I EEN PLEEGKIND. ZIND. Juitsch. anco f L, 1S9O. BINNENLAND. 'ping ping N° 4367. Dinsdag 4 November. ■t Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* ,5 kip sgen.” IJS i 1C" FEUILLETON. an Zoon. De inzending van advertentiên kan geschieden tot éón uur des namiddags van den dag der uitgave. DU ps len. op gewezen, hoe in I: De uitgave dSzer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. coffen in aveneens gelieve te geven. rWereld rden der ■n Rech- jezichtigen. ode Notaris aris EVER, •0, des mor- R. No. 335 van eenen BER 1890, utmans- us in de vattende 'seizoen ht aan iris Gouda, tii ZOLDER- LICHTKO- MBRISEE- AFBRAAK Gouda, af- GOÜDSCHE COURANT. MEÜBLE- loniehouten KANTEN, NINO, CI- iz. van 2 tot (Naar liet Dmtich.) Ml ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Als een staaltje, hoe wordt omgesprongen met de begrafenisfondsen, kan dienen, dat dezer dagen op den Uilenbrug te ’s Bosch eene vrouw is gestorven, op wier dood door familieleden en buren in niet minder dan vier fondsen was gespeculeerd, zoodat hun nu een gezamenlijk bedrag van 750 zal wor den uitbetaald. Een der speculanten drijft die zaakjes in het groot men vertelt, dat hij de geheele buurt verzekerd heeft. GOUDA, 3 November 1890. Als blyk van erkentelijkheid voor de wel willende, zoowel als onpartijdige wyze, waarop door hem de zaken der herziening van de grondbelasting zijn ge leid, en ter herinnering aan het oogenblik van de ontbinding der afdeelings-commissiën, werd Zaterdag te Bleiswijk aan den heer P. C. Stoop van Gouds waard, voorzitter van de commissie voor de herziening vUn de belastbaye opbrengst der ongebouwde eigen dommen in het schattings-district Rotterdam, namens de leden der afdeelingen Rotterdam, Zoetermeer en Gouda een stoffelijk blijk van waardeering aangeboden, bestaande uit een monumentalen zilveren inktkoker, vergezeld van eene calligraphische opdracht. t 1890. leelisten. PELS. 5 7‘/, uur. jzen. In Arnhems omstreken zullen dezen winter des Maandags en des Donderdags, op Engelsche wijze, vossenjachten achter de honden worden gehouden door den heer W. baron van Heeckeren van Eng- huizen op zijn jacht nabij Sonsbeek. Donderdag 6 Nov. eerste rendez-vous op den Deelenschen weg. De beeren, die zich bij deze jachten wenschen aan te sluiten, hebben de zijdelingsche uitnoodiging ont vangen, zich in den in Engeland in zwang zijnden rooden rok te steken. By een kleermaker daar ter stede zyn de nboutons de l’equipage* voor die rok ken te bekomen. Overigens kan iedereen zich aan sluiten, zelfs zonder eenige voorafgaande formaliteit. Uur van samenkomst half twaalf. Een voor het verzekeringswezen in ’t algemeen belangrijke vraag werd voor eenige dagen door het gerechtshof te ’s Gravenhage beslist naar aanleiding van het vroeger besproken geding tusschen de «Zuid- Hollandscbe Crediet-Vereeniging* te ’s Gravenhage en de z/Eerste Nederlandsche Verzekering-Maat- schappij*. Eerstgenoemde vorderde een som van 10.000 wegens een gesloten en aan haar overge dragen levensverzekering door iemand te Scheveningen, wiens lyk ujt *t water was opgehaald, ten gevolge waarvan vermoeden van zelfmoord bestond. De ver- zekering-maatschappij weigerde de volgende uitkee- ring, omdat niet was overgelegd een geneeskundige verklaring omtrent de oorzaak van den dood, gevor derd door de algemeene voorwaarden, op de polis vermeld. Het hof nu, na eerst te hebben beslist, dat die be palingen op de verzekering in ’t algemeen betrekking hebben, en deze door den rechter daaraan behooren te worden getoetst, besliste dat artt. 19 en 20 dier voorwaarden duidelijk en ondubbelzinnig bepalen wat partijen hebben gewild, en het beroep op art. 1293 B. W. niet opgaat. Volgens art. 19 moest overge legd worden een geneeskundige verklaring omtrent de oorzaak van den dood. Daaraan moest zijn vol daan, en zoo lang de verzekering-maatschappij die verklaring niet had, behoefde zij niet uit te betalen. Wel beweerde appellante dat zij in de onmogelijk heid had verkeerd, het stuk over te leggen, maar zij is er niet’- in geslaagd het bewijs van de onmo gelijkheid voldoende te leveren. Zij beroept zich op een besluit van den «Geneeskundigen Kring" later bleek dat zij bedoelde van de «Nederlandsche Maat- KT. schappij ter bevordering der Geneeskunde* genomen is niet een besluit, dat voor eenige geneeskundige wettig verbindende kracht bezit. Appelante wist dat zij moest overleggen een geneeskundige verklaring omtrent de oorzaak van den dood. Zij had zich tijdig moeten vergewissen, of de geneesheer, die den overle dene behandelde, weigerde die af te geven, en daarna maatregelen, behooren te nemen om te trachten op andere wijze dergelijke verklaring te bekomen. Wel was de overledene inmiddels begraven, maar de vraag blyft, of appellante hier tijdig zich had kunnen vergewissen en maatregelen nemen, om het lijk vóór of na de begrafenis door een anderen ge neesheer te doen beschouwen. Appellante is dus in gebreke gebleven aan te toonen dat het haar ernst was, maatregelen te nemen om de verklaring te ver kregen, en haar laatste beweringdat haar aanvrago waarschijnlijk zou zijn afgewezen, kan niet ah af doende worden beschouwd. Op dezen grond achtte het hof het appèl onge grond, vernietigde het vonnis der rechtbank, doch alleen voor zoover betreft de beslissing, dat de ver zekering-maatschappij met het gedane aanbod tot uitbetaling van der waarde van de Verzekering kan volstaan, onsdal het hof niet bewezen achtte, dat het feit van den zelfmoord vaststond, doch bevestigde overigens het vonnis der rechtbank, waarby de eische- res in het ongelijk was gesteld. Reeds herhaaldelijk is er op gewezen, hoe in Noord-Amerika de bosschen in zulk een sterke mate worden gekapt, dat men over korter of langer tijd, ook ten opzichte van het klimaat, het ergste te vree- zen heeft. Onlangs heeft, op grond van eigen waar nemingen, de heer W. Kessler over deze aangelegen heid een voordracht gehouden in het Aardrijkskundig Genootschap te Berlijn. In Mexico is het al zoover gekomen, dat zelfs in de afgelegenste en eenzaamste sierras een ongerept AMMaaMnaHmaiMMMaMaRMMtag oogen waaruit zulk een heldere gloed kon stralen, daarvan getuigde niet minder haar slanke en lenige gestalte, het levendige van hare bewegingen en ook de rust, waartoe hare bewegelijkheid, zonder waar neembare uitwendige of innerlijke aanleiding, kon overgaan. Mevrouw de St. Vire was een jeugdige verschijning, wier leeftijd, wanneer sij in een warme luchtstreek geboren was, men niet nauwkeurig wist te bepalen. Men schatte haar op drie- of vier-en-dertig jaar, wanneer zij een geboren Franchise was, en op nauwe lijks twintig, wanneer haar wieg aan gene zijde van den Oceaan had gestaan. Zij moest rijk, vermoedelijk zelts zeer rijk zijn. De rijkdom van hare garderobe overtrof die van alle andere dames, zelfs van de aanzienlijkste. Eene jonge, Duitsche regeerende vorstin, die zich met verscheiden hofdames te Ems ophield en wier toiletten algemeen bewonderd waren, zag zich door mevrouw de St. Vire in de schaduw gesteld, toen deze voor het eerst op de promenade verscheen. Van dat oogenblik af sprak then niet meer over de japonnen van de vorstin, maar over die van mevrouw de St. Vire. Zelfs de dames waren vol bewondering voor de bevallige schitterende verschijning, toen mevrouw de St. Vire haar voor de eerste maal voorbij ruischte. Een coquet 'hoedje bedekte slechts gedeeltelijk J|bt donker bruine haar met rossen weerschijnbuiten gemeen groote juweelen oorknoppen glinsterden tus- 1) De bloeitijd van de badplaatsen aan den Rijn nam met de opheffing van de officieele speelbanken een einde. Het gehalte van de badgasten is met ieder jaar degelijker geworden, sedert God Hazard niet meer een lichtzinnige menigte om zijne altaren verzamelt. De hartstocht van het spel is gevloden van de plaatsen, waar de een kwam om zijn leven te redden, de ander om het een onherstelbare schade toe te brengen. Nauwelijks had de wetgever het «boek der vier koningen” voor goed gesloten, of de villa’s van hen, die in deze eertijds veelbewogen oorden een idyllische rust zochten, rezen als paddestoelen uit den grond. Het gold nu geen «rouge on noir” meer, geen ander geluk of ongeluk dan wat de Hemel over ons allen heeft beschikt. In de dagen, toen de speelbanken nog de meest t schitterende zaken deden, in het jaar 1855, verscheen te Ems, in het midden van het badseizoen, een jonge vreemdelinge, wier optreden onder de badgasten een meer dan gewone sensatie teweegbracht. Nog heden ten dage weten sommige oudere bewoners van Ems, die haar meer van nabij hebben gade geslagen, van haar te vertellen. Vele andere luisterrijke verschij ningen hebben haar sedert in vergetelheid gebracht, want Ems, het aristocratische vereenigingspunt der voorname lieden uit alle werelddeelen, heeft tal van zulke even vluchtige als stralende verschijningen ge kend. In het eene seizoen is het eene Engelsche, in het andere eene Franqaise, een Russische, of eene Amerikaansche, die de gezamenlijke badgasten tot koningin verklaren, want een koningin moet elk seizoen hebben. Zij zijn gedurende eenige weken, hoogstens eenige maanden het mikpunt aller blikken, het onderwerp van alle gesprekken. Missohien ziet niemand ze terug aan den stillen oever van de Lahn en geen mensch bekommert zich om wat er van baar geworden is. Mevrouw de St. Vire noemde de phcnomenale verschijning zich in het vreemdelingenboek van het hotel, bij gevolg kwam zij ook onder dien naam voor op de lijst van de vreemde badgasten. Afgaande op den naam, hield men haar voor een Franqaisevolgens de vreemdelingenlijst kwam zij uit Parijs. Wereldwijze badgasten, en dezulken zijn er altijd vele, meenden dat zij van’ een van de Fran- sche koloniën, bij voorbeeld Martinique of Guade loupe herkomstig moest zijn, want daarvan getuigde de lichtgele tint van haar overigens pikant en schoon gelaatdaarvan getuigden mede de groote donkere

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1