EEN PLEEGKIND. ken, II 4 BINNENLAND. KT IAN, It Maandag 17 November. 4890. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. E. <1 FEIHLLETOX. I lil De inzending van advertentiön kan geschieden tot Mn uur des namiddags van den dag der uitgave. 0. lSMA ren van Of terug*. 1 len, roort- iteld- Mlem- •tbeker boven Altonderljjke Nommera VIJF CENTEN. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. n hart lodt, VII. op, Bovendien worden alle Advertentien gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk dea Maandags verschgnt. De uitgave dezer Courant geachiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden ia 1.25, franco per poat 1.70. ct». ‘•burg, 1» lehalte. liciense inks. 15 cent. Otao. lakkers goddsche courant. te Ji'raneier, <a 5NDEWEG. Bbliek dsUJk Er was nog iets anders, wat haar op het reeds zoo beangste hart drukte, terwijl zij, in het bewust zijn van haar onschuld, op het tooneel van den brand staarde. Er was een Baptist, nog {Naar het Duitech.) ■sche Centii het doosje Zeer geëerde heer Namens den geheimraad dr. Koch deel ik u mede dat de tuberculose tot nog toe slechts hier volgens dezen geneesheer kan worden behandeld. Zijn ge neeswijze zal binnen ongeveer zes weken aan alle doctoren medegedeeld worden. Wanneer gij uw zoon hier wilt brengen, kan hij steeds door mij behandeld wordende duur der kuur is twee maanden. Hoogachtend, Op de 3e. of laatste vrije najaars veemarkt, giste ren te Berg-ambacht gehouden, golden: Vaarkoeien 130 a 160, Kalfkoeien 160 a /195,Guiste Vaarzen f 100 a 150, Kalvers 35 a 60, Geiten 6. orhanden ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. 1 vr Uit Bodegraven schrijft men ons Donderdagavond werd de rij der Openbare Nuts- vergaderingen geopend. Iq tegenstelling toch, met vele andere plaatsen, zijn de vergaderingen, Waarin sprekers van elders optreden, voor ieder kosteloos toegankelijk, waarvan een zeer ruim gebruik gemaakt wordt. Als spreker trad op Ds. Mees, Luthersch predikant te Haarlem. Vóór de pauze gaf spreker eenige schoone door hem vertaalde fragmenten uit Hamerling’s Danton uud Robespierre, waaraan hij enkele geschiedkundige herinneringen vastknoopte. Meesterlijk werden door hem de dagen van het schrikbewind ons voor den geest gebracht. Na de pauze gaf spreker enkele stukjes, zoowel ernstige als komische, ten beste. Een langdurig applaus was een bewijs voor den redenaar, dat het publiek zeer voldaan was en wij roepen hem niet «een vaarwel” maar van harte //tot weerziens” toe. O. Weigel. Latere berichten, die de //Amst. Ct.* aan parti culiere bron ontleent, melden echter dat geen patiënten meer worden aangenomendaarom zal men in elk De heeren J. P. Mahlstede, J. P. van der Bas, A. Roos en A. Cok, te Berg-ambacht, zijn respectie velijk benoemd tot Voorzitter, Vice-Voorzitter Secretaris en Penningmeester der IJsclub //Voorwaarts* aldaarterwijl tot commissarissen benoemd zijn de heeren: C. Oskam Az., A. Oskam Az., T. Verhoog, A. Oskam Jz., C. J. van der Bas, G. Bode, J. Be- zemer Cz. en B. do Langen. De //Amst. Ct." drukt een brief af, geschreven napens prof. Koch, die ie Amsterdam werd ontvangen op een aanvraag tot behandeling. De vertaling van dien brief luidt als volgt Berlijn, 3, 11 ’90. De rector van het Amsterdamsch gymnasium, de directeuren der inrichtingen van middelbaar onder wijs en de le-luitenant H. W. Lansdorp hebben eene wet ontworpen voor eene nieuwe weerbaarheidsver- eeniging. Het doel is de deelneming aan de Vrij willige oefeningen in den wapenhandel te bevorderen onder de leerlingen van bovengenoemde inrichtingen gelegenheid te geven tot oefening in het schermen, en de militieplichtigen reeds vóór hunne indienst treding met elkander in kennis te brengen. Tot de oprichting van eene dergelijke vereeniging is besloten op eene Donderdag gehouden vergadering. Van de 25 aanwezige gymnasiasten verklaarde zich echter slechts één bereid toe te treden. De overigen meenden, dat de vrije uren der kweekelingen van de verschillende scholen te veel uiteenliepen, om gemeenschappelijke oefeningen mogelijk te maken. Zij gaven de voorkeur aan een bond, samengesteld uit afzonderlijke schoolvereenigingen. t GOUDA, 15 November 1390. In de raadszitting van gisteren kwamen nog twee stukken in, die kortelijk vermelding verdienen. Vooreerst een voorstel van B. on W. om hen te machtigen aan H. Lamers alhier, aannemer van het onderhoud der straten van de Gemeente, op zijn verzoek, opnieuw dat onderhoud voor 3 jaar op te dragen, daar de tegenwoordige onderhoudstermijn met uit0. December a. st. expireert, en wel tegen dezelfde voorwaarden 0.11 pe* vierk. meter). Do wijze waarop genoemde persoon zich van zijne verplichtingen kweet, gaf B. en W. geen reden tot ontevredenheid en eene nieuwe aanbesteding zou voor de Gemeente h. i. geen voordeeliger resultaat opleveren. B. en W. willen echter in het contract de bepaling opnemen, dat de Gemeente de bevoegd heid zal hebben den aannemer vóór het einde van den onderhoudstijd te ontslaan, als waarborg voor de behoorlijke nakoming zijner verplichtingen. Voorts kwam in een rapport van B. en W. op het vroeger ingekomen adres van A. L. van Dorssen en 94 andere landbouwers en belangheb benden bij de Kaasmarkt alhier, houdende verzoek om eene wijziging te brengen in het raadsbesluit van 29 Juli 1887 en te bepalen dat die markt des voormiddags te 8 uur een aanvang zal nemen. B. en W. stellen voor gedurende nog één jaar een proef te nemen met de kaasmarkt te doen aanvangen niet vóór een bepaald uur en deze eerst te 8 uur te doen beginnen, op welk tijdstip de eerste treinen van Amsterdam, den Haag, Rotterdam en Utrecht alhier zijn aangekomen. Bij het rapport is overgelegd eene missive van van den rentmeester, die aanteekening hield van het getal der volgeplukte korven. En alles ging zoo stil en treurig in het werk, als bij een begrafenis. Wat was op éénen avond, te midden van de alge- meene vreugde over den gezegenden oogst, geworden van de trotsche bezitting, die de overste met opoffe ring van veel geld op een der schoonste punten van den oever had gesticht? Het hooge, reeds van verre zichtbare frontespice, de fraaie balcons en sierlijke veranda’s, het lag alles in puin. De met zooveel smaak en weelde aangelegde tuin, de kostbare bloem bedden, de in den ganschen omtrek vermaarde rozen perken, het donzen gras, de schaduwrijke lanen, het was alles verwoest en vertreden, verschroeid in den vlalnmengloed, waardoor het uren lang was ge blakerd. En zij, de ongelukkige weeze, zij die zoo bereidwillig gekomen was om te helpen, en die tot loon daarvoor gehoond, bespot en mishandeld was gewbrden, zij zoude de schuldige oorzaak van al die verwoesting zijn 1 _.Het havikswijfje, terugkeerende van haar verren tocht over den Rijn, over de bergen en de wouden, beschreef hoog in de lucht breede kringen om den toren, en riep ’thaar jongen, die bij elkander op het dak zaten, toe, dat zij vruchteloos naar den vader gezocht h^d. Haar gekrijsch klonk zoo kla gend, dat Doortje er van ontroerde. //Arme Lize 1” Dat was de eerste luid uitgesproken gedachte van het meisje. //Wie van ons beiden zou de ongeluk kigste zijn?” de Kamer van die zaak. 12) Alleen Doortje zou er ditmaal geen deel aan heb ben, Doortje, die vroeger altijd, al had men haar dan ook met een zekere minachting aangezien, aan de zijde van haren pleegvader het oogstfeest mede gemaakt en genoten had. Zwijgend en somber zat zij daar gedachteloos neder, met de kin op hare handen gestut. Onafgebroken richtte zich haar oog op die ééne plek, vanwaar zoo veel ellende voor haar uitging, op de vensterlooze zwart geblakerde muren van het huis der Van Barne- velds, waarvan alleen het kelderhuis was overgebleven en op de nabijgelegen wijnbergen, waar de ranken door den feilen gloed verzengd en door den rook zwart geverfd waren. Ginds, achter het uitgebrande huis, was ongetwijfeld het werkvolk ook nu nog met het inzamelen bezig, want, wat ook geschiedde, de wijn moest gekelderd worden. Maar er heerschto daar geen vreugde meer. Men kon ’t duidelijk van den toren zien, dat de pluk kers in stilte hun arbeid verrichtten, onder toezicht tijd geweest toen zij behalve Jean een vriend bezat en dat was Jan ge weest. Het was in de dagen toen Jean Baptist met zulk een ongelukkig gevolg den wijnbouwer had gespeeld. De kleine wijngaard die hij had gepacht, grensde aan den grond van den overste Van Barne veld. Jan, die vier jaar ouder was, ging gaarne met Doortje om. Jean Baptist merkte er niets van, want als hij niet in de stad in de herberg zat, twistte hij met het dienstpersoneel van den overste, zoodat hij geen tijd had om zich om zijn pleegkind te bekommeren. De overste en zijne vrouw letten er evenmin op, waarvan het gevolg was, dat de beide kinderen door niemand in hun omgang werden gestoord. Jan was toen een door en door goedhartige jongen. Zij hadden elk hun lievelingsplekjes in de bosschen achter de wijnvelden, waarheen groote tochten wer den ondernomen. Zij kenden ieder vossenhol, maak ten samen jacht op eekhorentjes, stroopten marters en bunzings, haalden vogelnestjes uit, waarbij zij dan beurtelings op elkanders schouders gingen staan, om in de boomen te klimmen. Jan bracht soms kruit en schietgerij mede, om heimelijk te schieten of vuurwerk ,te maken en Doortje was de eenige getuige geweest van de eerste bittere ervaringen Koophandel en Fabrieken over

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1