Bultenlandscii Overzicht. PETR0LEUM-N0TEERINGEN 335ste S taats-loterij T CanUlaar Schalkwijk, te Rotterdam, Het Kapitaal dor Vereeniging bodroeg met het sluiten van het 15d* boekjaar 1990.08 Vermeerderd met het batig saldo uZieken- en Wedutcenfond»" ad 112.83 Vermeerderd met het batig saldo a Vereeniging»- gebouwtl 156.53 269.36 Bedraagt het Kapitaal der Vereeniging, met het sluiten van het 16d« boekjaar 2259.34 Aangaande den toestand van het Vereenigingsge- bouw kan worden medegedeeld dat uit de daarvoor bestemde ontvangsten, de uitgaven daarvoor behoorlyk kunnen worden bestreden niet alleen, maar wanneer zich geene buitengewone uitgaven voordoen, daarvan een batig saldo overblijft. Het Bestuur heeft dien tengevolge besloten het inwendige der bovenzaal suc cessievelijk een beter aanzien te doen geven, in de eerste plaats door eenige wandversieringen, waaraan dan ook reeds een begin van uitvoering is gegeven. Meermalen werd ons de opmerking gemaakt dat wij, als grootste Vereeniging in Gonda, niet in het bezit waren van een banier of vaandel, en gewezen op andere, kleine Vereenigingen van werklieden, die ons daarin reeds lang zijn voorgegaan. Ofschoon het meermalen een onderwerp van bespreking heeft uit gemaakt, kwam het nimmer tot een besluit, tot dat eindelijk in de laatste Bestuursvergadering daartoe werd besloten, mits de kosten, die nog al aanzienlijk zijn, uit de batige saldo's van het Vereenigingsgebouw worden betaald. Wij hopen dan ook, met het oog op den gunstigen toestand waarin zich do vereeniging mag verheugen, woldra dat besluit te kunnen uitvoeren. Met het oog op de expiratie der 3-jarige ver pachting van het Buffet etc. in het Vereenigingage- bouw, werden de Voorwaarden in dier voege gewij zigd, dat het lokaal, tijdens de drukste avonden in de kermisweek niet dan tegen betaling voor niet- leden toegankelijk was, een maatregel die tot ge regelder en ordelijker samenzijn der leden moest medewerken, doordien de ervaring had geleerd dat juist door de vrije toegang tot het lokaal door niet-leden, de gewenschte en gewone kalmte meer malen werd onderbroken. Het gevolg van dezon maatregel, die zeer gunstig werkte, werd door de leden mede geroemd. Bij de verpachting bleek evenwel dat die maatregel niet eveneens in het finantieel belang der Vereeniging werd beschouwd, doordien de eenige aanbieding die was ingekomen 25.per jaar minder bedroeg dan de vorige verpachting, weshalve die pacht werd gegund van 1 Mei 1890 tot 30 April 1893, aan J. P. Waltz, tegen 225.per jaar. Wij ver trouwen dat door die mindere opbrengst de bevor dering der meerdere verzekering van orde en regel, tijdens de kermis, niet te duur gekocht is. De Commissie, benoemd door de «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", om een onderzoek in te stellen naar den toestand en de werking der Zieken en Begrafenisfondsen in Nederland, wendde zich ook tot ons met het beleefd verzoek haar iu haar streven behulpzaam te zijn, o. a. door het verstrekken van nauwkeurige opgaven van uaam en datum van op richting, namen der Bestuursleden, de toezending van een reglement, de tarieven, jaarverslagen enz., aan welk verzoek door ons in allen deele werd voldaan. ben het nooit gemerkt als je in mijne plaats voor het orgel zat. Dat is genoeg. Met hetgeen je weet kun je best door de wereld komen. Maar als je ▼an hier bent, blijf ik ook niet langer dan noodza kelijk is." «Vader!" klonk een kreet, die het meisje uit het hart opwelde. Zij sloeg de beide handen voor het gelaat en snikte luide. Een oogenblik later voelde Jean Baptist zijne knieën door twee kinderarmen omvatten. De tranen sprongen hem in de oogen toen hij op het hoofdje van het kind neerblikte. «Laat mij hits preken, Dora, en schei uit met dat gehuil. Ik kan er niet tegen en ik ben het van jou niet gewend. Die, als wij, door boosaardige men- schon omringd zijn, moeten als een schildwacht op post staan." Zijn stem was week geworden. 4iij legde de hand op het hoofd van het meisje. Doortje zweeg. Zij lag met saamgevouwen handen voor hem geknield en keek met stille gelatenheid naar den grond. «Ik zelf merk dat ook pas sedert ik voor jou te zorgen heb, mijn kind," vervolgde hij met bewogen stem. Beneden in de stad heb ik het doen voorkomen, alsof ik nog boozer op je was dan al de anderen en ik heb gezworen, dat ik je zou vinden. Hier boven zal niemand je zoeken. Van nacht verlaten wij heimelijk de stad. Ik breng je naar een veilige plaats, bij ^enschen die goed voor je zullen zijn, daar ken ik ze voor. Wanneer wij daarna elkander Nadat de HH. Donateurs, zijne mede-bestuurders en allen die hadden bijgedragen tot bevordering van den bloei, waren dank gezegd en bij hernieuwing de Vereeniging was aanbevolen, eindigde de Secretaris- Boekhouder zijn verslag, waarvoor hg door de leden met applaus werd begroet en den dank ontving van den Voorzitter, die daarna de vergadering, ouder dankzegging voor de goede orde, sloot. Onze Atjehsche vijand schrijft men aan de «J. B." is hoe langer hoe meer by de pinken. Onlangs toch heeft hij op een onzer bruggen in het holst van den nacht droog hout uitgespreid en dit aangestoken, met het doel om het overgangsmiddel voor ons onbruikbaar te makon. Gelukkig bemerkte een der naburige posten het licht, zoodat het een onmiddellijk uitgezonden patrouille mocht gelukken, den brand spoedig te blusschen. Toch waren twaalf bruggeplanken min of meer ernstig beschadigd. En dan is ook het ons terugzenden van onge- sprongen, van ons afkomstige granaten een der lief hebberijen van den Atjeher, en dat de buizen bij die gelegenheid wel eens dienst doen, bleek eenigen tyd geleden aan de bezetting van Siroen, wie de scher ven om de ooren vlogen, gelukkig zonder ongeluk ken te veroorzaken. Welke beteekenis de ontdekking van prof. Koch voor ons land hebben kan, blyke uit de volgende cijfers. In 1888 stierven hier te lande aan tering 15,065 personen, en aan keel- en longtering (met inbegrip van bloedspuwing) 8407, te zamen dus 23.472 op een totaal van 91.241 overledenen, zynde 52.4 op 10.000 inwoners. In de jaren 187988 overleden aan bovenvermelde teringvormen 247,687 personen. Niet ééue soort van ziekte sleept hier te lande zulk een aantal menschen ten grave. Het naastbij komen de ziekten der ademhalingswerktuigen (25.8 per 10.000 in^pners 'sjaars); dan die der spysver- terings-werktuigen (13.4) en de chronische der adem- halings-organen (12.4), maar, zooals men ziet, alle veel minder verderfelyk. (H. Ct.) Men spreekt te Maastricht op dit oogenblik nogal over het verknoeien van 's Lands gelden door het nemen van kostbare en ondoordachte proeven op groote schaal. Zoo zouden thans niet minder dan 38,000 Beaumont«geweren in repeteer- o£ zooals men ze noemt, magazijngeweren zijn veranderd ge worden, waarvan by ondervinding is gebleken dat zy tot niets deugden; dat na het vierde schot van al die geweren het mechanisme niet meer werkte; dat, zooals de samenstelling is, gevaar bestaat, dat vier patronen tegelijk afgaan, hetgeen het springen der geweerloopen moet veroorzaken, met ontwyfelbaar gevaar voor verwonding, zelfs voor het leven van den soldaat, die zich van dat geweer bedient, en ten slotte: dat door die proefneming 300,000 naar de maan zyn. De schuld daarvan ligt niet by den fa brikant, den heer De Beaumont* maar bij de bestel lers. De heer De Beaumont toch heeft zich gehouden aan model en voorschrift. (V.) Vrijdagavond werd te Arnhem eene talrijk bezochte openbare bijeenkomst gehouden, waarin de afgevaar digde Kooseboom als spreker optrad. Tusschen de niet meer zullen zien en als het ons beiden zwaar mocht vallen, bedenk dan maar dat 't moest geschie den, Doortje, want het is alles om je bestwil, mijn kind! Je zult dus verstandig zijn en wachten tot ik weer kom. Gedraag je goed en verstandig en het zal je aan niets ontbreken. Nu weet je, wat ons beiden te doen staat. Pak dus je spulletjes bij elkaar; je zult er niet veel aan te dragen hebben en datje de stad verlaat, zal je ook niet zwaar vallen. Ik moet weer naar beneden en me houden als zocht ik je in alle hoeken en gaten, opdat de menschen geen arg waan krijgen Tegen den nacht ben ik weer boven en dan moet alles kant en klaar zyn. Niet waar, Doortje, je zult een verstandige meid zijn P" Met afgewend gelaat nam Jean Baptist Doortjes hand in de zijne. Die hand was koud en beefde. Zonder haar goedenavond te wonschen, zonder verder een woord te uiten de aandoening belette hem het spreken, verliet hij het kamertje en stapte met betraande oogen de donkere gang in. Zoo wee was het den Óuden vagebond nog nooit te moede geweest. Voor het eerst in zijn leven moest hij, die de liefde nooit gekend, die geen blijvende banden ooit geknoopt had, die van zijn hoogen toren op de wereld en de menschen neêrzag, zooals de wachter in den lichttoren neerziet op het woelen der zee moest hij het zichzelf bekennen, dat hij zich met zijn geheele ziel aan een wezen had gehecht, dat hem dierbaar was geworden en waarvan te scheiden hem diepe smart veroorzaakte. 900 en 1000 personen waren bijeen. De heer R. sprak over het staatkundig leven in het tijdperk 188490 en daarna over het defensie-vraagstuk aan de hand van het ingediende ontwerp. Vooraf gaf hij eene toelichting van zyne houding tegenover het wetsontwerp tot herziening van de Schoolwet. Alvorens te eindigen, deelde hij aan zijne kiezers mede, dat hy vast besloten was, bij de eerstvolgende verkiezing zich niet meer candidaat te stellen. Hij zou geen bruikbaar officier meer zyn, zoo hij nog langer buiten de gelederen bleef; bovendien zou hy langzamerhand te slecht op de hoogte blijven, om in de Kamer naar den eisch te kunnen spreken over de militaire belangen. Ter uitvoering van het besluit, om den voorma» ligen Rijnspoorweg te ballasten met grind, zullen te Westervoort, naast de bestaande banen, tusschen het station en de brug over den IJsel, eene baan en wissels gelegd worden, ten einde de haven te kunnen bereiken. Deze haven, die tot dusverre enkel voor vluchthaven diende by ijsgang, enz. zal dus spoedig vry wat bedrijvigheid aanschouwen, daar de eerste aanbrenging der grindbelegging alleen meer dan 1,000,000 moet kosten. De reizigers zullen door de uitvoering van dit plan niet alleen veel minder van het stof gaan lijden, maar ook de veiligheid zal er door verhoogd worden. Indien toch tot dusver twee treinen elkander passeerden dicht by een sein paal, gebeurde het dikwijls, dat de eerst dien paal voorbijsnellende trein zulke stofwolken uit hetzand- bed dat den weg bedenkt deed opgaan, dat de sei nen geheel onzichtbaar waren voor den machinist van den tweeden trein. Gelijk verwacht werd, is de openbare behandeling van het bekende proces tegen Eyraud en Gabriellë Bompard, wegens moord op den deurwaarder Gouffé, dat den 25sten dezer zou aan vangen, fffii de rol afgevoerd en uitgesteld tot later, ten einde de zaak aan do rechtspraak van eene andere jury dan die daarvoor aangewezen was te onderwerpen* Het parket heeft die beslissing genomen, omdat het ge oordeeld heeft, dat de thans in functie zijnde jury, van welke eenige leden, gelijk wy gemeld hebben, door een medewerker van le Matin zich hebben laten «interviewen," niet meer de door de wet vereischte waarborgen van onpartijdigheid aanbiedt. Te dezer zake zy nog bericht, dat de apotheker, wiens borst met het ridderlint van het Legioen van eer prijkt, hij heet Vigier in zyne ontboeze ming zooverre is gegaan, dat hy don afgezant van le Matin boudweg verklaard heeft dat hij Eyraud ter dood zal veroordeolen en Gabrielle Bompard, die hij maar half toerekenbaar acht, tot tien jaren dwang arbeid. Is het to gelooven vraagt het Journal de» Débat», en dit van den geridderden apotheker, die als de meest verlichte onder zyne medeleden van de juiy beschouwd kon worden Wie ziet niet in dat die man, nu hij eenmaal zijne meening bekend heeft gp- maakt, gevaar loopt dat hy onbewust, uit eigenliefde, aan zyne koppigheid zal toegeven, in plaats van te rade te gaan met hetgeen de debatten en het ge tuigenverhoor aan het licht zullen brengen De wet bepaalt straffen tegen de gezworenen, die in hunnen plicht te kort schieten. Behooren deze niet toege past te worden op den plicht vergeten apotheker? Hoe gunstig, vervolgt het Journal de» Débat», steekt Aan het eind van de gang stond hij stil. Tegea den muur geleund, met beide handen tegen de oogen gedrukt, weende hij bitterlijk. Maar het bewustzijn van het gevaar, waardoor het kind bedreigd werd, schonk hem zijn zelfbeheersching terug. Hij droogde zijne tranen met zijn mouwen af, mompelde een vloek voor zich heen en het kraken van de treden der houten trap verried hoe vastberaden hij van den toren afdaalde om daar beneden in de stad het liefste wat by op aarde bezat te beschermen. IX. Er lag een koele morgendauw over den geheolen omtrek. Ook was het niet zoo heel vroeg meer, want de herfetnacht verslond reeds een goed deel van den morgen. Reeds sedert eenige weken moest de boer als hij was opgestaan de lantaarn aansteken om den weg in de schuren en stallen te kunnen vinden. En de karren die langs den weg stonden en do paarden, die met hun neus tegen den rug van de knechts die ze uit den stal hadden gehaaid, liepen, geleken plompe schaduwbeelden. In kleine groepen begaven de menschen die aan den lag6n oever woonden zich naar de wijnbergen aan den arbeid. Wordt vervolgd.) hierbij de terughouding af van een eenvoudig kleer maker, die op zijne tafel een vest of broek zat te verstelleu en als jury-lid insgelijks het bezoek van den «interviewer" outving Die eenvoudige man scheepte hem af met de woorden«Ik heb het recht niet vooraf mijne meening omtrent die zaak te zeggen. Ik weet niets, en raag niets weten. Ga dus heen I" De Vereeniging van Nederlandsche steenfabrikanten heelt het volgende adres tot den minister van justitie gericht Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de Vereeniging van Nederlandsche steenfabrikanten, erkend bij kon. besluit do. 27 November 1884, dat zij zich gedrongen gevoelt, hare bezwaren kenbaar te maken tegen alinea 1 van art. 7 der wet van 5 Mei 1889, houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en vrouwen, luidende«het is verbodeu een persoon beneden 16 jaren of eene vrouw op Zondag arbeid te doen verrichten in fabrieken of werkplaatsen". Zooals bekend is, duurt het werkseizoen op de steenfabrieken in Nederland voor jongelieden beneden 16 jaar en vrouwen van af ongeveer 15 April tot 15 September. Hunne meerdere of mindere werk tijd'is in die periode geheel afhankelijk van weers gesteldheid; doch gemiddeld kan de wekelijksche werktijd gesteld worden op 30 ureu en gedurende dien tijd wordt van hunne krachten geen buiten sporige inspanning gevorderd. Voor jongelieden beneden 16 jaar bestaat dit werk in het op kant zetten, opsnyden, der in dé vormbanen liggende, genoegzaam gedroogde steenen. Dit werk kan gemakkelijker door kinderen worden verricht, om reden die beter kunnen bukken dan volwassen personen, en bovendien alleen kinderen kunnen door hun minder gewicht over de nog niet harde, in de zon gedroogde steenen loopen, zonder daaraan schade te berokkenen, want op dat oogen blik is het draagvermogen der steenen nog niet be stemd tegen de zwaarte van volwassen personen, terwyl tusschen de «op te snijden" steenen nimmer ruimte tot het plaatsen der voeten is. Voor de vrouwen bestaat het werk in het op stapelen (wegbergen) der door die kinderen op kant gezotte steenen. Beider werk eischt weinig inspanningde aard van het fabrikaat brengt mede, dat deze werkzaam heden op het richtige tijdstip en door ervaren handen worden verricht. De steenen mogen in de vorm banen niet harder worden dan noodzakelijk is, daar zy dan bij felle hitte gevaar loopen te scheuren, terwijl zij eveneens bij voldoende hardheid onverwijld tegen de onberekenbare schade, welke regen of hagel slag kunnen veroorzaken, moeten worden beveiligd. Beregende steenen verliezen voor een groot gedeelte hunue waarde. Indien steenen genoegzaam door zon en wind gedroogd en dus geschikt om door de vrouwen te worden opgestapeld, door regen of hagel slag worden getroffen, worden ze totaal waardeloos gemaakt. De arbeid daaraan verricht en het arbeids loon daarvoor betaald is dan geheel of grootendeels als verloren te beschouwen, terwijl de fabrikant bovendien genoodzaakt is opnieuw arbeidsloon te betalen om het bedorven fabrikaat te verwijderen. Van overmatigen of gevaarlijker arbeid is in onze industrie geen sprakewat wij vragen, is alleen om het eenmaal gereedliggende fabrikaat op het geschikte tijdstip te mogen opbergen, en niet zooals nu te moeten toezien, dat de op Zaterdag met goed geld betaalde steenen des Zondags vaak in weinige oogon- blikken waardeloos worden. Hot schijnt ons toe, dat de wetgever niet genoeg zaam bevroed heeft, welke ernstige gevolgen die door ons gewraakte, schijnbaar zoo eenvoudige, be paling in bovengenoemde wet, zou na zich sleepen ook hebben wij gedurende een geheel seizoen de uitwerking dier wet gadegeslagen en ons gehoorzaam daaraan onderworpen, docü thans, nu de campagne van dit jaar is geëindigd, on wij proefondervindelijk hebben gezien, dat onze industrie herhaaldelijk dos Zondags duizenden guldens schade m^est lijden, zonder bij machte te zyn daaraan iets te verhelpen, komen wij Uwe Excell. eerbiedig verzoeken, zoo danige wijzigingen in de wet van 5 Mei 1889 te willen in het leven roepen, als strekken kunnen om reeds voor het volgende jaar aan onze gegronde be zwaren tegemoet te komen." Van het extra nummer van het «Medicinische Wochenschrift", waarin prof. Koch's „Mededeelingen" voorkwamen, werden Vrijdag meer dan 100,000 exemplaren verkocht. Donderdagavond werd de drukkerij letterlijk be legerd door correspondenten van bladen uit alle landen, en het was een ware kamp om het eerste exemplaar machtig te worden, ten einde den inhoud wereldkundig te kunnen maken. Een groot Engelsch blad deed het hoogste bodhet bood 6000 voor het recht om het artikel twaalf uren vroeger te mogen hebben dan eenig ander bladmaar de uit-1 gever, de heer Thiem uit Leipsig, die zelf te Ber lijn was, wees alle aanbiedingen van de hand. De «Artsen-Vereeniging" te Weenen, ter gelegen heid van het buitengewone feit buitengewoon verga derd, heeft onder algemeen gejuich, op voorstel van prof. Billroth, besloten, prof. Koch per telegraaf geluk te wenschen, met de verzekering van de be wondering en vereering der Weener geneeskundigen, en den Berlynschen geleerde het eereliumaatschap der vereeniging aan te bieden. Reeds in den loop van den dag hadden Billroth en Nothnagel op hun college aan Koch hulde ge bracht. Eerstgenoemde verklaarde, dat, indien het door Koch gevonden middel ook de in de holten van door tering aangetasto longen aanwezige bacillen deed sterven, een chirurg zonder eenig gevaar die holten openen kan, wijl dan alleen nog de afgestor vene substantie verwijderd behoeft te worden. Evenzoo zeide Billroth, de groote chirurg, zou de genezing van kanker dan nog slechts eene quaestie van tijd wezen; want op grond van do jongste ontdekkingen mag men het z. i. als waar schijnlijk aannemen, dat ook de katiker van bacillairen oorsprong moet zijn. Daarentegen heeft prof. Baccelli te Rome, onder herinnering aan Pasteur's mislukte pogingen, gezogd, dat ook voorloopig de ontdekking van Koch met omzichtigheid aangenomen moet worden, ofschoon hij dezen als een zeer ernstig en volkomen vertrouwbaar geleerde vereert. De Oostenrijksche «Gezondheidsraad" zou zich Zaterdag bezig houden met de overweging van het geen der Regeering to doen staat, ten einde Koch's methode zoo spoedig mogelijk in toepassing te kun nen brengen. (Te Weenen werden onlangs proeven genomen met blauwzuur, ter genezing van de tering; wel licht omdat men wist, dat prof. Koch eveneens met een cyan-verbiuding werkzaam was, men meent te weten cyan-goud. Deze Weener proeven zijn echter misluktdr. Kortschoner heeft aan de «Art- sen-Vereeniging" medegedeeld, dat blauwzuur buiten staat was gebleken, den aard der tuberkulose te veranderen.) De Zweedsche kapitein Unga heeft patent geno men voor eene zeer belangrijke uitvinding op mili tair technisch gebied, eene inrichting al. waardoor veldgeschut, handvuurwapens en mitrailleurs herladen kunnen worden door middel van de werking van het echot. Het lichte toestel kan aangebracht worden zoowel by kanonnen en mitrailleurs als bij geweren en zelfs bij revolvers, omdat het er niet toe doet of het wapen al dan niet een vasten steun hoeft. Het ontvangt zijne kracht voornamelijk door de dampkringslucht, die vóór het projectiel samengeperst wordt en ook gedeeltelijk door de gassen die na het schot in den loop achter blijven en voor een klein gedeelte nog van de gassen achter het projec tiel, zonder dat hierdoor evenwel de kogelbaan eene wijziging van beteekenis ondergaat. Deze worden uit den loop in den gascylinder met piston gevoerd, waardoor de voor het laden noodige beweegkracht verkregen wordt. Een van dit toestel voorzienjgeweer laadt dus zich zelf na een schot, en een druk op den trekker is voldoende om het af te vuren on weer te laden. Door de toepassing der uitvinding op verscheidene naast elkander geplaatste geweerloopen verkrijgt men een mitrailleur van zeer eenvoudige en gemakkelijk te behandelen constructie. Zaterdag in de Kamer voortzetting der beraadsla ging over de begrooting van marine. De heer Ger- ville Réache, rapporteur, trad in eene vergelijking der uitbreiding van Frankrijks oorlogsvloot sedert 1871 met die van andere staten, «en kwam tot zeer nadeelige uitkomsten voor Frankrijk, terwijl het par lement steeds al de voor de vloot aangevraagde kredieten heeft toegestaan. Andere staten hebben hunne vloot drie-, vier-, zelfs zesvoudig versterkt daarentegen is die van Frankrijk slechts met 6 pet. uitgebreid. Hierna kwam de spreker tot eene becijfering der sommen, die sedert 1871 aan de zeemacht ten koste zijn gelegd. Een der redenen van den achterlijkeu toestand, waarin deze zich bevindt, achtte hij gele gen in het slechte beheer en de te hooge somraon, die voor den aanbouw van schepen en de maritieme werken bet#/M worden. Ook het stelsel van appro- viandeoring is slOfiht. Groote sommen zijn aan pro viand te loor gegaan, in alle takkenen het bestuur der marine mpeten noodzakelijkvwjgit hervormingen plaats grijpen. De minister van marine ^klaarde aan den regee- ingscommissaris do taak te wïlfbir overlaten, om den vorigen spreker ten aanzien van de bijzonderheden te antwoorden. Maar daar de rapporteur gewezen had op het aantal oorlogsbodems, dat het drievoudig verbond te zyner beschikking heeft tegenover het geringer cyfer hetwelk Frankryk, ondanks zijne hoo- ger uitgaven, bezit, zoo moet hij hem herinneren, dat Frankryk alleen 1400 millioen heeft uitgegeven voor het onderhond van zyne eskaders en divisie, terwijl de som die Oostenrijk en Italië daarvoor noodig gehad hebben, niet in vergelijking hiermede kan komen. Ook Engeland heeft niet zooveel oorlogs bodems als het drievoudig verbond. De heer Fournier, regeeringscommissaris, weder- legde vervolgens eenige door den rapporteur aange voerde punten van bezwaar, en toonde het onjuiste van-sommigo zijner voorstellingen aan. Toen de algemeene beraadslaging ten einde was, stelde de heer Maurice Faure op art. 1 eene bezui niging van 1000 fr. voor. De Kamer zou daardoor te kennen geven, dat zij het amhtenaarspersoneel aan het ministerie van marine verminderd wil zien. De minister antwoordde, dat hij in het amende ment een bewijs van wantrouwen zag. De heer Faure trok hierop het amendement in, dat echter door den heer Cluseret werd overgenomen. De Kamer verwierp het en nam vervolgens het artikel onveranderd aan, evenals een aantal volgende artikelen. Do Duitsche Keizer heeft het bureel van den Pruisischen Landdag ontvangen en zijn vreugde te keuuen gegeven, dat hij opnieuw dezelfde heeren in die betrekking begroeten kon. Z. M. wees op het omvangrijke werk id den Landdag en gaf zijn hoop te kennen, dat de heeren 't met elkander eens zouden worden, terwijl hij verklaarde vol vertrouwen te zijn op de toewijding en den werklust dei heeren. Daarna sprak de Keizer weer over de vaste verzekerd heid van den vrede. Het bureel werd ook door de Keizerin ontvangen en «hartelijk begroet." Do bij den Bondsraad ingediende Rijksbegrooting voor '91/92 wijst het eindcijfer aan van 1.134.491.942 M. Voor Oorlog, Marine, Spoorwegen, Post- en telegraphie wordt een leening aangegaan van 64.831.963 M. Weer heeft Keizer Wilhelm een van prins Bis marck's oude ministers laten heengaan. Eerst moest de minister van financiën, de heer von Scholz, plaats maken voor den nationaal-liberalen leider Miquel en nu is ook ontslag verleend aau den heer Lucius, die sedert een reeks van jaren het departement van landbouw in Pruisen beheerde. Aanleiding tot het aftreden van den heer Lucius gaf de meer vrijzinnige handelsstaatkunde, welke de Duitsche regeering wil volgen. Eindelijk heeft de regeering ingezien, dat een verlaging van de graan rechten, welke het brood* het voornaamste voedings middel van de minder bemiddelden, duurder maken en alleen den grondeigenaars ten goede komen, niet langer te vermijden is. De handelsovereenkomst, welke Duitschland en Oostenrijk willen sluiten, geeft een goede aanleiding tot deze verlaging, die dan tevens ook voor de andere landen zal gelden. Voor het grootste gedeelte van het Duitsche volk is dit een heuglijk feit, maar natuurlijk zijn de agra riërs over een verlaging der graanrechten alles be halve gesticht. Vandaar dat de heer Lucius, een agrariër van den ouden stempel, liever heenging dan tot een zoo liberale staatkunde mede te werxen. Hot aftreden van den minister geschiedde bijna ge heel onopgemerkt, want Koch en zyn ontdekking namen de openbare meening geheel in beslag. En toch is het aftreden van den heer Lucius niet zonder beteekenis, omdat dit weer een nieuw bewijs is, dat de oude koers in de handelspolitiek, ten minste eenigszins, in liberalen geest zal worden ge wijzigd. Men verwacht ten minste dat, evenals by het ministerie van financiën is gebeurd, ook nu oen meer liberaal man als minister van landbouw zal optreden. Als zoodanig is thans benoemd de heer Von Heyden, regeeringspresident te Frankfort.* van de Makelaars De markt was heden onveranderd. Loco Tankfust 7.80/5. Geïmporteerd fust 7.90. Januari- en Februari-levering 7.95. December-levering 7.85. le Klasse. Trekking van Dinsdag 18 Nov. 1890 No. 7064, ƒ1500. No. 14174 1000. No. 11004, ƒ400. No. 885 en 6609, ieder 200. No. 9065 en 11625, ieder 100.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2