IS I EEN PLEEGKIND, 62. ralen BINNENLAND. rits rukte Woensdag 19 November. IV 4380. 1890. -i en Zn. FEUILLETON. .Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 1 14> f I I i c 11 i n e s) dooi enaamde migraine sld, slape- ken die door ngen, on- d der ge- van ge- r do bekende ■baden, gein ilen voor d angstig keringen oorhoofd, a handen e meisjes tan jonge omen, wordt sge koste- De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. e? tot verbrei- (.Vaar het Duitech.') VIII. Krui»," I De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. ttppij hebben lerverkoopers Amstbrdam. Ie 71. teeg 1. 160. n'sche ge moet met j ou eindelijk en nu hebben het werkhuis goudsche courant. De kassiersfirma 8. en V., te Leeuwarden, die I gevonden had, dat een Turksch lot, bêhoorende aan den heer v. d. H. aldaar, in 1879 reeds was uitgeloot met 600,000 franc (betaalbaar met 20 pCt. of 120,000 franc) en den eigenaar van het lot daarop opmerkzaam bad gemaakt, bracht hem voor de verzilvering van dat lot 15,000 franc in rekening. De heer v. d. H. stelde toen een eisch in tot terug betaling van fr. 13,500, als onverschuldigd door hem betaald. Deze eisch is door de Rechtbank te Leeuwarden jl. Donderdag toegewezen. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. ;roote publiek in wanhopige dingen uit de etuigschriften jr aan de tiseerend rath- Dr. Dr. P. Fo- irath Dr. jer-direc- arijs, rue Busbaoh, a; Dr. C. éne et de Den zevenden October is de expeditie aan de noordkust van Flores in de Gonombaai geland. Vol gens vertrouwbare berichten van de inboorlingen is tin aanwezig. dedigen en dat het dan maar moest blijken of je een brandstichtster bent of niet.” Doortje begreep de beteekenis dezer woorden niet «Hebt gij dat gezegd, vader?" riep zij buiten zich zelf van verontwaardiging uit, terwijl zij bet gelaat met beide handen bedekte. Jean Baptist keek somber op. Maar zijne gelaat strekken ontplooiden zich, toen hij zag hoe trotsch en vastberaden, met een uitdrukking van verachting in hare houding, het kind voor hem stond. «Ik zou een gek moeten zijn, om je aan die kaf fers daar beneden over te leveren, die alleen naar een voorwendsel zoeken, om de paar honderd gul den die ze voor je betaald hebben weer binnen te krjjgen want als ze je maar eerst in het werkhuis hebben, kan je er oud en grijs worden en heb je de schande op den koop toe. Heb je me nu begrepen, Doortje Het meisje bleef verlegen voor zich uitstaren. Het was haar nog niet duidelijk, waar Jean Baptist heen wilde. «Ik geef niet om den ellendiger kerkdienst hier, Doortje,” vervolgde hij, «maar zoolang ’t om jouwenlwil noodig is, wil ik mijn baantje behouden 1 Vraag me niet meer, want dit is alleen mijne zaak en Jean Baptist weet wat hij wih Je hebt van mij genoeg geleerd, ten minste erenveel als je beneden in de gemeenteschool geleerd zoudt hebben. Ook heb ik 1 je het orgelspel geleerd, genoeg althans om je er mee te kunnen behelpen. Die domkoppen beneden heb GODDA, 18 November 1890. Naar men verneemt, zal H. M. de Koningin aan staanden Donderdag in eene plechtige vereenigde vergadering van de Staten-Generaal den eed afleggen als Regentes van het Koninkrijk. H. M. zal, met gevolg, toften kwart vóór twaalf uren per extra trein der Staatsspoorwegmaatschappij van Het Loo te ’s-Hage aankomen en des namiddags te 3'/, uren de stad weder verlaten. De eedsaflegging door de Koningin als regentes zal nagenoeg volgens hetzelfde program geschieden als gewoonlijk de openingsplechtigheden. Waarschijnlijk echter zal H. M. niet in de gebruikelijke glazen koets maar in een groot galarijtuig met zes paarden zich naar bet Binnenhof begeven, terwjjl de «dames du palais" de Koningin zullen vergezellen. schrijver eens. Zij zeggen, er eens een eind aan gemaakt worden, zij het eind. Ze willen je plaatsen in boven op den berg, om daar zoolang te blijven tot je de schade die je hebt aangerioht en het geld dat je aan de stad hebt gekost met de renten er bij zult hebben inverdiend. Aldus hebben ze dat zaakje klaargespeeld, die ezels 1” Het hoofd trotsch in den nek geworpen, met toor nige blikken en de handen in de zijde, keek het kind Jean Baptist aan. „En dat zult gij dulden, vader?” riep zjj in groote opgewondenheid uit. «Ik heb hem geantwoordals jelui Doortje wilt hebben en in het werkhuis opsluiten, moet je haar maar zoeken. Het kind heeft begrepen, dat men op haar verhalen zoude, wat die baldadige jongen van Van Barneveld zelf gedaan heeft, en is gevlucht. Maar toen heb ik bedacht, dat ik geen olie op het vuur moest werpen. Ik heb me gehouden, als ge loofde ik al die zotsklap en alsof mijn eigen eer met de zaak gemoeid was. Ik heb gezegd, dat de zaak tot klaarheid moest worden gebracht, en dat ik ’t weten wilde, of ik in jou zulk een monster groot gebracht had, waarvoor de stad nog wel haar goede geld had gegeven I Ik zeide, als men mij ver lof wilde geven, zou ik je gaan zeiken, omdat ik vermoedde waar je heen gevlucht waart Ik heb gezegd, dat ik wilde, dat je in de gelegenheid zoudt worden gesteld om je te verantwoorden en te ver- door het aantal zieken aanmerkelijk klom en tot 38 steeg, welk getal dagelijks met 8 a 10 varieerde, hetgeen niet alleen een belangrijken invloed op de administratie uitoefende, maar de kas een niet on belangrijk nadeel berokkende. Als men weet dat de uitgaven tijdens de heerschende influenza in 3 weken 572.10 bedroegen, waarvan in 1 week 209.45, kan het geen bevreemding wekken dat het ]e kwartaal met een nadedig saldo sloot van 256.47, niettegenstaande de toen reeds gedeeltelijk ontvangen donatiën tot een bedrag van 160. Gedurende het 2e kwartaal deden zich nog steeds gevallen voor van influenza, zoodat ook gedurende dat kwartaal vele uitkeeringen plaats hadden en mede met een nadedig saldo werd afgesloten van f 110.67. Het 3e kwartaal daarentegen was zeer gunstig en sloot met een batig saldo van 271.02. Ook het 4e kwartaal kad mode zeer gunstig genoemd worden, doordien dit met een batig saldo van 213.90 werd afgesloten. Met het volste recht mogen wij ra deze mede- deeling constateeren dat de Vereeniging zich in een gewensohten bloei mag verheugen, vooral nu ge bleken is dat bij buitengewone ziektegevallen de kas een gevoeligen slag niet alleen kan verdragen, maar, door het groot aantal leden, spoedig te boven komen. Opmerking verdient echter dat door de influenza aangetaste personen, na hun herstel, de volmaaktste gezondheid werd genoten, waaraan wij dan ook het gunstig resultaat vermeenen te mogen toeschry- ven. De totale ontvangsten bedroegen in dat jaar voor het Zieken- en Weduwenfonds f 3078.91 en de uitgaven 2966.08, zoodat dit met een batig saldo sloot van 112.83. De ontvangsten voor het Vereenigingsgebouw be droegen 812.88 en de uitgaven 656.35, zoodat ook dit met een batig saldo sloot van 156.53. wEn waarom zou ik dat gedaan hebben, vader? Hebben ze er dat niet bij gelogen? Of heeft men mij dat niet kunnen aanzien z/Ook dat hebben ze niet vergeten I Ze zeggen dat het brandstichten een natuurlijke boosaardige trek in je karakter is, zooals blijkt uit je rooie haar en je samengegroeide wenkbrauwen, wat ook niet veel T goeds beduidt.” Doortje woelde met beide handen in het wanor delijke roode haar, als wilde ze het uitrukken. f //Kan ik het helpen dat ik rood haar heb, vader? H^eft zich soms iemand aan mijn baar gebrand? Dan AL moest immers de kerktoren en de geheele stad al lang in lichterlaaie hebben gestaan A'fk heb den gerechtsschrijver dan ook gezegd, dat •f*’ zijn protocol van a tot z een ezelachtigheid is, maar dat heeft de zaak niet beter gemaakt. Er gaat geen tittel of jota meer af. De burgemeester, die je nog toe I toe de hand boven het hoofd hield en hetkaalhoof- I dige lid van den raad zijn het in dit geval met den oe, trotseeren m tijd komt de mid, eene phy- oreld verbreid weldaad blijkt door den ge ding opgedaan g, worden nuwgestel [regen, en zij Zondag werd in het Vereenigingsgebouw van z/Providentia" alhier, de 16* jaarvergadering ge houden van het Zieken- en Weduwenfonds. De Voorzitter, de heer J. de Grauw, opende de verga dering met eene korte toespraak, waarin hij deed uitkomen wat de Vereeniging was om in tijden van tegenspoed hulp te kunnen verleenen niet alleen, maar daarenboven die groote uitgaven aan zieken geld spoedig te boven kan komen. Zijn er door de geheerscht hebbende influenza verscheidene vereeni- gingen ten gronde gericht, het was hem aangenaam te kunnen mededeelen dat //Providentie" daardoor, niettegenstaande de talrijke uitkeeringen, niets had geleden, hetgeen uit de mededeelingen van den Secretaris-Boek houder zou blijken. Nadat door den Secretaris-Boekhouder de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, werd overgegaan tot de verkiezing van 4 Bestuurs leden, die volgens rooster moesten aftreden, nl. de hh. J. P. Waltz, Penningmeester, Dsselstijn, F. A. Lobach en F. X. van Werkhorfrtan. De uitslag der stemming was dat alle aftredende Béstuurders met bijna algemeene stemmen wafen herkozen. Nadat de Voor zitter de herkozene Bestuurders^ met hunne herkie zing had geluk gewenscht en den leden dank gezegd voor hun in het Bestuur gestelde vertrouwen, noo- digt hij den Secretaris-Boekhoudw uit het Verslag van den toestand der Vereeniging voor te lezen. Uit dat Verslag bleek dat de Vereeniging zich in een goeden bloei mag verheugen, niettegenstaande de talrijke uitkeeringen aan zieken, hetgeen duidelijk blijkt uit de volgende mededeelingen, die wij uit het Verslag aanstipten Mochten wij in het begin van het nieuwe boek jaar ons verheugen over het betrekkelijk gering aantal zieken, dit veranderde geheel toen in het begin van Januari de influenza in zoo hevige mate haar invloed in onze gemeente deed gelden, waar-

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1