H, LS EEN PLEEGKIND. ülF t 1.85 per jel ligt een Kom, Zie en 1ST. BINNENLAND. Woensdag 12 November. 4374. 1890. o, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* 1 oterij. De insendlng van advertentiön kan geschieden tot Mn uur des namiddags van den dag der uitgave. EXT E. at FEUILLETON. in g. ENT, iterechool. i Gouda. JEN: Horloges, ten. Afzonderlijke Nommere VIJF CENTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. der Zelf- e uitspat- uur. GOUDSCHE COURANT. af w u u ons vyf jaar. AN DIJK. {Naar het Duitech.) V. Gisteren avond omstreeks 101/» uur werden de nachtwakers Zeverboom en Boer, die de breede zijde der Karnemelksloot besur veil leerden, door een jon getje, staande aan de smalle zijde dier straat, toe geroepen «dat een man in het water was gevallen." Oogenblikkelijk stelden die politiebeambten een onder zoek in en vonden dan ook in het water van een sloot aan de breede zijde van meergenoemde straat en wel tegenover de 4e Kade een man in het water staan. Nadat zij hem op het droge hadden gehaald, kwamen zij tot de ontdekking dat deze persoon erg beschonken was, o. a. was hij in de stellige verbeelding in Schiedam te zyn. Bovengenoemde persoon, zekere A. 8., dekknecht aan boord eener sleepboot, is door de nachtwakers, met het oog op de koude en het natte pak, naar zyn schip terug gebracht. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centeniedere rege meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. De oude man was blykbaar ontstemd, want terwijl hij anders altijd een vriendelijken morgengroet voor haar over had, haar de wangen streelde, vroeg hoe zij geslapen had en somtijds, onder het opdragen en inschenken van de koffie, haar een paar nieuwtjes, die hij den vorigen avond in de herberg opgevangen had vertelde, bewaarde hij nu het zwijgen. Zij zweeg nu ook en wachtte tot hy zoude spreken. Doortje behoorde tot de soort, die aan róód haar een buitengewoon blanke huid paren, een huid waarop de zonnestralen geen vat hebben, waarop zij hoog stens een paar zomersproeten te voorschijn kunnen roepen. Zij was met haar veertien jaar een slanke, bevallige kindergestalte met fijne lichaamsbouw. Zij had een hoog voorhoofd, dunne blauwe aderen liepen haar langs de slapen, een guitig platneusje, donkere oogen, die vurig glinsterden onder de lange wimpers en de boven den neus samengegroeide wenkbrauwen, een paar zachte roode, misschien wat te breed ge vormde lippen, die, wanneer het mondje in rust het woud en daarna was alles rustig. Het was een uil, die door het daglicht verblind, misschien veijaagd uit haar nest, zich in het zonlicht waagde en tot spot der kraaien werd. En zoo scheen ook Doortje zichzelve toe, wanneer zij des morgens den toren verliet om in de stad de noodige inkoopen te doen of om de stad te doorkruisen, ten einde zich te verkwikken door den aanblik harer groene dreven. Niemand in de stad hield van haar. Iedereen wist dat zij een lastpost voor de gemeente was, ofschoon niet meer dan een ellendige vijftig gulden uit de stads kas jaarlijks voor haar betaald werd; iedereen meende derhalve, dat zij hem persoonlijk een last was, waar door de stedelijke belasting verhoogd werd. De jongens schreeuwden haar na, wanneer zy het ongeluk had zich tusschen de schooltijden op de straat te vertoonen, en menigeen koelde zyn moedwil aan haar. De meisjes bespotten haar, waartoe het geenszins leelijke, doch helroode haar aanleiding gaf. Zoo was dan ook zij in de stad gelijk aan dien armen vogel onder zijne vervolgers. Vroeger toen zij nog kleiner was, was zij dikmaals in de kerk gevlucht, waar haar de straatjeugd uit vrees voor den lieven God en den pastoor niet durf den volgen, of was zij naar buiten in het veld ge slopen om uit te weenen. De gewoonte had haar echter ongevoelig voor deze schimp en plagerij ge maakt, want ook haar pleegvader had haar telkens beknord als zij met rood bekreten oogen thuis kwam. Z/Kijk naar mij!” had hij gedurig herhaald. -Meen »fb. Prjjs verachrik- ugd lijdt, ering, die m van een het Ver- larkt 34, it bedrag, en boek- ZeerGel. Heer J. F. Graaff heb mogen hoor en, dat de door Z.Eerw. gestichte school voor volwassenen, ook voor Protestanten toegankelijk is. Bovendien worden alle Ad vertentien gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschgnt. 10 -10 - 17 -25 land By kon. besluit is de aanstelling van dr, W. H. Julius tot buitengewoon hoogleeraai aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam, gedaan by besluit van den Baad dier gemeente van 9 October 11., be krachtigd. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat de rechtbank geen termen heeft gevonden om Aafje Kuypers ge- rechtelyk te vervolgen. Zij stelde haar mitsdien Zaterdag op vrije voeten. De officier van justitie heeft echter tegen deze beslissing verzet aangetee- kend. Zondag bezocht Aafje Kuypers de kerk en bracht daarna een bezoek aan freule Berkhout. GOUDA, 11 November 1880. By Kon. besluit is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend aan den heer J. A. P. Montjjn als kapitein bij de dd. Schutterij te Gouda. Voorts werd benoemd tot kapitein bij de dd. Schutterij te Gouda de heer M. G. van Frankon- huijsen, thans kapitein d la suite en tot 2de luitenant de heer C. 0. J. van Mierop, thans 2dw luitenant a la suite. X Uit Gouda schrijft men aan de Kleine Courant van Rotterdam het volgende dd. 9 November De vorige week was het mij zeer aangenaam te kunnen melden dat een nog hier kort in Gouda geplaatst kapelaan, de WelEerw. Z.Gel. heer J. F. Graaff, aan de parochie van O. L. V. H., tevens directeur der aarts-broedersohap de H. Familie (man nen congregatie) aan de leden dier broederschap had medegedeeld dat Z.Eerw. een cursus voor volwas senen, ten zijnen koeten, zou openen en dat daarvoor zich reeds ruim 20 leden dier broederschap hadden aangemeld, of beter gezegd, die hadden bezocht, een cursus nl. voor volwassen personen, die, bf niet, of niet voldoende konden lezen, schrijven en rekenen. Dat korte, doch zeer zakelgke bericht heeft in Gouda de personen, die daaraan behoefte hebben, tot nadenken gebracht en hot is mij aangenaam te kun nen melden dat nu reeds het begonnen aantal van ruim 20 leerlingen is verdubbeld, dus tot ruim 40 is gestegen, niet alleen, maar dat, nu de eerste stoot is gegeven, feitolyk zal blijken dat aan zulk onderwijs in Gouda behoefte bestaat, iets wat een vreemd gees telijke direct ontdekt en daarin voorziet, en een geboren Gouwenaar die wat te zeggen heeft niet opmerkt. Maar nu die school slechts een week is bezocht, telt zij niet alleen het dubbele aantal leerlingen (gratis), maar doet zich een ander geval voor, en welUw berichtgever werd heden geïnterviewd of ook protestanten die cursus zouden mogen bezoeken waarop hij natuurlijk schouderophalend moest ant woorden, doch beloofde, hun daarop officieel, na inge wonnen informatie, bericht te geven. Het was een voorrecht voor hem in het naar huis gaan, aan de pastorie genoemde kapelaan Graaff te kunnen spreken over het door Z.Eerw. gestichtte en do hem gedane vraag. Het is mij aangenaam, niet in mijn belang, maar in het belang van Gouda’s werk lieden, dat ik uit den mond van den WelEerw. De heer D. Ooms te Ammerstol deed gisteren te ’s Gravenhage met gunstigen uitslag examen voor de onderwij zers-akto. De anti-revolutionaire kiesvereenigiug Nederland en Oranje te Nieuwerkerk a/d IJsel heeft tot can- didaat voor den gemeenteraad gesteld den heer 0. Rupke. Gisteren heeft de Hooge Raad uitspraak gedaan in de zaak van den Utrechtschen drukker die tot 3 weken gevangenisstraf was veroordeeld wegens misleiding van kiezers bij gelegenheid van eene ge meenteraadsverkiezing te Utrecht. De Hooge Raad heeft het cassatieberoep verworpen en den requirant in de kosten veroordeeld. De Raad overwoog in zijn uitvoerig arrest, dat art. 127 strafwetboek niet onderscheidt tusschen het geval dat het invullen van hot stembiljet door den kiezer zelven of door een ander is geschied. In de was, steeds half gesloten waren en een rei witte tanden lieten zien. De schoonste evenredigheid heerschte in den lichaamsbouw van het kind, dat den jonkvrouwelijken leeftijd begon te naderen. Het alleen zijn in den hoogen toren, de afzonde ring van de wereld, te vroegtijdig en dus onrijp denken en daarbij hot samenleven met Freylich, den vagebond in ruste, wiens gesprekken en verhalen van de wereld daar buiten het kinderlijk verstand te boven gingen, maar het te gelijk prikkelden om to begrijpen en te verstaan, dat alles had een trek van ernst op het sterk naar voren tredend voorhoofd gelegd en had aan de donkere oogen eene uitdruk king van nadenken en diepzinnigheid gegeven, die niet in overeenstemming met haar jongen leeftijd was. En er kwam nog iets bij, wat aan de ziels- vorming van het kind een bepaalde richting gaf, namelijk het allengs duidelijker wordend besef van hare positie in de wereld. Dikwijls genoeg zag zij des morgens uit het toren kamertje een grooten donkeren vogel met lange en breede vleugels de blauwe lucht doorklieven, altijd rechtuit vliegend, vervolgd door een zwerm schreeu wende zwarte gezellen, die hem steeds dicht op de hielen zaten. Zij zag hoe de vogels zich in de takken van een hoogen boom zocht te reddenmaar ook daar werd hij door het zwarte gespuis vervolgd met luid gekras. Nogmaals sloeg de vervolgde op in de blauwe lucht en wederom joeg de zwerm hem na, tot hij eindelijk verdween in het schemerlicht van Iemand te Woerden had dezer dagen een aardig buitenkansje. Op een boelhuis kocht hij voor 1,50 een schilderijtje, dat bleek door Adr. van Ostade ge schilderd te zijn. Het werd voor 100 weder ver kocht. Klnsse begint [BERa.8. e bekomen bjj van n ran

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1