BB en smaak. EEN PLEEGKIND. BINNENLAND. BANT rneelstnkjes, tjjdverdrjjf; t, I Dinsdag 18 November. 1WOO. V 4379. en ekten FEVILLETO IV. SNEL, tra. AS. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* k ri igfSr men-zeep, insparant- )rogist. eriewinkels het beste ireld. q ERDONK DRAADT; ENJ. C. pr I te.) De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. Alzoaderlgke Nommers VIJF CENTEN. lureau dezer 1EE No 3 (Naar het Duitech.) VII. VIII. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prys per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.70. Bovendien worden alle Advertentien gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. idpijn, ont- n aangename orden zeker ka gebruik en 40 cta. dam. Tin dwater, ien, 1.75, •r. FOPI’ a tanden ge- Tandplom- egen eiken algemeen ziekenhuis, te Hamburg, welke betrekking hij slechts enkele maanden vervulde, daar hij zich de volgende uitgavenkort ^aarop a]s geneesheer té Langenhaven, in epen, welke eg brengen, fondwater Vd. -V* len. V edstr jjd ijzen, zooals (machine, k, enz. enz, d met plaat. 4.25. Ver en bjj den nhage. HUUR een uis, 2per ren, ookge- t of zonder Het was omstreeks drie uur in den namiddag. De zon begon reeds ten ondergang te neigen; over den eenen oever der rivier spreidde zich, reeds de avond- GOIIDA, 17 November 1890. Zaterdagavond is door de politie aangehouden een persoon die den 26 Juli 1890 was ontvlucht uit de Bijkswerkinrichting te Veenhuizen. Zwaar geboeid is hij naar de gevangenis te Botterdam overgebracht, in afwachting zjjner terugbrenging naar Veenhuizen. 'ouda bjj P. iweg;G. H. uwe; C. vak VAK WIN- ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. 1.. Ook de brandblaar boven de knie begon opnieuw pijn te doen. Dat en de herinnering aan de mishan deling, waaraan zij had bloot gestaan, hergaf het van nature kordate meisje eindelijk den moed. Dikmaals genoeg had zij Jean Baptist zijne ver achting hooren uiten over het ellendige volk, dat daar beneden krioelde. En hij, die vrij wat meer van de wereld gezien had dan de bewoners van het onnoozele stadje, had wel gelijk met zoo te oordeelen. z/Zij kunnen mij niets doen! Dat heeft vader im mers ook gezegd? Als iemand mij een hand aan raakt spring ik van dezen toren. Levend zal geen mensch mij vangen!” Zoo zat zij nog uren lang. Zij had honger noch dorst. Hare zinnen waren als verdoofd. Alleen het oor bleef waakzaam. Zij luisterde naar elk gerucht, dat van beneden uit de stad opsteeg of dat zij in den toren meende te hooren. Zij hoorde de ratten onder zich tusschen de balken loopenzij volgde de bewe gingen van den roofvogel in de lucht en ieder keer als het in het uurwerk van den toren knarste en kraakte en als de hamer tegen de ijzeren platen sloeg, hamerde het in haar hart, want al weder was er een uur verstreken en nog was haar vader er niet. Men meldt uit Aalsmeer aan het Haarl. Dbl. De eerste verzending planten en gewassen naarde Londensche markt heeft van hier plaats gehad en zal bij eenig welslagen van den verkoop spoedig door meerdere worden gevolgd. Van den uitgever H. L. Smits te *a Gravenhage, ontvingen wij een ex. van de Kindercourant, week- In het Thüringerwoud, in het Hertogdom Saksen- Meiningen, bevinden zich leigroeven, waaruit de schooljeugd in nagenoeg alle landen van Europa van griffels wordt voorzien. Tengevolge vooral van het pachtstelsel in deze Staatsmanen toegepast hadden de mijnwerkers een hard lot. Om daarin verbetering te brengen heeft de Begeering aan den Landdag voorgesteld de groeven in Staats-exploitatie te nemen. Hoewel dit voorstel niet in het belang der schatkist van het Hertogdom was, heeft de Meininger Landdag zich toch daarmede vereenigd, in de hoop dat de 300 gezinnen, die van dit bedrijf moeten leven, daardoor gebaat zullen worden. Volgens de begroeting der Begeering wordt gere kend op een opvangst van 310.000 mark voor 310 millioen griffels tegenover C 232.000 mark arbeidsloon aan 310 griffelmakers 4150 mark voor verzekering der werklieden, 10.000 mark voor de groeven, 20.660 mark administratie kosten; het overschot der geraamde ontvangsten wordt gebracht op reservefonds. schemering uit. De dagtaak in de wijngaarden was haast volbracht. Over de toppen der boomeu daalde een dichte nevel. Uit de huizen der dorpen, waar het avondeten over het vuur hing, stegen rookwolkjes door den schoorsteen omhoog. Daar vernam zij gerucht beneden zich. Zij hoorde voetstappen op de houten tredenmaar het klonk als waren het twee personen die de trap opstegen. Het gonsde verward in de ooren van het door schrik bevangen meisje en stormachtig sloeg haar hart. Men naderde! Was ’tvader, dan was hij stellig niet alleen. De knieën optrekkende, trok zij zich nog verder in haar schuilhoek terug. Zij luisterde met inspanning en trachtte het geluid te onderscheiden. De angst belette haar schier adem te halen. En nu ving haar oor een klank op, die haar het bloed in de aderen deed stollenangst en ontzetting verfde haar gelaat marmerwit. De kleine klok had een zachten, angstigen slag gegeven. Het touw, dat van boven in het kerkruim afhing, bewoog zich kron kelend. Dat was het waarschuwend teekenDoortje sprong van schrik op. Zij zag doodsbleek. Zij hoorde de voetstappenzij kwamen nader, al hooger en hooger ieder ©ogenblik kon zij de hoofden barer vervolgers te voorschijn zien komen. In haar angst vergat zij de waarschuwing van haren vader om het verborgen beschot op te zoeken en toen zij er aan dacht, meende zij dat het te laat was. Men moest haar vlucht kunnen ontdekken. Uit Boskoop wordt geschreven: De verzending van planten en boomen naar het buitenland heeft dit najaar weer op groote schaal plaats. Vooral naar de Vereenigde Staten van Noord- Ainerika en naar Engeland worden Clematis on Azalea mollis verzonden. De verzending naar Duitschland werd zeer belem merd, doordat na 15 October er op tijd geen wagens te bekomen waren. De Exploitatie-maatschappij, die nu den Khjjnspoorweg exploiteert, schijnt niet vol doende rollend materieel voorhanden te hebben, het geen- veel ongerief en kosten veroorzaakt heeft. Men kwam met de in schuiten geladen planten te Alfen en vond er de vooraf aangevraagde wagens niet, wat vroeger bij de Bhijnsp. Mij. nooit gebeurde. Verscheidene handelaars hebben het voornemen, als deze toestand niet verbetert, met de Holl. spw. Mij. te gaan verzenden en hunne planten aan het station Leiden in te laden. blad voor onze jongens en meisjes, onder redactie van Johan Gram en A. S. Beule Nz. Vele jaren reeds heeft de Kindercourant den kin deren aangename en tevens nuttige lectuur en uit spanning verschaft. Volwassenen herinneren zich met genoegen de vreugde, die de wekelijkscho ont vangst hun bereidde en nog altijd handhaaft zij haar ouden goeden naam. De verhaaltjes en de platen van thans doen niet onder voor die van vroeger; de namen der vaste medewerkersHendrik van Ba len, Gerard Keller, de dames Agatha, Celia en Wil helmina zijn er waarborg voor. Nog menigen jaargang wenschen wij het voortreffe lijk weekblad toe. jongens en den pas be- goudsche courant 18) Ten laatste kon Doortje de verzoeking niet weêr- staan om even in de straat te gaan kijken, of zich daar niets verdachts of verontrustende voordeed. Zich behoedzaam over den rand der balken neer buigend, zóó dat niemand haar van beneden af ge waar kon worden, zag zij mannen en vrouwen en kinderen in groepen op het marktplein verzameld, waar anders slechts op zon- en feestdagen de meis jes bijeenkwamen en op de hoeken der straten zag zij menschen die druk met elkander stonden te praten. Zij meende zelfs te zien dat de vrouwen naar den toren wezen. Verschrikt trok zij haar hoofdje terug; zij verborg zich tusschen de balken van den klokken stoel, en in de diepte starend, zat zij daar beweeg- loos ineengehurkt, uren, uren lang //O God, o God jammerde zij. wMen zal mij de schuld van alles gevenJan zal alles heeten liegen en het andere volk, de arbeiders in de wijn bergen en de schuren zullen’, om hem te believen, liegen wat zij kunnen „Drie Bestjes." Men schrijft uit Hommerts: Een groote drukte heerschte hier te ongeveer 3 uur. Een drietal bejaarde zusters met gekrenkte geestver mogens en algemeen bekend om haar zonderlinge handelingen, zouden Woensdag worden overgebracht naar de christelijk-gereformeerde inrichting „De Barmhartigheid/ te Wagenbergen, prof. Groningen. Daar ze ’s daags meest rondzwierven, besloot men haar in den nacht te overvallen, waarom op gemeld uur een paar veldwachters aan haar woning kwamen en ze noodzaakten op te staan, opdat ze, goed gerei nigd en van nieuwe kleeding voorzien, in den mor gen vervoerd konden worden. Met behulp van een paar vrouwen zou hot opknappen bij een der buren plaats hebben. Buiten gekomen, sprong de 62 jarige Tiesje echter in de vaart, en eer men er aandacht, was de 66 ja rige Maaike haar gevolgd. Daar het water daar ter plaatse vrij breed en vooral diep is, was het onmo gelijk haar van den kant te helpen, waarop, na eenig beraad een der aanwezigen, M. Siersma, te water sprong, en hoewel ook deze nog in een hachelijke positie kwam, gelukte het toch allen behouden aan wal te krijgen. Dr. Koch werd te Klausthal, op den 11 Decem ber 1843 geboren. Van 1862 tot 1866 studeerde hij aan de bekende Hoogeschool te Göttingen, daarna werd hij aangesteld tot assistent-geneesheer aan het hij slechts enkele maanden vervulde, daar hij zich kort daarop als geneesheer té Langenhagen, Hanover, vestigde. Van daar begaf hij zich naar Backwitz, in Posen, en in 1Ö72 werd hij aangesteld tot districts-geneesheer, te Bumst. Hier ving hij zijne bacteriologische onderzoekin gen aan, waarbij hij zulke gewichtige ontdekkingen deed, dat hij weldra tot lid van den keizerlijken

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1