I TJES, It EEN PLEEGKIND. •fl 4 II I Donderdag 13 November. N° 4375. 1890. IH I es es es FEUILLETON.' Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» BINNENLAND. 1 Drogist, imoriewinkels ttemen-zeep, ransptirant- m, men. öd ■1 De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. Staten-generaal. Tweede Kambb. Zitting van Dinsdag 11 Nov. I Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. - d. D.) I I VI. S KAN ZoCN. 1, wltz. Bovendien worden alle Advertentien gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. plicht te Amsterdam den heer A. Rot, sociaal-demo- eraat, oandidaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. dan het te ondor- passende WATER. BOLDOOT. i(tK burg. rtburg, n. f 1-75, Dr POPP's s tanden ge- 's Tandplout- tegen eiken i. teepen, welke reeg brengen. i-Mondwater i tijd. j a1»U«k 4«UJk M. nen, ▼o6rt- •teld- lOtbeker 1 boren M r«che Cent*) rt, het doonje De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70, Den pachter der restauraties en buffetten aan het station van den voormaligen Nederlandschen Rhijn- spoorweg te Utrecht, die tot dusver de aanzienlijke pachtsom van ruim twintig duizend gulden per jaar betaalde, welke prijs hem bij zijn streven om het reizend publiek in alle opzichten te voldoen, verlies moest opleveren, is door de Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen eene vermindering toege staan van ruim acht duizend gulden. Deze gunstige beschikking is gepaard gegaan met de voorwaarde dat aan ambtenaren geen sterke drank meer mag worden geschonken, terwijl andere levens middelen hun tegen veel verminderde prijzen moeten worden geleverd. Gewis zal deze maatregel, die den ouden goeden naam van de restauratie te Utrecht weer zal doen herleven, aan het reizend publiek ten goede komen. AD VER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere rege meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. In de gisteren gehouden zitting der Rotterdamsche Arrondissementsrechtbank is o. a. veroordeeld W. H. C., arbeider te Stolwijk, wegens mishandeling tot 1 maand gevangenisstraf. Gisterenavond beeft de kiesvereeniging Burger- (Naar het Duitsch') V. Jean Baptist trad binnen. Zijn voorkomen toekende opgewondenheid, zijn grijze wenkbrauwen stonden borstelig overeind, zijn oogleden waren half dicht geknepen en om zijn mond lag die diepe trok, die altijd te voorschijn trad als hij toornig werd. «Fraaie geschiedenissen, die ik aan je beleven moetriep hij op scherpen, sissendon toon uit, terwijl hij de armen op de borst kruiste en in den nis van het toren venster staan bleef. Doortje keek onthutst, met kloppend hart op. De koffiekan beefde zoo hevig in hare kleine handen, dat zij die weder in de asch moest zetten. Zij waagde het niet te spreken. Ook hare lippen beefden. Angstige spanning sprak uit haar gelaat. «Waar ben je gisterenmiddag geweest en gisteren avond Spreek de waarheid 1” riep Freylich uit, terwijl hij op theatrale manier op het meisje toetrad, haren arm met zijne magere vingers omklemde en haar en weer schudde. Met een van pijn betrokken gelaat, doch met dries ten blik, zag het kind naar hem op. «Gij doet mij zeer, vader I” Doortje werd door het geluid van zware voetstap- j pen op de houten trap in hare overpeinzingen ge stoord. Zij kende dien stap; zij keek onwillekeurig naar het vuur, of het niet uitgedoofd was en liep bevreesd naar den haard. GOUDSCHE COURANT. In de gisteren weder aangevangen Kamerzitting, waarin de heer Zijp we*d beëedigd, is besloten tot aan de orde stolling van do Stedenwet en verschil lende kleinere wetsontwerpen, alvorens een aanvang te maken met de begrootingen. Niet zonder strijd. Het voorstel van den heer Van Kerkwijk om de Stodenwet niet aan de orde te stellen, is verworpen met 40 tegen 32 stemmen. Ware het een zuivere partijstemming geweest, de stemmen hadden ge staakt, maar terwijl de heer Keuchonius met het voorstel medeging, stemden de heeren Tak, Hartogh, Kerdijk, Rutgers en Van Houten voor de behande ling. Het voorstel—-Van Kerkwijk was zoo rationeel mogelijk; in de afdeelingen moeten zeer belangrijke ontwerpen worden behandeld, waaraan de heer Roo- seboom tevergeefs poogde nog een, dat op den staat van oorlog en beleg toe te voegep, daarbij komen dan de werkzaamheden der vereenigde vergadering; met de begrootingen wordt het dus weer jachten. «Dacht je dan ondeugend nest, dat je mij ook i niet zeer deed, toen vanmorgen de geheole stad over niets anders sprak dan over jou Waar was je gisteren Zeg de waarheid «Bij den overste beu ik geweest, om mee te helpen aan het plukken.” Langzaam, met saamgeperste lippen stond zij op. «Weet je niet, dat ik je verboden heb naar het volk op de hofstede te loopen. Moet ik *t daarom thans beleven, dat de pastoor me heeft laten roepen, om me te zeggen, dat heb jou schuld is, dat de ge- heele boel daar afgebrand is.” «Mijne schuld, vader Dat is gelogen riep het kind uit, terwijl het marmerwit werd en beefde over al hare leden. «Als het iemmds schuld is, dan is het die van Jan 1 Ik behoef do waarheid niet te verzwijgenik wil ze overal zeggen, zoodat de gansöhe stad het hoort 1” Freylich zag haar doordringend aan. «Jan Wat heeft Jan er mee te maken Het goed van zijn eigen vaderJe liegt 1” riep hij uit, terwijl hij haar voortdurend scherp aanzag, als wilde hij deze kinderziel daorzien. «Ik kan het bezweren en gij kunt het ook, vader> want ik heb het met eigen oogen gezien Doortje zeide dit op den toon der heiligste overtuiging. «Je zult het voor den rechter te vertellen hebben die zal do waarheid wel uit je weten te krygen. Ze zullen je vandaag nog komen halen, om je voor het gerecht te brengen. Iedereen heeft gezegd, dat jij Bladgroenten hebben, zegt men algemeen, weinig voedingswaarde. Toch beweert een Duitsch gezond- heidsapostel, dat ze ons hoofdvoedsel moesten zijn, ook omdat ze zouten bevatten, die in vleesch, brood en peulvruchten te weinig gevonden worden. Die zouten worden er echter doorgaans uitgeloogd. Met een paar uitzonderingen worden bladgroenten eerst afgekookt. Dat is verkeerd, zegt hij. Afwasschen stijf uitdrukken, dan met een paar theekopjes water op een zacht vuurtje gaar doen worden, zoo behoort het. Een van onze lezeressen heeft deze manier toegepast op kropsla en op andijvie. De uitslag was, na vaak herhaalde proefneming veel lekker der, veel lichter verteerbaar, minder opblazend, merkbaar voedzamer en minder werk. (N. p. In do Vragen des Tijds behandelt de Leidsche hoogl. dr. P. van Geer de pensioenen voor gemeente ambtenaren. Hij herinnert, hoe bij de onlangs tot stand gekomen regeling voor de Rijksambtenaren en hun weduwen en weezen, ook diegenen, die in dienst zijn bij de gemeenten, wenschten te worden opge nomen. Dat verzoek werd niet ingewilligd en bij de regeling bepaald, dat niet de Minister, maar de wet zelf zal uitmaken wie als burgerlijk ambtenaar wordt aangemerkt. Wegens de lasten, die elke nieuwe deelhebber op de schatkist en het fonds legt, zal steeds een nauwgezet onderzoek aan de toelating van nieuwe soorten moeten voorafgaan en is uit breiding in de eerste jaren niet te verwachten. Nu heeft men zich tot de gemeentebesturen ge wend. Prof. Van Geer denkt echter over dergelijke gemeentefondsen niet gunstig, omdat, als de zaak Ach God, als die brand er maar niet geweest was, die brand I Ik wilde, dat ik ver hier vandaan was en dat vader mééging, want die verdient met al zijn dienstdoen toch ook nauwelijks een stuk droog brood.” Doortje bond zich het haar met een versleten zwart bandje in den nek te zamen en beschouwde zich zelf in het stuk spiegelglas, dat te nauwernood groot ge noeg was om haar donkere kijkers en haar eigenwijs platneusje op te nemen. «Dat ik nu ook juist rood baar hebben moest, om door iedereen bespot te worden. Jetje Spengler en Lize van den kuiper hebben ook rood haar, maar van die wordt gezegd, dat het kinderen van fatsoen lijke lieden zijn en voor die komt hel er niet op aan Ach mocht ik eens acht dagen rijk en voornaam wezen, alleen maar voor acht dagenIk zoude niet overmoedig zijn, maar ’t alleen maar hen betaald zetten, die nu zoo onaardig voor mij zijn; dat zou ik willen!” GOUDA, 12 November 1890. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Op Vrijdag den 14 November 1890, des namid dags ten 1 ure. Aan de orde Het voorstel tot verplaatsing van de Nachtwacht naar den Groeneweg. De adressen van P. Huybrecht en P. de Raadt betreffende de huur van gerioleerden grond in de Vogelenzang. Het voorstel betreffende de verbreeding der brug tusschen de Hoogstraat en den Kleiweg. De Staatscourant bevat het volgende bericht omtrent den toestand van Zijne Majesteit den Koning. Gedurende de laatste veertien dagen heeft de toe stand van Zijne Majesteit den Koning weinig veran dering ondergaan. De stoornis der geestvermogens blijft dezelfde. De gemoedsstemming van Zijne Majesteit is af wisselend, nu eens kalm, dan weder eens opgewonden hot laatste vooral als de nacht slapeloos is doorgebracht. De lichaamskrachten, ofschoon ongetwijfeld ver minderd, blijven toch voldoende. Voor het leven van Zijne Majesteit den Koning dreigt op het oogenblik geen gevaar. Paleis het Loo, 10 November 1890. Dr. S. S. Rosenstein, Dr. Vinkhuyzen, J. Vlaan deren Cz. ■J

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1