blijft goed. Voorts bevat de mededeeling, dat de Raad van ministers, samengesteld uit de hoofden der ministe rieele departementen, van oordeel, dat Zijne Majesteit de Koning buiten staat geraakt is de regeering waar te nemen; gezien het advies van den Raad van State van den 18den October 1890; en galet op de artikelen 38 en 39 van de grondwet; heeft goedge vonden en verstaan: de Stateu-Generaal in vereenigde vergadering by een te roepen op Dinsdag 28 October a. s.,' des namiddags ten twee ure, met uitnoodiging aan de leden der beide Kamers, zich op dat tijdstip in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal te vereenigen. In een telegram uit Amsterdam aan de //Times" wordt een scherp oordeel uitgesproken over de Tin- dal-beweging. Nu Tindal zich aangesloten heeft bij de radicalen in de beruchte meeting te Amsterdam, heeft hij een slechten dienst bewezen aan de nationale defensie-quaestie en de gematigde menschen van zich afgestooten. De meerderheid in die Amsterdamsche vergadering schrijft de //Times" wtiren repu blikeinen, maar dezen zijn niet de meerderheid in het landintegendeel, slechts een kleine en rumoer- makende minderheid. De werklieden hebben, buiten de socialisten, drie groote vereenigingen namelijk het //Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, Patri monium en de Katholieke Volksbond". Elke van deze corporatiën heeft evenveel of zelfs meer leden onder de werklieden dan de socialisten, en er is nie mand onder hen, die er aan denkt, aan de Republiek de voorkeur te geven. De heer C. Croll, die, naar men weet, opgehouden heeft lid te zijn van den //Sociaal-Democratischen Bond," heeft het plan om, zoo hij genoegzamen steun vindt, hier te lande een maandschrift uit te geven, waaraan hij, meent dat nog behoefte bestaat, daar er een groote schaar van menschen is, die gaarne op de hoogte van hun tijd blijven, maar geen tyd heb ben om zicb op de hoogte te houden. Het zal heeten Be Gids der Gidsen en elke maand in ongeveer 80 bladzijden druks gevenlo. een be knopt en helder overzicht van de voornaamste bin- nenlandsche tijdschriften van elke richting en een inhoudsopgaaf van alle andere; 2o. een kort over zicht van alle voornaamste buitenlandsche tijdschriften van elke richting3o. oen kort overzicht van de voornaamste muzikale tijdschriften 4o. een kort over zicht van de voornaamste militaire tijdschriften 5o. een buitenlandsch overzichtde wereldgeschiedenis der maand 6o. een binnenlandsch parlementair over zicht beknopt verslag van de handelingen der Staten- Generaal gedurende de maand7o. het dagboek der maand, aanteekening bij eiken dag van de daarop voorgevallen wetenswaardige gebeurtenissen8o. een storftelijst van in de maand overleden bekende per sonen 9o. een opgaaf van alle in de maand in Neder land uitgekomen nieuwe werken; llo. een feuilleton. Het tijdschrift zal, naar de heer Croll verzekert, stipt neutraal worden geredigeerd. Ter verkrijging van zijn doel wedscht hij een maat- (Uit het Buitsch.) //Niet te verraden 1 Juffrouw Mela, ik zie met genoe gen, hoe weinig gy van die dingen weet. Ge kent de ijdelheid van schrijvende dames slecht. Geen acht dagen lang zou eene vrouw in staat zijn het groote geheim stil te houden." z/Geen acht dagen lang P Dat is eon korte tijd. Ik denk, iets langer, een half jaaï bijvoorbeeld zou een vrouw toch wel kunnen zwijgen." //Waar denkt ge aan, juffrouw Mela? Ik zou iedere weddenschap aangaan om mijne meening te verdedigen 1" z/Om wat zoudt gij willen wedden, mijnheer P" z/Ik verbind mij, ingeval my bewezen wordt, dat een vrouw haren man een half jaar lang verzwegen zal hebben, dat ze zich met letterkundig werk bezig houdt, vier weken lang alle manuscripten die my door schrijfsters zijn gezonden, ongelezen voor den druk aan te nemen." //Werkelijk Nu, vergeet het niet mijnheer. Uwe weddenschap is aangenomen." In den //Rothen Igel" ging het lustig toe. Vroolijk geluid van stemmen, het klinken van glazen, en hel der gelach klonken van de druk bezette tafel onder de bloeiende oleanderboomen. Een korte poos namen onze vrienden deel aan het bont gewoel, toen gingen ze naar huis, want morgen in de vroegte zou de pleziortrein vertrekken, die do journalisten en hen, die zich bij hen aansloten, naar Mürzzuschlag zou brengen. Vroeg genoeg vinden wij de twee heeren den vol genden morgen tot den bergtocht uitgerust in de ontbijtkamer op Mela wachten, die nog niet versche nen was. //Zou juffrouw Melanie zich verslapen hebben?" vroeg Förster bezorgd. //Waarom? in het geheel nietl mijne dochter ver slaapt geen pretje, dan kent ge ze niet. Kijk, daar is ze reeds 1" Ja, daar was ze! In een glanzig grijs kleed met dofblauw satijn gegarneerd, een luchtig hoedje met meiklokjes versierd op het hoofd, een bonten plaid in licht gekleurde riemen over den schouder dragend, de voeten door sierlyke, maar stevige schoentjes in gesloten, in de oogen en op de lippen het zonnigste lachje; zoo kwam ze de kamer binnen, Förster's hart in vlammen zettend. z/Zijt ge niet trotsch op uwe dochter, mijnheer Schwarz gaf zijne verrukking zich eindelijk lucht. z/Op mijne dochter of op haar japon spotte de aangesprokene goedig. //Begrijpt u mijne woorden niet verkeerd. Maar ik moet bekennen, dat ik nooit in mijn leven zulk een smaakvol costuum gezien heb als dit is. Wel heeft de roos geen vreemde versiering noodig, maar..." //Vermoei u niet, mynheer de redacteur; compli menten op een nuchtere maag gelukken zelden. Maar het costuum bevalt me zelf ook." z/Mij ook," verzekerde papa Schwarz, ^vooral omdat het mij niets gekost heeft, geen enkelen kreuzer." z/Hoe zoo?" vroeg Förster. ,/Mela heeft hot zelf verdiend." //Het kleed zelf verdiend?" De herinnering aan eene jonge dame en haar zijden japon, die hij in Weenen zou leeren kennen, schoot door Förster's brein. //Waarmee?" vroeg hij argwanend, maar liet zijhe verdenking dadelyk weer varen, toen Mela hem on bevangen antwoordde z/Met handenarbeid." #0, dat moeten vlijtige handen zyn, die zooveel- weten te verdienen. Ik heb altijd geloofd dat vrou wenarbeid zoo slecht betaald werd." w Dat hangt natuurlijk geheel af van het soort van werk. Als ge u niet met uw koffie haast, dan heb ik my voor niets zoo mooi gemaakt." »Ja ja, mynheer," drong ook de vader aan; //drink het uit, anders komen we te laat. Neef Leopold zal, hoop ik, plaatsen voor ons hebben opengehouden." Neef Leopold, een joviale, ietwat dikke jonge man, dien Förster reeds kende, omdat hij door hem, die tot het inkwartierings-comité behoorde, naar zijne lieven gastheer en gastvrouw werd gebracht, had dit

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1