nda. A ■RIJ 1, EEN PLEEGKIND. irds. 7ERTI er 11 en 22 rare. BINNENLAND? Donderdag 11 December. INDO. V 4399. «geboden ïTS EL TARIS. 67, aan het IER 1890 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken- Bellen. Foularts. r3en73“. FEUILLETON. IG! uitsch. ig 7>/s uur. ryzen. egen.” V’ 'r' en Zn. EN. ÏG EN en k 1% tl ransch. «ft De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjke met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Noquners VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Advertentien gratia opgenomen in het ADVE RTENTTKRT, A D 't welk des Maandags verschijnt. IE rukkerjj van der gemeente geen gehoor gegeven. De zes dienst doende predikanten te Haarlem behooren, evenals de 3 genomineerden, tot de rechtzinnigen. tel SO CU. N, Coiffeur, v. TÜIJLL Ische Cou den door het «KMAN en lende GOUDSCHE COURANT. T/uWeeÜ, 3 dagen tjjd nste pjjn te i gevoeligste 1. 2 uren. ESTÜ^JR. (Naar het Duitech.) xix. In Schoterland ontving dezer dagen het hoofd eener school het volgende schrijven Geachte meesterZoolang het ijs is rijdt Har- men middags. Dat is het eenige wat wij werklui hebben. De grooten kunnen in den zomer rijden. Dus verzoek ik u hem hier niet over te straffen. Uw vriendin, Vrouw P. Ceisjes)* vischkotters toen deze op dek bevelen stond uit te deelen. Het was bij gelegenheid dat dit Ostende- sche schip, en wel de O. 207, een der schepen van don reeder W. Groen verraderlijk trachtte in den grond te boren. Er werd evenwel alleen schade toegebracht aan het scheepstuig van bedoeld Sche- veningsch vaartuig SCH. 46. Schipper K. Keus heeft thans de zaak ter kennis gebracht van de bevoegde autoriteit. In December van het vorig jaar had eene vijan delijke ontmoeting plaats tusschen 2 vischkotters uit Ostende en een 7-tal haringschepen van Schevenin- gen, die op do Noordzee voeren. Terwijl de Bel gische justitie deze zaak nog altijd aan het onder ken is, herkende schipper K. Keus van de SCH. 46 dezer dagen den schipper van een der bovenbedoelde AD VE It TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. tredenzijn hart klopte met hamerslagen. Zijn oogen verslonden de bekoorlijke gestalte van het meisje, dat als in droomen verloren in de verte tuurde. En op dit wezen zou de vloek der schande rusten.... Welaan! Was het een vloek in deze armen te rusten, dan was die vloek toch duizend maal heerlyker, dan al de zaligheid die de van vooroordeelen vervulde wereld schenken konMaar zou hem zelfs dit ge schonken worden? Deze vraag drong zich als een vergiftige pijl in zijn hart. Vast beraden liep hij op den boom toe. Doortje hoorde het ruischen der bladeren. Zij zag hem aan, doch geen enkele trek bewoog zich op haar ernstig gelaat. Het lint van haar hoed wapperde om haar donkere, in den hals bijeengebonden haar; de hier zoo krachtig waaiende wind drukte het donkere kleed tegen haar schoone vormen zij zag hem aan als ware hij haar de onverschilligste persoon van de wereld. //Doortje!” Jan stond thans voor haar en zij keerde het donker oog niet van hem af. Z/Ik dank je dat je gekomen bent!” zeide hij met bewogen stem. Hij las een niet uitgesproken vraag op hare lippen en in hare oogen en dit bracht hem in verwarring; hij zweeg, naar woorden zoekend. z/Wat wil je van my?” Zij sprak hem voor het eerst weder op deze vertrouwelijke wijze toe, misschien omdat ook bij haar de herinnering aan hunne kindsch- heid op deze plaats was verlevendigd. Maar hare stem klonk hard en koel. De directenr-generaal van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, de heer Cluyse- naer, heeft besloten aan de ambtenaren van het sta tion te ’s Gravenhage gratificatiën en aan het minder personeel extra-daggelden toe te kennen voor den door hen betoonden ijver gedurende de bijzondere drukte op den dag van de begrafenis des Konings. GOUDA, 10 December 1890. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op eene behoefte, die nog te vervullen is aan ons nieuwe gymnasium. Aan deze jeugdige instelling ontbreekt nog eene bibliotheek van werken, geschikt ter lectuur voor de jonge lieden. Dezer dagen is door enkele geschenken de grondslag daarvoor ge legd. Uit den aard der zaak kan de stad, bij de groote kosten van het onderwijs zelf, geen aanzienlijk bedrag daarvoor bestedenwellicht dat er in het vervolg jaarlijks een klein sommetje voor kan worden uitgetrokken. Het zou dus zeer in het belang der inrichting zyn, indien stadgenooten eens hun boekery nakeken, of er soms werken in voorkomen, die daar ongebruikt staan en in de bibliotheek van ’t gym nasium der jeugd nuttig konden zijn. Aan uitgevers en boekhandelaren, maar ook aan alle particulieren brengen wy hot verzoek over hunne aandacht aan deze zaak te wy’den en geschikte boekwerken, die zij missen willen, voor dit doel af te staan. Uit Haarlem wordt aan de JV. Roti. Ct. gemeld Door het kiesoollegie te Haarlem is voor eenige weken een drietal opgemaakt van predikanten in de vacature, ontstaan door bet vertrek van ds. J. M. Snethlage naar Amsterdam. Daar echter door een verzuim niet alle leden waren opgekomen, is deze nominatie ongeldig verklaard, en heeft het kiescollegie een nieuw drietal opgemaakt, bestaande uit de heeren J. H. Gunning te Clouda, C. J. Lammerink te Sche- veningen en W. Hoek te Steenwijk. Hoewel de vrij zinnigen, die bij de laatste verkiezing 21 leden in het college gebracht hebben, dringend hebben ver zocht reeds bij deze benoeming rekening te houden met hunne wenschen en belangen, heeft men echter ook deze maal aan het verzoek van de meerderheid B i ih ijjyjc jm 38) Krijschend vlogen de kraaien op uit den kastanje boom, welks neerhangende takken de plek over schaduwden die eens zijn uitverkoren speelplaats geweest was, waar hij Doortje verteld had van de tygers en ratelslangen, waarop zijn pleegvader jacht gemaakt had, terwijl zyn werkelijke vader slechts een armzalige straatventer was, die de overste, in Jan’s afwezigheid, dikmaals barsoh uit de plaats had laten jagen als hij met altijd nieuwe vragen om geld was aangekomen. Het oog neergeslagen, de vlucht der gele bladeren die zijn voet opwierp en de wind verstrooide, volgend, trad hij onder het bladerdak van den kastanjeboom, waarop de zon haar laatste schuine stralen wierp. Een laatste hoop had hem nog eenmaal naar deze plek gevoerd en ditmaal niet te vergeefs daar stond Doortje tegen den boom geleund en in ge dachten verdiept naar de rivier te staren. Zij had hem niet hooren naderen. Als vastgenageld bleef Jan staan. Hij waagde het niet naar voren te R 1890. neelisten. SPBLS. z/Ik moet je zeggen Doortje, dat ik niet buiten je leven kan en wil. Jij zelf en de anderen vergunnen my geen enkele minuut om met je alleen te zijn. Hier zal niemand ons storen.” Doortje wist, waar hij heen wilde. z/Het is beter zoo, Jan I” vervolgde zij op denzelfden ernstigen toon, terwijl zij voor zich heen zag. //Het was een dwaasheid van je dit te verlangen. Jezoudt verstandiger gedaan hebben het je zelf en mij te be sparen. Je weet dat wij niet anders deelen kunnen dan het dak boven ons hoofd en dat zelfs valt mij nog moeilijk. Ik ben als een lijfeigene in het huis van je ouders en daarom haat ik je allen.” Een donkere schaduw verduisterde de gelaatstrek ken van het meisje. Zij verwaardigde hem met geen blik. z/Je weet echter, dat dit niet waar is, Doortje I” riep Jan met diep bewogen stem uit....” Je weet, dat mijne moeder veel van je houdt en dat ik er mijne zaligheid voor geven zod als ik ^ongedaan kon maken, wat ik je heb aangedaan. Spottend vertrok zich de mond van het meisje. z/Je zoudt het nog eens doen, wanneer ik je macht over mij gafen dat geeft een meisje alleen aan hem, dien zij liefheeft. Om je niet boos te maken ben ik hier gekomen. Je kent nu mijne meening Janlaat me dus ongemoeid mijn eigen weg gaan Zij keerde hem den rug toe. In hevige opgewon denheid legde Jan zijn hand op haren arm. //Doortje riep hij buiten zich zelf van ontroering De inzending van advertentiên kan geschieden tot een uur des namiddag» van den dag der uitgave. Uit Delft meldt men Zoo langzamerhand komen allerlei bijzonderheden aan den dag omtrent het gedrang, hetwelk op 4 dezer alom hier heerschte. Men kan zich daarvan dan ook nauwelijks een denkbeeld vormen. Menige tragi-komische scène viel voor, waarvan er hier ééne zij medegedeeld. Voor de distilleerderij van de bekende firma Van Meeriten, die natuurlijk als welkome tribunes werden in beslag genomen. Een kort dik ventje was een van de eersten die zich op een groot fust een plaatsje veroverde. Maar de geïmproviseerde tribune zakte in en de man viel in het, gelukkig, ledige vat. Hij was te klein om er alleen uit te komen, en het ge drang liet niet toe hem de behulpzame hand te bie den. Er bleef dus niets anders over dan hem te laten waar hij was, tot dat de treurige stoet zou zyn voorbijgetrokken en daarmede het gedrang afgenomen. Aldus geschiedde. Onze reiziger echter was te Gisteren had te Haastrecht een hardrijderij op schaatsen naar prijs en premie plaats, waaraan 9 personen deelnamen, naar eenige kamp werd de prijs van 40.gewonnen door Arie van den Berg van Benthuizen, de le premie van 15.door Aart Snoek van Nieuwerkerk a/d IJsel en de 2e premie door Klaas Gravoland van Ouderkerk a/d IJselalles liep in de beste orde af. Volgens de Haagsche Corr, van de //Zutph. Ct.," was de jeugdige Koningin, tengevolge van de groote overspanning in de laatste dagen een weinig onge steld en ofschoon die ongesteldheid van weinig be- teekenis isj hebben de doctoren toch volstrekte rust aanbevolen. Daarom was H. M. ook niet meegegaan naar het Binnenhof, toen de Koningin-Weduwe, regentes, gisteren den eed tfl^gdo in de vereenigde vergadering der Staten-Generaal.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1