PEHA ING. EEN PLEEGKIND. LI. rettsn BINNENLAND. hën. N° 4382. 1800. Vrijdag 21 November. Nieuws- en er 1890, es es x> FEUILLETON. kingen, -CADEAUX. OiJE. •EGEN,» ber 1890 Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. iwater I ntsoen- en r! witz. E De inzending van advertentien kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. I I t en Gemeente- 2 piano’s f dan het X. IX. f De uitgave dezer Courant geschiedt dagelyks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prgs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. LBORN. Zondag 23 November a. st. des middags ten 1 ure heeft op het terrein aan de Oude Gouwe (naast de boomkweekerij van den heer Hooftman) een Football* match plaats tusschen de Goudsche Cricket- and Staten-generaal. Eerste Kamer. Zitting van Woensdag 19 November. De Kamer nam, na eerst het ontwerp in de afdee- passende te ondor- Percentsgewijze verhouding der bij de verschil- ITHOUDER8 (Naar het Duit ach.) ida. Football Club „Olympia" en de Rotterdamsche Club Rapid i tan" Donateurs hebben toegang tot deze match. kele inschrjj- AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. GOUDSCHE COURANT. De demonische, verstorende macht, welke de her berg over den ouden man uitoefende, had Doortje reeds menig bangen zucht gekost. Als gewoonlijk had Jean Baptist er geen rekening mede gehouden, toen hy zoo zorgeloos over de herberg sprak, en met vrees betrad Doortje den drempel van de met tabaksrook gevulde gelagkamer, waar de banken door tal van bezoekers bezet waren. Bescheiden zocht Jean Baptist zich een plaatsje op de laatste bankhet meisje zette zich schuchter dicht naast bem. Hij evenwel was weldra in deze atmospheer zoo geheel en al tehuis, dat hy binnen een kwartier uur reeds met zijn buurman, een wel de opgeruimdheid weder, 'gestelden boer, kennis had gemaakt en nu was Jean Baptist in zijn vaarwater. «Om Gods wil, vader!” zeide Doortje, terwijl zij hem angstig met den elleboog aanstiet, toen de buurman hem van den //Nieuwen” inschonk en hy, tot opvroolijking van het gezelschap, zyn talent als grappenmaker den vrijen teugel vierde. Freylich echter was eenmaal aan den gang en wist van geen uit scheiden. De zucht om den komiek te spelen had hem als een koortsaanval aangegrepen, en hij zelf vond er een kinderlijk genoegen in. Het was hem onver schillig voor welk publiek hy optrad; de domme verbaasde gezichten der boeren en knechts en hun ruw gelach beschouwde hij als een hulde aan zijn talent. x Het Utrechtsch Dagblad verneemt, dat de heer A. L. W. Seyffardt het besluit genomen heeft, zich bij de aanstaande verkiezing van leden der Tweede Ka mer, niet weder beschikbaar te stellen. De redenen die hem daartoe noopten zijn deze: //Werd hij tot lid van de Kamer herkozen, dan zoude zich een nieuw vierjarig tijdvak openen en zich voegen bij het half September 1891 afloopend tijdvak zijner Styj jarige werkzaamheid als volksvertegen woordiger: hij zou daardoor z. i. voor een groot deel afstand doen van de mogelijkheid, om later met vrucht weder in het leger werkzaam te zijn. //Doordat hij voor het aanvaarden van zijn lidmaat schap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in 1888 geruimen tijd geplaatst was bij den generalen staf, acht hij het voor zich te meer noodzakelijk niet te lang non-actief officier te blyven". De bekende Amsterdamsche schaatsenrijder en raceroeier George Junjens, die, zooals men weet, zich thans in Transvaal bevindt, heeft onder dag- teekening van 17 October het volgende uit Johan nesburg geschreven: //Wat Johannesburg betreft, hier is het veel ge zelliger dan in Pretoria. Hier is alles uitsluitend Engelsch, en daaraan danken wij hier een prachtige sport-inrichting, een groot gebouw voor feesten, aan de eene zijde een hooge steenen tribune, waarvoor een prachtig terras is, bestand voor wielryden, cric ket, hardloopen en boksen. Aan de andere zijde mede een tribune, waarvoor wedrennen worden ge houden. Alle weken is hier dan ook iets te doen, zoodat ik hier ten minste eenige afleiding in mijn werk heb. Ik ben hier midden in de goudvelden en dikwijls in de gelegenheid op verschillende plaatsen met men- schen te spreken, waarbij ik tot de overtuiging kwam, dat het ook hier al geen goud is wat er blinkt. Verschillende mijnen staan stil wegens bedrijfskapi taal. Alleen in die mijnen, die rijk in goud zijn, wordt nog gewerkt, doch beloven ook zij in de eerste 10 jaren nog geen dividend, zoodat daarmede groote windhandel schijnt gedreven te zijn. Het is opmerkelijk hier in Johannesburg, hoe wei nig contant geld er is. Dagelijks ziet men verkoo- pingen voor het hof, wegens faillissement, en velen zijn van gevoelen, dat de algemeene toestand hier niet veel verbeteren zal, zoolang niet de spoorweg verbonden is met de zee.” 16) //Vader, wat zijt gij vroolijk,” zeide het meisje eenigszins verwijtend en onthutst door zijne opge ruimdheid. jJa, dat ben ik, Doortje, en ook jy zult het worden, mijn lieveling! Daar in het dorp zullen wij wat gaan gebruikenIk heb geldO, ik heb veel geldKijk hier, tien gulden die ik gisteren ontvangen heb voor de pianolessen, die ik aan de kinderen van den rech ter gaf! Daarvan behoort de helft aan jou en daar van kun je in het stadje, dat wij doortrekken, nieuwe schoenen en kousen koopenMaar nu voor waarts! In de herbefg daarginds gaat het lustig toe.... Doortje, wat is de wereld toch schoonJ” Doortje zag met bezorgdheid het oogenblik kniriön dat Freylich, vastgeaageld aan zijn stoel in de herberg, te midden der boeren en arbeiders al het aaltere bij den most vergeten zoü; want in den tijd van den wijnoogst had zij hem meestal des middernacHts en dikwijls eerst tegen het aanbreken van den dag tus schen zijne drinkebroers uit moeten halen. TELLING Musik von lingen onderzocht te hebben, zonder discussie de wet op de kosten van het Regentschap aan. Heden eedsaflegging der Koningin-Regentes in vereenigde zitting der Kamers. Bij den heer Couvée te ’sHage wordt een werk uitgegeven, dat zeker de belangstelling van het be schaafde publiek ten volle verdient. Het is getiteld In ’s leven» opgang, onder redactie van den hoer G. van Rossem. Ónder de bijdragen, daarin opgenomen komt er ook eene voor van onzen stadgenoot, ds. H. P. Schim van der Loeff. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op dit werk, dat ook gebonden en geïllustreerd te verkrijgen is en als zoodanig een geschikt cadeau vormt voor de aanstaande feestdagen. GOUDA, 20 November) 1890. Het Comité voor letterkundige en muziekale soirées slaagde er in, den hier zoo gunstig bekenden pianist, den heer S. van Groningen, uit ’s Hage, voor eene soirée op Dinsdag 2 December aanst. te engageeren. In het begin van 1889 trad genoemde virtuoos het laatst hier opzonder twijfel is zijn voortreffelijk spel nog in herinnering bij onze vele liefhebbers van goede muziek. De aanstaande soirée belooft opnieuw een groot muziekaal genot. Het programma ver meldt prachtige werken van v. Beethoven, Chopin, Liszt, Thomé, Paderewsky, terwijl aan de uitvoering zeker een bijzonder aantrekkelijk karakter gegeven wordt door de welwillende medewerking van een uit nemend dilettant, die met den heer van Groningen vermoedelijk belangrijke composities voor 2 piano’s (waaronder misschien eenige nummers uit de Suite van den Conrertgever) zal ten beste geven. Wij verwachten dat deze mededeeling tot eene flinke inteekening voor de soirée van 2 December zal lei den. Het zal velen interesseeren te vernemen, dat de heer van Groningen werd uitgenoodigd, in Januari aanst. mede te werken op een Concert van Neder- landsche componisten en virtuozen, dat door den heer Oscar Comettant te Parijs wordt gearrangeerd. Ver scheidene composition van den heer v. G. werden voor het programma aangenomenmen deelt ons mede dat de genoemde. Suite mor 2 piano'» hiertoe behoort, en als zoodanig voorloopig zeer gunstig be oordeeld werd. ronds 7 nur. EN: o 1.49. inderdag 20 teit. is niet vet. >8. En gros z/Vader”, zeide zij/ een bezorgden blik op den straatweg werpend, terwijl zij haar handje op zijnen arm legde, #niet waar, wij zullen in het dorp alleen maar iets gebruiken? Gij weet, wij zijn misschien nog niet veilig?” Freylich sloeg den arm om haar hals en trok haar tot zich. z/Wees maar niet bang, mijn hartjetroostte hij lachend. //Ik weet immers waar ons van avond een betere dronk wacht! Maar wat geschieden moet, dat moet geschieden en jij moet een uurtje uit rusten Door onrust geplaagd, liep het meisje naast hem voort op het dorp aan, welke ingang door reusach tige vaten versperd was. De algemeene vroolijkheid der menschen daar gaf haar Klaarder en zonniger was intusschen de dag ver rezen. Een ieder was zoo geheel door den arbeid in beslag genomen, dat niemand op hen lette. Een heerlijke zonneschijn lag over de wijngaarden, als een zilveren weefsel hingen de herfstdraden tusschen het loof der hooge noteboomen, wier vrucht door de vrouwen en kinderen uit het dorp werd geplukt. Een gevoel van gerustheid maakte zich van het hart van het kind meester. De grenzen van de streek waartoe het stadje behoorde, lagen reeds ver achter henniets verdachts had hen tot nog toe gewaarschuwd dat men hen achtervolgde. Freylich had gelijk: de wereld was schoon, en vrede en zegen lagen over haar verspreid.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1