Bultenlandscli Overzicht. KEMX1SGEEIIXG ling der grondwet niet kan zijn, haalt de heer M. v. L. ook nog aan art. 72, hetwelk wil, dat in het formulier van afkondiging der wetten, ingeval eene Koningin regeert, de daardoor noodige wijziging ge bracht wordt. Zijne slotsom is, dat zonder dat eenige wijziging of herziening van de grondwet vereischt wordt, thans overal het woord Koningin" kan wor den geschreven, waar de grondwet van den Koning spreekt. De heer M. v. L. is het echter met het „W. v. h. R." eens, dat in de artt. 430 en 436 Wetb. v. B. R. en art. 43 der notarieele wet de woorden „in naam des Kouings" sacramenteel zijn en zoolang die artikelen niet gewijzigd zijn, door griffiers en notarissen dienen te worden gebruikt. Maar een voorstel om daarin wijziging te brengen, kan z. i. niet uitblijven. Dit zelfde gevoelen wordt ook door een der beido andere opponenten voorgestaan, terwijl de derde, jhr. mr. J. L. Stern, omtrent het laatste punt eene afwijkende meening verkondigt en van oordeel is, dat ook aan het hoofd der grossen van vonnissen en akten voortaan moeten worden gesteld de woorden „in naam der Koningin". Op de grosse wordt het vonnis ten uitvoer gelegd. Die tenuitvoerlegging gesihiedt in naam des Koniugs,'omdat de Koning met het uitvoerend gezag is bekleed. Nu berust het nitvoerend gezag bij eene vrouw, bij eene Koningin, en dus zal moeten worden geëxecuteerd in naam der Koningin, evenals alle besluiten voortaan zullen wor den uitgevaardigd in naam der Koningin. Uit het antwoord der redactie van het „W. v. h. R." stippen wij aan hare meening, dat „zelfs H. M. de Koningin-weduwe, Regentes van het Koninkrijk, Maandag 8 Dec. in de zitting der vereenigde Kamers trouw zou zweren „aan den Koning". Ten minste wij zien niet in, dat het anders kan, met het oog op het eedsformulier van art. 43 Gw., waarin het woord „Koning" niet minder dan driemaal voor komt." Die verwachting is intusschen niet uitgeko men, want bij de eedsaflegging heeft H. M. de Koningin-weduwe telkens het woord „Koning" ver anderd in „Koning/»." VIllustration van Zaterdag 6 December bevat een aantal teekeningen, welke betrekking hebben op de begrafenis van Willem III. Achtereenvolgens geeft zij te zien een afbeelding van den trein, waarmede het lijk van het Loo naar Den Haag vervoerd werd, een portret van den overleden koning, den ouden graf kelder van de Oranjes te Delft, het Grafmonument van Willem den Zwijger, de eerewacht voor het Loo tijdens het ter bezichtiging stellen van het lijk, de groote feestzaal van het Loo, waar het lijk was ge plaatst, bet vertrek van den lijkstoet van het Loo, en den nieuwen grafkelder der Oranjes. Dit No. is met zorg bewerkt en verdient zeer de belangstelling. D^ prijs van het No. is 75 centimes. Een tweetal maanden geleden vervoegde zich bij de bejaarde Wed. G., die te Baarle-Nassau in een alleenstaand huisje eene herberg uitoefent, eeu onbe kend persoon, welke haar onder bedreiging van moord al haar geld deed afgeven. In 't laatst van de vorige week, omstreeks 12 uur 's nachts, werd er aan de woning van de genoemde weduwe geklopt, met bevel open te doen voor de marechaussees uit Alfen. Zij zag een marechaussee, deed open, doch ontdekte in dien persoon dienzelfden l man die haar vroeger bestolen had. Deze beval haar den kachel aan te maken, brood te snyden en daarbij een kop chocolade te voegen. Na dit genuttigd te hebben, nam hijonder verklaring dezelfde schurk van vroeger te zyn—haar wederom eenig geld en goed af en verwijderde zich met een ,,tot weèrziens". Eene typhus-epidemie onderhet garnizoen te Auxonne in Frankryk richt daar zulke hevige ver woestingen aan, dat de militaire autoriteit hoeft moeten besluiten alle infanterietroópen naar huis fe zenden en de cavalerie in een kamp buiten de stad onder dak te brengen. Beide maatregelen, hoe nood zakelijk ook, hebbon tot treurige uitkomsten geloid. Van de weggezonden infanteristen zijn verscheidene reeds le huis gestorven, de besmetting mot zich voe rende, terwijl er onder de cavaleristen verscheidene zijn die tengevolgo van de hevige koude door be vriezing der ledematen zijn aangotaast. Vooral zyn vele voeten bevroren. Vermoedelijk zullen 'er thans barakken worden gebouwd. Iutusachen worden de kazernen ontsmet. De oorzaak der ziekte wordt aan het drinkwater en aan besmetting der kazernes toegeschreven, de gewone oorzaak der typhus, die onder de troepen iü Frankrijk vele sterfgevallen veroorzaakt. Staten-Generaal. Tweede Kimer. Zitting van Woensdag 10 Dec. Bj de beraadslaging over de Indische begroeting is de minister Mackay reeds aan het woord geweest. Zijne rede maakte een goeden indruk, iu zoo ver er uit bleek, dat hij zijn best heeft gedaan zich in te werken in de verschillende quaestiën van zijn depar tement. Natuurlijk kon hij den zorgwckkenden toe stand der financiën niet loochenen, al is hij minder pessimistisch gestemd dan sommige kamerleden, doch van oen vast plan om in dien toestand verbetering aan te brengen bleek nog niets. Van opium-regie bleek hij geen principieol tegenstander zooals zijn voorganger Keuchenius, die weer eene zeer lange, zeer vervelende en weinig' beteekenende rede hield. Nog deelde de minister mede, dnt de Flores-expe- ditio geheel ,geöindigd is, zoodat het Indiseh bestuur ten slotte zich heeft neergelegd bij den wensch der Kamer. De geregelde vermindering der koffie-oogsten, waardoor een blijvend tekort dreigt te zullen ontstaan, trok de aandacht der heoren Van Dedem en Hint- zen ook daaromtrent heeft de regeeriog blijkbaar nog geen gevestigd^moening. Het zijn doorgaans deze en dergelijke onderwerpon, die bij de Indische begrooting de revue passeeren, en niet een ieder is het gegeven ze in een nieuw licht te doen verschijnen. Wie die kunst wel ver staat, dat is de heer Cremer, die een pleidooi leverde voor decentralisatie, zoo welbestudeerd en welgemo- tiveerd, dat men er met genoegen naar luisterde. Hij knoopte dat pleidooi vast aan de Flores'-expoditie, die weder een bewijs te meer was, hoe weinig wij onze koloniën kennen en hoe weinig eerbied wij hebben voor de rechten van inlanders en inlandsche vorston. Het is de uitsluitende ambtenaarsregeering, die wij bezitteq, die er schuld aan is, dat wij er zoo slecht in slagen het vertrouwen te winnen der be volking. De gebreken, waaraan zulk een ambtenaars regeering noodzakelijkerwijze mank gaat, werden door den spreker krachtig in het licht gesteld, om daar tegenover te stellen een aanbeveling om eensdeels particulieren medewerking te geven aan de bestuurs taak, anderdeels de inlandsohe bevolking tot een zekere mate van zelfbestuur op te voeden. Doorgaans denkt men bij aanprijzing van decentralisatie nan Java alleonde buitenbezittingen, die meer en meer tot ontwikkeling komen en naar die mate steeds raoeie- lyker te administreeren worden, verdienen zeer zeker niot minder de belangstellende aandacht, die de heer Cremer daaraan wijdde. Ambtenaren zal men steeds noodig hebben, maar medewerking van particulieren en bevolking kan alleen een vruchtbaar bestuur waarborgen de Straits Settlements mochten ten voor beeld strekken. De spreker had er, meenen wij, bij kunnen voegen, 4at de ambtenaars-wereld en haar invloed zelf veel vorbeterd kon worden, als mon niet dp ambtenaren binnen kort tijdsbestek door gansch den archipel heenzond, om een taak, die «zij den tijd niet hebbon om te loeren, te vervullen bij bevolkingon van geheel verschillenden aard, taal en zeden, zoodat zij eigenlijk overal vreemdelingen zijn en blijven. -= Dat de bestuurstaak door decentralisatie zwaarder en duurder zal worden, zooals de Minister scheon te vreezen, word met goed recht door den heer Cremer betwist. Het zwaartepunt ligt in do financiëele rege ling, en nu is het, zooals hy in hoofd trokken aan toonde, niet zoo moeilijk een stelsel te vinden, waarbij plaatselijke uitgaven door plaatselijke inkomsten wor den bostroden, terwijl boperking van het stelsel vay inspeoteeren, adviseeron on rapporteeren, het ambte naars-ideaal, van zelf bezuiniging medebrengt, 't Zou niet aangaan met één slag do hervorming aan te brengen, die de heer Cremer beoogt, maar veel zou reeds gewonnen zijn, als de Minister deze bij uitne mendheid klemmende redeneering overdacht en poogde in haar geest en bedoeling door te dringen. Het belooft reeds iets, dat de minister toonde van deze beschouwingen, niet geheel afkeerig te zijn. Goede vooruitzichten voor liefhebbers van schaat senrijden. Majoor Waelput, die het vorig jaar in de Gentsche bladen eenige weervoorspellingen deed, die vry goed uitkwamen, deelt nu weder bijzonder heden over bet winterweer mede, dat ons te wachten staat. In deze maand zal de sneeuw in zoo groote hoe veelheid vallen, dat het verkeer per spoor zal gestremd zijn. Zulks zal omstreeks den lOen beginnen. In Januari zal weinig sneeuw vallen in de laatste weken van Februari, integondoel, zullen verschiikke- lijke sneeuwstormen Vlaandoren teisteren. De koude zal nijpend wezen in December, maar vooral in Januari. Meermalen zal de thermometer 20 tot 25 graden aanduiden het uitorate minimum zal zelfs 28 of 29 graden, onder nul bereiken. Einde Januari zal de dooi iovallen. In Februari gaat het weer aan 't vriezen „Onlangs vertelde oen onzer lezers ons het vol gende", zoo schrijft de „Kölnische Zeitung." Op de buitenplaats van mijn vader bevond zich een uiterst waakzame, kwaadaardige, doch aan de huisgenooten zeer trouwe en gehoorzame hond, „Wachter" ge naamd. Het beest was buitengewoon „voornaam opgevoed," want zoodra hy een net gekleed persoon de plaat3 zag opkomen, vergenoegde hij zich met een zacht gebromwanneer er echter een bedelaar door de poort kwam, dan werd hij bijna razend, greep op zoekers onthaald werden, heerschte groote vroolijk- heid onder de lieden menigeen wa3 de nieuwe wijn naar het hoofd gestegen -- toen er eensklaps een ongewone beweging ontstond. Alles keek en drong jubelend naar voren. De kinderen klapten van blijdschap in de handjes, want hun grootste vermaak, een poppenkast, door onzicht bare handen voortbewogen, reed op de estrade aan. Het volk verdrong zich om het met linnen bekleede toestel, de gasten waren aangenaam verrast door deze welgewilde afleiding, die zij als een oplettend heid van den overste beschouwden, en ook deze applaudisseerde toen de twee poppen boven den rand van het „theater" te voorschijn kwamen en met een komische beweging bun kompliment maakten. Zelfs het gelaat van mevrouw van Barneveld ontspande zich en kreeg voor een oogenblik een vroolijker uit drukking. Het waren een paar echt komische poppen, die zich door de krachtige stem van den verborgen dirigent, aan het geëerde publiek voorstelden als Jan Klaassen en zijn wijf. Een luid gelach onderbrak de in onvervalscht/>afoZ* door de beide poppen voorgedragen inleidingstoe spraak, waarbij de langneuzige Trijn, met een ver vaarlijke floddermuts op het hoofd en een breikous in de handen, Jan Klaassen gedurig door allerlei dwaze vragen in de rede viel. Het gelach van het dankbare publiek werd zoo algemeen en luidruchtig, dat het gezelschap, dat op de estrade niets van de voorstelling verstaan kon, er af steeg, voorgegaan door den overste en bescheiden gevolgd door Doortje, die den shawl harer meesteres droeg, terwijl de bedienden stoelen aandroegen. Zoodra de gasten, omringd door het werkvolk en het bedienden-personeel, voor het „theater" hadden plaats genomen, wendde zich een der poppen met een diepe buiging tot het publiek en vervolgde met klin kende stem zijn toespraak: „Wij zijn zeer verheugd over de eer, die ons de hooge heerschappen bewijzen! Wij waren juist van plan het oude wijfje een curieus vertelseltje te laten Een halfgesmoorde angstkreet, die uit de achterste rijen der toehoorders opsteeg, stoorde de pas aange vangen toespraak. J^n Klaassen hield het hoofd op zij om te luisteren. „Stilte! Stilte!" klonk het uit de voorste rijen. „Alzoo, waar zijn we blijven steken?" Met deze vraag wendde Jan Klaassen zich met een huppelende beweging tot zijn vrouw, die de breipennen rusteloos tikkend over elkaar liet gaan. Z$ boog zich met haar langen neus aan zijn oor. „Juist, wijf! Bij de voorname dame, van wie ik vertellen zou, die met het kleine meisje bij ons in het stadje, voor omstreeks tien jaren is verschenen. En arm was ze en ziek, want ze had daar ginds in Ems al haar geldje verspeeld. Je zou zeggen van zoo'n vrouwraensch!Ze werd dan ook maar meteen in het gasthuis gestopt. Maar in den nacht heeft ze stilletjes de plaat gepoetst en het kloine kind gruw zaam verlaten." vj Wederom klonk een kreet uit de toeschouwers, by wie zich een zekere spanning en onrust begon te openbaren. Jan Klaassen maakte allerhande kapriolen om de opmerkzaamheid te trekken. „In alle knteten", vervolgde hij met luider stemme, „heeft men naar haar gezocht, maar ze kwam niet weerom en de gemeenro moest dus het kind een op voeding geven, totdat de moeder zou komen opdagen. Maar ze heeft niets van zich laten hooren en aan de stad heeft het kind alle jaren vijftig gulden gekost, omdat men het niet kon laten verhongeren. Zoo is het ding vijftien jaar oud geworden en toenis'er op het groote adellijke laqdgoed bij de stad een brand uitgebroken, en omdat het kind bij het inzamelen naarstig meegeholpen had en omdat 't een rooie was, hebben alle menschen geschreeuwdzy heeft den brand aangestoken en toen zoudon ze haar gepakt hebben, om haar in het werkhuis op te sluiten, als ze niet nog bytyds weggeloopen was." Jan Klaassen staakte hierbij zijn verhaal, om met zijne vrouw een komisch ballet te gaan dansen, want wederom werd het publiek onrustig en hij moest de lachers op zyne zijde houden. „En nu, luister verder, vrouw begon hij opnieuw. Wordt vervolgd). een aapachtige manier den ouden bezem, die naast zijn hok in den hoek stonden beproefde dien, onder allerdol ste sprongen, geheel tot in atomen stuk te bijten. Even zoo onverdraagzaam toonde hij zich tegonover de kippen, wanneer zij het durfden wagen, uit zijn etens bak een stukje weg te nemen. Dan beet en sloeg hij met zyn pooten, dat de veeren in het rond vlogen. Des te meer trok het de aandacht, dnt een bepaalde kip herhaaldelijk, zondor oenigon tegenstand van „wachter" eenige brokjes uit den bak nam en daarna in het hondenhok verdween. Nadat dit merkwaardige verschijnsel eenige dagen achteroen door de verwon derde huisgenooten was waargenomen, ging men hot hok onderzoeken en vond daareen heele bezen ding eierdoppen. Nu was do vriendschappelijke ver houding opgehelderd. Het trouwe dier kwam echter op zeer tragische wijze aan zyn einde. Toen ik, nog als student, na een zoor lange vacantie het ouderlijk hnis verliet, rukte bij zijn ketting los, vorvolgde het rijtuig, waarmee ik wegreed, tot aan het station, en vloog juist tegen mijn coupé op toon de trein zich in beweging zetteen voor hij er nog in was, raakte de trouwe Wachter onder do winlen, en werd er dood onder vandaan gehaald. Als een bewijs van de goedhartigheid van onzen overleden Koning wordt uit Deventer aan De Tijd gemeld In 1854 woonde hier een blind oud-militair, An dreas Ossewold genaamd, mot zijn twee kinderen van respectievelijk 9 en 4 jaren. Sinds twee jaren had hij zijn oppassende vrouw, die het dagelijkse^ brood voor het gezin verdiende, door den dood verloren en tobde hij voort, voor het onderhoud van zich en de kleinen goen andere middolea hebbende dan zijn pensioen, ten gedrage van 136 'sjaars, dus nog geen 40 cent daags, het maximum dat destijds in dergelijke gevallen werd toegekend. Door den steeds meer nijpenden nood gedrongen, wendde Ossewold zich tot den toenmaligen burgemeester, den heer G. Durabar, die' hem den raad gaf, pogingon aan te wenden om zich in oen militair gesticht te doen op nemen. Dit denkboeld lachte zeker den ongelukkige toe, maar hy kon het niet van zich krijgen te schei den van zijn kinderen. Op zekqren dag, ton einde raad, liet hij zich door zyn oudsthii zoon naar Hot Loo geleiden. Z. M. reed toevallig het tweetal voorby, doch zag den armen blinde nu en ontving hem later zeer vrion— dol ijk, zich houdende alsof hij niet de Koning, maar een hofbeambte was. De blinde deed op echt mili taire wijze rapport van het smartelyk verlies, dat hem door het sterven van zijne vrouw had getroffen, en van den treurigen toestand, waarin hy en zyn kinderen, ten gevolge daarvan, zich bevondenter- wljl ij ten slotte met beklemd hart. mededeelde, dat hij niet gaarne van zijn kinderen zou scheiden. Nadat de Koning, die belangstellend de lijdens geschiedenis had aangehoord, den man nog een paar vragen in verband roet zyne blindheid had gedaan, begreep do ongelukkige, dat hy met den Koning zeiven te doen had, eu was zichtbaar verlegen over de vrymoedigheid, waarmede hij tot hem toegespro ken had, doch de Koning greep zijn hand, sprak hem moed in, overhandigde hem eene som golds, eiJ zcide niet te willen, dat hij weder te voet met zijn jpngen naar Deventer zou terugkeeren. De blinde Ossewold is reeds veel jaren dood, maar de zóón meende in den geest zijns vaders te handelen door ook dezeedelmoedige handeling van Willem den Goede aan de vergetelheid te ontruk ken. En die daad van piëteit eu dankbaarheid strekt hem tot oere Men schrijft aan de Amsterdammer Bij de jongste volkstelling gaf de invulling tot welk kerkgenootschap behoorende stof tot velerlei beschouwingde opinées daaromtrent waren zeer verdeeld, zoo zelfs, dat in sommige provinciën de vertegenwoordiger* van nu wylen Z. M. den Koning het noodig oordeelden daaromtrent nog eene aan schrijving aan de hoofden der gemeenten te richten. In de gemeente Weststellingwerf is thans gebleken hoe de synodale commissie denkt over do boteekenis der invulling, „tot geen kerkgenootschap behoorende." De dorpen Olde- en Nijeholtpade zijn kerkelijk gecombineerd en verschillende lidmaten aldaar deden het voorstel het kerkgebouw dor Hervormde gemeente aldaar, in navolging van St. Anna-Parochio, beschik baar te stellen voor het houden van politieke bijeen komsten. Men was zelfs zoo voorbarig reeds een spreker uit te noodigzn, den heer Domela Nieuwen- huis, voor dat bet gebouw disponibel gestold wss. Het bleek, dat do kerkeraad en hot grootste deel der lidmaten staatkundige bijeenkomsten in het kerkgebouw niet wenschten. Dit alles geschiedde vóór de jongste volkstelling, teen werd door den kerkeraad onderzoek gedaan, welke lidmaten hun biljet hadden ingevuld met „tot geen kerkgenootschap behoorende" en al spoedig be sloot de kerkeraad die personen vervallen te verkla ren van hun lidmaatschap der Hervormde kerk. Men wilde dat do Iferkeraad bij dat onderzoek door hot E. B. der gemeente in staat gebeld was tor ge meentehuize de bewuste biljetten in te zien, doch, op eene desbetreffende interpellatie, antwoordde de Burgemeester dat zulks niet het gevaj. geweest is. Het Classikaal kerkbestuur van Heerenvoen keurde het besluit van den kerkeraad 'goed j de betrokken lidmaten besloten zich tegen deze uitspraak te ver zetten en lokten een beslissing qit van de synodale commissie. Met allo mogelijke bescheiden wendden zij zich tot deze commissie, vragende vernietiging der ten opzichte van hen genomen besluiten. Do synodale commissie beeft geheel in den geest van adressanten beschikt en het besluit van kerkeraad en classikaal bestuur vernietigt. De commissie motiveerde haar uitspraak in deze zaak aldus „dat bij elke beslissing van een kerkelijk college, waarbij een der in artikel 4 van het reglement voor kerkelijk opzicht en tucht opgenoemde tuchtmiddelen wordt toegepast, volgens art. 2 i van datzelfde regle ment niet alleen do feiten, welke het onderworp der beoordeeling hebben uitgemaakt, nauwkeurig moeten omschreven zijn. maar ook do daaruit naar het oor deel van het college voortvloeiende verkeerdheid of overtreding bij name uitgedrukt; „dat dit laatste noch in het besluit des kerke- raads, noch iu de, dat besluit bevestigende, uitspraak des classicalon bostuurs geschied 4s J „dat immers requiranten daarbij niot schuldig ver klaard zijn aan eene der verkeerdheden ofovertro-- dingen in art. 3 alinea 2 van het reglement voor kerkelijk bpzicht en tucht vermeld, en daardoor in de aangevallen uitspraak de wettelijke grondslag ge mist wordt, om een der in art. 4 van hetzelfde reglement vermelde tuchtmiddelen, in casu ontzetting vau het lidmaatschap der Nederlandsch Hervormde kerk, toe te passen „dnt alzoo dit cassatiemiddel, door requiranten aangevoerd, als gegröfld moet worden erkend, en op bovengenoemde gronden reeds de bestreden uitspraak van het classicaal bestuur behoort te worden ver nietigd, zoodat elle verdere gronden daarvoor door requiranten aangevoerd, buiten beoordoeling kunnen blijven Nu deze uitspraak de gonoemde besluiten ver nietigt, zullen de gerehabitileerde lidmaten thans weder probeeren het kerkgebouw beschikbaar te stellen voor de woordvoerders der politieke partyen. Het doel namelijk is niet die alleen der volks partij alleen te laten spreken, maar ook den tempel open te stollen voor andere staatkundige sprekers. Na in de desbetreffende beschikking te verklaren, dat door den president van het classikaal kerkbestuur ten gemeentohuizo van Weststelliugwerf copieën zijn gemaakt van de kaarten der volkstelling, eischtdit, nu de stellige verklaring van den burgemeester, naar aanleiding van de interpellatie van den heer Eisma, lid van den Raad dier gemeende, nadere opheldering, waarop zal wordeji aangedrongen, zoowel in. den gemeenteraad als bij den president van het classikaal kerkbestuur. Beide beweringen kunnen niet waar zijn Het schijnt dat het Franscho Kabinet met zijne begrooting eindelijk dfe moeilijkheden te boven is. Nadat de Kamer art. 1 van he£ leeningsontwerp had aangenomen on bepaald dat de uitgifte zal ge schieden in 3 pCts. perpetueele rente, werd de be- grootiug van financiën in haar geheel goedgekeurd met 363 tegen 54 stemmen en het leeningsontwerp in zijn geheel met 336 tegen 199 stemmen. De Kamer is daarop tot 18 dezer uiteengegaan. De verklaring, dat de Rogeering de belasting der kloosters zal doorzetten overeenkomstig de wet schijnt een goeden indruk gemaakt te hebben. Jules Simon voert in den Temps een warm plei dooi voor hot vrijstellen der zusters van den Hei ligen Vincentius van Paulo van bovengenoemde rechten. l)e profanen, schryft hy, kennen die zusters van liefdadigheid niet, misschien kennen ook de katholieken haar niet. Zij vormen geen geregelde orde zij leggen geen gelofte af; zij verbidden zich slechts voor één jaar. Na het jaar zijn zij vrij de wereld in de gaan. Zij houden scholen en werk plaatsen voor meisjes on verplegen zieken in hospi talen. In Frankryk en Europa hebben zy thans 2434 huizey, waar zy 185,000 kinderen onderwijzen en hare zorgen aan rnim 45,000 in hospitalen opge nomen zieken wyden, ongerekend de tallooze zieken, die zij thuis verplegen. In Azië en Amerika, in Egypte, Turkye, China, Brnzilië, Ecuador, enz. hebben zy 328 huizen, waar zij bijna 33,000 kindeien van alle nationaliteit en van alle geloof opvoeden. Zij hebbeh in haar actief ook diensten in den oorlog bewezen.' Eene dier zusters vloog in deAte&flogeen kog^l door hare muts, terwyl zy een gekwetste ver bond. De minister wilde aan eenigen het ridder- Je ruis schenken, maar bij monde van haren directeur antwoordden zij: «Wij verlangen ter belooning alleen dat ons de gelegenheid worde gegeven opnieuw diensten te bewijzen Da» Duitsche Rijksdag heeft eergisteren een aanvang gemaakt met de algemeene beraadslagingen over de begrooting voor 1891/92. a r ®inister van financiën, baron Von Maltzabn, lichtte de begrooting uitvoerig toe. Dat do begroo- mTU iS ,daU in het vo»gojaar, was hoofdzakelijk het gevolg van de meerdere legeruit gaven, en deze zijn noodig voor den vrede. Dit was dns de oude slotsom, waartoe de minister ook nu weer kwam. Overigens is de toestand niet ongun stig want het jaar 1890 91 sluit met een voordeelt saldo van 10,000,000 M. Aan bijdragen der Bonds"- staten wordt gevorderd 322,600,000 M., maar daar entegen wordt liun uit de inkomsten 331,000 000 1,130^645*888° Marit. ^h"0'6 beiiraagt De eerste, die de miliioenonrede aan een scherpe ontlek onderwierp, was natuurlijk de beer Eu4n Richter. De leider der liberale oppositie sprak bijna twee uren, om te prote/stoeren tegén de verhooging der legeruitgaven, de wijziging der suikerbelasting en de handiraving der booge invoerrechten, terwijl hij nogmaals zijn ingenomenheid over Bisinarcks af treding en de opheffing der socialistenwet -betuigde. Dit geschiedde ook door den sociaal-demoeraat Bebel, die tevens verklaarde met zijn partijgenooten tegen de begrooting te zullen stemmen, zoolang hoo»e invoerrechten en steeds stijgende legeruitgaven daar- van het kenmerk waren. De beraadslagingen worden voortgezot. In het Zwitsersobe kantop Tessino is nu alles weer m orde. De nieuwe kantonnale Raad, bestaande uit 3 conservatieve en 2 liberale leden, is beëedigd en do Bondslommtssaris Künzli is van Bellinzona ver trokken, ten einde den Bondsraad te Bern verslag te doen van den toestand en om eerst togen do ver kiezingen voor de constitueereiide Vergaderin» op 11 Januari terug te keeren. Het laatste bataillon der naar het kanton gezonden troepen zal 19 en 20 dezer vertrekken. Voor de eorste maal is weder bet algemeen stem recht in Spanje toegepast, nl. bij de gedeeltelijke verkiezingen vau de provinciale raden. De deelne- mln^k. i,k'ezer3 aap- de stemming was zeer gering. Te 'Madrid werden 11 liberalen, 1 conservatief en o republikeinen gekozen. De berichten omtrent den uitslag in de provinciën luiden nog zeer onvoldoende. Het schijnt echter dat die verkiezingen ten gunste van de regeering zijn uitgevallen, wat m Spapje, waar de regeeriag bepaalt hoeveel tegenstanders zullen verkozon wordon niet te verwonderen is. INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda; Gezien art. 8 der Wet van den 2u Juni 1875 (Staatsblad no. 95). Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan C. M Klyweg te Gouda en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten eener petroleuinbergplaats in het per ceel aan de Gouwe geteekend O. no. 93, kadaster sectie B. no. 1813. GOUDA, den 11 December 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN BEUGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. M A R B. T B E R I C H T E n7^ Gouda, 11 December 1890. De nu geheel gestremde vaart maakt den graan handel hier bijna onmogelijk. Voor dadelijke be hoefte word een en auder gekocht tot onderstaande pryzen. TarweZeeuwsohe 8.75 a 9.25. Mindere „ff J'i5°ra 8'25- Kogge: Buitenlandsche per 70 kilo 6.Gerst: Chevalier 6a 6.50. Haver: per Heet. 3.50 a f 4 50 r». 100 kilo 7.75 a 8.5°. Hennepzaad: Inlandsch 7.—. Bruine boonea 11.50 a 12.50 Erw ten: Kookorwten 9.75 a 10.25. Maïs per 100 kilo Bonte Amenkaansche f 7.40 a 7 60 Pt* quantine 7.— a 7.50. D' Veemarkt. Melkvee weinig aanvoer, handel en prijzen terug. Vette varkens, groote aanvoer, ban del gewoon 19 22 ct. per half KG. Biggen voor Engeland tamelijke aanvoer, handel hewooi 16 l 17 ct. por half KG. Magere Biggen, redelijke aan

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2