Buitenlandse!» Overzicht. PETR0LEUM-N0TEERINGE\ 335ste Staats-loterij Cautzlaar Schalkwijk, te Rotterdam, gezondheidsraad werd benoemd. Vooral legde dr. Koch zich toen op de microscopio toe, waarbij hij de „farbenmethod" ontdekte, die in 1882 tot de ontdekking door hem van den tuberkel bacillus leidde. Hij slaagde er in dezen bacillus buiten het dierlijke lichaam aan te kweeken, waarna hy in staat was dieren mot tuberculose te besmetten. In 1883 werd hem de leiding opgedragen van de Duit- sche choleracommissie, die in Egypte en Indië een nauwgezet onderzoek naar de cholera instelde, waarbij dr. Koch er in slaagde de „comma" of cholera- bacillus af te zonderen. Voor de bij dien onder zoekingstocht door hem bewezen diensten ontving hij een belooning van 75.000. In 1885 begaf hij zich naar Frankrijk om een nader onderzoek naar don cholerabacillus in te stel len, en bij zijnen terugkeer werd hij tot professor aan het nieuw gebouwde gasthuis te Berlijn be noemd. Sinds dien tijd legde hij zich met hart eu ziel op de studie der bacteriologie toe, waarvan de thans door hem gedane ontdekking de vrucht is. Vele beroemde werken verschenen ook in dien tyd van zijne hand. Te Berlijn zal voor dr. Koch een bijzonder zieken huis, tusschen het oude Charité-gaathuis en den stadsmuur, worden gebouwdde kosten hiervan zullen 125.000 fr. bedragen, welke som reeds, op voorstel van minister von Goszler, door zijnen col lega Miquel ter beschikking van Koch is gesteld. Reeds drie jaren werd door dr. Koch naar eeu ge neesmiddel der tering gezocht De vijftien zieken, welke zich in de kliniek Berg maan bevonden en van de tuberculose genezen zijn door het stelsel van dr. Koch, zullen Maandag in eene vergadering van geneesheeren worden voorgesteld. Het „Handelsblad" meldt, dat een Amsterdammer naar Berlijn geweest is om te onderzoeken in hoe verre (laar inderdaad de ontdekking van prof. Koch reeds wordt toegepast buiten de hospitalen. Het bleek hem, dat op dit oogenblik de gelegen heid tot behandeling al zeer luttel is, in verhouding tot de talrijkheid der zieken, maar dat die gelegen heid toch bestaat en dat 't zaak was er zoo spoedig mogelijk bij te zijn. Voor zoover hij meent, was er Vrijdag nog één enkele doctor te Berlijn, nl. dr. Cornet, vroeger adsistent van prof. Kocb, die de methode van prof. Koch toepast. Deze geneesheer heeft reeds sedert eenige weken de entstof of liever de inspuitings- materie toegepast. Hij heeft in de Albrechtstrasse 9 een klein ga9thuisje op eigen hand. Omtrent de resultaten was schrijver niets bekend. Voorts wordt de9 morgens van 8 tot 9 uur in zijne wonig Kftiser Wilhelmstrasse 2930 lijders de entstof ingespoten. Na een vergeefsch bezoek aan het gasthuisje kwam hij des morgens over zevenen aan de woning des doctors. Toen reeds zat de wachtkamer vol met mannen en vrouwen Na lang wachten werd hij in een klein vertrekje gelaten, voorvertrek van de groote kamer, waar de behandeling plaats had. Daar kwam df. Cornet binnen, een man, met eeu blonde baard en donker haar, die hem zeide dat hij den patient, in wiens belang hij informatie inwon, maar moest laten overkomen. Als de patient te Berlijn is, zal de schrijver het „Handelsblad" op de hoogte houden van de wijze van behandeling en van de resultaten. Met den sprong van een kat wrong zij zich tusschen de houten stijlen van het dakwerk boven de klokken; een der stijlen met haar arm omklemmend, stond zij op den vooruitstekenden balkom haar heeuhet oneindige hemelvuur; beneden haar in de duizeling wekkende diepte: het kerkplein, de leien daken en de schoorsteenen der huizee. Zij keek naar omlaag. Zij had slechts de hand los te laten en hare bevrijding was gekocht. Slechts het nemen van een besluit, slechts het te voorschijn komen van een vreemd gelaat en het luchtruim zou haar opnemen en verpletterd zou zij liggen voor de voe ten van hen, die nooit anders dan vijandschap, vervolging en vernedering voor haar over hadden gehad. De jonge valken, die op den nok van het dak zaten, zonden hun gesteen tot haar op, zij hoorde het nieteen vlucht kraaien vloog krijschend van het dak af, zij zag het nietDoortjes hart sloeg al sneller en hevigerhet klopte zoo wild in haar polsen, dat hare handen beefdenDaar kwam het geluid der voetstappen nader, een hoofd werd zichtbaar beneden baar. Met een woesten lach keek het meisje naar beneden. „Kom maar, kom", schreeuwde zij, zich naar den toren buigend. „Pak mij, als gij kunt, maar zoek mij liever beneden, want ik zal u den weg naar boven uitwinnen In hetzelfde oogenblik hoorde zij een haar welbc- eude stem „Doortje, Dcortjeroepen. „Ben je In welke opzichten de Bulgaren tegenwoordig ook hun best doen, zich naar de Europeesche toestanden in te richten, zoo blijft de landbouw er nog steeds op den voormaligen primitieven grondslag gevestigd, en de armoede der boeren is dan ook van algeraeene bekendheid. De voorvaderlijke gewoonten blyven trouw gehandhaafd, jaren achtereen wordt hetzelfde gewas op denzelfden akker verbouwd en daardoor aanleiding gegeven tot algeheele uitputting van den bodem. Daarna volgt een tijdperk van eenige jaren, dat de grond braak ligt, om vervolgens met een of ander licht gewas te worden bezaaid of beplant. Die jaren van stilstand in zyn bedryf maakt de Bul- gaarsche boor zich ten nutte om een stuk boschgrond te ontginnen, waarvan hy weet, dat de bomesting door de jarenlang afgevallen bladeren en jonge takken aan den bodem genoeg vruchtbaarheid heeft gegeven om iu zijne behoeften te voorzien. Doch ook al verkeerde de landbouw, met behulp der nieuwere hulpbronnen, in bioeiender toestand, dan zou het totale gebrek aan gemeenschap tusschen de dorpen en de uitvoerplaatseu aan den Donau reden genoeg zijn, om alle succes te weren. De weilanden voor het vee, die in elke gemeente voor ieders gebruik openstaan, worden in den zomer insgelijks uitgeput, want van het begin van den zomer af totdat de oogst is binnengehaald, drijft ieder er zijne kudden heen, zonder zich om het in stand houden van het gras gewas ook maar in het minst te bekommeren. Deze treurige toostanden ziju in de laatste jaren aan de aandacht van het Bulgaar&che Gouvernement niet ontsnapt, en er wordt dan ook wel iets voor de verbetering «Ier gemeenschap, zoo te water als per spoorweg, gedaan de vruchten dier weldadige be moeiingen zullen echter eerst na vele jaren, wanneer ook de landbouwende bevolking meer oog voor de toekomst heeft gekregen, kunnen worden geplukt. Door Dr. Nessier, te Carlsruhe, is een mengsel uitgevonden, dat een^uitmuntend middel is gebleken ter verdelging van bladluizen. Dit mengsel is on schadelijk voor de planten zeiven, terwijl het de ver schillende luizeu doodt. Het wordt uit de volgende bestanddeelen samengesteld40 gram zachte zeep, 50 gram foeselolie en 2 deciliter wijngeest, vermengd met 1 Liter regen- of rivierwater. Dit onkostbare mengsel kan door middel van oen naaimachinen-oliespuitje aangewend worden. (Semper Fir em.) AUe hotels te Berlijn zijn vol teringlijders die zijn komen toesnellen om naar Koch's geneeswijze behandeld te worden. Cannes, Nice, Mentona en andere zieken verblijven wordt aan de Tm»8 ge meld zijn tijdelijk leeggoloopen. Uit alle landen stroomen geneeskundigen toe om de nieuwe methode te leeren. Do drukkerij van bot Medizinisckc fFo- chemckri/t is nauwelijks bij machte geweest om aan de vele aanvragen om exemplaren te voldoen. De hierna beschreven toepassing van electrische verlichting kan ten gevolge hebben, dat ongelukken op zee in vele gevallen kunnen vermeden worden. Een nieuwe soort van electrische zeelantaarn wordt aan den top van het loods- of stunrmanshuisje be vestigd, zoodat de stralen door den waarnemer naar iedere richtiög gebracht kunnen worden. Door middel van eene kleine inrichting kan hij naar ziju krankzinnig geworden ex is geen gevaar De toren- kat was aan het touw gaan hangen Jezus Maria, houd je goed vast tot ik bij je kom, om je te helpen afklimmen, ik verga van angst, je daar zoo gevaar lijk te zien staan Jean Baptist stoijd benedon, met den rug tegen den muur geleund. Hij trilde op zijne beenen bij het opzien naar het meisje, wier baar en kleeren in den wind fladderdeu. Een enkele onvoorzichtige beweging was genoeg om haar in de diepte te stor ten, eer hij in staat was haar ter hulp te komen. „Heb maar geen angst, vader!" riep het meisje lachend naar benedén. De verschijning van Jean Baptist vervulde haar hart met nieuwen moed en een zalig gevoed van geruststelling. „Gij behoeft mij niet te helpen, vader, ik heb hier al meer gestaan Met een enkelen sprong kwam zij op de houten bevloering onder haar terecht; zij klemde zich raat de handen aan de draagbalken boven haar hoofd vast en keek naar omlaag. „Hier ben ik, vader!" riep zij. „Maar is het wezenlijk en waarachtig, dat er niemand met u mede is gekomen?" „Wees niet bang, ik ben alleen!" Nu vatte het meisje moed en als een eekhoorntje klauterde zij naar beneden. „Dom schepsel!" bromde de oude man, die nog onder den indruk was van den uitgestanen angst en haar den rug toekeerde, om het torenkamertje bin- goedvinden den sterken lichtstraal tegen den hemel of het water werpen. In een donkeren nacht zyn de voorwerpen op twee Engelscho mijlen afstand zichtbaar, bij den dichtsten mist nog op eene halve mijl afstand. Tegelyk is door middel van een ge. wicht, waarop een magneet werkt, ook de stoom- misthoorn ouder de cratrole van den waarnemer ge plaatst. Hy kan 'den electrischen stroom richten naar de lantaarn on naar den misthoorn. Hierdoor heeft hij het in zyne hand, het licht in regelmatige tus- schenruimten te laten schijnen of steeds te laten gloeien. Verdere combinatiën zijn nog de volgende. Het licht begint van zelf te schijnen, zoodra de mist hoorn begint te blazen en hot licht verdwijnt zoodra deze ophoudt te blazenof de misthoorn blaast, zoodra het licht verdwyntof licht en geluid wor den afwisselend voortgebracht. De teelt van vroege aardappelen heeft dit jaar in het Westland weer geen schitterende resultaten op geleverd, ofschoon do uitkomsten wel iets beter waren dan in het vorige jaar. In het begin werden tame lijk goede prijzen gemaakt; voor de meest gewilde soort (hoorntjes) kon toen ongeveer 1.30 schoon geld per '/g H. L. gemaakt worden; hierop volgde echter een vrij groote daling, zoodat de prijs terug liep tot zelts 85 a 95 ets. per '/g H. L., hoewel later woer eenige ryzing kwam, zoodat de gemiddelde opbrengst ongeveer geschat kan worden op 1,10 a 1.20 per '/g H. L. Voor de mindere soorten als Engelschen eu kralen (de „kanon" zullen wij maar buiten rekening laten) werd vrij wat minder besteed en de opbrengst mag volstrekt niet hooger dan 89 ets. gerekend woiden. Dat er bij zulke prijzen voor den tuinder niet veel overschiet, zal genoeg blijken sis men eens een blik werpt op de uitgaven, welks de aardappelteelt vordert. Voor huur van het land moet ongeveer 20 ct. per roe betaald worden; het spitten kost omstreeks 4 ct. per Toe, terwijl voor mest zoo wat 25 ct. per roe bemoodigd is (berekend op l'/g wagon per roe, tegen een prijs van 40 voor 240 wagens). Rekent men voor legaardappelen 3.00 per H. L., terwijl men uit 1 H. L. onge veer 20 roe kan poten, dan komt dit per roe op 15 ct. te staan. Voor het wroeten en den overigen arbeid is 5 ct. per roe zeker niet te veel, zoodat dan I roe eene uitgaaf vordert van omstreeks 69 ct. Het beschot was dit jaar niet best; over 't alge meen werd er geen halve H. L. uit de Toe gewon nen de opbrengst wisselde af tusschen Vg en H. L. of gemiddeld 8/s U- L., wat dus voor de beste soort eene opbrengst gaf van ongeveer 90 ct. per roe, alzoo een verdienste van 21 ct. per roe. Op de minder gewilde soorten was de winst dus ongeveer zoo goed als niets. Het is dus niet te verwonderen, dat, waar de aardappelteelt zulke on gunstige uitkomsten geeft, de tuinder dit gewas gaarne door een ander, moer voordeel opleverend vervangen, en dat dientengevolge de teelt van bloembollen ia hot Westland reeds oen groote uitbreiding heeft ver kregen. WCt.) Water-, damp-, zand-, lucht-, modder-, ja zelfs zonbaden komen reeds veelvuldig voorhooibaden daarentegen is een specialiteit van Tirol, die wel niet zoo grif algemeen nagevolgd zal worden. Ludwig v.' Hörmann geeft van die hooibaden in zijn werk „De jaargetijden itf de Alpeu", de vol gende beschrijving-. ner. te. gaan. „Meen je, dat ik geep onrust genoeg over je heb gehad Kom beneden, want ik heb je veel te zeggen." Met deze woorden verdween hij, en Doortje» die met knikkende knieën de ladder was afgeklommen, volgde hom. Marmerwit stond zij eindelijk tegenover Jean Baptist, die in den raatten stoei was neerge vallen en met de hantten op de knieën gevouwen voor zich uit staarde, zonder h»ar aan te zien. Aan haar bloote voeten merkte hij dat zy voor hem stond, zoo onhoorbaar was zij naar binnen geslopen. Zijn grijze wenkbrauwen waren samengetrokken en op zijn voorhoofd lag een strenge uitdrukking. „Het staat er slechter bij, dan ik gedacht heb!' ving hij met inspanning aan. „Bereid je op alles voor!" Doortje antwoordde niet. Zij was ja op alles voor bereid. Met slaphangende armen, gevouwen handen en starenden blik, stond zij daar. „De klerk van het gerecht heeft reeds zijn leugen- protocol opgemaakt; hij is den geheelen middag buiten op het terrein van den brand geweest. Iedereen heeft hem daar gezegd, datje alleen naar de Van Barnoveldi gegaan bent om den boel in brand te steken. Men heeft het je dadelijk kunnen aanzien, dat je nipt veel goeds in het schild voerdet." Het meisje barstte in lachen uit. Wild en met verachting voor zich ziende, schudde zij do roode lokken. 1 Wordt vervolgd „De boeren, vooral die van Etschland, houden zeer veel vau hooibaden. Zy heeten bijzonder heilzaam te zijn als men er het versche, korte bergbooi, en wel terwijl het nog „brandend" is, zooals zij dit noemen, voor gebruikt." Met treft dan ook tot dit doel hoogst eenvoudige, ja, in de oogen onzer lezers waarschijnlijk wel wat al te eenvoudige inrichtingen aan. Zoo vindt men ze bijv. in sommige Alpenhutten van den 2516 meter hoogen Schlern. Aan een balk van het lage (lak is een papier be vestigd, dat het volgende, door den hooieigenaar onderteekend badreglement te lezen geeft Art. 1. Hij, die in het hooi gaat, moet zich vooraf goed het lichaam reinigen. (Woordelijk staat er eigenlijk iets, wat wij als zynde al te maar achterwege lieten). Art. 2. Dat hij, die uit het hooi komt, zich dit goed van het lichaam schudde. Art. 3. Dat ieder vreemdeling, die een geheele of halve week in het hooi ligt, hiervoor 30 kreuzer moet betalen. Tot het ondergaan der kuur wordt een kuil in het hooi gemankt, waarin zich de patiënt naakt neder- legt. Een ander 't zy een kurga9t of de zelf mede- gebiachto „afwrijver," dekt hem tot aan den hals met hooi toe. Ook gedurende het bad moet altijd iemand aanwezig zijn om den lijder te helpen, zoo dra zich bij hem dreigende stoornissen der lichaams functies, voornamelijk van den kant van het hart, voordoen. Is do lijder volkomen in zweet geraakt, dan wordt hij „uitgegraven" en door den „afwrijver" afgedroogd daar hij zelf do$r hevige moeheid niót in staat is het te doen. Aan kleed en kan hij zich dan zelf. Van die hooibaden wordt zulk een druk gebruik gemaakt, dat men ze in die schuren vlak naast el kander ziet liggen. Het laat zich dus denken hoe onsmakelijk en om gewoeld het hooi er tegen het einde van het „sei zoen" uitziet. Deze hooibadkuur is overigens niet geheel zondor gevaar. Zoo werden in Augustus 1886 in hot hooibad to Aldein twee badgasten bewusteloos uit het glooiend heete hooi te voorschijn gebracht, het geen wyst op een sterk ingrijpen op de levensfuncties, daar men hier wol niet te doen zal gehad hebben met een van die salon-onmachten, welke, zooals be kend is, niet gevaarlijk zijn. (Zondagsblad). De „Unita Catolica" deelt omtrent het plan tot vervaardiging van 'do groote Hemelkaart het navol gende mede De sterrenhemel is daartoe in zonen verdeeld, welke onder de verschillende observatoriums, die tot het groote werk medewerken, verdeeld zijn. De photographische afdrukken of clichés van de stations, welker opname'n aan elkaar grenzende hemelstreken omvatten, sluiten by elkander aan. Al de observa toriums zul'en het photographisch toestel bezigen van gebroeders Henry, vau hot observatorium te Parijs. Om nu later, met behulp der clichés, de juiste ligging van elke ster te kunnen bepalen, zullen in elke cliche eeu zeker aantal sterren als uitganspunten gekozen worden, wier plaats door directe metingen met hooge nauwkeurigheid bekend is. Voor het uitmeten van de plaats der sterren beeft men de keuze tusschen drie verschillende methoden. Eene daarvan, uitgedacht door onzen landgenoot Prof. Kapteyn, te Groningen, wordt door hora reeds toegepast bij de uitmeting eener complete reeks clichés van* het zuidelijk halfrond (tot 19° zuider declinatie), vervaardigd aar» de Kaapscho sterrenwacht. Keeds nu zijn een half millioen plaatsen volgens deze me thode bepaald. Elk observatorium moet een vier dubbele serie van 6 a 700 pbotographieën uitvoeren. Voor het geheele werk zullen drie a vier jaren noodig zijn. De groote Homolkaart zal 1800 a 2000 bladen beslaan, welke noodig zullen zijn, om op voldoende schaal de 42,000 clichés weer te geven, welke voor de opname van den ganschen sterrenhemel noodig zyn; voorts zullen al de sterrengroepen en hemel lichamen van bijzonder belang afzonderlijk en op grootere schaal weergegeven worden. Deze grootsche onderneming zal den toekomstigen eeuwen een beeld schenken van den sterrenhemel op bet einde der 19de eeuw, welks juistheid en nauwkeurigheid onovertrefbaar zullen zyn, terwijl daarmede tevens een geheel nieuw tijdperk voor do wetenschap <l>r hemellichamen zal aangevangen zijn. itvoorbör0tdonde maatregelen en werkzaamheden zijn bijkans voltooid, en het grootsoho werk zal op het einde van het voorjaar van 1891 een aanvang nemen, nadat te Parijs den 30sten Mgart o. k. eeu laatste bijeenkomst zal zijn gehouden, waarbij de directiën van de sterrenwachten, die aan hot werk deelnemen, zullen tegenwoordig zijn. (Stoompost.) e Het bericht, dat de Pruisische Minister van Land bouw Lucius ontslag heeft gevraagd, wordt beves tigd. Men vertelt te Berlyn dat de reden van het aftreden van den Minister uitsluitend hierin gelegen is, dat hij zich niet kan vereenigen met de opheffing van het verbod van den vee-invoer en het verlagen der invoorrechten op graan wegens het handelsver drag met Oostenrijk. Niet onwaarschijnlijk, dat wij naderhand iets meer en iets anders hooren van dit 'ontslag. Het blijkt intusschen meer en meer dat bet ernst is met de onderhandelingen tusschen Duitschland eu Oosteurijk over eeu handelatractaat. Graaf Kalnaky wordt eiken dag te Weenen terug verwacht. Do Duitsche ambassadeur zal don Minister onmiddellijk na zijn terugkomst een nota van zijn Regeering overhandigen, waarin de grondslagen wor den aangegeven, waarop het nieuwe handelsverdrag tusschen Oostenrijk-Hongaryo en Duitschland zal wordeu gesloten. De Regeering van eerstgenoemd land zal een commissie benoemen om de verdere onderhandelingen te regelen. Met het oog op de opheffing vau het verbod van den invoer van vee uit Oostenrijk zijn door de Duitsche Regeering twee commissarissen naar Hongarije gezonden. De be richten van deze commissarissen over den toestand van den Hongaarschen veestapel luiden echter niet gunstig. De leiders der partyen iu het Engelsche Parlement hebben aan de leden hunner partij de gebruikelijke oproeping gedaan om bij de opening van het Par lement op 25 van deze maaud en verder gedurende de zitting tegenwoordig te zijn. Met een eu kei woord is reeds melding gemaakt tan de wijze, waarop volgens de „St. James' Gazette" het goschil tusschen Frankryk en Engeland over de visschery bij Newfoundland zou worden uitgemaakt. De Frauache regeeriug zou afstand doen van haar recht tot het uitoefenen van de visscherij op de kust van Newfoundland, maar daarentegen zou Engeland aan Frankryk de kleine kolonie Gambia op Afrika's westkust afstaan. Gambia grenst aan de Fransche kolonie Senögara- bië en zou daarom voor Frankrijk wel wat waard zijn, vooral omdat er een niet onaanzienlijke handel wordt gedreven. Nu wordt er jaarlijks voor een waarde van f 1,200,000 ingevoerd, terwijl voor f 1,400,000 wordt uitgevoerd, hoofdzakelijk aan olie, gutta-percha en huiden. De kolonie is gelegen aan den mond van de rivier Gambia, die voor kleine stoombooten tot 250 mijlen van do kust bevaarbaar is. Zoodoende zouden de Fransoben een handelsweg rorkrijgeu naar het westelyk deel van Afrika, dat zij later door spoorwegen met hun bezittingen aan de Middellandsche Zee hopen te verbinden. Gambia is bijna 300 jaren in bet bezit der En- golschen geweest. De kolonie telt I5,0!)0 inwoners, van wie 3000 in de hoofdstad Bathurst woneü en waaronder slechts weinig blanken. De bevolking der kolonie bestaat bijna geheel uit negers van hetzelfde ras als de andere negerstammen, die Afrika's west kust bewonen. Deze negors zijn in alle opzichten zeer achterlijk en het klimaat is in- hun land alles behalve gezond voor blanken, zoodnt het verlies van Gambia door de Engelschen niet bijzonder betreurd zou worden. Voor Frankrijk daarentegen zou dit een ander geval zijn, omdat het bezit der bevaarbaro Gambia weer een nieuwen weg zou openen naar de Sahara, de laatste Fransche aanwinst op koloniaal gebied. Officieel is deze schikking nog niet door beide partijen bekrachtigd, en zelfs is de „Times" gemachtigd te verklaren, dat er geen sprake is van den afstand van een kolonie aan Frankryk. De „gezaghebbende" bron van de „St. James' Gazette" schynt dus niet zoo gehoel vertrouwbaar te zijn. De Parijsche correspondent van de „Standard" verzokert, dat lord Salisbury een voorstel tot oplossing van het geschil te Parijs heeft ingediend, maar dat de Fransche regeering dat heeft vQpvorpeu. Wat dit voorstel behelsde, weet de correspondent niet te zeggen, maar wel weet hij, dat daarin niet over den afstand van Gambia werd gesproken. De Fransche regeering heeft toen door haar gezant- te Londen een ander voorstel gedaan, doch ldrd Salisbury heeft hierover nog geen beslissing genomen, ofschoon de termijn van 10 dageu, die voor het antwoord was gesteld, reeds verstreken is. In Frankryk staan binnenkort weder verkiezingen voor de deur. In de eerste dagen van Januari zul len de uitverkorenen van het beperkt stemrecht, de vroede vaderen van dob senaat, zicli opnieuw aan de uitspraak hunner kiezers onderwerpen. Onder do tegenwoordige politieke tijdsomstandigheden verkrij gen de senaatsverkiezingen op 4 Januari a. een bij zondere beteekouis. Er zal dan toch blijken, wat er inderdaad waar is van de verschillende verzekerin gen, dat de rechterzijde een evolutie naar de repu- bltek heeft gemaakt. Aan verschijnselen t dat waarlijk de rechterzijde, althans een doel harer leden, besloten is zich neer t leggen bij het onveranderbare en de republiek faute de ntieux eindelijk wil aanvaarden als don regeerings- vorm, door het Fransche volk gewenscht, ontbreekt het niet. Er mogen nog vele fossiele royalisten met onverklaarbare kracht in hun onverzo««lijken haat tegen de republiek volharden, anderen beginnen te begrijpen, dat langer tegenstand hen zeiven zou bui tensluiten bij den patriottischen arbeid tot ontwik keling van Frankrijks welvaart. Volgens Paul de Cassagnac doorleeft de conser vatieve partij togenwoordig een crisis als nooit te voren. Het schijnt echter, dat slechts de minder heid der rechterzijde voort wil gaan bescherming to zoeken onder de slappe en doorzichtige parapluie der monarchie of onder de krachtelooze vleugelen van den keizerlijken adelaar. De houding der rech terzijde in de kamer, haar optreden daar buiten duidt voldoende aan, dat haar meerderheid het oogenblik gekomen acht om niet te verwezenlijken idealen aan de vergetelheid prijs te geven en zich bij de onver anderlijke noodzakelijkheid van het heden neer te loggen. Een voor de republiek zeer vleiende demonstratie heeft een zeer invloedrijk prelaat der katholieke kerk gehouden, wat van niet minder beteekenis is dan de evolutie der rechterzijde. Kardinaal Lavigerie bood den officieren van het Fransche eskader der Middellandsche zee te Algiers een feestmaal aaii. In zijn toespraak zeide hij ,o. a. dat eendracht de hoogste wensch der kerk en van den clerus washet was de vaderlandslievende plicht van ieder den bestaanden regeeringsvorm, die her haaldelijk de goedkeuring van het volk had verkre gen, te erkennen eendracht waa het heil van het vaderland. Hij wenschte, dat de clerus in Frank rijk zich bij zijn gevoelen aansloot, en hij koesterde geen vrees, dat zijn meening van bevoegde zijde zou gelogenstraft worden. Oogenschijnlijk maakten deze woorden met het oog op de hooge positie door den kardinaal bekleed een diepen indruk op zyn toehoorders. Ten slotte liet de gastheer bij het afscheid de kapel der Witte Vaderen de Marseillaise spelen, wat ongetwijfeld niet het minst karakteristieke bij dezen feestdisch van den prelaat wa9. De leiders der republikeinsche party in de Ver- e.enigde Staten schijnen toch van plan te zijn ten opzichto van de M'c Kinleywet bakzeil te halen. Uit New-York wordt ten minste gemeld, dat pre sident Harrison een onderhoud heeft gehad met den minister Blaine, een der republikeinsche hoofdleiders on daarna de meest invloedrijke republikeinsche afge vaardigden en senatoren heeft ontboden. De uitslag dezer besprokingen was het besluit tot het benoemen van een commissie, die moet onderzoeken, in hoever een wijziging van de M'c Kinleywet raadzaam is. Van hel verslag, dat dezo commissie zal uitbrengen, zal het afhangen of de republikeinen in dit jaar nog iets zullen doen om de ontevredenheid over de wer king der wet te verminderen. van de Makelaars De markt was heden flauw. Loco Tankfust 7.85. Geïmporteerd fust 7.90. Januari- en Februari-levering 7.80. Novenber- levering 7.80. December-levering 7.85. Ie Klasse. Trokking van Maandag 17 Nov. ,1890. No. 9175, 20,000. No. 12058, ƒ1500. No. 9639, 1000. No. 3712 en 6483, ieder ƒ400. No. 15883,/200. No, 132, 242, 3125, 8903, 9421, 15182/16420, 16670 en 19077 ieder 100. Prijzen van 20. 10 2860 5523 8726 11221 13679 16161 18393 31 2861 5524 8727 11226 13711 16228 18444 32 2871 5657 8751 11239 13753 16240 18480 33 3093 5668 8799 11241 13759 16246 18487 76 3131 5729 8826 11386 13814 16345 18519 127'3159 5790 8847 11370 13854 16363 18541 147 3333 5794 8861 11449 13887 16456 18562 212 3390 5915 8901 11500 13935 16469 18793 346 3529 5945 8924 11504 13979 16520 18854 416 3593 5955 8986 11564 14007 16523 18914 417 3606 5992 9007 11586 14180 16539 19818 487 3607 6061 9092 11656 14185 16577 18937 498 3640 6077 9093 11674 14244 16579 19010 587 3641 6145 9221 11688 1*317 141581 19091 621 3681 6156 9228 1.1741 14318 16645 19095 692 3731 6205 9240 11815 14319 16672. 19108 713 3734 6211 9335 11849 14362 16677 19182

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2