It N° 4366. BINNENLAND. Coornhert’s sterfdag, Maandag 3 November. 1890. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. FEUILLETÖ^/ Drogist. bricatie IL, mmagazjjn. het beste ereld. en ie kien De inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Ier resp. national ition de s. enz. Tot ons leedwezen de voor t het garnizoen '1590. 1890. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De pr|js per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. II II II 4.6 10.7 7.3 ii a ii ii n n H u u H n Bovendien worden alle Advertentien gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschjjnt. iker van (h. urg, •burg, n u H indpijn, ont- onaangensme vorden zeker ijka gebruik «rin ndwater, hen, f 1.75, Dr P0PP’« tanden ge- Tandplom- tegen eiken ibllek lelijk ien, voort itel d- Adem- itheker boren goudsche courant. roehe Cent.) t, het doosje en de wed. Dongolmans voor volstrekt niet dringende be- godsdienstige wedergeboorte ondergaan, noch dat die wedergeboorte in den ,"4‘“ L. TL'j was van gedachten, dat de mensch uit zich zelven de lemen-zeep ransparant- n, eepen, welke reeg brengen. Mondwater tijd. nen. De kantonrechter te Zutfen heeft den schipper J. van Dijken, die, op 23 Sept, jl., getuige zijnde van het ©ogenblikkelijk levensgevaar waarin H. J. V. verkeerde, toen deze bij zijn schip in den IJsel viel, naliet dezen hulp te verleenen of te verschaffen, die hij hom, zonder gevaar voor zich zelven of anderen redelijkerwijs te kunnen duchten, verleenen of ver schaffen kon, tengevolge waarvan genoemde H. J. V. toen aldaar verdronk, veroordeeld tot 2 maanden hechtenis. venter voor 0.58® 0.52*. Brandstoffen, door D. van Stavel voor f 0.88* en J. Zwart voor 0.86 de 100 K. G. Steenkolen. Turf, door D. van Stavel voor 0.75 lange, 0.40 zware en 0.26 lichte per 100. Ds. J. A. F. van der Meer van Kuffeler, te Moor drecht, beeft bedankt voor het beroep bij de Herv. Gemeente te Twisk. De ontworpen spoor weglijn GoudaSchoonhoven Utrecht zal, op circa 40 minuten O.waarts van Gouda, de lijn GoudaUtrecht (Rhijusp.) verlaten, dan, met overbrugging van den IJsel, bij Haastrecht, Z.waarts loopen, op korten afstand van Stolwijk en Berg- Ambacht, en nabij laatstgenoemd dorp, bij den Viersprong, zich O.waarts wenden tot Schoonhoven, alwaar de sectie SchoonhovenUtrecht zal aanvangen. ADVERTENTIEN worden geplaatat van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Donderdag deed de Utrechtsche rechtbank uit spraak in de voor 14 dagen behandelde zaak tegen Ph. M., aannemer van het wegbreken eener brug, verbindende het „Hoogeland” met den Biltschen straatweg, beklaagd van in de uitoefening van zijn beroep door schuld den dood en lichamelijk letsel van werklieden te hebben veroorzaakt. De „Stct.” bevat het volgende bericht omtrent den toestand van Zijne Majesteit den Koning. Sedert do laatste dagen is er in den toestand van Zijne Majesteit den Koning weinig of geen verande ring waar te nemen. Ofschoon de lichamelijke toestand vap den Hoogen Lijder bevredigend is, blijft de afwijking in de heraeflfunctiën bestaan. 12.3 Mg. permanganas kalicus per 1000 cc. u H n dat Soirée littéraire et dramatique, te geven door Madame Thénard nog niet veel ingeteekend wordt. Hot zou jammer zijn als zij door gebrek aan voldoende deel neming geen voortgang kon hebben. Het geldt hier toch een kunstgenot, dat hier zelden voorkomt: eene Parijsche artiste in ons midden te zien optreden, die met de geestige voordracht van amusante stukjes allerwege veel lof en bijval inoogstto. Som migen meenen dat men opziet tegen de Fransche taal, als vreezende daardoor te veel van de voor dracht te zullen missen, maar Mad. Thénard spreekt een zoo gemakkelijk te volgen Fransch, dat nie mand, die een beschaafde opvoeding genoot, daar voor behoeft thuis te blijven. Wij wekken daarom onze lezers op, die nog niet inteekenden, dit alsnog te doen. Niemand zal zich dit beklagen. Wij bren gen nog in herinnering dat voor jongelieden beneden 18 jaar een verminderde entréeprijs is vastgesteld. In de Rijkspostspaarbank aan het postkantoor te Gouda en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand October 1890 ingelegd f 3169.56 terugbetaald 2372.69. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2437. GOUDA, 1 November 1890. Het onderzoek van het water der Waterleiding is aldué 3 Oct. 10 16 23 Bij het afdeelingsonderzoek der begrooting van Buitenlandsche Zaken is in de Tweede Kamer het volgende verhandeld over de Congo-conferentie. Door de groote meerderheid werd instemming be tuigd met de houding, door de Regeering aangeno men bij de internationale conferentie te Brussel. De minister had, meenden zij, het juiste standpunt in genomen, en men drukte het vertrouwen uit, dat hij in die richting zal voortgaan. Immers niet om te beraadslagen over het heffen van in- en uitvoerrech ten was de conferentie te Brussel bijeengekomen, maar uitsluitend ter bespreking en wering van den slavenhandel. Niet de handelsbelangen van den Congostaat of een der mogendheden, die den Congo- staat ter conferentie te Berlijn in 1884 erkenden, konden het onderwerp van beraadslaging te Brussel uitmaken, maar uitsluitend de menschonteerende handelingen, waartegen men maatregelen beramen wyjde. En het ging dus niet aan, van die gelegen heid gebruik te maken, om incidenteel een der meest beteekenende bepalingen van het Berlijnsch tractaat van 1885 daaruit te lichten. Men wees er op, hoe in de zitting der conferentie van 15 November 1884 de voorzitter, prins Bismarck, den vrijen invoer van alle handelsartikelen den grondslag noemde ter ver wezenlijking van het denkbeeld, om aan alle han deldrijvende natiën den toegang naar Midden-Afrika gemakkelijk te maken, en hoe hij daarin door ver schillende sprekers werd gesteund, niet het minst door den Belgischen afgevaardigde, baron Lamber- mont, die uitdrukkelijk verklaarde: „La perception de droits de sortie est d’ailleurs beaucoup moins deugd volbrengen kan, als hij haar ernstig en stand- met het schuldbesef vastig zoekt. Op den wil, den eigen wil des men- An Ei schen kwam het naar zijne meening aan. Hij hield zich overtuigd, dat een achtbare, onberispelijke le venswandel den mensch volkomen bevredigt en aan spraak geeft op den zegen van Boven. Wederge boorte kan niet anders zijn dan verstandelijke en zedelijke ontwikkeling des menschen, en de Zalig maker behoeft daarbij geen anderen dienst te bewij zen dan als Leidsman rot zulk een leven. Bovendien kon Coornhert zich volstrekt niet vinden in de leer van Kalvijn, die verkondigde, dat God den mensch tot wedergeboorte predestineert. Dat leerstuk, krach tens hetwelk God door een onpeilbaar, onherroepelijk raadsbesluit, voor alle eeuwigheid genomen, den eenen mensch tot geloof en zaligheid, den anderen tot eeuwige verdoemenis bestemd heeft, beide even onverdiend, naar geen anderen maatstaf dan dien van eene absolute willekeur, dat leerstuk der prsdestinatie boezemde hem een onweerstaanbaren afkeer in. Hij kon niet anders dan het bestrijden met al de kracht van zijne kennis, van zijne overtuiging en van zijn gemoed. Hij begon daarmee in 1572, door de uit gave van een geschrift over de toelatingh ende de- crete Godts en zette den strijd voort, achttien jaren lang, tot op zijn sterfbed toe. Lichtzinnig of luchthartig was Coornhert volstrekt niet, veeleer een man van strenge zeden, die ook aan zijn tegenstanders achting afdwong maar gevoel van zonde heeft hij slechts oppervlakkig gekend, De beslissing luidde, dat de rechtbank, lettende op het verschil der meening der reeds gehoorde ge tuigen, het wenschelijk acht dat het onderzoek worde hervat en daarbij nog andere deskundigen zullen worden gehoord. Als nieuwe deskundigen zullen worden opgeroepen de heeren P. H. Kemper, ingenieur van ’s rijks waterstaat, en K. van Rijn, hoofdingenieur van den prov. waterstaat, beiden te Utrecht, terwijl de reeds gehoorde deskundigen opnieuw zullen worden ge dagvaard. De hervatting van dit onderzoek zal plaats hebben Donderdag 13 November. NA DRIE EEUWEN HERDACHT te GOUDA. 29 OCTOBER. DOOR 5) F. D. J. MOORREES. Ernstig en gestreng is de levensbeschouwing, die er van de Gereformeerde leer uitgaat, eonigszins zwaarmoedig getint en volstrekt niet levenslustig. Zij stelt op den vóórgrond, dat de mensch onbekwaam is tot eenig goed en geneigd tot alle kwaad, alleen te redden door wedergeboorte, geheel en al het werk van den Geest van God. In menig opzicht was Coornhert' afkeerig van deze opvatting. Door eigen nadenken en door lectuur begonnen andere gedachten in hem te rijpen. Dat de mensch van nature geneigd is, Gods geboden met gedachten, woorden en werken te overtreden, dat wilde er bij hem niet in. Hij nam aan, dat het ’s menschen eerste en hoefte is, een zedelijke en te I -o-- meest beslisten zin een werk van God is. Hij f voor God heeft hij niet gewor steld en mitsdien den troost der verlossing niet be geerd. Het viel hem dan ook niet zwaar, levenslang buiten alle kerkelijke gemeenschap te leven en een eigen standpunt in te nemen. En, daar hij het zijne roeping achtte, de eenzijdigheid van ieder stelsel aan te toonen, kwam hij in botsing met allerlei theologanten en werd door allen voor een Libertijn, ja voor den Prins der Libertijnen gehouden. Hij is een der eerste en felste bestrijders van de Gerefor meerde leer geweest en tevens een voorlooper van de Remonstranten. Coornhertisten zijn zij ge noemd, omdat zij zich van zijne schriften bedienden en zich daar door vormden en ontwikkelden. Maar om Coornhert geheel te karakteriseeren, moeten wij hem niet alleen als „Libertijn" maar ook als „Humanist" leeren kennen. Wij merkten op, dat hij op zijn dertigste jaar de Latynsche taal is gaan leeren. Verlangen om zelfstandig inzicht te verkrijgen in de vraagstukken der theologie moge de eerste drijfveer daartoe zijn geweest, het was hem tevens te doen om de oude Romeinsche dichters en prozaschrijvers te leeren kennen. Immers de ont waakte liefde voor oude letteren en kunst had ook zijne ziel aangegrepen en de smaakvolle er heerlijke geschriften van Erasmus hadden hem op dat gebied deur weg gewezen. Weldra gevoelde hij zichaange- I trokken door de studie van de oude wijsgeeren Cicero, Seneca en ^Boethius. Op de wijze van de (^Humanisten ging hij de zedenleer der Ouden in Chris- Heden had op het Bureel van den Garnizoens- Kommandant de aanbesteding plaats van vleesch, spek en brandstoffen benoodigd voor het garnizoen alhier. Ingeschreven werd voor Vleesch, door v. d. Wolf voor 0.70, vet 0.62, W. de Jeu voor 0.67* en de wed. Dongelmans voor 0.65. Spek, door H. Brunt voor 0.61 gezouten en 0.62 gerookt, Bruinel voor 0.59«, Koers te De- vernemeu wij Thénard nog niet veel ingeteekend wordt. Hot

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1