Bnltenlandscb Overzicht. PETROUEUM-IVOTEEItlNIiEN i C&ntzl&ar Schalkwijk, te Rotterdam. MARKTBERICHTEN. transporteeril naar Zevenaar en daar nam de oom- misaaria afscheid. De reia werd bekostigd door den Staat. Als eene bijzonderheid meldt men, dat zich onder het meerendeels jonge volicjo, hetwelk zich gisteren op het ijs te Nederhorst den Berg met schaatsenrijden vermaakte, een grijsaard bevond van bijna 91 jaar. Met de handen op den rag zwierde hij nog zoo vlag tusschen de menigte door, dat menig jeugdig persoon er een lesje aan kon nemen. De krasse grijsaard is visscher van beroep en ziet er niet tegen op den afstand tusschen Nederhorst den Berg en Weesp (ongeveer 5 kwartier) te voet afteleggen. Als een staaltje wat snel rijden betreft kan het volgende dienen Toen dr. Roessingh op het Loo werd ontboden is ZEd. van Deventer naar het Vorstelijk verblijf ge reden in 21 minuten, terwijl de trein daarvoor 34 uoodig heeft. Dit geschiedde in twee rijtuigen met 4 paarden iedereen werd gebruikt van Deventer naar Twello en een van Twello naar het Loo. (N. Mepp. a.) De eerste en dus thans de oudste van alle vola- pükkranten is het maandblad, dat door den uitvin der wordt uitgegeven, onder den titel van Foio- pükatlad zenodik. Dit blad beleeft thans haar lOden jaargang mat het uitgeven van No. 120. Do heer Schleyer is gewoon jaarlijks bij het laatste nummer van eiken jaargang een zoogenaamden Wandkalender" uit te geven, waarop een overzicht van den toestand van volapük eeu groote rol speelt. Uit dit over zicht blijkt, dat er thans zijn1371 leeraars van volapük, 428 hoofdleeraars, 172 professoren, 53 aka- demieteien, 140 korrespondenten, 30 examinatoren, 7 re/femiars, 302 klubs en 3,100,000 kenners, be oefenaars en vrienden van volapük. Deze opgaaf eindigt met de volgende woorden „Bovenstaande staat bevat slechts die berichten, welke den datnval persoonlijk ter -kennis zijn gekomen. Deze staat is derhalve niet volledig, voornamelijk niet ten opzichte van literatuur, klnbs, leden van klubs, redevoerin gen, voorstanders, kenners, leercursus, kranten, tele grammen, correspondenten, opstellen, firma's, die in volapük correspondeeren, enz. Verder bevat deze wandkalender een lange lijst van alle door den heer Schleyer uitgegeven taal kundige, zedekundige, godsdienstige en andere wer ken én een 20tal uittreksels uit particuliere brieven en tijdschriften. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der geneeskunst heeft zich tot'de 2e Kamer gewend met het verzoek, de voorgestelde wijziging derepi- demieWet, wat betreft de wijziging van art. 17 (opheffing der verplichting, om de inentingsbewy- zen over te leggen voor toelating der kinderen tot de scholen) niet goed te keuren. De vermindering van het aantal ingeente burgers zal, zegt het hoofdbestuur, zonder twijfel ten gevolge hebben vermeerdering der sterfte aan pokken. Het hoofdbestuur aarzelt niet de overtuiging uit te spre ken, dat de door de regeering voorgestelde wijziging van art. 17 der wet, den dood van een aantal bur gers aan pokken zal tengevolge hebben. Verre verkieslijk acht het hoofdbestuur het, dat de volksvertegenwoordiging besluite, de inenting ver plichtend te stellen voor alle kinderen in het eerste levensjaar, daar het aanwezig zyn van een aantal on- ingeente burgers, ook al zijn ze nog geen zes jaar oud, een gevaar oplevert, dat alleen op deze wijze zou kunnen worden afgewend. Dat een particulier in Indiê beter spoorwegen en mynen kan ezploiteeren dan de Staat, is, zegt het Mil. gelijk dr. Hülsmann opmerkte, niet audersdau een vooroordeel. Hoe kan men dat nog beweren, wanneer men eene vergelijking maakt tusschen de exploitatie van de ljjo SamarangVorstenlanden en die der Staatsspoorwegen op Java of wanneer men die der tinmijnen van Billiton vergelijkt met die van Bangka P Vele industriën zullen gebaat worden de heer Hülsmann wees o. a. op de diffiissie bij de suikerfa brieken wanneer de steenkolen goedkoop ver krijgbaar zyn. Voor den Staat kunnen de steenko len niet alleen directe, maar in niet mindere mate indirecte voordeelen opleveren.' De particuliere exploitant heeft alleen oog, kan alleen oog hebben voor de directe voordeelen. Het argument, dat de Rrgoering het al zoo druk had, dat zij blij moest wezen als eene particuliere maatschappij wat arbeid van hare schouders afwen telde, schijnt, zegt het Mil., losgelaten te zijn. De „stoomvloot"welke de pleiters voor partiouliere ex ploitatie, zoo onze lezers zich zullen herinneren, noo- dig achtten om de steenkolen overal in den Indischen Archipel te brengen, zal, gelijk de beer Hülsmann aantoonde, volgens den heer Cluysenaar zeiven, in de eerste zeven jaar geheel overbodig zijnvoorshands zal van dien uitgebreiden steenkolenhandel geen sprake zijn, tenzij de Staat eerst zijn kolen aan den particu lieren exploitant afstond om ze later weder van dezen terug te koopen tegen hoogere prijzen en dan de quasi behaalde winst samen te deeleu I Daar is nog een argument, waarvan het Mil. de wederlegging niet heeft vernomenparticulieren kun nen roofbouw plegen, en het beste toezicht zal dat niet kunnen beletten. Staatsexploitatie verzekert, zegt het Mil., het best eene geregelde, stelselmatige ontginning der kolen velden. Staatsexploitatie' van den spoorweg, die Pa- dang met de Bovenlanden verbindt, verzekert het best dat de belangen van het land, waardoor de baan loopt, worden behartigd. Het llil. ziet geen reden, waarom de Staat zijn spoorweg en zijne kolen zou overleveren aan eeno par tiouliere exploitatie, die in de eerste plaats het belang der aandeelhouders zou behartigen en 's lands eigen dommen zou bezigen als object van wisselvallige handels-speculatiën. Mr. S. van Houten zegt in No. 2 van zijne Staatkundige brieven aan den overste van Tueren- hout autwoord toe op zijn open brief tot hem ge richt over het militaire vraagstuk, ook wat de 6n- derdeelen betreft. In dezen brief bepaalt mr. r. H. zich tot een algemeene opmerking. „De heer van Tuerenhont bepaalt zich tot een afbrekende kritiek van de militaire waarde van het stelsel-de Boo, zooals dit gewrongen was in het keurslijf der oude grondwet. Maar waarvoor is juist ook onzerzijds aangedrongen op. wijziging van de Grondwet ten aanzien der militaire bepalingen, tenzij om verbeteringen ann te brengen, die menige aan merking van den heer v. Tuerenhout kunnen doen vervallen? Om er sleohts een te noemen, vermeld ik, dat, nu er geen grondwettige slagboom meer is tussehen militie en schutterij en eerstgenoemde niet tot een diensttyd van 5 jaren is beperkt, die dienst tijd zoo noodig met een jaar kan worden verlengd, en voorts dat indien er werkelijk belangrijk ver schil blijkt te bestaan tussohen de in de kazerne geoefende miliciens en de in hunne woonplaatsen geoefende schutters in de reserve-schutterij van alle grootero plaatsen degenen, die in de militie hebben gediend, eeu afzonderlijke iudeeliug kunnen erlangen. De geoefenden voor de technischs en bereden wapens, die by de reserve-schutterij zijn ingedeeld, kunnen onder de nieuwe grondwet het volkomen recht tot reserve dienst bij hunne respec tieve wapens bestemd worden. De hoofdzaak, die aan het stelsel-de Roo uit een militair oogpunt de voorkeur moet doen geven, is, dat men daardoor belangrijke kosten, nevens ons tegenwoordig leger een zoo goed als gereedstaande, over het geheels land verdeelde, in de centra van bevolking behoorlijk geoofende eu voor defensieve doeloinden bruikbare infanterie en resting-artillerie vormt, en bovendien op alle plaatsen Waar de kust- of rivierverdediging handlangers voor speciale diensten eischt, voor die diensten geoefende manschappen uit de bevolking dier streken maar voor het grijpen heeft. Maar ik herhaal, wat ik in mjjn eersten brief schreefdie wapenmacht is uitsluitend en alleen voor defensieve doeleinden bruikbaar. Zij staat bij deze taak ook niet alleen, maar nevens en in verband met de troe pen, die wij door onze lichtingen van 11000 man reeds verkrijgen, welke troepen in onzen gedachten- gang wel buiten, maar niet buiten verband met onze linien opereeren. Het systeem wordt inderdaad alleen daarom door de regeering en hare verdedigers afgekeurd, omdat het niet gelijk het regeeringsroorslel de stof levert, waaruit binnen acht dagen een eerste en een maand laler eeu tweede legercorps, naar Prui sisch model kan worden goformeerd, in staat om zoo noodig ook buitenslands aan operatiën deel te nemen. Wat de regeering wil, wordt, wel is waar, niet door haar bereikt, omdat zij een in haar stelsel os- voldoende oefening voorstelt. Hieraan zou door verlenging van oefeningstjjd kunnen worden tegemoet gekomen. Maar dan blijft toch haar stelsel tot oen algemeen staatkundig oogpunt verderfelijk. Uit dat oogpunt is datgene wat de regeering wil, niet alleen geen voordeel, maar zelfs een gevaar, omdat niemand een redelijk antwoord weet te geven op de vraag, wat wij, met die legercorpsen willen. „Met gerechtvaardigd wantrouwen zal elke der rivaliseerende groote mogendheden dongen, dat die korpsen en zulks niet eens uit eigen beweging van onze zijde, maar onder pressie of dwang wel eens op een zeer ongelegen uur haren tegenstand* zouden kunnen komen versterken. Dit wantrouwe» is voor ons te gevaarlijker, omdat noch onze belan gen noch onze sympathiën ons een bepaalde gedrags lijn aanwijzen, en niet alleen elke partjjkues van on berekenbare toevallige omstandigheden zou afhangen, maaf oos ook in hopelooze inwendige verdeeldheid zou storten. De leger-organisatie is een onderdeel der algemeene staatsleiding en zij moet voortvloeien uit het inzicht, 't welk men ten aanzien van de sl- gemeeno staatsleiding verdedigt. Mobiele legerkorp- waarin een monsch kan geraken I Mama schreef mij in hare brieven allerlei opgewonden onzin over de voortreffelijke eigenschappén, die zich onder hare hoede by het meisje ontwikkelden. En wat is zij thans hier in huis? Wat wil mama van haar maken? Een wilde appel zou zij in het Paradys zelfs blijven, en ik bedank er voor, in huis als haar gelijke,te worden beschouwdIk heb het gezworen, toen zij mij destyds een van de straat opgeraapte jongen, genoemd heeft, in het bijzijn van Bodenthal, die het overal uitgebazuind heeft, zoodat ik genoodzaakt ben geweest, overplaatsing bij een ander regiment te vragen. En dien eed houd ik, juist omdat zij zulk een verleidelijk ding geworden ie! Wat scheelt mij de sentimentaliteit van mama. Met schimp en schande beladeu, zal zij den weg opgezonden worden, waar zulk een landlooperskind als zij is, behoort, maar eerst als ik het wil t Ook de impertinentie van zooeven zal niet vergeten worden. Zonder vaders wil kan zij zich dergens heen begevenhij kan haar laten oppakken waar en wanneer hij' wil. Ze is in myne macht en ongemerkt ontsnappen zal ze my niet, wat mama ook moge doen om haar te beschermen." Tevergeefs wachtte de vrouwe van Barneveld op den morgengroet van haren pleegzoon. Somber voor zich hoen ziende, geheel beheerscht door de gedachte aan het meisje, dat hy zich voornam te doen buigen voor zijnen wil, sloeg zij een zijlaan in en ging door de kleine tuindeur naar dep "rivieroever. Wordt vervolgd en strooide de laatste korrels en stukjes van het voer in de volière. „Omdat ik alleen hun antwoord, die htt recht hebben te vragen." „En wie zijn dat „De overste, die als voogd over mij gesteld is en mevrouw van Barneveld!" „En ik, bovendien 1" Een spottend lachje was het eenig antwoord. Doortje streek haar voorsohoot glad en keerde hem den rug toe. „Doortje 1" klonk het bijna sisjsend achter haar, terwyl zij tegelijkertijd 'heftig bij den arm werd gegrepen. Zij keek om en zag den jongen man in het vaal bleeks gelaat. Het hare kleurde van innerlijke opge wondenheid. Vast, woest en dreigend rustte haar blik op hem. „Mijnheer van Barneveld riep zij met van toorn bevende lippèn uit, „Ik beveel je naar mij te luisterenJe begrijpt, dat we niet beiden onder één dak kunnen zijn 1" Doortje zag naar den grond, v „Ik heb dat geweten vafl het oogenblik af, dat men u bier verwachtte en hen er op voorbereid 6 „Dus wil je uit eigen beweging Je durft niet Hoonend lachte het meisje hem uit. „Maar als ik je hu eens de hand ter verzoening aanbood?" Doortje zag hom aan. Bij hot zien van het lit— teeken boven zijn oog, was het als zoude de herin nering aan hare jeugd haar hart overmeesteren daarna schudde zij het hoofd, bedenkend dat zelfs de gedachte aan zulk een zwakheid beleedigend voor haar was. «Gij, mijnheer van Barneveldriep zij uit, een spottendon nadnïk op dea naam leggend. „U vergeet tot wie u spreekt «Mijn vader is voornemens je uit ons huis te ver wijderen «Uw vader Doortje keek met gebogen hoofd voor zich. i,0, nu begrijp ik hot 1" Spottend zag ze weder op. z/Je zult in mij je beschermer vinden I" «Mijn beschermer Trots en met zelfgevoel wierp zij het hoofd in den nek. Ik had slechts één be schermer'op de wereld en dien heeft God mij ont nomen Voor hetgeen mij nog bescheiden mocht zijn, zal ik mijzelf beschermen Ik dank u Doortje sprak met een hoogmoed, die indruk maakte op den jongen man. Getroffen keek hg haar na, toen zij de laan uitwandelde en achter het laag geboomte verdweea^ Jan stampvoette en klemde de tanden van woede op elkaar. Zich omkeorende, zag hij zijne pleegmoeder, in een wit ochtendgewaad gekleed over de balustrade aan den kant van den rivier-oever geleund, schijn baar uitsluitend naar de beweging van den stroom kykend, hoewel zij hen beiden met opmerkzaamheid gadesloeg //God zal me straffen,"- mompelde hjj voor zich heen, «als dit aiet de bespottelykste toestand is, sen en een aotieve -internationale politiek zyn onaf scheidelijk, omdat wy ons niet kuanen voorstellen dat ons leger buiten verband met onze liniën ope reert, dan na eeu vooraf met eenige groote mo gendheid gesloten bondgenootschap. Daar nu nie mand zulk een actieve staatkunde wil, behoort ook van een //veldleger", zooals de Staats-cora missie hot zieh denkt, geen oogenblik sprake te zijn." Het U. D. bovat het volgende weeroverzicht over de maand Novembert De temperatuur, die tot eu met den 24 met weinig uitzonderingen, zooals den 11 en 12, ten opzichte van de normale, steeds te hoog was, daalde den 25 zeer aanzienlijk en bleef gedurende de overige dagen van de maand veel te laag. Den 27 stond de thermo meter gemiddeld 13® C. te laag en bereikte toen zijn iaagsten stand 10.4° C., welke lage temperatuur slechts den 23 November 1858 werd overtroffen, toen de minimum-thermometer 10.6 C. aanwees. Het hoogst, 12.°3 O., stond de thermometer den len 's avonds ten tien ure. Niettegenstaande 22 dagen een gemiddelde temperatuur boven de normale heb ben gehad en slechts 8 eene daaronder, is de gemid delde temperatuur der geheele maand 0°,14 te laag geweest, een gevolg van de groote koude der laatste dagen. De gemiddelde temperatuur heeft bedragen 5,®04 C. De barometer stond eveneens te laag. Hij stond gemiddeld 1.23 ra.M. beneden zijn normale hoogte en bereikte «en gemiddelden stand van 757.23 m.M. De eerste 12 dagen stond hij boven, de daarop vol gende tien dagen beneden, van den 2224 weer bo ven en de overige vijf dagen weder beneden zyn normalen stand. Het laagst stond de barometer, 734.25 m.M. den 24en, het hoogst, 771.97 m.M. den 19en. De betrekkelijke vochtigheid Was 2,3 pet. grooter dan gewoonlijk, eu heeft bedragen 90.3 pet. De damp- drukking 6.3S m.M. was eveneens te hoogzij heeft de normale met 0.27 m.M. overtroffen. De 5e, 6e, 8e, 10e, 11e, 12e, 15e, 16e, 19e en de vyf laatste dagen der maand zyn droge dagen geweest. In het geheel is er te .Utrecht 118.1 m.M. regen gevallen. De meeste regtfn »op éon dag gevallen» 33,5 m.M., had plaats den 23enook den volgeifSeit dag heeft het *veel geregend, toen werd er 31,3 m.M. regen opgevangen; De normale hoeveelheid voorde maand bedraagt 59%4 mM., zqodat die net 58.7 mM. is overtroffen, In geen enkele Novembermaand sinds het jaar 1849 is zooveel regen gevallen als in de voorgaande. November 1866 was tot dusverre de natste, met 115.5 mM. De droogste, met «1.4 mM. was die in' 1853. De verdamping heeft 16.1 mM. bedragen, terwyl er gewoonlijk 16.81 mM. verdampt. De Hoeveelheid regen heeft die (Ier verdamping dus met 102 mM, overtroffen. De wind was in deze maand zeer constantde eerste 23 dagen voerde hij steeds een Z in zyn naam: de vijf voorlaatste dagen eer O en den laatsten dag was hij west. De sterkste windstoot, 35 K. G.,op den M'. werd den 23 Nov. 's avonds te 9'/s uur waargenomen. De helderheid, 's morgens eu 's avonds het grootst, heeft slechts een gemiddeld cijfer van 3.8 opgeleverd, «en is dus niet groot te noemen. Slechts één ouweérebericht, van den 12n van het lichtschip op de Noord-Hinderbank, in het zuideiyk gedeelte der Noordzee, werd ontvangen. 's Avonds vsn den 80en werd te Utrecht een krans om de maan waargenomen. Bloemenliefhebbers stellen er zeker wel belang in, dat de Hortensia, die bekende, fraaie sierplant in dit nog loopende jaar het eeuwfeest Ijeeft gevierd van hare invoering in Europa. Uit de beschrijving van reizigers, zoowel 'als uit afbeeldingen, vooral' op Chineesche schilderstukken en tapij'on, was die ifit China en Japan afkomstige plant reeds lang bekend, en de mannen van het vak gaven haar den weten- schappelyken naam van Hydrangeavan htjdor, water, angeionvaas, wegens den vorm van zaadbuisjes. Door ijverige pogingen van den verdienstelijken natuuronderzoeker Joseph Banks, gelukte het in 1790 het eerste tot voortplanting geschikte exemplaar voor de tuinen van Kew, in Engeland, te verkrijgen, vanwaar be bloem alras onder kweekers en liefhebbers verspreid werd. Wat daartoe misschien bijzonder heeft bijgodragen, on wat haar ook een zekere merk waardigheid geeft, is, dat men de oorspronkelijke roode kleur van de bloèm dwor natuurlijke of kunst matige vermenging van wat ijzer met de aarde, waarin zij geplant is in blauw kan - veranderen. Wat den naam Hortensia betreft, betwisten minstens drie dames elkaar de eer van het peetschap, lo. Hor tense, de stiefdochter van Napoleon I, de latere Koningin van Holland van hnar weet men echter slechts met zekerheid, dat gyzelve gaarne beweerde, dat er betrekking bestond tusschenlde bloem en haar. 2o. De geleerde, vooral in wis- en sterrenkunde uitmuntende, Madame Lepante, de vrouw van den Par.jschen horlogemaker J. A. Lepante; doch die dame heette niet, zooals bij deze gelegenheid meestal opgegeven wordt, Hortense, maar Nioola Renée, zoo althans verklaart Ottinger in dan Mmileur de» date», terwyl hij er. bijvoegt, dat da Hydrangea eerst Lepantia genoemd werd en later herdoopt ia inHortensia. So. De moedige, op avonturen jacht makonde Hortense Barté, de geliefde van den botanicus Pb. Commerson, die hem, in manskieeren, op al zijn omlerzotkingens- reizen vergezelde, waarom hy dan ook de plant, die hij in 1767 in Chinv ontdekte, naar haar noemde. Deze naamafleiding zal vau alle wel de waarsehyn- lijkste zijn. Iu de Fransche Kamer lijdt de heer Bouvier nederlaag op nederlaag. Eerst werd, ondanks zijn protest, besloten bet voorstel-Soubeyran, om het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten door een conversie te herstellen, in overweging te nemen, en gisteren werd weer oen amendement der oppositie, betreffende de douanen, een voorstel van onderge schikt bt lang, maar waartegen de regeering zich toch verzette, met een meerderheid van 22 stemmen aan genomen. De heer Bouvier heeft zioh echter deze kleine tikjes niet aangetrokken. Vermoedelijk zal de minister met bet stellen der kabioetsquaestie wachten totdat het voornaamste punt der begrooling, de overbrenging van de buitengewone uitgaven op de gewone begrooting, aan do orde komt. Daarby komt dan ook de alcoholbelaating. Mocht de vereenigde oppositie, uitgaande van de stelling: noch leeningen noch nieuwe belastingen, deze be lasting verwerpen, dan moet natuurlijk de heer Bouvier ook vallen. Eu met den heer Bouvier valt dan tevens bet geheele ministerie, want, gelyk de „Temps" verzekert, zullen de andere ministers zich bij den minister van financiën aansluiten. Trouwens, hot leeningsplan en de delging der buitengewone begrooting met de daarby gevoegde alcoholbelasting behoorden tot de hoofdpunten van het program van het ministerie zoodat de heer De Freycinet zich niet van zijn minister van financiën kan scheiden. Men gelooft vry algemeen, dat het ministerie in dezen stnjd het onderspit zal delven, omdat er vele afgevaardigden zyn, die uit vrees voor hun kiezers hun toestemming niet willen geven tot het invoeren van nieuwe belastingen. Nu wordt er dan ook reeds gesproken wie de nalatenschap van het minis terie zal aanvaarden. Als opvolger van den heer De Freycinet wordt genoemd de heer Meline, de leider der proteetionisten. Een feit, dat opzettelijk vermelding verdient, ia dat Koch, de ontdekker van het middel tegen tuber- onlose, geweigerd heeft een nationaal huldeblijk in den vorm vao een groote som geld aan te nemen. Eigenlyk vipdt men dat te Berlijn over't geheel niet zeer aangenaam, omdat de groote generaals in 1871 allen zulke ryke dotaties aanvaardde. Men vergeet echter dat Koch is een wetenschappelijk man, die over veel dingen, ook over de behoeften van den mensch anders denkt. De houding van Koch is zeker niet in den geest des tijds, maar ge lukkig treft men toch nu en dan nog enkelen aan, die meenen, dat men in de wereld eenvoudig zijn plicht moet doen en daarvoor geen extra-belooning noodig is, tenzij in zijn eigen bewustzijn. Een van de hoofdleiders van het centrum in den Duitsehen Rijksdag, baron Von Schorlemer-Alst, heeft zijn mandaat nedergelegd. Naar het heette treedt baron Schorleraer wegens zyn slechte gezond heid de partyleider of, maar de eigenlijke rede werd ook nu hierin gezocht, dat hy het op den duur niet kon vinden met den heer Windthorst. Trouwens om deze reden legde de heer Sohorlemer in het vorige jaar ook zijn mandaat als lid van den I'rui- sischen Landdag neêr. Nu oehter is dit toch niet het geval. Het ont slag van den afgevaardigde geschieddq niet om poli- ■tieke redenen, want do 'afgevaardigde van Boehum is werkelijk ziek en zelfs vry ernstig. De heer Sohorlemer werd te Bochem gekozen met 29,869 stemmen, terwyl zijn nationaal-liberale tegen stander 28.824 stemmen verkreeg. Voor de laatste verkiezing werd dit district steeds door een natio- naal-liberaal vertegenwoordigd. De nationaal-libe- ralen zullen, nu baron Schorlemer zich terugtrok, hun üiterste krachten inspannen om bet verloren distriet te herwinnen. Ten gevolge der groote overstroomingen heerscht er in het Buhrgebied eene bedenkelijke storing in het goederenverkeer. Van de spoorwegbruggen over de Beheden-Ruhr is alleen die tusschen Speldorf en Mühlbëim bruikbaar, zoodat het geheele vervoer over dat punt moet gaan. Vandaar aanmorkelyke ver tragingen met de passagierstreinen, terwyl het goede renverkeer op verschillende plaatsen gedurende enkele dagen geheel stilstaat. Natuurlijk wordt daardoor in de eerste plaats het kolenvervoer getroffen. In het noorden en oosten van het steenkooldistrict is de storing niet zoo erg, maar voor de verzending j zuiden' die over het hoofdrangeerstation Speldorf moet gaan, ia )wt een zeer moeilijke toe stand. Het ergste is het ten opzichte van het westen. Up het rangeerstation Frintrop staan duizenden wag gons opeengehoopt en de mynbestureu rerkeeren daardoor in geene geringe verlegenheid. Naar het oordeel van deskundigen zal het weken duren eer de voorgenomen aanleg van noodbruggen ia volbracht, en zullen er eenige maanden heengaan eer het volle bedrijf op de thans beschadigde spoorlijnen zal zyn hervat. Tengevolge van dit alles is in enkele mijnen het bedrijf reeds tijdelijk gestaakt. Behalve hetgeen wy mededeelden over Harrison's boodschap nog het volgende: Het Nicaragua-kanaal, zegt de president, vordert goed. Het geschil met Engeland over de Behring- zee leidde nog tot geen resultaat; Engelands voorstel eener arbitrage *was nog niet aangenomen, omdat de vorm ran het voorstel eec bevredigende oplossing niet deed voorzien. De financieele toestand blijft schitterend: de inkomsten waren 403.081.000, de uitgaven 297.736.000 doll., waarbij de inkomsten van t departement der posterijen niet zijn meegeteld. De raming voor 't loopende jaar is, met diezelfde uitzondering, 406 millioen inkomsten en 354 millioen uitgaven. Over de nieuwe muntwet is de president zeer tevreden. Wel betreurt hij de daling van den zil- verprys in de laatste weken, maar de aanvankelijke rijzing was deels aan speculatie te danken. Er is nog eenige tijd van ondervinding noodig, om den juisten invloed op de waarde te bepalen. Een voorstel om een internationale conferentie bijeen to roepen over de muntquaestie, wenscht de president niet te doen, maar aandachtig zal hij den loop derquaestie in het buitenland nagaan, om te zien of hy een op lossing kan bevorderen, die voor den wereldhandel van weldadigen invloed kan zyn. De schuldenlast is sedert Maart 1889 met 211.832.450 doll, verminderd. De president verklaart niet te begrijpen, dat men in 't buitenland bezwaar maakt tegen de nieuwe douane-wet, voor zoover zij naar juiste en billijke waardeschattingen streeft. Het nieuwe tarief blijft hij beschouwen als een weldaad voor de industrie en den arbeid. De toekomst meent hy, zal dat nader leeren. Geen herziening dan ook, alvorens dewet «a fair trial" heeft gehad. De duurdere prijzen, waarvan men gewaagt, zijn een gevolg der zil verwet, niet der tariefwet. Hy verwacht voor de Unie een grooter en voordeeliger aandeel in den buitenlandschen handel en in de vrachtvaart. Aan buitenlandsche kritieken heefct hy niet. Niet de wensch om anderen te benadeelen of om repressaille te oefenen heeft de meerderheid gedreven, maar alleen de begeerte, om aan 't eigen volk beter be taalden arbeid te verzekeren. Ook de zucht om uitgebreider markten aan de Amerikaansche pro ducten te verschaffen. De clausule betreffende reci prociteit in de Mc. Kinley wet voldoet overigens aan de billijke verlangens van andere natiën en aan de comitas gentium. Duidelijk is bewezen, beweert de president, dat het Amerikaansche vee en vleesch, dat wordt uitge voerd, aan geen ziekte lydt. Blijft men het echter in t buitenland weren, dan zal dé uitvoerende macht haar plicht doen. Aan de Mormoonsche beloften van afschaffing der polygamie hecht hy^ weinig geloof; althans hy is niet voornemens aan Utah, door verleening van zelfbe stuur, de mogelijkheid te verschaffen de polygamie te wettigen. Het denkbeeld, om de telegraaf evenals de posterijen tot staatszaak te maken, verwerpt de president, maar hy beveelt een wetgeving aan, waarby aan de maat schappijen vaste tarieven worden opgelegd. ran de Makelaars De markt was heden flauw. Loco Tankfust /f7.70. Geïmporteerd fus{/ 7.75. Januari-, Febrnari-^en Maart-lerering 7.75. Dc- eember-lerering 7.65. Gouda, 4 December 1890. De droere plechtigheid op hedenalsmede de geheel onverwacht ingevallen vorst, die eeq volledige stremming der bipnenvaart tengevolge had, zyn oor zaak er in granen heden niet omging. Veemarkt. Melkvee goede aanvoer, handel en prijzen stationair. Vette rarkens, gootje aanvoer, handej gewoon 19 a 21 ct. per half KG. Big|hn voor Engeland tamelyke aanvoer, handel flauw 16 a 17 ct. per half KG. Magere .Biggen, goede aan voer, handel, flauw. 0-75 a 1.30 per week. Lam meren, tamelijke aafivoer, handel flauw, 12 a 18. Aangevoerd 87 partyen kaas, handel vry vlug 1ste

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2