Jerk. AGD. EEÏÏ PLEEGKIND. Zaterdag Z2 November. N° 4383. 1890. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ■OLIE. BINNENLAND. FEUILLETON. ot Wering oren getee- oren getee- oren getee- (N. r. a.) t ft I EN. Ische Cou- den door het IKMAtyen De inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. Afzonderlijke Nommere VIJF CENTEN. oren getee- i X. K Doorvaart- luipwijktch» ie hnizinge De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden ie 1.25, franco per post f 1.70. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschjjnt. oon aan te >p de Boog- )LJK, Secretarie. E JHTING. JDERS van RDAG den dags ten 1 ohrpving te f ZES ja- 191.' is (Zondag 10 tot des scretarie ter goudsche courant. (Naar tiet Duittch.) t> bezijden de id letter A degen langs genover de st kadaster oot 20 Aren Een boer uit den Oranjepolder onder Naaldwijk kocht voor korten tijd te Velzen drie jonge koebeesten voor 120 hot stuk, welke hij aan een koedrijver toevertiouwde om ze thuis te bezorgen. Deze heeft ze evenwel te Leiden ten eigen bate verkocht voor 108 per stukin de vorige week zag de wettige eigenaar zijne beesten op de markt te Rotterdam verkoopen. Vreemd genoeg, heeft hij die zaak niet in handen der justitie gegeven. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. want daarmede wordt zeer veel tijd on geld bespaard en bovendien levert dezelve duurzamer, juister en schooner werk dan aan de geoefendste hand mogelijk is. Zij brengt met hare onverdroten bedrijvigheid eene goede geest in huis en wie haar eenmaal bezit, wil haar nimmer meer missen. De Origineels Singer-Naaimaehines, die op alle Wereld-Tentoonstellingen met de hoogste prijzen en ook in dit jaar weder te Edinburgh alsmede te Keu len met de hoogste prijzen bekroond werden en die te Rotterdam in bet depót van de Singer Maatschappij Hoogstraat 346 in ruime kenze voorhanden zijn, ge nieten het voorrecht dat zij eenvoudig en solide zamengesteld zijn en daarbij bewonderenswaardig en elegant werk leveren, hetgeen dan ook do geëtaleerde naaimonsters voldoende bewijzen. Men zij daarom bij zijne inkoopen deze gerenommeerde zaak gedachtig. Het verdient nog eene bizondere vermelding dat The Singor Manufacturing Co. aan minder gegoede fami- liën of op zich zelf staande weduwen of ongehuwde vrouwen de aanschaffing van naaimachines door leve ring op afbetaling gemakkeliik maaktterwijl het onderricht door bekwame personen gratis wordt verstrekt. a te vermel- noeten door teekend, op m dag der middags 12 ingekomen. iTs laar hebben Zij gaat het kt de haar- nieuw uit- flacon. WELT Az., gesteld bij]: iders, Leiden. Voorburg, tel. GOUDA, 21 November 1890. Naar wij vernemen zal op Vrijdag 28 November s. eene openbare vergadering gehouden worden van de afdeeling Gouda van den Nederlandschen Protestantenbond, waarin als spreker zal optreden de Heer W. H. Stenfert Kroeee, van Enschedé. Het rapport der Staatscommissie tot herziening van het wetboek van koophandel is thans in druk verschenen. De staatscommissie werd dezer dagen ontbonden op haar verzoek. Aanleiding tot het verzoek vond zij in de omstandigheid, dat sedert de instelling der Voor dames is er wel geen nuttiger en eleganter Sint fNicolaas cadeau dan eene goede naaimachine, K Men meldt uit Waddingsveen aan de N. R. Ct. Gisteren avond werden in de chr. geref. kerk alhier in eene openbare godsdienstoefening door den pre dikant De Groot de grieven tegen de school met den bijbel besproken. De eerste grief was, dat de school niet onder de tucht der kerk stond. Een tweede grief was, dat het chr. onderwijs/niet was in overeenstemming met het woord Gods en een derde, at de partij dier school zich met de katholieken verbond, om het wereldsche gezag in handen te krijgen. Verder werden nog persoonlijke grieven te berde gebracht. Daar het eene godsdienstoefening was, was er uit den aard der zaak geen debat; dit kon echter niet verhinderen, dat, toen de predikant het amen had uitgesproken, er van verschillende zij den om debat werd geroepen. Wat men ook deed om een debat uit te lokken, het mocht niet baten. De predikant maakte spoedig, dat hij wegkwam, de lichten werden uitgedaan, en zoo keerden velen niet alleen onvoldaan, maar zelfs zeer kwalijk gestemd huiswaarts. Ten einde de militairen in de gelegenheid te kun nen stollen zich des voormiddags van hunne gods dienstplichten te kwijten, ook op Zon- on feestdagen wanneer garnizoens-parades moeten worden gehou den, heeft' de minister van oorlog aan den Raad van State, waarnemende het koninklijk gezag, machtiging verzocht, om, voor het bijzondere geval dat eene parade op oenen Zon- of feestdag moet worden ge houden, in zooverre af te wijken van do bepaling van art. 73 van het reglement voor den garnizoens dienst, dat de parades voortaan op die dagen des voormiddags te half twee uur zullen plaats hebben, welke machtiging hem is verleend. De minister heeft den plaatselijken^n garnizoens- commandanten verzocht in voorkomende gevallen» overeenkomstig het vorenstaande te handelen, en heeft tevens hun als zijn uitdrukkelijk verlangen doen kennen, dat de militairen op die dagen in geenerlei opzicht, mitsdien ook niet ter zake van eene te hou den parade, in de uitoefening van hunne des voor middags te vervullen godsdienstplichten zullen wor den belemmerd. I sche, kleine en verweerde vensters van het kasteel, stapte door de hooge met ijzer beslagen poort, waar boven het geslachtswapen der eerste bezitters van het kasteel gebeiteld was en overzag den breeden hof met het oog van iemand die nergens vreemdeling is. Uit de verte, waar zich de wijnbergen, schuin tegen over het plein en de door den tijd gebruinde stijlen van de poort aan den binnenhof verhieven, en bene den langs den oprit, die naar de donkere verwulfde gang van het kasteel voerde, reden tot den rand met vaten beladen wagens op het kelderhuis aan, waaruit het dof geraas, dat Doortje gehoord had, voortkwam. Daar in het halfdonker dier uitgestrekte ruimte, zwoegden en steunden de wijnpersen, daar bruiste en stroomde het door de kelderbuizen, daar klonken' de slagen der kuipers pp de tonnen, daar schalde ep bralde het zoo verdoovend, als waren die geluiden zoovele stemman, opstijgend uit een koor van demonen. Geen van de arbeiders nam notitie van de nieuw aangekomenen, terwijl de vaten geledigd, hier een schroef losgedraaid, daar een bout knarsend aangezet werd. Zij*nvaren daar zoo geheel over de hand, deze beide vermoeide aangapers, dat ten laatste een met een wit voorschoot omspannen en als het ware door hoepels bijeengehouden vleeschmassa, tusscheu de wijnpers door, uit den achtergrond van het ke£ derhuis naar voren trad, om te onderzoeken, wat zij daar in den hof te maken hadden. Deze zwaarge bouwde man droeg eén zwart zijden muts boven het volle, hooggekleurde en baardelooze gelaat; in de Een treurig drama wordt uit Thaan, in den Elzas, bericht. Een arme vrouw, wier man eenige dagen geleden van huis wös gegaan om tien dagen zijn dienstplicht in het leger te vervullen, heeft in haar wanhoop over de ellende waarin zij en de haren sinds geruimen tijd, verkeerden, met den hongersdood voor oogen, hare vijf kinderen - van 2 tot 10 jaren en daarna zich zelve den hals afgesneden. Eenige oogenblikken te voren was een deürwaafder haar ko men zeggen, dat zij uit haar woning gezet zou wor den. vleezige handen, die veel overeenkomst hadden met de vinnen van een zeehond, droeg hij een spaak van een wijnpers, die op den vooruitsteken den buik rustte. Hij bracht de breede hand boven de oogen, om te zien, wie daar buiten het kelderhuis stonden. Nu scheen Jean Baptist zijn man gevonden te hebben. Met een vroolijk gelaat trad hij op de vlee zige Bacchusgehalte toe, lichtte den hoed van het hoofd, zoodat de grijze haren hem om den schedel waaiden en zwaaide den naderkomende een groet met de hand toe. De vleeschklomp hief het roode gelaat op; hij knipte met de vet omwalde oogen, zijn mond opende zich tusschen den grooten koperkleuren neus, de rood blauwe wangen en de als den voederzak van een pelikaan op de kraag van zijn jas kwabbende kin, terwijl hij de'andere hand op de reusachtig gebouwde heup steunde. w Wees gegroet, Jeannigorgelde het uit de keel der vleeschihassa en te gelijk werd de muts van den grijzen, slechts dun begroeiden schedel genomen èn omklemden de breede handen den rug van Jean Baptist, die door vreugde en aandoening overstelpt aan de,borst van zynen vriend Bartel zonk, waar nog wel drie andere van zijn kaliber plaats gevonden konden hebben. „Kijk, KijkJe bent het w^arachtig zelf 1” nqp meester Bartel opgewonden uit, terwijl hij Jean Baptist de beide handen op de schouders lei, “hem vervolgens met warmte de hand schudde en toe- r 17) Daar boven op het groote plein voor %et kasteel, ja overal voor de gebouwen en schuren stonden reusachtige kuipen, tobben en vaten. Een geluid, als bruiste er in het binnenste der aarde een ver borgen stroom, scheen uit den grond op te stijgen. Het was niet het geruisch van 'teen waterval, niet het vroolijk opborrelenvan een wel; het klonk dof en zwaar en daartusschen mengden zich de verwarde geluiden van een onafgebroken gestommel, geklop en gehamer. Dora zag met een angstige en. vragende uitdruk king op het gelaat naar Freylich op, die eenige gebraden kastanjes van de oudq vrouw had gekocht en met smaak opat. Intusschen bracht Jean Bap list zijne lange beenen weder in beweging en trachtende zich zoo goed en kwaad als ’t gaan wilde een hou ding te geven, ging hij het meisje voor op den door prachtige kastanjeboomen overschaduwden weg, die naar ‘het kasteel leidde. Met een loenschen blik keek hij naar de 'grauwe uitstekken, naar de middeleeuw- Benoemd tot Onderwijzer aan de openbare school No. 1 te Zevenhuizen de heer L. M. Kool te Lek- kerkerk.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1