Buitenlandse!) Overzicht. KUNSTNIEUWS. schappij te stichten op aandeelen groot honderd gul den, zoodat, indien slechts zeventig menschen hem hun steun en hun vertrouwen zouden willen schenken, hy een arbeid zou hebben gevonden, waardoor hij voor zichzelven zou kunnen leven en tevens nuttig werkzaam zou zijn voor vele anderen. Onlangs maakten wij melding van het voornemen van den heer Carré om in «yn cirque te Amsterdam zoogenaamde waterballetten te geven. Het Handelsblad" geeft thans de volgende be schrijving van de wijze, waarop het waterbekken wordt ingericht. In zeven minuten tijds in de gewone pauze dus zal de arena bedekt worden met caoutchouc der dikte van 4 millimeter. De geheele hoeveelheid caoutchouc weegt slechts 110 kilogram en kan ge makkelijk op een karretje worden vervoerd. De wanden van het bekken, 70 centimeter diep, komen een weinig boven de balustrade uit. In 37 seconden zullen de 65 kub. meter water, voor de vulling be- noodigd, uit een vergaarbak, ter hoogte van 4 voet achter het tooneel geplaatst, in het bekken stroomen. Dit water is door den stroom van bet verwarmings toestel tot de vereischte warmte gebracht en komt in het bekken door een pyp van caoutchouc van 30 centimeter middellijn. De caoulchouc-bekleoding loopt, door een toegang naar de stallen, naar achteren en daar wordt alles wat tot de waterfeesten behoort in het bekken ge bracht. Het gordijn, dat de arena van de stallen scheidt, wordt een boschje, en achter dat boscbje uit komen de schuitjes en stoombootjes aanvaren, ten dienste der waterballetten aangeschaft. Er is ook een brug in den maak, geheel gereed boven in het circus hangende, snel afgelaten en spoedig be vestigd. Door pijpen naar de riolen wordt het water afge voerd. Een en ander wordt uitgevoerd naar de plannen van den heer Eugène Visser, sedert jaren aan het circus verbonden als regisseur en werktuigkundige. In de eerste Degen maanden van dit jaar zijn via Bremen geëmigreerd 99,734 personen, d. w. z. 20 000 meer dan verleden jaar in diezelfde maanden. Toen waren er 39.000 Duitschers onder de emi granten dit jaar ,38.000. De vermeerdering schijnt voornamelijk uit Rusland te zijn gekomen, vanwaar de meesten naar Brazilië zijn gegaan. Toch bleven de Vereenigde Staten de meeste emigranten trekken (85,618); dan volgde Brazilië met 12,710 emigran ten, waarheen verleden jaar niet meer dan 707 per senen via Bremen emigreerden. De moord, onlangs op het hoofd der politie te Nieuw-Orleans, Hennessv, gepleegd, blijkt het werk te zijn geweest van eene geheime vereeniging van Sicilianen, die zich daar gevestigd hebben. Deze soort van «Maffia" heeft, een «vendetta" uitoefe nende, reeds meer dan veertig Italianen vermoord. De overheid besloot eindelijk 't werd tijd een einde aan deze moordenarij te maken en in Mei stonden zes personen deswege terecht. Gedurende het proces werden de voornaamste getuigen even eens omgebracht. Nu had de heer Hennessy een zoo volledig onderzoek ingesteld en zooveel feiten aan het licht gebracht, dat men hoopte de «ven detta" voortaan voorgoed onmogelijk te kunnen maken. In de laatste maanden waren hom echter zooveel waarschuwingen toegekomen, dat hij nacht on dag zich deed beschermen. Den I2den dezer echter had hij, meenende dat dit niet langer noodig was, zijn geleider ontslagen. Daar scheen op te zyn gewacht. Een politie-agent, die op het geluid der schoten* hem te hulp kwam, kreeg oen kogel door het hoofd. De heer Hennessy was door een aantal kogels over zijn geheele lichaam doorboord en be zweek na een lijden van negen uren. Zoven Sicili anen, verdacht van medeplichtigheid aan den moord, zijn gevatéén hunner is gekwetst. Ten huizo van den gewonde, zekeren Petro Matteo, hadden ettelijke geheime samenkomst plaats gehad. De «vendetta," waarvau de heer Hennessy het offer is geworden, begon op Sicilië en is vdér 30 jaren naar Nieuw-Orleans overgebracht. Vrijdag meldde zich iemand aan de gevangenis aan, verzoekende een der gevangenen te zien, onder voorwendsel van hem te identificeren. Bij den man gebracht, haalde hij een pistool uit en schobt op den gevangene, die vermoedelijk aan zijne wondon be zwijken zal. De Zondag wordt in sommige deelen der Veree nigde Staten zoo streng in acht genomen, dat zelfs de automatische werktuigen, die lekkernijen, sigaren enz. verkoopen, onder den ban der wet zijn gekomen. Toen zulk eene machine onlangs te New-Haven in den Staat Indiana op Zondag in werking was, werd de eigenaar wegens het drijven van handel tegen de wet gevangen genomen. Een rechter in den Staat Wisconsin heeft de uit spraak gedaan, dat een dentist de wet overtreedt, als hij op Zondag een tand trekt. Men heeft een middel ontdekt om met behulp van de telephoon de komst van stormer aan te kon digen. Hiertoe worden twee ijzeren staveu op 7 óf 8 meter afstand van elkaai geplaatst. Door deze in gemeeuschap te brengen aar. den eenen kant door een met caoutchouc geïsoleerdtn draad, aan de an dere met een telephoon, kan eon naderende storm ten minste 12 uren te voren worden aangekondigd. Een dof geluid doet zich dan in den ontvanger ver nemen. Naarmate de storm nadert, gaat het geluid over in dat van hagelkorrels die tegen hot venster slaan. Elke bliksemstraal brengt een schok voort alsol tegen het telephoonkastje werd geslagen. Vermoedelijk zal daze ontdekking aan weerkundi gen belangrijke diepsten bewijzen. De Bataviasche bfitden bevatten nog schriftelyke berichten uit Flores. De verkenningstocht van den heer Van Schelle op defh 24en Juli, de overval van het transport op den 6en Augustus, waarbij de lui tenant Diemont sneuvelde, en de latere overval op den 22en worden in die brieveh meer of minder in bijzonderhedeu medegedeeld. Dit alles is echter uit vroegere mailberichten reeds bekend en behoeft dus nijet herhaald te worden. De aandacht verdient nog het volgende, in eenen brief aan den Javabodt van 24 Augustus: De in onze handen gevallen parangs der Rokka- neezen hebben met hot gevest een lengte van ge middeld 1 M, tot 1.20 M. Deze parangs worden met beide handen gehanteerd, en er kunnen door hunne lengte en zwaarte de diepste en zwaarste wonden mee worden toegebracht. De schilden, cir kelvormig en van karbouwenhuid vervaardigd, zijn byzondor solide en laten geen lanssteken uooh kle- wanghouwen door. Het grootste schild dat mij in handen kwam, had een diameter van 0.92 M. Dat de toestand op Flores met don dag slechter wordt, kunt u wel nagaan, en aangezien nu de Rok- kas twee malen achtereen zulk een succes op de on zen hebben behaald, zullen zij wel hunne aanvallen op vivrestransporten herhalen. En ongelukkigerwijze zullen wij dan dikwijls in het nadeel vorkeeren, om dat het terrein voor den vijand op zeer vele punten zeer gunstig is, en omdat er geene menschen genoeg boschikbaar zijn om do escorten van flinke sterkte te kunnen maken. Wy verbeiden dan ook met onge duld het oogenblik dat de regeering zal besluiten hoe verder op Flores zal worden gehandeld, vooral nu toch gebleken is dat in de stropk waar wij zijn, geen tin te vinden is. Moet het onderzoek naar tin toch worden doorge zet, dan is het noodzakelijk dat er eene flinke macht hiervoor wordt boschikbaar gesteldminstens nog een half bataljon bij de tegenwoórdig aanwezige sterkte. Wij hebben nu het volk en het terrein loe ren kennenhet eerste als zeer stoutmoedig en on verschrokken, daarom is het niet overdreven als ik zeg, dat om het onderzoek naar tin door to zetten, dus verder het binnenland in te gaan, minstens nog een half bataljon bij de tegenwoordige macht uoodig moet worden geacht. En meen niet dat het binnenland schaars bevolkt is verre van daarbij onze verkenningstochten zijn wij in de gelegenhoid geweest op te morken dat, ia welke richting men zich ook wende, honderden van kampongs zich aan ons oog voordeden. Kampongs niet alleen geducht door haro meostal zware bevol king, doch ook geducht door hare ligging'op heu vel- en bergtoppen en andere toegankelijko punten. Ik geloof dat dit de laatste keer zal zijn dat u iets over Flores hoort, want wy hopen dat de boot die 28 of 29 dezer hier verwacht wordt, eene be slissing orntient ons lot in dit onherbergzaam oord zal medebrengen. De veilingen van wege do vereeniging «Weatland" gehouden, al» middel ter verbetering vau den binnen- en buitenlandschen handel in Westlandsche produo- ten, bobben uittuuntond gewerkt. Tengevolge echter van den grooten aanvoer der producten, waardoor de controle uitgebreid werd, is er een aanzienlijk tekort ontstaan in de kas der vereeniging. Op initiatief van den heer Waldeck, te Loosduinen, is dit tekort geheel gedekt door een renteloos voor schot vau oereloden en leden van 't hoofdbestuur en de afdeelingtbesturen, wat zeker krachtig getuigt voor het vertrouwen, dat de bestuurders in de ver eeniging stellen. Op de algeraeene bestuursvergade ring werd voorts nog besloten tot het houden van eene bijeenkomst met de voornaamste kooplieden in Westlandsche producten, ter bespreking van de belangen van koopers, zoowel als van telers. Velftsche Ct.) De brand van een Amerikaanse!) hötel. In het groot ste hotel van vijf verdiepingen te Syracuse (staat New-York) als het Lelandhótel bekend, ontstond Woensdagnacht tegen 12 uur een hevige brand, die binnenstoomde en hij keek Mela diep in do oogen. «Ik zal dien nooit vergeten, zoolang ik leef." «Ik ook niet," zeide Mela zacht en bewogen, «maar," sprak ze snel, de sentimenteele stemming onderdrukkend, «zoudt u nu voor plaatsen willen zorgon, anders krijgen we niet te eten." Er waren plaatsen genoeg aan de lange, op het perron gedekte feesttafel, maar zooals Förster tot zyn schrik vernam, alleen voor diegenen die zich door raiddel van roode kaarten als echte journalisten kon den legitiraeereu niet dat ze het daarom werkelijk waren. De eene had aan den journalistendag deelge nomen, omdat hij vroeger journalist was geweest, de andere, omdat hij journalist wilde wordende derde omdat hij, als hij toevallig geen architect was, immers best journalist had kunnen zijn. Kaarten hadden zij allen, alleen Mela niet. Vader en neef hadden er geen. Zij schikten zich anders heel welgemoed in hun lot en Förster, diea bet grillig noodlot naast de ons bekende heden groenzijden schrijfster geplaatst had, moest tot zijn ergernis zien, hoe zij aan een afzonderlijke tafel lachend en pratend hun maal gebruikten en toen in de richting van de bergen verdwenen. Zijne buur vrouw probeerde hem intusschen naar haar beste krachten te onderhouden. Wordt vervolgd.) ook werkelijk gedaan. Het gezelschap nam zijne plaatsen in aan de linkerzijde van den trein, vanwege het uitzicht en voort ging het in den frisch bedauw den zomermorgen. Zijt gij, waarde lezer, ooit over den Semmering- pas gespoord? Achter u blijft de grootsche stad met hare roo- kende schoorsteenen, hare jjauwe stegen, hare door werk en hartstocht voortgejaagde menschenkinderen voor u uit de vlakte, die als een tuin Gods om u heen ligt, stijgen de bergen omhoog met^hunne een zame kloven, waarin de beek uit het woud bruischt, met hare machtige burchten, die van vroegere heer lijkheid vertellen. Daar blinkt Wartenstein met zijn honderd vensters u tegen, daar zendt burg Klamm zyn groet naar beneden in het dal. Langs steile berghellingen, nu eens in de duisternis van een tunnel duikend, dan weder door gebroken gewelven in plotselinge wisseling van dag en nacht doorvliegend, over spleten, door stoute bruggen overwelfd, rent de trein langs de witte spoorwach- tershuisjes af, die als zwaluwnesten aan de helling kleven. Kinderen loopen naast den spoorweg, ze dragen groote ruikers aan, Almenrasch en Edelweisz, Gen tianen en Cyclamen, Alpenbloemen. Symbool der poëzie van de bergen, hoe werkt uw groet verkwik kend op de zielHoog boven de dalen slingert de spoorweg. Nu openen de hergen zich voor een oogenblik, diep onder hen vertoont zich een rots spleet in wereld vergeten eenzaamheid. Een herders knaap ligt op het gras, en staart den trein na. Maar verderDaar ligt Scbottwien ingesloten tusschen de bergen, als wilden zij het verder en verder in hun reuzenoraarming plat drukken. Ge ziet loodrecht op de huizon en in de tuinen neër, waar vrouwen bezig zijn de schoone wasch te drogen en kinderen in de zon spelen. VerderOver den Atlitzgraben heen den Sommering op, voorbij het monument van Karl von Ghega, den koenen aanlegger van dezen spoor weg en door den eindoloozen ubcK' van der Sem- meringtunnel het heerlijke Stiermarken binnen! Hebt ge dezen rit gemaakt met heldere oogen en een open hart, dan kant ge niet zeggende heer lijkheid der aarde is mij een gesloten boek gebleven. Ge hebt er een blad uitgelezen, welks inhoud uwe ziel nooit zal vergeten. En als dan naast u een wezen zat, wier ziel zich met de uwe meende uit te breiden om alle pracht in zich op te nemen, wier oog vol zalige verrukking in de ruimte zwierf, om dan verblind en bevend in 't uwe te zienwier geest, de kleingeestige zorgen en lasten van het leven van zich werpend, met u de hooge vlucht waagde over de bergtoppen tot de daarover trekkende-wolken en hooger naar de slechts gedroomde wonderen van hetgeen nog verder is dan mag uw later leven treurig en droevig zijn, eenmaal hebt ge uit den beker van het gelnk gedronken. „Dat was een mooie rit," zeide Förster diep adem halend, toen de trein het station van Mürezuschlag het gebodw in een uur tot aan den grond sloopte. Het hotel was juist vol gasten, en het is te ver wonderen dat er niet meer ongelukken bij gebeurd zijn. Het vuur ontstond in de keuken op de onder ste verdieping, en binnen vijftien minuten was het heele gebouw een prooitfcr vlammen. De gasten werden door den nachtwak# met electrische schellen opgescheld. Sommige vonden eiken weg tot redding afgesneden, maar velen werden in veiligheid gebracht door middel van de patentreddingstoestellen, bestaande uit ijzeren touwen met netwerken om zich zelf naar beneden te laten, waarvan elke kamer was vooTzien. Ijzingwekkende tooneelen worden in de telegrammen nit Syracuse beschreven. Een man en oen vrouw verschonen in eikaars armen gedrukt voor een der vensters op de 5e verdieping. Beneden vertoonde zich een vlammenzee, doch geen ander redmiddel dan uit het venster te springen stond hun open, en ook dat soheen een zekere dood. Geen bulp kon hen be reiken. De vrouw scheen geneigd om den sprong te wagen, maar mep kon zien hoe haar man haar aanried om het niet te doen. Do menigte beneden wachtte met ingehouden adem. De vrouw deed een laatste poging om zich uit het raam te werpen, maar haar man hield haar terng en beide verdwenen in de kamer. Aan een venster op de tweede verdieping verscheen een vrouw in vlammen gehuld. Zij scheen te aarzelen tusschen 'uit het raam te springen en het vuur trotseeren. Zij stapte op de vensterbank met de handen boveu het hoofd. De menschen op de straat beefden en wondden het gelaat af. Doch de arme vrouw kon niet springeu en stapte in de kamer terug. Bon oogenblik later was het vertrek dén vuur massa, en men verloor de ongelukkige uit het oog. Intusschen korfden de vreeseljjke kreten der onge- lukkigen, het krakon en barsten van houtwerk en rui ten ver iu den omtrek gehoord worden. Een moeder verscheen aan het venster met haar zuigeling op den arm. Haar smookonile kreten kon men nog hooren, terwijl do vlammen haar en haar lieveling van alle kanten omgaven. De brandweermannen trachtten te vergeefs haar met ladders te bereiken en men riep haar toe om het ijzeren touw naar beneden te laten of uit het raam te springen. Zij rolde het touw af en klom op het kozijn, toen de vlammen plotseling haar haar kleoreu deden ontbranden. Zij viel achterover en vond eon zekeren dood. Zeven of acht mannen en kinderen sprongen van do bovenste verdieping op een werkplaats die achter het hotel stond. Op een gegeven oogenblik waren er zeven personen boven op die werkplaats aanWezig toen het gebouw door de vonken en do stukken brandend hout vlam vatte. De slachtoffers waren halt naaktze trokkon zich de brandende kleedoren van het lichaam. Een vrouw was op den grond waar zij gevallen was, bezig zich de brandende haren uit het hoofd te trekken. Verscheiden politieagenten stonden op straat met netten gereed om de springende gasten op te vangen. Twee personen, een man en eene vrouw, sprongen tegelijk in één net en bekwamen ernstige kneuzingen. De voigeudo die sprong, was eene vrouw die haar kamer op de bovenste verdieping had, 'zij miste ech ter het net en viel op de steenen te pletter. De brandweermannen hadden veel last van do telegraaf draden, die voor hot gebouw gespannen waren en die het zetten van ladders verhinderden. Een ladder moest gezet worden tegen een venster op de vijfde verdieping, doch bleek te kort te zijn om de drie vrouwen te bereiken. De brandweermannen liepen naar boven, en het gelakte hun na veel inspanning, met govaar voor huo oigen leven, dat der vrouwen te redden. Een ooggetuige schat het aantal slacht offers op "ijf en twintig. De oorzaak,dat de brand zich zoo spoedig heeft uitgebreid, niettegenstaande hot hotel van alle brand- bluschtniddelen was voorzien, moet toegeschreven wor den aan de lift die van boven gesloten was. Do vlammen die door den koker een uitweg zochten, konden dien slechts op de verschillende verdiepingen en niet naar boven vinden. Het bekende Comité voor litéraire en muziekale voordrachten, dat, voor zoqyer het muziekale gedeelte betreft, ten vorigen jare weinig vau zich liet hooren, begon nu, tot veler genoegen, reeds terstond het wipterseizoen mot een soirée voor kamermuziek. Wij hoorden daar een - zangeres-dilettante, Mej. W. I. H., uit Brussel, wier stem en voordracht de hoorders in hooge mate boeiden. Het repertoire dor zangeres schijnt, volgens de gekozen stukken, voornamelijk uit werken van de Fransche school te bestaan. Niet het minst viel hot door haar geschon ken toegiftje (van Massenet) in den smaak. Wat het instrumentale gedeelte betreft, onze di recteur, de heer M. Bouman, voerde met do heoreD Coenen (viool) en A. Bouman (cel), beide uit Utrecht, trio s van Beethoven en Gade uit, die het publiek niet vermochten te verwarmen. Beter slaagden de violist en de cellist met hunne solonummors, die een levendig applaus uitlokten, niet het minst een com positie (Gavotte) van den heer A. Bouman zeiven. Het aangekondigde adagio voor viool van Spohr word, om ons onbekende redenen zonder waar schuwing veranderd in het adagio uit Mendelsohn's vioolconcert. Zekere tonen in den Mittelsatz, die sprekend geleken pp het stemmen van een viool, hadden wij tot nog toe daarin niet opgemerkt. Opzettelijk vermeden wij in het bovenstaande in eenig opzicht ons peisoonlijk gevoelen omtrent de uitvoering mede te deelen. De reden zullen de le zers yan dit blad, naar wij hopen, begrijpen. Ook in het vervolg zullen wy hen met onze zoogenaamde «afbrekende kritiek" niet lastig vallen, daar onze werkzaamheid als verslaggever hiormede eindigt. Moge het een ander beter ^dan ons gelukken den toon, dien velen hier schijnen te wenschen, te ver binden met een ernstige vervulling van de taak, die de recensent op zich neemt. De Fransche Kamer heeft Maandag een goed be gin gemaakt en netjes schoonschip gemaakt. Al de steenen, welke de vijanden van de Regeering op den weg wilden werpen, zyn kort en goed opzij gegooid. De zitting begon met een Dahomey-in- terpellatie. Onmiddellijk van de baan met de een voudige orde vau den dag. De onbeschaamdheid van sommige lieden kent geen grenzen cn tot die lieden schijnen ook de leerlingen van don schoonen generaal te behooren. Zullen er nog vervolgingen tegen de aanhangers des generaals plaats hebben, vroeg men de Regepring. 't Beste ware geweest, wanneer do vergadering was gaan lachen, maar in parlementaire zittingen heerscht soms de verkeerde wereld men behandelt ernstige zaken belachelijk, en belachelijke zaken ern3tig. De Minister Constans zeido dat de Regeering zulk een vervolgiug in over weging zou nemen, wanneer zij gevraagd werd van bevriende zijde, anders niet, want zij zou alleen in het voordeel zijn van de Boulangisten. Zeer waar dig was dit antwoord niet; een Regeering moet ver volgen, wanneer het haar plicht isanders niet. Een korte discussie maar een heftige werd over dit punt gevoerd. Do Boulangistische interpellatie werd afgedaan met de eenvoudige dagorde. Nu nog een steenHubbard's voorstel om de leden van den Senaat opk te laten verkiezen bij direct algemeen stemrecht. Dat was natuurlijk een politiek ding, waarover men weken lang kon dispu- teeron. Maar de meerderheid had daar nu geen lust in en met 246 tegen 197 stemmen werd het voorstel verworpen. En nu was de baan vrij en kwam Jules Roche met hel tarief-ontwerp en Burdeau met het rapport der begrootings-comraissie. Rouvier vroeg Donderdag de begrootiug aan de orde te stellen. Dienovereen- komstig besloten. Do gemeenteraadsverkiezingen in België zijn over het algemeen gunstig uitgevallen voor de liberalen. Waar de liberalen de meerderheid bezaten, hebben zij zich gehandhaafd en in enkele plaatsen, waar de clericalen de macht in handen hadden, is deze door de liberalen veroverd. Vooral in de provinciën ging hot den clericalen niet naar wensch, een verschijnsel dat door de liberale «Etoile Beige" als de geheele omverwerping der clericalo gemeenteraden wordt beschouwd. Zoover is het nog niet. Het clericale Handelsblad van Antwerpen «trekt do schouders op voor het triomfgeroep der geuzerij" en noemt den uitslag «niet nadeelig" voor de conservatieve partij, omdat ten slotte toch geen verandering in den staat ?an zaken is gekomen. Toch kunnen de liberalen op belangrijke overwin ningen wijzen. Ondanks de ontzaglijke inspanning dor clericalen behielden do liberalen Antwerpen met een meerderheid van ruim 2000 stemmen, welke aanmerkelijk grooter is dan de meerderheid, waar mede de liberalen bij de vorige stemming werden gekozen. Ook te Brussel, Gent en Luik behielden de liberalen met groote meerderheid het veld, ter wijl zij eveneens in vele kleinere plaatsen een of meerdere zetels bemachtigden. Ingrijpende veranderingen zsl deze verkiezingsstrijd niet brengen, maar toch achten de clericalen het noodig het kiesrecht voor den gemeenteraad te wij zigen. «Wat wij vragen" zegt het «Handelsblad van Antwerpen" «is eene nieuwe wet op de be kwaamheidskiezers de kiezers van ambtwege moeten verdwynen, en allen moeten kiezers met examen wor den. De officieren moeten gaan stemmen, evenals <!e geestelijken, in hunne geboorteplaats. Die twee maat regels moeten niet genomen worden voor dit ofc'dat overwicht, maar met het oog op rechtveerdigheid." j Ongeregeldheden kwamen nergens voor. Ju enkele j plaatsen, o. a. te Mechelen, waar de liberalen onlang3 den minister De Bruyn uitjouwden, werden uitge breide voorzorgsmaatregelen genomen. De politie wrs versterkt en de schutters stonden onder de wapenen terwijl de burgemeester samenscholingen had verbo den. Een zeer talrijke volksmenigte was op de been maar alles liep zeer kalm af. Te Antwerpen vierden de liberalen feest. Hetzelfde eden de clericalen te Mechelen, waar zij zich met een meerderheid van 150 stommen handhaafden.A Gelijk in een vorig nummer kortelings werd gemeld nam het socialisten-congres te Halle met alle stemmen tegen één die van Werner het organisatie-ontwerp, gelijk Jiet door de commissie van onderzoek was gewijzigd, aan. Hët ontwerp is niets anders dan een uitbreiding van dat van Gotha van 1875,- reeds eenmaal gewijzigd in 1880. De organisatie der partij, vastgesteld in 1875, was iuo-e- wikkeld en weinig practischde socialistenwet van 1878 maakte do toepassing onmogelijk. De beide officeele organen, te Berlijn en te Leipzig verschij nend, werden opgeheven en vervangen door den «Sozialdemocrat" te Londen. Ongeregeld werden de congressen gehouden en altijd buiten Duitsch- land, niet zuiver Duitsch, gewoonlijk internationaal. De partijleiding, die volgens het ontwerp van Gotha uit vijf organen bestond het congros, het leidend comité, do commissie van controle, de delegaties en de officieele bladen werd in een enkel opgelost: het comité van vijf leden. Onder do moeilijke om standigheden, waarin de partij verkeerde, bezat het een bijna dictatoriale macht. Met het vervallen van de uitzonderingswet moest ook deze exceptioneele toessaad ophouden, vandaar het nieuwe ontwerp. Dit bestaat uit 18 artikelen. Volgens de beide eerste artikelen is ieder lid der partij, die het programma aanneemt en de partij naar zijn krachten stount, maar worden uitgesloten zij, die de partjjbeginselen schenden of zich aan een nietswaardige handeling schuldig maken. In de vol gende artikelen wordt de wijze van verkiezing vast gesteld van de mannen, die de belangen der enkele districten vertegenwoordigen. Artikel 7 bepaalt, dat het jaariijksch congres bijeengeroepen word docr het leidend comité, dat ook, indien dit niet door het vorig congres is vast gesteld, in overleg met de rijksdagafgevaardigden, de plaats van bijeenkomst aanwijst. In de volgende artikelen worden do bevoegdheid en samenstelling van het congres, de opperste vertegenwoordiging der partij, vastgesteld. Een buitenwoon congres wordt of door het leidend comité öf op voorstel van so cialistische afgevaardigden öf op verlangen van 15 kiesdistricten bijeengeroepen. Het leidend comité bestaat uit 12 personen: twee voorzitters, twee secretarissen, een penningmeester en zeven controleerende leden. Het comité heeft de vrije beschikking over de partijgelden. Ia de volgende artikelen worden de bevoegdheid en ver kiezing van het comité geregeld. Het officieele partij-orgaan het „Berliner Volksblatt», dat van af 1 Januari onder den naam van „Vorwiirts" zal ver schijnen publiceert alle officieele raerjedeelingen der partij. In artikel 18, het laatste, wordt eindelijk bepaald, dat wijzigingen in de partij-organisatie door het congres met volstrekte meerderheid worden ge bracht. In geval deze wijzigingen niet binnen den vastgestelden tijd zijn bekend gemaakt, wordt de goedkeuring vau 3/4 der leden van het congres ver langd. Tot eenigo heftige discussie gaf de benoeming der leden van het leidend comité aanleiding. Ten slotte gaf echter het congres aan den beproefden leider IJebknecht, die, als hoofdredacteur van het officieel partijorgaan, niet tot lid is benoemd, een treffend blijk van vertrouwen door hem uit tenoo- digen deel te nemen aan de beraadslagingen van het comité met raadgevende stem. Na nog eenigo huishoudelijke werkzaamheden nam het congres een beslissing in het geschil tus- sehen de parlementaire fractie en de onverzoenlijke Berlijnsehe kliek. De commissie van onderzoek naar de ingebrachte bezwaren tusschen de beide groepen veroordeelde Wernorspractijken als verdachtmakend en onwaardig en verklaarde hem buiten staat de belangen der sociaal-democratische partij te begrijpen en te dienen. Met de conclusion der commissie vereenigde zich het congres op 24 stemmen na. Daarop bracht de tachtigjarige Toelke nog verslag uit over do vervolgingen, waaraan hij heeft bloot gestaan, en eindigde mot de beste wenschen voor de verwezenlijking van het socialistisch programma. Na nog een korte sluitingsrede van den voor zitter, die hulde bracht aan het werk van het con gres, dat een splitsing in de partij, waarover de tegenstanders reeds juichten, verhoedde, ging hit sociaal-democratische congres te Halle met een drie werf „Hoch" op de sociaal-democratie en onder het zii gen van de arbeiders-Marseillaise uiteen. Vel geestdrift en vol vertrouwen in de toekomst keeren de gedelegeerde^ naar hun woonsteden terng om met frisschen mtfdd den arbeid onder de ver beterde tijdsomstandigheden te hervatten. Ongetwij feld is het niet het minst aan den jongen souverein

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2