EEN PLEEGKIND. ER! I ar 11 en 22 rare. BINNENLAND. r iz., jsen, INDO. IV 4400. Vrijdag 12 December. es x* es Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Bellen. igeboden FÉVÏLL ETOX7~ - egen.” I De inzending van i r jes X> 17. gwitz. advertentiön kan geschieden tot eên uur des namiddags van den dag der uitgave. te Gouda. Bovendien worden alle Advertentien gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. TA BIS. 67, aan het l passende r dan het te'onder- 1/1,040,000. pandbpie- luari-coipon, pCt.pt pct., GOUDSCHE COURANT. De zon huiverig te wor- De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De pqjs per drie maanden ia 1.25, franco per po|t 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. en ongezellig als hij was, waagde nie- aan zijnen plicht als zoon des huizes gelaten wachtte op de vervulling van de belofte, haar door den ouden Bartel gedaan, daar hij haar zou komen halen, zoodra hij het oogenblik daartoe gekomen achtte, al zou dan ook de geheele gemeenteraad van de stad en het geheele hof der Barnevelds zich er tegen verzetten. Slechts een ding maakte haar bezorgd. Niet Jan’s verwaarloosd voorkomen, niet de verwilderde blik, dien hij haar toewierp, wanneer zij elkander ontmoetten, en hij steeds trachtte haar te ontwijken, zelfs niet de onmiskenbare storing die nu en dan in zijn denkvermo gen viel op te merken, als wanneer hij luid tot zich zelf sprak van zijnen armen vader, den straatventer, dien hij wilde opzoeken wat haar bekommerde was ditdat meester Bartel sinds zoo lang reeds niet naar haar had omgezien. Ook George was weggebleven sinds den bewusten avond; en iederen dag weer zag zij vergeefs uit naar den boodschapper van den ouden vriend en beschermeiw* Heden ging het lustig toe in de plaats der Barne velds. De »meu*e” vloot in stroomen, maar ook aan den goeden ,/Ouden” was er een rijke voorraad beschikbaar voor de notabelen der stad, die opge komen waren en plaats hadden genomen aan de kleine opgeslagen tafel, en jegens wie de overste den voorkomenden gastheer speelde. Onder de heeren uit de stad bevonden zich natuur lijk ook ledön van den gemeenteraad, dus weldoeners en opvoeders van het arme Doortje, zooals zij in hun stadsvaderlijk zelfbewustzijn meenden. Hoe oneindig beide dankbaar moest dat meisje hun niet zijn, dat niet tegenstaande haar gevaarlijken aard en tot het kwade geneigde inborst, door hunne zorg en toedoen nog //tot iets geworden was.” En hoe ondankbaar was niette min dat schepsel, dat hun vandaag ter nauwernood te woord wilde staan, wanneer zij haar met zalvende woorden naderden om van baar te hooren hoe ge lukkig zij door al die weldaden en zorgen geworden was. //Zij heeft oen goed, zelfs edel karakter,” antwoordde hun mevrouw van Barneveld, met zwakke stem, toen de heeren haar deden opmerken, tot welk een verrassend bevallige verschijning de //stadsweoze” was opgegroeid; «maar”, vervolgde zij, de vele onbillijkheden die zij heeft ondervonden, hebben het meisje schuchter en in zichzelf gekeerd gemaaktzy wantrouwt elk blyk van welwillendheid en daarbij heeft zij een energie en vastheid vanr wil, die niet te buigen is. Ook hier buiten was Jan niet bij de feestelijkheid tegenwoordig. Een onoverwinlijke menschenschuw- heid deed hem de drukte der gezelschappen ontvlie den en altijd als hij de stem zijner moeder hoorde, overviel hem een siddering, want dan herinnerde hij zich alles weer, wat zij hem, ofschoon op zijn eigen dringend verlangen, had medegedeeld. Men had de kleine tafel weggenome! ging onder en het begon eenigszins den. De gasteu stonden gezellig pratend bij elkaar en wachtten op de koffie, die rondgediend zou worden. Beneden, voor de estrade waar de voorname be- De minister van justitie heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat eene nieuwe wettelijke regeling van het notariaat door hem zal worden ter hand genomen. Tegen de stelling van het ZZW. v. h. R.” dat ook onder Koningin Wilhelmina recht zal gesproken wor den //in naam des Konings”, worden bedenkingen geopperd door drie verschillende inzenders. De heer R. M. v. L., te Utrecht, voert, tot staving van zijne afwijkende meening, aan, dat al hetgeen de grondwet bepaalt omtrent den Koning evenzeer geldt van de regeerende Koningin, omdat de grondwet, even als onze andere wetten, het mannelijk geslacht bezigende, daaronder ook de vrouwelijke individu’s begrijpt, tenzij de wetsbepaling uit den aard der zaak of expressis verbis niet op vrouwen toepasselijk is. Om vat dus in onze grondwet het woord Koning” ook de reseerende Koningin, zoo is het onjuist te zeg gen, dat volgens de grondwet de regeerende Koningin iiKoning” is. Ging de gevolgtrekking op, dat krach tens art. 149 der grondwet ook onder Koningin Wilhelmina alom in het rijk recht moet worden ge sproken //in naam des Konings”, dan zou evengoed uit art. 64 der grondwet kunnen worden afgeleid, dat alleen de beeltenis van een //Koning” op de muntspeciën mag worden gesteld, en dat het omschrift dus voortaan zou moeten luiden//Wilhelmina, Koning der Nederlanden”. Ten bewijze, dat dit de bedoe- den er wedstrijden gehouden Voor kinderen en des avonds voor mannen bij fakkellicht, terwijl er even eens vuurwerken zullen worden afgestoken. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. GOUDA, 11 December 1890. Nu de vorst onze wateren met een ijskorst heeft overdekt ziet men, in en naby onze gemeente, aller wegen een vroolykheid en drukte van vlugge schaat senrijders. Op het terrein aan Stolwijkersluis van de Ijsclub u Gouda» dat thans feestelijk versierd is met tal van wimpels en vlaggen had gisteren een ringrijderij plaats voor kinderen van leden en geïntroduceerden, die uitstekend slaagde. Het was een prettig gezicht die lieftallige meisjes en flinke knapen, met den blos der gezondheid op de wangen, achter elkadr de baan te zien afrijden en den heelen middag heerschte daar een vroolykheid en pret van belang. Het Bestuur der Ijsclub verdient ten volle een woord van dank voor alle moeite, die het zich in deze dagen geeft. Houdt de vorst stand, dan wacht ons zeker nog menig aardig ysfeestje op Stolwijkersluis! Heden morgen is op de Karnemelksloot een paard met tilbury waarin drie personen zaten op het ijs geraakt, ’t welk daardoor brak, allen zijn met den schrik vrijgekomen. Het paard werd mede gered. De heer en mevrouw Mahlstede, te Berg-Ambacht, hebben bij gelegenheid van hunne 25-jarige echt vereniging onder de mingegoede huisgezinnen in die gemeente rundvleesch laten ronddeelen. Daartoe waren 2 vette koeien geslacht. Ook de leerlingen der 2 Openbare scholen en der Bijzondere school werden onthaald. De rederijkerskamer //Hildebrand" te Berg-Am bacht, zal aldaar op Donderdag 18 December a. st. hare eerste Voorstelling geven in dezen winter. Morgen wordt te Stolwijk het 10-jarig bestaan der Ijsclub feestelijk herdracht, Des morgens wor- (Naar het Duitsch.) XX. keizers komt de bol ook dikwijls hom afgebeeld onder de later versierd met het beel< winning, in de hand des kei ving bij de Christenen het Duitsche keizers hadden ook dit zinnebeeld van macht, en bij sommige gelegenheden werd de rijks- appel door een daartoe bestemden beambte van den vorst gedragen. De rijksappel heeft Donderdag, met kroon, scepter, zwaard en maarschalksstaf en de vijf dragers daarvan in één rytuig naar Delft moesten rijden, daar er voor die vijf dignitarissen niet behoorlijk drie rijtuigen present waren, ’t Liep zoo echter nog beter dan mot den standaard des Rijks, die op de bok van een vigilante moest worden gezet, en met de kamerheeren-dragers, waarvan circa 25 pCt. ook al omdat er geen rytuigen genoeg waren, in de kerk te Delft ontbraken. Het toppunt was, dat de stalmeester te voet den weg heeft moeten afleggen. n ’t gebruik. 3 Genoegen» en inge/olge i gelegenheid [voorstelling IBBR 1890 onds ZES jn' es tuur"- I, Secr^ari». (bant Bij de begrafenis des Konings heeft men gelezen van den //Rijksappel”. Deze appel is de met een kruis voorziene bol, die op munten, zegels enz. in Je hand van een vorst voorkomt en als een teeken van heerschappij wordt aangemerkt. De oorsprong van dezen bol moet worden gezocht bij de Romeinen, bij wie hij ten teeken van heerschappij over de gansche wereld was. Op munten van Keizer Augustus zijn somwijlen drie bollen voorgesteld, de eene met de letters ASI de tweede met AFR en de derde met EVR, waar door de toen bekende drie werelddeelen werden voorgesteld. Op de munten van latere Romeinsche voor. Men vindt pooten eens adelaars en ld van de Godin tier Over- otters. Het kruis ver- t ÜÉeld der godin. De Duitsche keizers hadden ook dit zinnebeeld 34) Opvliegend mand het hem te herinneren. Meer dan ooit was hij de booze geest van het huis geworden. Oud gebruik en jacht naar populariteit, riepen den overste en zy’ne gasten in den namiddag, toen het laatste vat met kransen getooid naar het kelderhuis gereden werd, naar buiten, naar het achterste gedeelte van de plaats, waar de tafels voor het werkvolk ge- de*.t stonden.Zelfs mevrouw van Barneveld, hoe bleek en afgemat zij er ook uitzag, verscheen er aan den arm van haren gemaal en gevolgd door Doortje, die een licht paars kleedje droeg, haar door hare mees teres voor dezen feestdag geschonken en dat de schoone vormen van hare slanke, gracieuse gestalte op het voordeeligst deed uitkomen. Alleen zij was een beeld der gezondheid maar niet der tevredenheid. Maar de gewoonte had haar de kalmte en berusting geschonken, waarmede zy MM— Te Arnhem is heden op 82jarigen leeftijd overleden de oud-gouverneur-genaraal van Nederlandsch-lndië, mr. L. A. J. W. baron Sloet van den Beele. X De dood van den heer Sloet zal door r.elon in den lande met groot leedwezen worden verpomen. Do overledene genoot in hooge mate de achting. Hij was oud-griffier der Staten van Gelderland, oud- lid der Academie van wetenschappen, en heeft zich door zy’ne geschriften een zeer gunstigen naam ver worven.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1