1 BINNENLAND. EENE WEDDENSCHAP. O I f5 [1 Dinsdag 28 October. 4361. 1890. Nieuws- en FEUILLETON. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» zicht. - De inzending van advertentiön kan geschieden tof één uur des namiddags van den dag der uitgave. alzoo eerst in Afzónderlijke Nommers VIJF CENTEN. het gas obligatien is geplaatst Het slachten (Uit het Duitech.') Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. ie het als zijn ling van bet hem zou dit staatkundige de Mautjeau )e heer Bar- boekhande- van boeken zij misbruik i de werken lola, Catulle aar te laten are werken, niets is te aren echter het voorstel de van den net 231 te enstanders aan t in zijn incon- iselen als zijn i men dit ver- velejaren door gd. Aan het was dau ook 'nering, waarin sociale vraag de de lersche etgeving, zoo- honken, moest md en Schot- ieke eu sociale de behande- niet dan na- mgewend om De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. t lersche be- i een scherpe arde de grijze zich dagelyks ing schuldig, t nu toe in ge noodzakelijke dienen. ndigde hij zijn sche quaestie raan niets in een ondraag- ijdeu en mot laatste jareu GOUDSCHE COURANT. Madier de ligde welke nn enafzet- ijk acht. Na i een dergê- rlijkookdit ^stemmen, begroeting, daging aan heer Bou- verlangde. de Kamer kan de bo ef voor in voer toege- huiden en brengselen, Graan, le- laximumta- let buiten- ing. Alle leeling en uitsluitend 1 zijn van loen. Ver- i8 aan te geschrapt. «gen AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Zaterdag is de als schrijver van een beleedigend artikel tegen den minister Lohman vervolgde mr. J. W. Spin, op een geneeskundige verklaring, dat hij zich in staat van krankzinnigheid bevindt, op bevel der Justutie ter verpleging opgezonden naar ’sRijks krankzinnigengesticht te Medenblik. Twee rijks veld wachters waren met zijne overbrenging belast. In zijn toestand van verstandverbeistering, bad mr. S. zich gisteren vervoegd bij een hooggeplaatst rech terlijk ambtenaar, die zich verplicht zag hem uit zijne woning te doen verwijderen. Op straat gekomen, maakte hij kabaal voor het Men schijnt het zeer merkwaardig te achten dat de Rotterdamsche gasfabriek eleotrisch verlicht wordt. Maar dit is zoo vreemd Een gastmotor kost aan voeding in een gasfabriek niet veel geld en de ma chinist is er toch. Alleen het aanschaffen van het eleotrisch toestel eischt eene betrekkelijk geringe uit gave en daar staat tegenover, dat het veel helderder is en in de localen eene frissche atmosfeer is. Be driegen we ons niet geheel, dan werden ook te Am sterdam de bureaux der gasfabriek eleotrisch verlicht. Men maakt van het gas gebruik niet omdat het be ter, maar omdat het goedkoopey is dan electriciteit. Kan men nu in een gasfabriek met weinig kosten electriciteit bekomen, dan zou men wel dwaas doen om, uit ingenomenheid met e^gen waar, aan het gas de voorkeur te geven. (Arnh. Ct.} J in het district vatief vertegen, dstoniuan Roby tegen 4696) op e, wordt door de ie overwinning aft opnieuw de i het Kabinet- □kkelen, en zu voor de partij •■t roer te staan Het Journal de Genève bevat eene van haar cor respondent in La Plata ontvangen belangwekkende beschrijving van de fabriek voor do bereiding van bevroren vleesch te St. Nicholas, aan de Parana. Eene gewichtige voorwaarde vau de goede werking van zulk eene fabriek schijnt te zijn, dat de inrich ting toelaat, het bevroren vleesch dadelyk aan boord van het stoomschip te kunnen brengen, zonder dat het ook maar enkele minuten aan den zonneschijn is blootgesteld. Genoemde fabriek nu bezit eene werf aan den rivier-oever, waar schepen van 2500 ton kunnen ankeren. lederen dag worden verscheidene honderden scha pen, door geroutineerde inkoopers aangekocht, in de weiden nabij het slachthuis gebracht. Men laat hen daar eenige uren rusten, opdat zij in goeden toestand kunnen geslacht worden. en verder toer'chten geschiedt zóó Het Zaterdagavond door de heeren prof. Rosen- stein, dr. Vinckhuijzen en dr. Vlaanderen afgegeven bulletin luidt De lichaamskrachten des Konings zijn, hoezeer een weinig verzwakkende, voldoende. De stoornis der geestvermogens blijft aanhouden. Het plan tot oprichting vau een nieuwen schouw burg in de Plantage Midthnlaan te Amsterdam, gaat uit van den heer Louis Bouwmeester. Het theater zal zijn genaamd «Bouwmeester’s Theater,” met ruim 1000 zitplaatsen. De kosten van dezen schouwburg, inclusief grond, decoration, tooneel-inventaris, ameublementen, is be groot op 180,000. Hiermede rekening gehouden, dat nimmer de uit gaven de begrooting overtreffenwat het minder zoude kunnen zijn, zal aan kunstig aangebracht de coratief worden besteed. Aan hypotheek als aan 120,000. Er zijn dus nog te plaatsen 60 obligatiën a f 1000. rentende é1/# pot. onder hypothecair verband, af te lossen binnen 15 jaar, by uitloting van ieder jaar 5 aandeelen, beginnende 1 Octnber 1896. Hedenmiddag ten 12 ure viel op de Gouwe de heer J. B. van af een daar liggend schip in het water. Gelukkig kon hij zwemmen en kwam dus spoedig weder op den vasten wal. 9) Dat was Forster’s laatste gedachte voordat de doffe, loodzware slaap op hem neerdaalde, die hem tot den morgen gevangen hield. Mela was reeds lang vóór hem opgestaan. Met ge wond hart zag hij hare lieve huisvrouwelijke zorgen aan. Werktuigelijk gaf hij gehoor aan hare uitnoodi- ging om te komen ontbijten. De woorden brandden hem op de tong, maar het is niet gemakkelijk om als iemand ons vriendelijk koffie inschenkt en de broodjes smeert, te zeggen: «Het ga je goed, ga maar heen, ik wil je niet ongelukkig maken.” Maar wat hij aan Mela moest zeggen, kon niet worden uitgesteld. «Ik moet je spreken,” klonk het eindelijk met in spanning van zijn lippen. Zij keek hem angstig aan. r/Waarom verzwijgt ge mij dat je je ongelukkig met mij voelt, Mela?” ,zIk begrijp je niet, Richard.” z/Als je hart aan een ander behoorde zou het dan niet beter zijn geweest, dat je het mij bekend hadt, voordat je mij zoo ongelukkig maakt oor den Voor- GOUDA, 27 October 1890. Gaarne voldoen wjj aan het verlangen der «Tergouwsche», door te vprmelden, dat zij haar bedrag van de Rykssubsidie voor het Gymna sium niet uit haar duim had gezogen, maar gehaald had uit den toelichtenden staat van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting. Hiermede echter geeft het blad een nieuw bewijs van haar zonderlinge manier om met cijfers om te springen. Wanneer men redeneert uit de cij fers der begrooting voor de gemeente Gouda, die toch al niet meer zijn dan eene raming, dan behoort men die te aanvaarden als ver trouwbaar of daaraan alle vertrouwen te ont zeggen. Men heeft niet het recht sommige cjjfers door andere te vervangen, omdat die beter met het betoog strooken. Overigens is bet een feit, dat de gemeente van het ryk als subsidie terugontvangt, de helft der werkelijk gedane uitgaven. Op het overige antwoorden wij niet na het geen wjj in ons 'tweede artikel aan voerden. Alleen meenen wjj in herinnering te moeten brengen, dat wjj allerminst openbaarheid schu wen, ook waar het de kosten van het onder wijs geldthet geld, dat daaraan wordt be steed, behoort tot de meest productieve en daarom het best te verantwoorden uitgaven. «Wat zegt ge?” riep ze, de handen krampachtig samendrukkend, «ik heb je ongelukkig gemaakt?” Hij ging verder zonder haar aan te zien«Ik wil je geen verwijten doen daarvoor houd ik te veel van je. Wees gelukkig, wanneer ge het zonder mij kunt zijn.” «Richard I” riep ze verschrikt uit. «Keer terug naar je vader en ik zal probeerente vergeten, dat ik een vrouw gehad heb.” Zij stond voor hemde oogen strak op hem ge richt «Mijn God,” zeide ze eindelijk, met beide handen naar haar hoofd grijpend «ben ik dan krank zinnig geworden? Je stuurt me naar mijn vader terug I” «Of wilt ge verder bij mij leven met de leugen in het hart «Ik weet van geen leugen.” «Niet Loochent ge misschien dezen brief te heb ben geschreven //Dezen brief?” Mela trok^het papier naar zich toe. «Of ik dezen brief geschreven heb Op dezen brief grond je je beschuldiging //Is het niet duidelijk genoeg?” «En daarom wil je mij wegsturen Dat is het wat je ongelukkig maakt?” Zij viel aan zijne voeten neer en legde haar hoofd in luid snikken uitbarstend op zijne knie. Ostoute, stoute man, hoe kon je mij zoo verschrikkenZe sprong op en holde naar de achterkamer, om dade lijk daarop een pak brieven voor hem neer te leggen. huis van bedoelden magistraat, waaraan de politie een einde maakte. «Ken je deze brieven?” «Dat is mijn schrift,” zeide Förster verwonderd. «Wat moeten die brieven?” «Bekijk ze eens van nabij. Aan wie heb je ze geschreven?” Förster herkende de brieven die hij op verschillende tijden aan zijne correspondente in Weenen bad ge schreven. «Aan wie heb je ze geschreven?” herhaalde Mela ademloos. «Aan eene schrijfster, wier naam ik niet eens weet.” «Zal ik hem je zeg' z/Je kent hem dan?’ «£oo goed als mezelf. O lieve, domme man, is het nooit bij je opgekomen dat het je Mela zijn kon?” Förster staarde haar ongeloovig aan. «Dat kan niet,” zeide hij eindelijk, «je kendet mij in het geheel nog niet, toen de briefwisseling begon, wat had je voor belangstelling voor mij kunnen hebben?” «Zoo goed als nu kende ik je ten minste nog niet. Maar datje een zeer interessant, aangenaam jongman waart, wist ik door eene vriendin hier in Berlijn en daarom liet ik mij door je barbaarsche brieven in het geheel niet uit het veld slaan en aan je //lieve vrouw” geloofde ik reeds in het geheel niet.” «Dus ge waart eigenlijk met opzet er op af gegaan om mij te veroveren?” «Juist, mijnheer de redacteur, dat heb ik naar alle regelen-dor kunst gedaan. Reeds menig man heeft

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1