it N° 4303. BINNENLAND. n 890. jornhert. Coomhert’s sterfdag, NA DRIE BEUWEN HERDACHT te GOUDA. Donderdag 30 October. 1800. Nieuws- en iping Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. m ie i FEUILLETON. men, TOAG: S’ De inzending van advertentifin kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 1. cent Wegens heling stond eergisteren voor de Haag. Wat", rraagt hij. 1590. 1890. de tijd er beziehtige». imde Notaris De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post t 1-70. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. hoesten, lemings- lewezen. warme evelens- J" (t). ‘zburg, J«n, tersburg, wn, IBER 1890, tutmans- Pnbllek ladelijk »ns Gouda rtjj I, ZOLDER- LICHTKO- iMBRISEE- AFBRAAK Gouda, af- GOUDSCHE COURANT. am, voort* ;e»teld- rtadem- Apotbeker ten boven lerache 3 70 Cental I ket, hetl Ier doosje g Staten hun te kennen g L.' 1 blijven. Had Coornhert de overwinning behaald Bestrijder in tjjde van ARAKTER- H REES, NOOTENte te bekomen. jq den Hofrad i ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Een nieuw arbeiderskwartier. Door eenige bouw- ondernnemers is te Amsterdam op het terrein van de voormalige glasblazerij der firma Wiegel, aan den Amsteldijk bij //het hek,'1 een nieuw arbeiderskwar tier gebouwd, dat uit 98 afzonderlijke arbeidershuisjes stellen dan het uitgetrokken bedrag van den post, omdat het zou kunnen zijn dat een volgend jaar de noodzakelijkheid bleek van eenige verhooging van dien post. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarop het voorstel van B. en W. aangenomen en de vergadering vervolgens door den Voorzitter gesloten. niet verder onder zulke dreigementen en onbekende wetten." En hij ging en verscheen niet weder. De Staten namen het besluit, de Disputatie ongedrukt te laten. Ongedrukt te laten dat was zeer teleurstellend voor Coornhert en hij schreef eene verhandeling over den aangheheven dwangh der consdentiën binnen Hol land. In vurige taal wierp hij den Staten hunne partijdigheid voor de voeten. //Wat", vraagt hij, z/wil men in Holland alleen de Gereformeerde Kerk dulden en zal men de van haar afwijkenden vervolgen Nu, op dit ©ogenblik doet men dat nog niet, nu is de tijd er nog niet rijp voor, gemerckt, dat het van den volcke niet zal geleden worden, maar wat zal het later zijn 1 Er is immers vrijheid voor de con sciëntie verworven door onzen bloedigen oorlogof slechts vrijheid in naam, een zoete droom, een kwade toeverlaat Zoo sprak de verbitterde man, die een somberen blik in de toekomst van zijn vaderland sloeg. In het volgend jaar schreef hij de Leidsche Re- monstratie, een kort, ondubbelzinnig verweerschrift, opgesteld voor de regeering van Leiden. Rechtstreeks ging het Leidsche twistgeding Coornhert niet aan, maar eenmaal uitgenoodigd er zijn gevoelen over te zeggen, verdiepte hij zich geheel in het onderwerp en besprak het uitvoerig. Zijn vijanden vonden die Remonstrantie ergerlijk. Volgens hen had hij zijne pen verhuurd, om te schrijven, wat de hartstocht idan ga ik. Ik disputeer der tegensprekers hem ingaf. „Neen,” betuigde sche rechtbank terecht een jongmensch die 400.(of, naar zijn zeggen, 300.—) had aan genomen van zijn vriend, die een bankier had opge licht voor ƒ1200 op effecten van rjne grootmoeder. De eisch is 1 jaar gevangenisstraf. Bekl. en zijn advocaat beweren, dat de beklaagde de herkomst van het geld niet had gekend. tot Ï1 en van 1 tot 4 ure 4 van 8 tot 11 ure, toen de Commissarissen van de gaven, dat het daarbij zou kun nen blijven. Had Coornhert de overwinning behaald op de predikanten dat werd niet gezegd, maar evenmin dat hij verslagen was. Hij had zich krach tig staande gehouden. Z/Maar" zeiden de predi kanten, //gij hadt u door ons in Gods woord moeten laten onderrichten" wAls ik leermeesters verkies", riep hij uit, „dan zult gijlieden, jonge predikanten, nooit mijne leermeesters zijn." //Voorzichtig" ver maanden de Commissarissen der Staten //of wij klagen u aan bij de Hoog Mogenden." //Verbiedt gij mij het spreken", hervatte Coornhert, ,/dan zal ik naar huis gaan." //Dat staat aan u" was het antwoord. wNu" sprak hij, n< De afd. Amsterdam van het «//Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond” heeft besloten, den heer P. J. Eman als candidaat voor het lidmaatschap voor den gemeenteraad aan de verschillende aldaar gevestigde kiesvereenigingen aan te bevelen voor de aanstaande verkiezing. Uit een gesprek, dat de redactie van het wHbl.” gehouden heeft met den anderen werkman-candidaat, den heer A. Rot, blijkt, dat deze tot den sociaal- democratischen bond behoort. Op de vraag hoe hij zijn lidmaatschap van den raad met zijn maatschap pelijke werkkring zou overeenbrengen wie hem nl. het tijdverzuim zou vergoeden, antwoordde hij//Van de gelegenheid, door de wet gegeven om aan de leden van den gemeenteraad, presentiegeld uit te keeren, zou ik te mijnen,, behoeve gebruik gemaakt wenschen te zien. In geen geval zal ik eenige ver goeding van anderen daarvoor aannemen. Voorts gaf hij te kennen, z/dat hij de candidaat is van 25 werklieden-veroenigingen van onderscheiden staats kundige richting, en dat hij geen candidatuur van eenige kiesvereetffging zou aanvaarden, wanneer hij niet door het vertrouwen der vereenigde werklieden daartoe was gedrongen.” GOUDA, 29 October 1890. In de hedenmiddag gehouden vergadering van den Gemeenteraad, die door 16 leden werd bijgewoond (afwezig was de heer Oudijk wegens ongesteldheid) werd de behandeling der gemeente-begrooting voort gezet. Vooreerst was aan de ordeherstemming over het voorstel van den heer van Vreumingenom den postujdaatselijke directe belasting" uit te trek ken op 40000. Vóór stemden de heeren Hoogenboom, Straver, van dor Garden, Lotsy, van der Post, van Veen, van Vreumingen en Jager. Tegen stemden de heerenHoefhamer, Koning, Noothoven van Goor, Fortuijn Droogleever, IJssel de Schepper, Prince, van Iterson en do Voorzitter. De stemmen staakten dus weder (8 tegen 8) en alzoo werd het voorstel geacht te zijn verworpen. De plaatselijke directe belasting is dus vastgesteld op 42000. De begrooting werd daarop met algomeene stem men in ontvang en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van 364357.34s. B. en W. deden daarop een voorstel om het maximum, tot hetwelk de pl. dir. belasting zal kun nen worden geheven (en dat bij Kon. besluit moet worden goedgekeurd) te stellen op 46000. Op voorstel van den heer Fortuijn Droogleever wordt dit aanstonds in behandeling genomen. De heer van Vreumingen vraagt eenige inlichtingen waarom het maximum op 46000 moet worden vastgesteld, terwijl de post wpl. dir. belasting" slechts op 42000 is uitgetrokken. De Voorzitter antwoordt daarop dat de Gemeenteraad telken jare bij de behandeling der begrooting bepaalt tot welk bedrag die belasting zal geheven worden, doch dat het wenschelijk is het maximum iels hooger te 29 OCTOBER. DOOR 2) F. D. J. MOORREE8. Hij disputeerde den 14n April 1578 van 8 van 1 tot 4 ure en den 15n April Coornhert, //maar God bekrachtigt mij, om het willig breekijzer van den moordenden kerker der consciëntie te zijn.” Van 1581 af is hij aan het wisselen van strijd schriften met de Delftsche predikanten gebleven. Het eerste, dat hij in ’t licht gaf, noemde hij Bootje. Het werd vooruitgezondenhet schip met de volle lading zou volgen en is ook werkelijk gevolgd onder den naam van Dupliek op de Repliek der predikan ten. Maar, of die pennestrijd ook de zwakke punten der kerkleer bloot legde, de kerk bleef hare predi kanten en professoren tot onderteekening van hare belijdenis verplichten. Verplichtenwat, zegt Coornhert, zal die belijdenis de papieren paus wor den, dien men, zonder naar Rome te gaan, den pan toffel moet kussen 1” Opnieuw geeft hij eene verhandeling uil, eene Proeve om te verstaan of de Catechismus uit Godt dan of hij uit de menschen is. zzNu of nooit,” denkt Coornhert. //Voeren de predikanten hunnen Catechismus op scholen en overal in, dan zal ik mij daartegen stellen. Ik vind in den Catechismus val- sche en schadelijke leer, waarvoor ieder zich zal hebben te wachten als voor venijn, ’t Zou ergerlqk zijn, de kinderen op de scholen deo Catechismus in te prenten.” Coornhert bood aan elk lid der Staten een exem plaar van zijne Proeve ter kennismaking aan. De Staten stelden het geschrift in handen van een der professoren te Leiden. Deze geleerde, professor Sa- In de gisteren gehouden zitting der Arr. Recht bank te Rotterdam werden de volgende personen veroordeeld A. L. S., zilversmidsleerling te Schoonhoven, wegens mishandeling, tot 4 dagen gev. P. H., oud 35 jaar, arbeider te Gouda, wegens verduistering, tot 6 maanden gev. P. B. 5] jaar, wegens mishandeling van ambte naren, tot 15 boete. J. v. T., 41 jaar, logementhouder te Gouda, we gens beleediging van een ambtenaar, tot 5 boete. J. A. K., oud 17 jaar, pakhuisknecht te Schoon hoven, wegens mishandeling, tot 30 dagen gev. C. v. d. N., oud 22 jaar, koopman te Bodegraven, wegens eenvoudige beleediging, tot 1 boete. F. J. N., J. N., P. v. R., huisvr. van J. N. en A. J. H., huisvr. van F. J. N., wonende te Gouda, bekl. van wederspannigheid, de le bekl. tot 15 dagen, en de drie overige, tot 2 dagen gev. ieder. Voorts stond terecht de 17-jarige schippersknecht L. v. V.. te Gouda, die op 2 Aug. 11. in beschonken toestand een ruit ten nadeele van vrouw van Vliet aldaar insloeg. Eisch 10 boete. Voorts de timmerman A. W., wonende te Stolwijk die op 21 Sept, in beschonken toestand den gemeen teveldwachter Math uijzen de woorden toevoegde dat hij te gemeen was om ergens voor te deugen. Eisch 5 boete. Uitspraak Dinsdag e. k.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1