i EEN PLEEGKIND. jen 'eh LAZEN, e geschilderde i. Janskerk te tdenis der Bt ikeningen enz. lerljjk leven»- 1 de Gebroede» j 'ALAGE J I erkoopen liaan. Komt W 4391. en- BINNENLAND. JBELS. Aeaux I veren ARTI- I RES, gren, JISJE8, knoopen, srs, Flacons, eu, M. bö 1WT, worden i Dinsdag 2 December. 1*90. Nieuws- en V .ter, Coiffeur B. 193. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. FEUILLETON. V CD Co. I rabetb, i I m lende Kunsten Directeur der Jtrecht. mts. BRINKMAN. i Keuze I dlectie ZEN. in De inzending van advertentiën kan geschieden tot ëón uur des namiddags van den dag der nitgaya, t Do bet kalf niet doorgaan i do andere J 5 XIV. Mr-- naar, n H H 1 >1 CO. H n De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.70. Hzonderljjke Nommere VIJF CENTSN. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD *t welk des Maandags verschgnt. u u u 8.5 13.3 13. u u H II II H 5. igen goüdsche courant. (Naar het Duitsch.) AD VER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Zaterdagavond heeft het Vereenigingsgebouw in den Groenendaal groot gevaar gehad onder water te loopen. Op de derde verdieping ia een waterbak, waarin p. m. 3000 liters water kunnen worden op vangen van het op het gebouw vallende hemelwater, wharvan de pachter gebruik maakt en waarmede privaat en urinoir wordt doorspoeld. Door de vorst was het water ook in de afvoerbuizen bevroren, die tengevolge daarvan sprongen. Do woning van den pachter Ijpp onder. Ware hot ongeval ’s nachts gebeurd, de schade zou veel grooter geweest zijn. Thans loopt het nogal af, de schade wordt uit de kas van het Vereenigingsgebouw vergoed. aldus 1 15 21 28 Onze vroegere stadgenoot, de heer P. Nortier, thans te Amsterdam woonachtig heeft Zaterdag jl. ipet gunstigon uitslag het examen M. O. Wiskunde K. I. afgelegd. aan het ge De Rijks Hoogere Burgerschool en Scholen waren heden gesloten. Heden woei uit het Vereenigingsgebouw de vader- landsche driekleur halver stok en is de lauwerkrans, gevlochten om de insigne, met rouwfloers bedekt, ten blijke van deelneming in bet verlies van onzen GOUDA, 1 December 1890. Heden, den dag, waarop het stoffelijk overschot van Z. M. Willem III, Koning der Nederlanden, --J"~ - Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn, de Wethouders H. W. G. Koning eu vele rjjksambtonaren en andere ingezetenen do rouw vlag uitgestoken, terwijl de leden van het Dagelijksch Bestuur als toeken van rouw hunne woningen had den gesloten. Toen ten 10.56 H. M. de Koningin-Weduwe en do jeugdige Koningin onze stad passeerde, waren alle lantaarns op het station en omliggende straten, alsook die van de Kleiwegsbrug brandende en met rouwfloers omhuld. Het Dagelijksch Bestuur was op het station tegenwoordig, terwijl in den omtrek daarvan vele ingezetenen dezer gemeente tegenwoor dig waren. Tegen 3 ure trok een zeer groote schare belang stellende stadgenooten stationwaarts om in de na bijheid daarvan den trein, die oen zoo droeve tocht langs onze gemeente deed, te zien voorbijtrekken. Op het station waren aanwezig de Burgemeester van Gouda in ambtskostuum, de beide Wethouders, de Secretaris, vele laden van den Gemeenteraad, tal van Ryksamblenaren, de Kantonrechter on Grif fier, de Controleur en Ontvanger der Ryksbelastin- gen, de Directeur eu Leeraren der Rijks Hoogere Burgerschool, de Directeur van het Postkantoor, de Directeur der Telegrafie, de Commandant der Weer- baarbeids-Vereeniging «Burgerplicht*. Het garnizoen en de schutterij was onder de wa penen. De schutterij *erd gecommandeerd door den Majoor H. W. G. Koning, het garnizoen door den Kap. van der Wal. 25) Hij. was den vorigen avond na zonsondergang als boodschapper van den ouden keldermeester, in het dorpgekomen om zich namens den heer Bartel om trent den welstand van het meisje te informeeren, wij 1 Bartels zwaarlijvigheid in de laatste jaren zoodanig was toegenomen, dat hij nog slechts in staat was den korten afstand van zijne wouing naar den kelder en terug af te leggen. Alle drie maanden moest George den tocht naar het op vier uren afstands gelegen dorp ondernemen, want Bartel had zijn vriend Jean Baptist heilig be loofd dat hij zich aan het kind zou laten gelegen liggen, toen deze weder iu de wereld aan het om- zwerven was gegaan, zonder sinds zijn vertrek een enkel teeken van leven te hebben gegeven. George, die een flinke hupsche jongen was, had zelf zooveel belangstelling voor deze zaak gekregen, dat de Za terdagmiddag, waarop hij het slot verliet om zich naar meester Zierleins woning te begeven, voor hem een feestelijke dag geworden was. kostte hem moeite zijne verontwaardiging meester te blijven, toen hij de bezoekers over Doortjes begane misdrijven hoorde spreken op eene wijze die allen de haren te berge deed rijzon. Zijn toorn niet langer meester, trad George ten laatste op de leugenaars toe en snoerde hen den mond; eu toen men hem beschimpte, gaf hij een hunner met den krachtigen vuist een slag iu het ge zicht en legde hem daarmede het zwijgen op. Hij beloofde een ieder, die nog een enkel woord ten nadeele van het meisje uiten zou, op dezelfde wijs te zullen behandelen en verwijderde zich, eer nog de veld wachter, dien men op tallooze dronken onthaald had, op do been kon komen om den onruststoker als ver moedelijke medeplichtige aan de brandstichting in bewaring te nemen. In den laten avond verspreidde zich het gerucht, dat Doortje met het aanbreken van den dag aan het naburige gerecht overgeleverd zou worden. Meester Zierlein en George, beiden van Doortjes onschuld over tuigd, gingen in den vroegen morgen van huis, om haar vaarwel te zeggen. Een bevel van don burgemeester ontzegde aan de ongelukkige ook nog de laatste weldaad. Hij zag haar niet weder, mocht haar niet meer zien. De gerechtsdienaar had last gokrege? haar op een wagen naar hot spoorwegstation te brengen en zoo naderde dan de kar, kort na zonsopgang, den kruisweg, waar de beide vrienden het arme meisje wachtten. Het hoofd in den doek gehuld, juist zoo als toen Het onderzoek van het water dor Waterleiding is Nov. 12.2 Mg. permanganas kalicus per 1000 H u u Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2472. Aan het postkantoor Gouda, en de daaronder res- sorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand November 1890Ingelegd 3155.10*; Terugbe taald 3822.11. Het meisje vervulde hem hoofd en hart, en telkens als hij weder afscheid van haar moest nemen om naar het slot terug te koeren, viel hem het afscheid zwaar. Doortje bood hem bij die gelegenheid altijd de roode lippen tot een kus, die hij voor den meester ontving, als dank voor de belangstelling en voor het zakgeld dat George haar netjes in een papier gewik keld had moeten overhandigen; en George had elke reis meer de overtuiging gekregen dat er op de ge heeld wereld geen schooner lippen dan deze waren om te kussen en geene die zoo aardig konden snappen. Als een donderslag had het den armen jongen man getroffen, toen hij tegen het vallen van den avond do woning van den onderwijzer binnentrad en dezen aantrof in een toestand van vertwijfeling. De handen wringend, liep meester Zierlein de kamer op en neer, terwijl zijne zieke vrouw in tranen badend te bed lag. I Doortje een brandstichtster 1 De gedachte daaraan alleen kwam hem zoo ongerijmd voor, het klonk zoo ongelooflijk, dat het nauwelijks te denken viel. Hij kon het zich verklaren, dat zij, energisch en warm bloedig als zij was, elk middel van tegenweer had aangegrepen, toen zij in het bosch door de beide jonge mannen overvallen werdmaar deze aanklacht was ongehoord. George was in het dorp gegaan om bijzonderheden aangaande het voorgevallene in te winnen.^Hij mengde zich onder de opgewonden menigte en hoorde in de I herberg wat men elkander daar verhaalde. Het tegen gisteren op het Stadhuis aangekondigdo kostelooze koepokinenting kon wegens ziekte vjm bet kalf niet doorgaan en is 14 dagen uitgesteld. Toen de trein, die hot lijk van Koning Willem bevatte, het station naderde speelde het muziekcorps der dd. Schutterij, onder dir. van den Luit. J. G. Arentz, het Wilhelmus en vervolgens, Chopin. Eerbiedig ontblootte van Z. M. Willem III, Koning der Nederlanden, allen hunne hoofden, de militain onze gemeente voorbijtrok, was bij den Burgemeester, geweer en den aanwezigen werd J. M. Noothoven van Goor, onzen geliefden het muziekcorps der dd. Schutterij, onder dir. toen de trein het station langzaam voorbijtrok de Marche Funèbre van Chopin. Eerbiedig ontblootte allen hunne hoofden, de militairen presenteerden het ’w l een laatste blik ge gund op de kist, die het zoo dierbaar overschot van den laatsten mannelijken telg van het huis van Oranje bevatte. De rouwwaggon was vanbinnen bekleed met zwart la ken en een zwart tapijt dekte den bodem. Op de bui tenwanden was een zwart fluweelen fond ’aangebracht, waarover zwart laken draperieën, omlijnd met franje, hier en daar door zwart met zilver doorregen troetels afgewisseld. De bovenzijde is gebombeerd en draagt de konink lijke kroon. Boven de zijopèningen zijn de wapens aangebracht van Nederland en Luxemburg, en aan weerszijden daarvan heeft men de wapens van Oranje Nassau en Pruisen, en van Wurtemburg en Rusland. Aan de voorzijde is het koninklijke wapen en aan de achterzijde de koninklijke W bevestigd. Eenvoud en smaak hebben hier een geheel tot stand gebracht, dat een grootschen indruk maakt. Geheel onder den indruk van de bijgewoonde plechtigheid verlieten allen het station en gingen huiswaarts vervuld van het verlies, dat ons landage- troffen heeft.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1