BINNENLAND. Bultenlandscli Overzicht. 9 king der hooge regeeriug, in dezen vertegen woordigd door den minister Mackay, een man, dien de anti-revolutionairen wel niet zullen verdenken van partijdigheid ten opzichte van het liberale gemeentebestuur. Wil men soms geheele opruiming der klassieke stadiën in onze stad? L)at zon een schande zgn voor Gonda, dat sedert eenwen een Latynsche school bezat. Nobletse oblige! De geschiedenis onzer goede stad legt haar de verplichting op zich in dit opzicht den vooronders niet onwaardig te toonen. Onze Calvinistische voorvaderen had den meer hart voor de wetenschap dan hun negentiende-eeuwsche geestverwanten van het type der red'ietie van de Tergouwsche. Het moge waar zijn, dat de kosten zijn toegeno men dat komt doordien onze tjjd hooger eischen stelt dan vroeger eenwen, maar zulks geldt voor alle takken van openbaren dienst. Naar onze meening kan de stad haar hand niet af trekken van de h. burgerschool of het gymnasium zonder langzamerhand af te dalen tot den rang van een landstadje^ als b. v. Oudewater of Schoonhoven. Het {gemeentebestuur behoort onze stad, die zoo gunstig aan de groote ver keerswegen gelegen is, de middelen te geven, welke tot verdere ontwikkeling kunnen leiden en daartoe behooren in de eerste plaats goede scholen, een volledig stel inrichtingen vooralle maatschappelijke standen, welke het verblgf voor gegoede families draaglijk en begeerlijk maken. Anders zal men het zien gebeuren, dat hoofden van handelshuizen en directeuren van groote ngverheidsondernemingen gaan wonen in de omliggende groote gemeenten en met een spoorabonnement hier hun zaken komen doen. Dat zal den belastingschuldigen nering doende en kleinen industrieel, die zich niet zoo gemakkelgk verplaatsen kunnen, zeker duurder te staan komen, dan die enkele guldens, die zij thans moeten opbrengen voor onmisbare inrichtingen, waarvan elk op zgn beurt voor zgn kinderen en pnpillen tevens genot heeft. Denk D Gouda zonder middelbaar en hooger onderwijs, zonder de materieele en intellectueele voordeelen, die tal van docenten en uit andere plaatsen overgekomen leerlingen aanbrengen indien gij dan kunt adviseeren tot omverhaling der bedoelde scholen, dan moeten wg uw treu- rigen moed bewonderen. Van de zgde derTer- gonwsche aan wier Haagsch-antirevolutio- naire exnectoratiën niets Goudsch is dan de naam dien zg draagt kunnen wg het begrijpen, van een echt-Gondsehen gemeente raad, die het wel meent met de stad, temeer daar de begrooting reeds tegen morgen aan de orde gesteld is, is zoo iets ondenkbaar. In financieele beschouwingen zullen wg ons nu maar verder niet verdiepen. Zooals wg reeds vroeger zeiden, beschouwen wg den oogen- blikkelgken toestand der kas als niet zorg wekkend en keuren wg de belastingverhooging vooral goed als maatregel van voorzichtigheid met het oog op eene onzekere toekomst. Bjj de tegenwoordig geldende opvatting omtrent de rechten, die men van de scheepvaart heffen mag, wordt een voorname post van inkomsten na eenige jaren twijfelachtig; het is goed dghrop in tjjds te letten. Ook ae TergouwscJwSpreekt op haar tweede bladzijde van die/rechten en maakt daarbjj weder een vermakeljijken blunder, waarop wg ten slotte nog de aÉmdacht vesti gen. Zg telt op, wat de geuttente voor de vaart uitgeeft, doch telt maar eventjes/10,000 mis. Deze financieele beschouwingen van iemand, die geen optelsom van 7 getallen zon der fout kan maken, hebben ongetwijfeld bij zonder veel waarde! Het totaal is niet/27371 maar 37371, zoodat het overschot niet 30 maar 20 mille is. Deze voorlichter heeft vast nooit een h. burgerschool of gymnasium bezocht GOUDA* 23 October 1890. Dinsdag 28 October a. s. zal door het alhier ge vestigde departement der Maatschappij tot Nut van het Algemeen eene openbare vergadering gehouden worden, waarin als spreker zal optreden de heer 11. T. Chappnis uit Amersfoort. Door den bekenden novel list zullen alsdan worden voorgedragen//Greet" eene schets uit de Brabantsche streken en een stukje getiteld //Lieve logés." Naar wij vernemen zal in het begin der volgende maand hier eene soirée littéraire worden gegeven waar Mad. Thénard zal optreden, die hier vroeger, naar men zich herinnert, groot succes had. Heden morgen werd door de politie in een der slaapsteden alhier aangehouden zekere L. v. M., die nog iets met de Justitie hebbende afteiekenen, heden middag gevankelijk naar Rotterdam ié overgebracht. De volledige uitslag van het dit jaar gehouden notarieel staats-examen is als volgt Tot het afleggen van het examen hadden zich aangemeld 379 adspiranten, waarvan zich terugtrok ken 22, zoodat geëxamineerd werden 357 adspiranten waarvan 158 voor het 1. ged., 103 voor het 2. ged. en 141 voor het 3. ged. Voor het 1. ged. slaagden 49 en werden afgewezen 109voor het 2. ged. slaagden 54 en werden 49 afgewezen, en voor het 3. ged. slaagden 72 en werden 69 afgewezen. Van 4 adspiranten, die zich hadden aangemeld voor het geheele examen, slaagde niemand geheel. Onlangs liet, zooals wij indertijd vermeldden, de heer Hoek, van Beverwijk, door middel van den noodrem een trein stilstaan, omdat hij door dronken matroozen werd bédreigd, maar by werd zelf door den hootdconducteur uit den trein verwyderd, die meende dat de opgegeven reden niet voldoende was om den trein te doen stilstaan. Thans is de heer Hoek op zijn klacht door den raatd van administra tie der Holl. IJzeren spoorweg maatschappij in het gelijk gesteld en is hem medegedeeld, dat de hoofd conducteur hem ten onrochte uit den trein heeft verwijderd. Onder aanbieding zijner veronschuldigin- gen heeft de raad hem doen toekomen een bedrage van 0.85, zijnde de prijs van een retourbiljet 3e. klasse Beverwijk Amsterdam, terwijl maatregelen zijn genomen tot het voorkomen eener herhaling van dergeljjke behandeling der reizigers door de beambten. De „¥ed. Bakk. Ct.« vestigt er de aandacht op dat de Nederlandsche militair het kleinste ration brood kr|jgt van alle Europeesohe soldaten. 1^ Ne derland ontvangt de soldaat per dag "0 6 kilo, in Engeland 0.86, in Duitschland en Zwitserland 0.*75 in België 0.79, in Oostenrijk 0.9, in Italië 0.913, in Turkije 0.96, in Frankrijk 1, in Rusland 1.228! Maar het brofod is ongebuild en daardoor slecht verteerbaar. Van een gedeelte dier 6 ons heeft h|j volstrekt geen voeding. Bovendien \pordt hetonge- builde brood bijna niet meer gegeten door wie maar eenigszins in staat zijn om gebuild brood te koopen. Genoemd blad voegt er bij dat terwijl de prijs van het brood thans 10 cent is, dat voor de soldaten te Amersfoort geleverd wordt voor 7l/s cent, waaruit wel bl|jkt dat het minste tarwemeel er voor wordt gebruikt. Deze twee laatste omstandigheden wegen, meenen wij, bet meest, want dat de soldaat minder brood kr|jgt dan in Frankrijk, hangt same.u met onzen volksaardin Nederland eet men algemeen minder brood dan in de zuidelijke landen of in Rus land. Voor een groot gedeelte van onze landgenooten zijn aardappelen het voedingsmiddel bij uitnemendheid. (Arnh. Ct.) Het advertentieblad voor Tegal en omstreken bevat de volgende geheimzinnige geschiedenis met betrek king tot de in aanbouw zijnde brug, te Kagok: i/Door zware bandjirs is dat gedeelto van de brug, hetwelk reeds klaar was, tot tweemaal toe weggesla gen. Volgens de Javanen had men dit natuurlijk te danken aan een kwaden geest, die het werk niet met rust zou kunnen laten, voordat aan hem geofferd was. Volgens een droom van een der Javanen, die daaraan werkten, moest dit offer bestaan in het leven van twee kinderen, twee jonge meisjes, twee jongens, twee mannen, twee vrouwen, in het kort van beide seksen personen op verschillenden leeftijd. Speciaal zouden dan geofferd moeten worden de hoofden van dio verschillende persöneu. Kort daarop werd ;n de dessa Tegalkooboer het lijk gevonden van eene vrouw, en wel zonder hoofd. Dat hier niet aan roof gepaard met moord kan gedacht worden, blijkt daaruit, dat alles wat de vrouw aan waarde b|j zich had, rondom het lyk verspreid lag. Niet lang na dezen moord verdween eene tandak- meid, en heeft men haar tot nu toe nog niet op kun nen sporen. De vrouw word daar een Javaan ge roepen om onder bovenbedoelden burg te tandakken met welken Javaan ze meeging. Van dat oogenblik af is ze niet meer gezien geworden. Weer wat later verzocht diezelfde Javaan een dalang (een man die een wajangvertooning geeft) om met hem mede te gaan, teti einde onder die brug eene wajangvertooning te geven. Alles was reeds klaar gezet, Werd er medegedeeld. Onder de brug ge- konpn* zag de dalang deu Javaan niot meer en raakte ideen bewusteloozen toestand. Toen hij gelukkig weer bijkwam, verwijderde hij zich spoedig van de noodlottige plek. Vervolgens werd in de dessa Jomani door weg breken van een pager een Javaansch kind gestolen, welk kind men tot nu toe nog niet heeft kunnen vinden. De Javaan, die zich tot taak heeft gesteld de offers te blijven liggen en aardbeien op te vangen; hy was intusschen een veel te voorbeeldige neef, dan dat Meia's wenschen geen bevelen voor hem waren. Zoo begon hij dan zuchtend den steilen berg op te klauteren, terwijl Förster op den steen naast Mela ging zitten, die hare aardbeien nu zelf opat. Als ik nu ook maar aardbeien had," zuchtte Förster. ffDaar staan er een paar," zei Mela, de tamelijk duidelijke toespeling onbeantwoord latend. ff Waar?" ffDaar onder het boschje." „Ik zie er geen een." „Ge moet er ook naar zoeken." „Dat zou eenvoudig tijd vermorsen zijn. Ik ben noch blind, noch bijziende, maar ik heb nooit in mijn leven aardbeziën of frambozen kunnen vinden." „Ja, dan zult ge den lust er in van u af moeten zetten." „Wees niet zoo wreed, juffrouw Mela. Ik heb er ook niets tegen, de aardbeien door eerlijken arbeid te verdienen, zooals neef Leopold." Mela bloosde. „Met Leopold is het heel wat anders. We speelden „voedering der dieren" als herinnering aan vroeger tijd. Ge moet niet vergeten dat we samen zijn op gegroeid." „Ge schijnt zeer veel van uwen neef te houden?" Förster beschouwde, terwijl hij dit vroeg, met be langstelling de vleugelschilden van een kever, die over zijni hand kroop. „Natuurlijk," antwoordde Mela snel en liet er na een oogenblik zachter opvolgen, „zooveel als van een broeder." „Niet anders?" De gevangen kever kreeg plotseling zijn vr|jheid weer terug. „Mela ia het waar, kunt ge mij daarbij aanzien?" „Waarom niet? Maar mag ik vragen Verder kwam ze niet; zij sloeg do oogen neer, die xy op hem gevestigd had, voor zijn blik die gloeiend op haar rustte. „Ik dank u voor uw antwoord. Ge weet niet, hoe gelukkig gij mij daardoor hebt gemaakt. O, juffrouw Mela, als ge wist Voorioopig echter vernam Mela niet, wat ze weten zou, want Leopold brak door het boschje heen. „Vader is den berg reeds af," riep hy ademloos. „Wij zijn de laatsten. De tréin zal dadelijk ver trekken." O, hoe spoedig waren zij op de been en liepen den berg af. „Laat u afglijden, dat gaat het besteliep Förster. „God wat moeten we beginnen, als wij te laat komen „Dan nemen we een extra-trein." „Alsof dat gingWaarom hebt ge ons niet eerder geroepen, Leopold. Gij zijt de schuld van alles." Arme LeopoldHij had te veel te doen om zijne dikke persoonlijkheid zond ei ongelukken den berg af te krijgen om dat onverdiende verwijt tegen te kunnen spreken, zooals het moest. Eindelyk kwamen zij aan het station, de trein zou juist weggaan. Uit het raampje van een der coupé's hing eene dame, „Conducteur, al de feestgasten zijn er nog niet, ik stel je verantwoordelijk voor de achter- blijveuden „Wie er niet is kan niet mee „Maar wacht toch nog een paar minuten „Het gaat niet; anders komen wy in botsing met den sneltrein van Triëst Fertig „Daar komen zij! Hier, hierheen mijnheer de redacteur Instinctmatig volgde de aangeroepene de stem maar nog te rechter tijd herkende hij den zwevenden groenen sluier. Met groote tegenwoordigheid van geest duwde hij Leopold bij de schrijfster in, terwijl hy foet Mela in den volgenden waggon verdween. Deze was eigenlijk reeds geheel vol, maar daar iedereen, om het schoone uitzicht naar den rechter kant drong vonden Förster en Mela nog plaats aan de linkerzijde. Verwonderlijk genoeg was het hun nu in het geheel niet meer zoo zeer om de streek te doen, die hen by het heengaan zoo verrukt had. Ik geloof dat zi) zelfs geen blik op den Niagara zouden hebben ge worpen, indien die bij toeval voor de vensters van den coupé had geschuimd. Wordt vervolgd 4 1 te verschaffen, zinspeelt er op, en beroemt er zich op dat men hem niets kan doen. Wy durven er niet voor instaan, dat wy volkomen nauwkeurig zijn ingelicht, daar Javanen, zoodra er van kwade geesten gerept werd, dikwijls allerlei onzin uitkramen, doch dat is zeker dat bij de Javaan tjes uit die buurten de schrik er in zit. Zoo durven vrouwen, vooral als het donker is, niet alleen over straat te gaan en nemen allen verschillende voorzorgen. Wat er ook van aan zij, we vertrouwen dat de bevoegde autoriteit hare maatregelen zal nemen en den Javaan, over wien hier boven sprake was en die in die streken wel bekend is, in het oog zal houden." Omtrent een sedert Ie Soerabaia onschadelijk ge- maakter. oplichter, thans in de gevangenis te Wel- tevredon, meldt het „Soer. Hbl." Een sedert 8 maanden van Singapore te Batavia gearriveerde jeugdige Zwitsor van nauwelijks 20 jaar oud, de 4 moderne talen vloeiend sprekehde, met een voorbeeldeloozen tact en geslepenheid in het aan nemen en tentoonspreiden van airs, welke, al naar mate het te pas komt, imposant, nederig, voornaam, los, zwierig, dandy-achtig enz. kunnen zijn, is ge- passeerden Zaterdag door de justitie gearrestoerd, wegens verschillende te Batavia gepleegde oplichte rijen. Spoedig na zyne aankomst wist hij een ge meubileerd paviljoen in huur te krijgen bij dr. Do- minicus op het Koningsplein, en dadelyk daarop begon hij zich te laten introduceeren bij eenige gegoede familiën. Onder verschillende namen en onder het voorwendsel dat hij rijke en invloedrijke familie bezit, verzocht en kreeg hij krediet van den wagenverhuurder Van der Vossen, van wiou hij da gelijks te zijner dispositie kreeg een mylord bespannen met twee Sydniërs, benevens een in livrei gekleeden koetsier en palfrenier. Pastoor Van Santen wist hij over te halen om voor een bedrag van 5 mille borg te- zijn voor hem, daarna moest de kleermaker Her ment voor 1500 er aan gelooven, teneinde hem in de plunje te steker, en om toen voor den inwen- digen mensch te zorgen, werd ook het credit geopend by den cuisinier, patissier en glacier Papelard, die hem niet alleen de fijnste champagne en wynen, maar ook diners en soupers dagelijks moest leveren. Zyne tafelvrienden prezen zijne wijze van recipieeren en onthalen hemelhoog. Toen hij zich op deze wijze geïnstalleerd had, begon hy aan de behoefte van zijn jeugdig hart te denken en wist ook spoedig eene „pur sang" Europeesche tot zyne raaitresse te krijgen, waarmee hy zijne toertjes maakte in de equipage met Sydniërs, doch alras werd de mylord in zijne oogen te miniemhij moest eon landauer hebben die hij dan ook op credit kreeg van den hr. D., en om toen ook eigene paarden te hebben, kocht hy ook weder, op goed geloof af, een span uitmuntende Sydniërs van dr. Vorderman. Zyne slachtoffers be gonnen toen lont te ruiken en gaven de zaak aan bij de justitie, waarop z|jne arrestatie is gevolgd. Het blijkt nu, dat het iemand is die op Singapore reeds veroordeeld is wegens oplichterijen, doch aan gezien men geene zekerheid heeft kunnen erlangen van zijn waren naam, zal men zijn photographie- portret naar Zwitserland opzenden. Het „levende pakgoed." Herman Zeitung, die eenige maanden geleden in een koffer de reis van Weeuen aanvaardde en te Parijs te midden der bagage aan het station de l'Est afstapte, heeft thans een nog buitengewoner reis volbracht. Te Hamburg hgaft bij een kist vervaardigd, die h|j bij een der stoomvaart maatschappijen op Londen deed aangeven als gevuld met zijde en fluweel, waarvan het hooge invoerrecht ruimschoots opweegt tegen de vracht van een per soon naar Engeland. Hy deed dit met do bepaalde bedoeling om geen onaangenaamheden te hebben met de Engolscbe douane. Alles gereed zijnde, ook de kleine opening in de kist om adem te halen, ging de kleine man Zeitung is niet grooter dan vier voet in zijn planken woning liggen en de reis werd aanvaard. Zij duurde vier dagen en de kleine reiziger kwam meer dood dan levend in de Theeras aan. Maar toen men zyn woning op do kade sjorde, popelde zijn hart toch van pleizier en om van zijn tegenwoordigheid te doen blijken, deed hij door het gat in den koffer drie schoten uit een revolver. Men kan zich de verbazing van de Engelschen voorstellen toen zij, nadat de kist niet zonder eenige voorzorgen geopend was, daaruit den kleinen man zagen springen, zeer in z|jn schik en als eea bezetene schreeuwende „Hurrah for old England Zeitung vertelde nu in 't Engëlsch, welke taal hij te Hamburg geleerd had, van de gewaarwordingen op reis, zyn zeeziekte en zijn plannen voor do toe komst. Hij werd op staanden voet als wondermensch aan genomen door een der grootste „Music Halls" van Londen en treedt daar nu eiken avond op voor een stampvolle zaal. In het volapük-tijdschrift Zi vol lölik meldt de ingenieur Richard Child, uit Brisbane, Queensland, (Australië) dat de eerste opvoering van een opera in volapük in die stad heeft plaats gehad. Door den heer Nicholson, directeur van den schouwburg te Brisbane, is namelijk De Profeet van Meyerbeer in het volapük vertaald. De zaal was stampvol, ofschoon de prijzen der plaatsen verhoogd waren. De opvoe ring van die opera is op tien volgende avonden her haald. Nu is de heer Nicholson bezig met het ver talen en doen instudeeren van La Iraviata van Verdi. Bijna alle volksliederen van Europa zijn tegenwoordig in volapük vertaald het Oostenryksche, het Fransche; het Nederlandsche, het Czechische, het Deensche, het Slowenische, het Duitsche, ook het Amerikaansche Star Spangled Banner. Alle zijn op de maat van het oorspronkelijke overgobracht, zoodat zij op dezelfde wijze als de origineele gezongen worden. Men schryft uit Petersburg aan de Matin te Pa rijs: Gedurende zyn laatstê bezoek aan Spala, maakte de czar met zijne gemalin, zyne kinderen en gevolg een wandeltocht. Door een, bij zulke gele genheden altijd stipt op haar post zijnde, regenbui overvallen, moest het gezelschap in een kleine boe renwoning schuilen. De ongelukkige moesjik viel van blydo verrassing op de knieën, en sleepte toen alles bij elkaftr, wat zijn hut aan versnaperingen be vatte: brood met zout, brandewijn en dien heerlijken Russischen drank, kwas, dat uit een zinrijke zamen- stelling van het aftreksel van gegiste zuurkool, brood en kummel bestaat en dat veel overeenkomst met den inhoud van een looikuip heeft. Hoogst eerbie dig noodigde hij de hooge gasten tot toetasten uit, en inderdaad bewees de beheerscher aller Russen hem de eer van een glaasje brandewijn te nemen. De czarina vroeg intusschen aan den moesjik, waarom hij zijne vrouw niet voorstelde. „Die is uitgegaan, moedertje", antwoordde de man. Toen fluisterde een der officieren hem in het oor„Als je niet terstond je vrouw te voorschijn haalt, wordt je aanjebeenen opgehangenSidderend opende de man de deur van het naaste vertrek en haalde daaruit een verlegen, blond vrouwtje voor den dag, dat sterk tegenstrib belde. Verwonderd vroeg de czarina, waarom hij toch eigenlijk zijne schoone wederhelft zocht te ver bergen. „Och, moedertje, u weet, de vrouwen zijn zoo slecht, dat ze haar mannen bij elke gelegenheid zoeken te bedriegen,// antwoordde de man, „en daar or nu in het gevolg van ons vadertje zooveel schoone officieren uit Petersburg zijn meegekomen, en daar ik niet zooveel tijd heb om op mijn vrouw te passen, als uw man, heb ik haar eenvoudig opgesloten". De czaar moest hartelyk lachen bn liet den voorzichtigen boer een geschenk in göld brengen met [de ver zekering, dat de huiselijke vrede niet gestoord zou worden. In eene 11. Vrijdag te 's-Bosch gehouden vergade ring van de voorzitters van alle R. Katholieke kies verenigingen in Noord-Brübant is met algemeene stemmen, op één na, de volgende motie aangenomen „De Provinciale Bond der R. K. kiesvereenigingefó, in Noord-Brabant; „in aanmerking nemende „dat het nu aan het bewind zijnde ministerie, otfk danks*llo vriendelijke en dringende vertoogen, ondanks de van alle zijden geopperde bezwaren en bedenkin gen, gemeend heeft de verantwoordelijkheid op zich te moeten nemen van bet thans ingediendewetsont werp tot leger-organisatie „dat bij de Memorie van Toelichting van genoemd wetsontwerp met geen enkel woord gewag wordt ge maakt van de allergewichtigste bezwaren, die van alle zijden tegen algeraeenen dienstplicht on afschaffing der plaatsvervanging werden te berde gebracht, even als bestonden die bezwaren niet, of als waren zij de moeite der wederlegging niet waardig; „dat dus dit ministerie, in plaats van de plaatsver vanging en andere vrijheden in zake militieplicht te bestendigen, de behandeling van een wetsontwerp mogelijk maakt, dat onuoodig der bevolking den zwaarsten, bijna ondragelijken Tast oplegt; „dat toch volgens het oordeel van den Bond geen reden aan te voeren is, dat de eigenaardige verde diging, die de gesteldheid van ons Vaderland eischt, zulke zware offers van de bevolking vordert en zulke inbreuk op de vrijheid wettigt „dat een ander ministerie zich wel zal wachten, wederom een wetsontwerp op zich te nemen, dat zoo zeer indruisoht tegen den aard, dën vrijheidszin en de waarachtige belangen van het Nederlandsche volk, en dat zooveel beroering in den lande heeft verwekt „dat men van dit ministerie had mogen verwachten, van de behandeling van zulk een wetsontwerp bevrijd te blyven, te meer nog daar het( ministerie wist, dat dit onderwerp scheuring en tweespalt tusschen de regeeringsgezinde party zoude veroorzaken. „Spreekt als zijn overtuiging uit, dat verdere samenwerking tusschen dit Ministerie en de Staten- Generaal ongewenscht moet geatht worden. Tan deze riju zienswijze met volkomen eerbiediging van ieders vnijheid, overtuigingen onaf hankelijkheid, kennis te geven aan de katholieke leden van de Eerste en de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal." „De Provinciale Bond van R. K. Kiesvereenigin- gen in Noord-Brabant" bestaat uit de volgende af- deelingenBergen-op Zoom, Breda, Eindhoven, Grave, Helmond, 's-Hertogenboscht Oosterhout, Tilburg, Vechel, Waalwijk, en Zevenbelgen. Voorzitters der onderscheidene afdeelingen zgn de heeren: P. A. G. van Gilse, mr. Jac. W. van den Biesen, J. F. Bocx, dr. P. H. H. van Aernsbergen, J. Bluijssen, jhr'. Jos. de la Court, J. Verhoeven, W. P. A. Mutsaers, F. W. M. Manders, M. L. Mommersteeg en A. G.' J. Verbunt. Een Nihilistische drukkerij van bankpapier, aan wier hoofd de eigenaar van de in Nowotscherkask bestaande drukkerij van dezelfde soort heeft gedaan, is dezer dagen in Odessa ontdekt. De chef kwam dezen zomer dicht bij het station Alexandrbwsk in een eenzaam liggend huisje met een tuin wonen en braoht daar vier arbeiders „om den tuin te bebouwen en te onderhouden» Doch men zag de werklieden nooit in den tuin werken, en wanneer één der boe ren uit den omtrek bij het huisje kwam, vond hij het altijd gesloten en de arbeiders ig diepen slaap. Dat wekte achterdocht, de politie werd opmerkzaam en stelde een onderzoek in naar dat geheimzinnige huisje!} In den nacht van den 7en October verscheen der chef dor Aksasskisehe politie met een afdeeling gewapende dienaren, en verlangde binnengelaten te worden. De bewoners wilden echter niet opendoen, waarop de deur opengebroken werd en de politie met ge weld binnendrong. Hier werden zij met revolver schoten ontvangen, waardoor twee politieagenten ge wond werden. De strijd tusschen de politie en de arbeiders die nu ontstond eindigde met een over winning van de eerste. De werklieden werden ge bonden en gedwongen, het doel van hun verblijf in het huisje te vertellen. Een der werklieden bracht de politie in de onder het huisje gelegen kamertjes die hel verlicht waren, pn waarin zich een volkomen inrichting tot het drukken van bankpapier, boekjes enz. benevens een groot aantal valsche bankbilletten, ievolutionaire oproepingen en dergelijke bevonden. Er werden in het geheel 30.000 valsche banknoten van 3, 5, 10, 35 en 100 roebels gevonden. De vier arbeiders werden naar Nowotscherkask gevoerd en daar in de gevangenis opgesloten. Het zijn ontwik kelde lieden, zij spreken de moderne talen en zijn uitstekende graveurs. Hun indentiteit kon echter tot heden niet bewezen worden, daar zij hardnekkig weigeren de minste inlichtingen te geven De chef der Nowotscherkasker boekdrukkerij moet een a»ent in Alexdrowsk gehad hebben', want hij verdween nog denzelfden nacht eu kon niet teruggevonden worden. In den ministerraad, gisteren ten paleize van koningin Victoria tè Balmoral gehouden is de bii eenroeping van het Parlement bepaald op 25 Noveip- De oplossing van het geschil tusschen Engeland eu Portugal is nog met gevorderd. Evenwel hoeft de nieuwe minister van buitenlandsche zaken zich reeds in betrekking gesteld met de Engelsche regeerinv. Hoewel de Times blijft volhouden, dat geen verdere concessies van Engeland betreffende Midden-Afrika te waohten zijn, schijnt toch een schikking no» niet geheel onmogelijk. De Norddeutsche Allqemeine Zeitung leest der' En geische regeering de les, omdat zij zich zoo weiniw inschikkelijkBjegens de Portugeezen betoont Het Berlgnsche blad betreurt dit zeer, evenwel alleen omdat de mooarchie in Portugal daardoor in gevaar komt en dus het algemeene monarchale stelsel in Europa weer dreigt geschokt te worden. De Times vindt deze boetpredicatie zeer lief maar voegt er bij, dat ze ineor gezag zou hebben, Indien Pruisen met op dezelfde wijze jegens Denemarken ware opgetreden. De te Halle verschijnende General Ameiger is door een na-vergadering van het socialistencongres geboy- cott, wgl het blad had gemeld, dat er te Halle tusschen eenige Duitsche leiders der partij en de Fransche afgevaardigden geheime afspraken gemaakt waren. Singer heeft dit verontwaardigd tegengespro ken. Door 2000 socialisten is daarop besloten dat de Anzeiger dood verklaard moet worden. Niemand zal er zich op abonneeren, niemand er in adveiteeren of op andere wjjze van het blad gebruik mogen maken, of ook zaken mogen doen met iemand die er in adverteert. Een kwaad ding voor de socialisten is de aaneen sluiting van de fabrikanten en industrieelen. Men heeft de „kapitalisten», menige industrieel nilde

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2