zuur erk. ES EEN PLEEGKIND. S. Inkte BINNENLAND. ‘.ES. F3en73‘. I 0*9 4371. Zaterdag 8 November. Nieuws- en en Zn. 1890. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» vL de betrekking van onderwijzer aan de open- I' H IET, (50DDA. W ets» N, Coiffeur, v. TOIJLL. Kinder- door FEUILLETON. De Inzending Waterleiding Zolder enz. IER, Oost- van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. 7 - T VIJF CENTEN. 30 al (Naar het Duitsch.) III. Bovendien worden alle Advertentien gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. De nitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Huideelt, 8 dagen tijd inste pjjn te gevoeligste bereiding en j, lokaal Pro- nnen Stadge- ij voornemens aet de Lysten TEN voor den n de vryheid in te bevelen, istan dhouding n alhier, oemd, ILEEVER. NDOORN. Afzonderlijke Nomm^rs ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. T-- 5) Zoo werkten beiden voort. De eene brommend en de balken tredend, terwijl nu en dan een vloek aan zijn mond ontsnapte, de andere, in angstige spanning, «de handjes tot een gebed samenvouwend. De tus- schenpoozen werden langer, doch telkens stak de storm weer op; steeds feller werd de vuurgloed, want telkens sloegen de vlammen opnieuw uit de i brandende hotstede op, tot eindelijk ook de hooi en strooschuren waren aangetast en alles als één .enkele vuurkolom oprees naar den hemel. wZie eens, vader, die arme Lise en de kleinen zijn ook in hun slaap gestoord en fladderen om den toren, als zochten zij Jacob, die niet weerom gekomen is!” riep het meisje, op drie nachtvogels wijzend, die reeds toen de storm begon op te steken van het leien dak van den toren afgeslagen waren, verschrikt hoog in, de lucht opstegen, in breedo kringen rondom den toren vlogen, als de klok zweeg zich op het dak neerlieten en met angstig geschrei weer opvlogen, Dr. W. Francken, bad-arts te Scheveningen, heeft, om des winters in Frankrijk te kunnen practiseeren aan de medische faculteit te Parijs den 30 Oct. den graad van doctor ten tweede male verworven (hij was reeds gepromoveerd te Amsterdam), met eene disser tatie, getiteld «Etude sur les bains de mer du litto ral hollandais." Het hoofdbestuur twijfelt, of de onderwijzers bertid oogenblik nog niet gekomen, te noodigen, pogingen aan t verplichte levensverzekering te geraken. Naar het oordeel van professor Van Pesch zal daarvoor eerst moeten afgewacht worden, welke uit komsten de balans van het rijks weduwen- en weezenfonds, die in 1896 opgemaakt wordt, zal aan wijzen. Het hoofdbestuur acht op het oogenblik het ge raden, de behandeling van de zaak der weduwen en weezenpensioenen voorloopig aan te houden. Een lid van //Eigen Hulp" te Haarlem, deelt in «Ons Belang" een vermakelijk staaltje mede van de wijze waarop het stelsel van //boycotten" van de zijde van een deel der neringdoende burgers tegen over leden van die Vereeniging wordt gedreven. Hij schrijft: z/Zooals algemeen bekend is, is het reeds van den Zondvloed of daaromtrent af gebruik, dat een meid- alleen, niet alleen een tapijt kunnende uitslaan, daarby de hulp inroept van een vriendin-meid-alleen uit de buurt, die dan, hetzij uit eigen beweging, hetzij op last van haar meesteres, haar hulp verleent. Op die wijze wordt wederzijds een burendienst verricht. Van dien gebruikelijken burendienst nu zijn wij, Er volgde nu een langere tusschenpoos. Met ge vouwen handen stond het meisje naar het instorten van. het brandende dak te kijken, terwijl beneden in de stad de vrijwillige brandweer, met de in den vuurgloed glinsterende helmhoeden der manschappen, zich langs den Rijnoever voortspoedde naar de plaats des onheils, om, als gewoonlijk, te ontwaren, dat zij te laat kwam. Het begon stil te worden in het duistere gebied van den toren. De wind joeg de rookwolken naar den Rijn, scheurde ze daar uiteen, perste ze opnieuw boven de oevervlakte samen en spreidde ze over den waterspiegel, of dreef ze in reusachtige vlokken - en afwaarts. Als een donkere wolken bruingeel, een branderige reuk verspreidend, i sluier bedekte het dicht met goud om- de torenspits, en als draden Naar men aan hel «Hblad" meedeelt, moet door don heer Van der Drift, stationschef te Wormerveer, uitgedacht zijn oen toestel, waardoor de machinisten van spoortreinen, door middel van de bij de spoor wegen voorhanden knalseinen, gewaarschuwd worden, indien zij door een onveilig signaal rijden. Op eenvoudige wijze wordt door de verticale be weging van den draad, waarmede de seinarm bewo gen wordt, eene horizontale beweging overgebracht op eene zich in eene geleiding bewegende ijzeren lat en zoo bleef zij in gedachten verloren staan, terwijl de oude man boven haar, zich vasthoudend*^® de strekbalken van den toren, onafgebroken het oog ge vestigd hield op de brandende hofstede en op den Rijn, die door de vlammen gekleurd werd als een stroom van vloeibaar lava. Een gefladder, een luchtstroom, die haar als een tochtwind aanwoei, deed het meisje ontwaken. Er was een donker voorwerp in haar gezichtskring ge komen. De oudste der beide torenvalken, die opgeschrikt uit zijne rust door den storm en het brandalarm den toren ontvloden was, had zich voor het meisje neer gezet. De klauwen in het ruwe hout geslagen, de slagpennen uitgestrekt en angstig met de wieken klappend, den staart tegen de balken gedrukt, hing het dier daar, terwijl het de oogen op het meisje gericht hield, als wilde het vragen wat dit alles te beduiden had, tot het eindelijk vertrouwelijk den kop omhoog hief, als verwachtte het door de hand der kleine ge streeld te zullen worden. Het was een der beide valken, die sinds jaren regelmatig tegen het eind van Februari op het trech tervormige dak van den St. Georgetoren verschenen en hun nest tusschen de goot, den bliksemafleider en den afgebrokkelden fries betrokken. Het waren dus oude gasten, die de koster en torenwachter, Jean Baptist Freylich, dezelfde die nu tusschen de balken van den toren uitrustte, gaarne bij zich duldde, die hij en het meisje verzorgden GOUDSCHE COURANT. helaas verstoken Geen der meiden-alleen uit onze buurt wil of mag onze meid-alleen helpen bij het uitslaan der tapijten 1 En waarom Omdat we lid zijn van «Eigen Hulp" 1 «Als uit één mond kraait en joelt de gansche drom van buur-winkeljuffrouwen en haar dienstboden onze meid-alleen in ’toor: «Ik help je niet." «We helpen je niet!" ofwel: /Mijn juffrouw wil niet dat ik je help Je volk is immers lid van «Eigen Hulp". Ze halen daar alles van daanWelnou, haal daar ook een meid, om je by je tapijten te. helpen «Aangezien zich bet feit zou kunnen voordoen, dat, bij uitbreiding dezer boycotting, de Vereeniging «Eigen Hulp" de dupe werd, doordien sommige zwakke leden, om de boycotterij te bezweren, mis schien zouden bedanken voor hun lidmaatschap en in de armen vallen van hun boycottende-buur-win- keljuffrouwen, zou ik het bestuur van «Eigen Hulp" ernstig in overweging willen geven, in de aange toonde behoefte te voorzien door het aanstellen van hulptapyten-uitslaaosters, die dan op aanvrage naar de leden konden worden gezonden tegen een vast tarief, per uur, per keer of per tapijt. «Aldus gewapend, zouden we vol moed de uit breiding van het ontluikend «tapijten-uitslaan-boycot- systeem" te gemoet gaan GOUDA, 7.'November 1890. Men meldt aan de /Avondpost" van het Loo D| toestand van Z. M. den Koning wordt ongun stiger. De krachten nemen merkbaar af. Dtó Koning verkeert sinds gisteren ochtend in nog opgewonden toestand. baro school te Oudewater hebben zich zeven sollici tanten aangemeld. Het voornemen bestaat, H. M. de Koningin, na hara benoeming tot regentes, op den dag van hare beëediging in eene plechtige vereenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal met hetzelfde ceremonieel als voor eene opening der Kamers is vast gesteld, van het koninklijk paleis naar de Kamer en terug te begeleiden. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Onder- wyzers-genootschap heeft onderricht, of voor de weduwen of weezen van onderwijzers opneming te verkrijgen is in het weduwen- en weezenfonds van rijksambtenaren. Het opnemen van deze weduwen en weezen zou den staat op grooto opofferingen te staan komen, on bij de regeling der weduwenpensioenen ligt juist de rivier op- massa, lag het boven de stadals een de naburige wijnvelden, als een c zoomd kluwen wikkelde het zich om tot de wind den walm verstrooide door de open omgangen van den toren dreef. Sidderend van opgewondenheid, in den aanblik van het ontzettend schouwspel verzonken, de van vermoeidheid trillende armen in rust houdend, staarde het meisje nog altijd met wijd opengesperde oogen voor zich uit. De nachtwind drukte het natte hemd tegen de blanke borst en deed het gloedroode, zijde achtige, verwarde haar, dat in zware lokken halver wege den rug afhing, om hoofd en hals dwarrelen; de donkere oogen glinsterden van ongewonen gloed. Ovnr ham linnen sleden onverstaanbare klanken, het beginsel ten grondslag, dat deze ondersteuning zooveel mogelijk buiten bezwaar van ’s rijks schat kist geschieden moet. Men zou een afzonderlijk fonds voor de weduwen en weezen der onderwijzers dienen op te richten, en volgens de inlichtingen van den hoogleeraar A. J. van Pesch, te Amsterdam, zou daartoe eene ver plichte storting door alle onderwijzers van wel 7 percent hunner jaarwedden vereischt worden, be halve de 2 ten honderd, die zij storten voor hun eigen pensioen. tf '13 meerderheid der* hiertoe bereid is, en acht thans het om de onderwijzers uit te wenden om tot eene

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1