2SBN, geschilderde lenig der St. .eningen enz. srljjk levens- le Gebroeders BINNENLAND. DETWEEBBOEDEBSO J 1890. FEUILLETON. es pulsende es x> es x> te Ondor- i Cz. 8 Dinsdag 16 December.’ (\9 4403. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. abeth. De inzending van advertentiën kan geschieden tot eén uur des namiddags van den dag der uitgave. ■1 1 I end 9 I^S'; 3öhne nts. IR1NKMAN. aal en Mtonderlgke Nommen VIJF CENTEN. i (Uit het Engeluch.) V ■IF»" k,ê. •7. [Wits. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjke met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is f 1.25, franco per post f 1.70. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschjjnt. r dan het I A mde Kunsten Directeur der trecht. uda. 'oorbe- tegen n en ioende ming. anneer taand rk ge el hei Men meldt uit Stolwijk Verleden jaar zou de Stolwijkscbe IJselub haar tienjarig bestaan feestelijk herdacht hebben, indien Op Donderdag 18 December a. s. zal in eene bui tengewone vergadering der Goudscbe Zwemclub, des avonds ten 8 ure in het Café «het Schaakbord'*, plaats hebben de uitreiking der gouden medaille, den heer C. C. Krom, werkend lid van bovengenoemde vereeniging, toegekend ran wege de Maatsehappy tot redding van drenkelingen. H.H. Donateurs van de Goudsche Zwemclub heb ben toegang tot deze vergadering. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels h 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. GOUDSCHE COURANT. GOUDA, IS December 1890. De heer A. Rabouw alhier is geslaagd voor de aate boekhouden M. O. Wij vestigen de aandacht op de Woensdag a. s. te houden openbare vergadering (voor alle belang stellenden kosteloos toegankelijk) van de Afd. Gouda van den Ned. Protestantenbond. Dr. Lohr uit Rot terdam houdt den een voordracht en de Koorvereoni- gen zal eenige liederen ten gehoore brengen. De vergadering heeft plaats in de Remonstrantache kark. De te Moordrecht bestaande Ijsclub hield Vrijdag voormiddag een wedstrijd met priksleden voor man nen en jongens uit den behoeftigen stand uit de ge meente. Zeventig liefhebbers namen daaraan deel. Terwjjl de winners 8 pond brood en 4 pond spek ontvingen, werd aan ieder deelnemer eene belooning uitgereikt, zoodat zelfs de verliezer nog 2 pond brood en 2 pond spek ontvingen» Des namiddags werd er een wedstrijd op schaatsen gehouden, waaraan 22 personen deelnamen. De prijs ad 30 werd behaald door Duursma, te Utrecht, de le premie, ad 10, door A. Snoekt te Nieuwerkerk a/d. IJsel, en de 2e premie ad 5^ door Hoogendijk, te Haastrecht. i nabij de vijftig gezet, mooi, een blozend gelaat, zenuwachtige gebaren en een schelle stem. Zij vond de visitatie blijkbaar erg lastig en stond tegeu hare dochter te klagen, op hare kamenier te brommen en op een tamelijk koddige manier de ambtenaren te roepen. De dochter, een slank meisje, met een fijn gevormd gelaat en eene kalme uitdrukking in hare gloeiende, dónkere? oogen, scheen de drukte en bewegelijkheid harer moeder zeer af te keuren. //Stil mamaI” hoorde ik haar aanhoudend fluisteren //Men zal u zoo dadelijk helpen; alles komt in orde, wees maar gerust.” z/Ik hoop maar, Edith,” antwoordde de moeder gejaagd: z/dat zij dien zwarten koffer niet open maken.” z/Als zij er naar vragen,” zeide de dochter op onverschilligen toon//dan zal ik hun zeggen, dat er een photographische toestel in zit.” Terwijl Edith dit zeide, verwaardigde zich een beambte, die niets te doen had en die voornaam doof 1) Ik bevond mij aan het Noorderstation van Parijs. De trein van Londen via Galais was juist aangeko men; hot zal zoo wat half zeven geweest zijn. De reizigers zochten naar hunne bagage in de groofo zaal met de hoefvormige banken, waar de visitatie plaats heeft. Ik was met de boot het Kanaal over gestoken, en daar ik geen bagage had en mijn hand- vahesje reeds bij het aan wal gaan gevisiteerd was, stond het mij vrij te gaan waar ik wilde. Toch ging ik de douane binnen, want ik moest een oogje in het zeil houden op een jong paartje. Zonder dat zij het wisten on zonder dat zij het be geerden, volgde ik twee jongelieden op den ‘voet, die in hunne onnoozelheid dachten, zoo maaj van hunne ouders te kunnen wegloopen. Zij ''beminden elkander hartstochtelijk en hadden geon kwaad in den zin; ik zag hoe zij zich beijverden de riemen hunner koffers los te maken. Het verliefde paartje maakte het mij niet lastig, en ik had dus ruimschoots gelegenheid alles om mij heen gade te slaan. Uit het dagboek van een Engelschen detective. Van de gelegenheid tot kostelooze inenting of herinenting rechtstreeks van het kalf op het stad huis word gisteren door 27 personen gebruik ge maakt. Ik drentelde door de opgewonden groepjes en zocht naar iets, wat mij belangstelling kon inboeze men. Spoedig werd mijn aandacht getrokken door eene oude en eene jonge dame, zooals later bleek hare dochter, achter een berg van koffers, die nog niet gbopend waren. Hoe goed herinner ik mij, dat ik haar daar voor het eerst zag en hoe weinig ver moedde ik toen, wat er later zou gebeuren! De oude dame was reeds bejaard naar het mij toescheen om en bewegelijk, met i bleef voor de vele verzoeken, hem van alle kanten gedaan, een droomerigen blik in hare richting te werpen. Onmiddellijk riep hem de kruier van de Engelsche dames. //Heeft u iets te declareeren vroeg de ambtenaar in het Fransch. De oude dame had den inhoud van haar reistaschje op de bank uitgespreid en antwoordde in vloeiend Engelsch: „Neen, of eigenlijk ik bedoel van wel. Hier is eau de cologne; de flosch is half ledig, en daar is een beetje lersche whisky; ook heb ik an derhalf pond Souchon van f 2.70, en moer niet.” De beambte ik herinner mij nog het knorrige gezicht van den Franschman met zijn taankleurig gelaat luisterde oplettend. Hij liet zijne oogen minachtend gaan over den stapel koffers en manden, totdat hij eindelijk naar een grooten met koper be slagen koffer wees. „Maak dien koffer open, en dien ook” zeide hij, terwijl hij de hand op een langwerpigen koffer legde. „O, die niet mijnheer 1” riep de oude dame zeer gejaagd„’t is zoo’n moeite dat touw los te maken wij moesten het er wel omdoen, daar het slot niet al te best sluit.” De beambte antwoordde niet. Een der beambten begon den knoop los to maken van hot touw, d1 kruiselings om den koffer was gebonden. Bij toe val trok het mijne aandacht, hoe de knoop gelegd wao| terwijl de man wurmde, om hem los te krijgen. Het Staatsblad No. 179 bevat eon koninklijk besluit van den volgenden inhoud 1. aan iederen oud-strijder der jaren 18131815, gerechtigd tot het dragen van het eereteeken (Zil- De feestviering werd dus tot.* gelegener tijd uitgesteld. Vrijdag nu heeft men - kunnen geven, en men navolgens waardige wijze. ’s Middags om 1 uur eerste openbare school door het bestuur der Ijsclub afgehaald, en toen ging het met vlaggen en vaandels een muziekkorps voorop, in optocht door het dorp en van daar naar de versierde ijsbaan. Nadat de kinderen een paar toepasselijke liederen hadden ge zongen, keerde men langs denzelfden weg terug naar de school, waar de jeugd ruimschoots onthaald werd op chocolade en St. Nicolaas-gebak. Des avonds was de baan feestelijk geïllumineerd de muziek speelde er lustig op los, en tal van lief hebbers en belangstellenden bewogen zich op het ijs. Met het afsteken van vuurwerk werd de feest viering gesloten. Het bestuur van de Usclub Gouda heeft de baan op Stol wij kersluis onder water laten zetten, hetwelk met goed succes heeft plaats gehadzoodat do liefhebberij van schaatsenrijden een paar dagen op genoemde baan is gesloten. Zaterdagavond had in het bovenlokaal van den heer Dam eene vergadering plaats van de Afd. „Gouda" van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers. Nadat de voorzitter, de heer E. van Dantzig, de vergadering met een korte toespraak ^geopend had, 1 het ijs slechts sterk genoeg had willen worden. werd het woord gegeven aan den heer Tegelaar, van Amsterdam, die daarop het doel en het streven van den Bond uiteeozette. Spr. betoogde achtereenvolgens dat de onderwijzer, die niet aan het hoofd eener school staat, geen zelfstandige positie heeftdat verreweg de meeste onderwijzers nooit tot eene zelfstandige positie kun nen gerakendat het salaris van den onderwijzer niet in overeenstemming is met het gewicht van zyne betrekking en hem geen voldoend bestaan geeften dat-* de onzelfstandige positie van den onderwijzer in de school en de tegenwoordige wijze van benoeming en bevordering zijn beneden zijne waardigheid en strijdig met de belangen van het onderwijs. (In een voXgend nr. zal een meer uitvoerig vervolg van het gesprokene worden opgenomen.') Daarop werd gelegenheid gegweit'itot debat, waaruit bleek dat de verhouding van de hoofden der scholen in Gouda tot do onderwijzers niets te wenschen overlaat, doch dat zulks geen reden is voor de Goudsche onderwijzers om zich niet bij den Bond aan te sluiten. Immers elders is die ver houding vaak minder goecren in den algemeenen toestand ook wat aangaat de finantieele positie van den onderwijzer hier te lande is alleen verbetering te brengen als velen tot den Bond toe treden. #De vergadering werd bijgewoond behalve door tal van onderwijzers, door een drietal hoofden van scholen in deze gemeente. uitvoering aan de plannen heeft dit gedaan op eene werden de leerlingen der

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1