I EEN PLEEGKIND. ÜRS NS, S, .1 IS. BINNENLAND. Koop W! jr 11 en 22 urs. ens, DE tas. I 1 KiS, ■M II Donderdag 4 December. iroote) 3. FEUILLETON. at Bellen. IS9O Donderdag 4 uecemner. 4393. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, nff. LADE, 4 i De inzending van advertentifln kan geschieden tot edn uur des namiddags van den dag der uitgave. 9 I il I lig- ik be zichtigen, 'fi 1 Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. KKER, Tol- AN ZOON. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prgs per drie maanden ie 1.25, franco per poet 1.70. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschjjni. der Zelf- i uitspat- met het vjjf- en hakhout jk in 'tland {Naar het DaiUih.) XV. als GOUDSCHE COURANT. fb. Prjjs erschrik- igd Igdt, iring, die 1 van een het Ver- arkt 34, i bedrag, n boek- '8 De Independence Beige deelt mede, dat te Brussel is gehouden een bijeenkomst van de directeuren der Nederlandsche spoorwegen en der Engelsche .Great Eastern en LondonChattam—-Dover-lijnen." Het doel was te spreken over de inrichting van een postboot- GOLIDA, 8 December 1890. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Op Vrijdag den 5 December 1890, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde Het voorstel betreffende onderhandsche aanbesteding van het onderhoud der straten. De benoeming van eene Hoofdonderwijzeres aan de le Openbare Bewaarschool. Morgen zijn de Rijks Hoogere Burgerschool en het Gymnasium gesloten. .Voor Vaderland en Vorst", «Voor Land en Ko- ning» en andere woorden van het «Wien Neerlandsch bloed", kunnen nu niet meer gezongen worden. Als voorloopige aanvulling geeft het HandelMad de volgende regels Wien Neêrlandsoh bloed door de aderen vloeit In ’tland, door Willem vrij, Wie dankbaar voor Oranje gloeit Vcrheff* den zang als wij Hij steil’ voor ’t Stamhuis onzer keus Het lied der vaderen in, Oranje bovenblijft de leus, Heil I Neêrlands Koningin I Wie staan aan ’t hoofd van Neêrlands macht Een liefelijk kind, een vrouw Haar zwakte dwingt met reuzenkracht Tot edele mannentrouw Zoo wijd de vlag van Neerland zwiert, Wordt, jonge Koningin, Uw naam, d’Oranjenaam, gevierd Door heel uw huisgezin O vrouwenhand, vol zacht beleid, Beur op wie hulp behoeft, Hef op de zwakken, sterke en leid Wie grootsche taak beproeft Wijs ons den weg op zee, op land, Beziel ons, landsvriendin O God bestuur de jonge hand Van Neêrland’s Koningin. Oranje leev’Vol kracht en glans BlyV Nederland in stand En vlechte kunst haar lauwerkrans Om de oude vlag van ’tland. God geve ons kracht; Hy geve ons vreê...^ Maar, dringt een vijand in, De zwaarden springen uit de schee Voor Neêrland’s Koningin ADVERTENTIEN worden geplaaUt van 1—5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. ij N niet bewezen, en de bedoeling een jeugdig menschen- leven te redden, deed uw vrouwenhart eer aan. Wat ^chter de betrekking tot myn huis betreft, moet ik u verzoeken deze philantropische buiten sporigheid niet te overdrijven. Jan is in alle vormen door mij als zoon aangenomen, wijl ons huwelijk kinderloos scheen te zullen bi j venhij heeft dus hier in huis zyn volle familierecht tegenover een meisje, dat ik als bet ware van de straat, van den drempel van het werkhuis opgeraapt heb, alleen om Zijne echtgenoote gaf hem een wenk om te zwijgen. Een schel gegil trok hunne opmerkzaamheid naar den Rijnoever, waar juist de trein tusschen dezen en het rasterwerk van den tuin langzaam voorbijstoomde, om het op eenigo honderden schreden verwijderde spoorwegstation binnen te rijden. De overste stond haastig en vroolijk op. Zij rees langzaam op van haren stoel en nam den haar met hoffelijken vormelijkheid geboden arm. Beiden liepen zwijgend den tuin door naar het bij den vleugel van het huis gelegen por taal, de overste vol verwachting en met vlugge schre den, terwijl zijne echtgenoote loom en zwaar en hulp behoevend aan zijn arm hing. In de plaats had zich het bediendenpersoneel ver zameld. Doortje stond naast den rentmeester op het terras, vlak tegenover de inrijpoort en bood hem de behulpzame hand bij het versieren der pilaren, toen de open tilbury van den overste, waarin zich de ver wachte bevond, binnenreed. die tegenover haar stond, en keek naar de punten zyner laarzen. Zijne echtgenoote nam ternauwernood notitie van hem. //Belieft het u niet, mijne lieve, de feestelijke aan stalten in de, plaats voor de ontvangst van Jan te gaan zien De rentmeester en onze kleine Dora heb ben zichzelf overtroffen. Ik ben nieuwsgierig te zien, hoe Jan zich tegenover haar gedragen zal.” z/Nooit 1” riep zijne echtgenoote, als uit een droom ontwakend met opengespalkte oogen uit. De overste schokte met de schouders en keek haar met verbazing aan. „Gij zeidet, mijne lievevroeg hy met een spottende uitdrukking in zijn stem. „Ik zeide de beide kinderen zullen elkander nim mer verdragen en ik vrees u Mille pardons!” De overste was een en al ver bazing over deze 'gelijkstelling van de beide jonge lieden in zijn huis. „Gij weet, mijne lieve, dat alleen Jan mijn pleegkind is, terwijl dat kleine eigenzinnige persoontje „Mijn pleegkind is I” viel zijde echtgenoote hem met zooveel heftigheid in de rede, dat hij haar ver bluft en met open mond spottend aankeek. „Hein! zei hij. „Het uwe? Ik eerbiedig het mensch- lievende uwer gevoelens, madame, en ik heb uwe barmhartigheid niets in den weg gelegd, toen wij Dora voor twee jaren de stad zagen binnonbrengen om hare straf te ondergaan, want ten slotte was hare schuld H. M. de Koningin-weduwe zal Maandag in eone vereenigde vergadering der Staten-Generaal den eed afleggen als regentes en voogdes. De katholieke aartsbisschop en bisschoppen hier te lande hebben aau H. M. de koningin-Begèntes een adres van rouwbeklag gericht, waarin zij tevens de verzekering geven van hunne trouw en verknochtheid aan Koningin en Regentes. Gisteren, de eerste dag tot het brengen van een hulde aan Koning Willem den Derde op zyn praal- bed, was het Paleis en zijn omgeving reeds van den vroegen ochtend het tooneel van groote bedrijvigheid. Rijtuigen, met kolossale kransen, reden af en aan 27) Een zenuwachtig schokken greep de diep bewogen ▼rouw aan en, met de kin op de borst gezonken, viel zij in haren stoel terug en ontwaakte eerst uit hare sombere mijmering door de komst van haren echt genoot, die een vroolijk wijsje neuriënd in den tuin wandelde. De overste was een man van hooge gestalte, en met een onverschillige houding. Alles aan hem verried den libertijn. In zyn kleine oogen speelde een uitdruk king van listigheid en verliefdheidaan zijn gelaat besteedde hij de uiterste zorgzijn „Henri-quatre” was zwart geverfd en daardoor in tegenspraak met zijn kort geknipt grijzend haar. Van top tot teen in het wit gekleed, den grooten sombrero in de hand, stond hij voor zijne gemalin. //De zenuwen Die ongelukkige zenuwenzeide hij spottend in het fransch. „Wij verwachten den zoon en de mama is één en al zenuw 1” Met deze woorden zette hij zich op den Amerikaanse!)en schommelstoel, groepen van dames en heeron in rouw treden het Paleis binnenhonderden officieren van land- en zeemacht in groot-uniform vulden het voorplein en tegenover het Paleis had een talrijke menigte poet gevat. De politie zorgde voor het vrijhouden van het verkeer van tien tot vier uren. Tegen 12 uren, het tijdstip waarop het Paleis voor het publiek toegankelijk werd, stond voor de achterpoort in het Noordeinde een dichte menschen- drom, welke zich allengs oploste in een tot op den Hoogewal zich uitatrekkenden, die nog steeds aan groeide. Voetje voor voetje ging men vooruit, zon der dat nog zelfs tegen 4 uren een einde kwam aan de file van belangstellenden. Op het gelaat van velen, die door de poort in de Molenstraat van het bezoek id de rouwkamer terug- keerden, las men den diepen indruk, dien zij in de rouwkamer hadden ontvangen. Deze maakte dan ook met haar schitterende kaars verlichting op de zilveren luchten, te midden der zware rouwdraperieën een imposant effect. De met zwart laken gedekte estrade, waarop de lijkkist ruat, is als bedolven onder de talrijke kransen, die van heinde en verre toestroomen; het meerendeel der bloemen en kransen is tusschen de voetstukken, waarop de Koninkl. emblemata prijken, neergelegd. Uit den aard der zaak kan de blik, dien men, eerbiedig buigende, op het Koninklijk gelaat werpt, slechts zeer vluchtig zijn. Velen moesten, na uren wachtens, hedenmiddag terugkeeren zonder de rouw- kamer te hebben bezocht. Als bijvoegsel bijdïtniimmer zonden wij aan onze abonnë’s het Programma \voor de begrafenis van wijlen Z. M. Willem III. 1 Daar hét te verwachten is, dat vele stadgenooten deze plechtige uitvaart zullen by wonen, geweven wjj menigeen daarmede ran dienst te zyn.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1