ADRESBOEK GOUDA. Buitenlandscti Overzicht. PETR0LEUM-N0TEERINGEN ADVERTENTIEN FOSTZEZRiXvTElsr. Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam, A. KOK Cqmp. veren -Kruis), ingesteld bij koninklijk besluit van 10 Mei 1865 Staatsblad No. 82), wordt, jaarlijks, p aanvrage van den belanghebbende, tot de Konin gin gericht, ten laste der begrooting van het depar tement van oorlog, by wijze van gratificatie eene geldelijke tegemoetkoming van éénhonderden vjjftig gulden verleend, mits blijke, dat hij uit eigen mid delen niet voldoende in zyn levensonderhoud kan voorzien 2. die tegemoetkoming zal voor de eerste maal, zoo mogelijk, nog in den loop van 1890 en verder telkens omstreeks het midden der maand Juni wor den uitgekeerd. Staten-Genera&l. Tweede Kuier. Zitting van Zaterdag 13 Dec. De Indische begrooting werd tonder stemming aaDgenomeo. Het voornaamste, wat daaraan vooraf ging, was eene uitgebreide rede van den heer Har togh over het voornemen der regeering om Indi sche nijverheids- en handelsondernemingen, die in Nederland haar zetel hebben, in Indië aan het pa tentrecht te onderwerpen, zonder ze in Nederland van dergelijke rechten te ontheffen, zoodat dezo dubbel zouden moeten betalen. De heer Hartogh stelde de volgende motie voor „De Kamer, van oordeel dat het wenschelylr is, «dat verband wordt gebracht tusschen de wetgeving «in Nederland en in Nederlaudsch-Indië ten aanzien «van het heffen van patentrecht der in Indië wer- jrkende naamlooze vennootschappen, wier hoofdzetels «zich in Nederland bevinden, gaat over tot de orde «van den dag." Door het voorstel van den president om de motie eerst later te behandelen, kreeg de heer Hartogh volkomen zijn zin, toen de minister, de gelegenheid tot uitstel roet beide handen aangrijpende, ver klaarde dal alvorens eeue beslissing omtrent de mo tie genomen was, geen uitvoering zou worden gege ven aan de plannen tot dubbele belasting. Hier mede was nu een ieder tevreden behalve de heer van Dedem, die het voor Indië opnam en niet goed kon viuden, dat de kolonie op deze wijze verstoken werd van eene inkomst van 110,000, waarop zij naar do overtuiging van den Hoornschen afgevaardigden volkomen recht had. Na de Indische begrooting is een geheele reeks van regularisatieontwerpen goedgekeurd, zoodat heden een begin kan worden gemaakt met de Staatsbe- grooting. Al deze wetsontwerpen zijn ten slotte zon der stemming goedgekeurd. Wat de discussie be treft bepalen wij ons tot twee punten. Vooreerst de discussie, die de heer Van Houten uitlokte over de 7e lichting, die hij vreesde, dat de Minister stilletjes voorgoed onder de wapens zou houden door telkens gelden aan te vragen en maat regelen te nemen, die later niet ongedaan konden worden gemaakt. I)e heer Bergansius stelde de Kamer echter gerusi door de verzekering, dat het onder de wapens houden der 7e lichting slechts van tijdelijken aard is en dat hij volstrekt niet voornemens is de Kamer met een zoet lijntje te brengen, waar zij niet wezen wilde. De Kamer besloot met eene versnapering, in lang niet genoten, met een onderwijsdebatje. In een ont werp tot wijziging der bogrooting van binnenland- •che zaken voor het loopende'jaar heeft de tegen woordige minister het beginsel uiteengezet, volgens hetwelk hij subsidiën aan bijz. kweekscholen wil De jonge dame zeide thans met eene zachte, ernstige stem in goed Franseh„U zoudt ons zeer verplichten, als u een der andere koffers liet openen. Deze is zoo lastig los te maken." „Het spijt mij, juffrouw, maar ik heb den zwarten koffer nu eenmaal aangewezen. Ik kan daarin geen verandering brengen." De jonge dame trad terug; men zag, dat zij ont stemd was. Ten minste, zij richtte zich tot hare moeder, en zeide op driftigen toon „Ik heb het u wel gezegd, mama; maar n moest en zou er te Londen dat touw om doen. 't Wrekt juist achter docht." „Je weet immers, wie ons den raad gaf," zeido de moeder. De oude dame scheen er niets meer om te geven ze was veel te druk bezig, om zooveel mogelijk de vuile vingers der kruiers uit het schoone linnen van haar eigen grooten koffer te houden, en zij herbaalde driftig haar verzoek om den chef te roepon. Het groepje vermaakte mij. Ik zag hoe mijn ver liefd paartje geheel in zijn splinternieuwe bagage verdiept was. Die twee konden de zaal niet ver laten of zij moesten mij voorbij. Ik kon dus weer alle aandacht wijden aan de dames, naast wie ik stond. De taankleurige beambte was er weerhij had het goed in den grooten koffer omgehaald en ging thans met een onbetaalbaar genadig gebaar naar den zwarten koffer. Het touw was los. „Do 8lentelzeido een der bedienden„geef geve». Dit stelsel is tweeledig: vooreerst 30 voor elk Wekelijks gegeven lesuur, en verder 400 voor eiken geslaagden kweekelinghet aantal be rekend naar het gemiddeld getal geslaagden in de laatste vyf jaren. De - heeren Beaufort eq Zaayer noemde dit^b van dit kabinet niet verwachte geidverspilliiÉ^Bi stelden voor 15000 minder uit te trekken^WJ einde daardoor te beslissen, dat een vast bedrag voor elke school wenschelijk was. Zy vonden echter geen algemeenen steun by de liberale geestverwanten. De heeren Kerdijk en Borgesius meenden, dat het amendement den minister niet zou holetteu zijn stelsel roor do bijzondere scholen te handhaven, zoo dat de neutrale scholen hot kind van de rekening zouden worden. De onmogelijkheid om een ander stelsel tegenover de plannen der Regeering te stollen, hield vele liberalen terug van oppositiehet amen dement viel met 50 tegen 18 stemmen. Zooveol is zeker, dat thans weder het bewijs ge leverd is, dat het nieuwe systeem in zake het on derwijs voor den Staat niet voordeeliger is dan het vroegere liberale. Op zioh zelf is dit bezwaar niet overwegend, maar dat het landsbelang bevorderd zou worden door rykssubsidie's te geven van meer dan 4000 aan instellingen die jaarlijks eeu viertal onderwijzers leveren, kunnen wij nog moeilijk inzien Uit Heerenveen ëchrijft men aan het Handelsblad: Dadelijk was te zien, dat de internationale wed strijden alhier aanstaande zijn. De directie der ysclub «Thialf*, toog na ontvangst van het telegram van het bestuur van den Nederlandse hen Schaaisea- rijdersboud aan het werk. De baancommissie ver trok naar Tjalleberd, tal van arbeiders werden in dienst genomen, zoodat spoedig op de groote ijsvlakte eena bedrijvige drukte heersebte. Bakens met wilte, roode en blauwe vlagjes verrezenmen kon zich eene voorstelling maken hoe groot het terrein wezen moet voor dergelijke wedstrijden. Iu de nabijheid der baan is nog een wak; de baancommissie liet daarin heden ijsschotten brengen, om het hedennacht dicht te doen vriezen. Het ijs ia overigens zoo sterk, dat er hedeu reeds met arren op gesleed word. Wat de baneu aangaat, daar is het ijs niet effen en glad, doch de directe van Thiglf hoopt dezo nog veol te verbeteren. Ook werd reeds begonnen met het op slaan van tenten, enz. ï)aar de tijd te kort is, moet ook Zondag op het terrein doorgewerkt worden. Vele buitenlandsche mededingers hebben zich reeds aangegeven om te Heeren veen mede te rijden, o. a. de bekende Araerikn^nsche rijders Donoghue, Gron den uit Stockholm en Frederiks uit Denemarken. Er heeft rich eene commissie gevormd om avond feesten te organisecren op de dagen der wodstrijden. In Cbiua bereidt men op de volgende oorspron kelijke wyze kaas uit de gewone gele zoogenaamde veldorwten, die bijzonder sterk gelijkt op de kaas, die uit dierlijke stoffen bereid wordt. Men kookt de gedroogde erwten met water tot een vaste brij, die men door een zeof wrijft en hierop met geTstwater tot stolling brengt, wat tamelijk snel geschiedt. Daarop wordt deze massa behandeld geheel als gewone kaas, dat wil zeggen men perst haar uit, om al het zich nog er in bevindende vocht te ver- Wijderen, zout haar en maakt er dan in de daarvoor gebruikelijke vormen kazen van. Deze kaas neemt na eenigen tijd, op bijna onver- de sleutels." De jonge dame haalde oen bos sleutels te voor schijn en wees naar een eenvoudigen, koperen sleutel. „Dat is de sleutel," „zeide zij. De man stak de sleutel in het slot en trachtte dit te openen. Het ging niet. „Dat is de sleutel niet!" zeide de iqan. De een draaide er nog eens aan, een $nder haalden den sleutel uit het slot, en men beproefde een anderen sleutel. Maar de jonge dame maakte hieraan met een driftig gebaar een einde. „Dat is de sleutel en geen ander. Je mopt me het slot niet bederven." t „Breek den koffer open, gelastte de ambtenaar. Dat is de sleutel niet." Het bevel werd zonder meededoogen uitgevoerd, ondanks de verontwaardiging en het protest der oude dame. De jonge dame zeide nietsmaar bewaarde een uitdagend stilzwijgen. Het slot was opengebroken en het deksel werd opgelicht. Een schoone handdoek lag over den inhoud uitgespreid. Het oog viel dadelijk op de letters E. R. in rood gemerkt. Plen der tolbeambten trok den doek weg. Ik deed uit louter nieuwsgierigheid een stap vooruit, om te zien, wat er toch in dien zonderlingen koffer was, dien men met zoo'n moeite had geopend. Een groot pak in een zwarten doek heel zwaar, wat het dan ook wezen mocht een gerechte hemel klaarbare wijze, zoowel de reuk els deu emeak van de gewone kaas aan en is in vertohen toestand een zeer gezocht voedingsmiddel van de armere klassen. Zij wordt in de Chineesche handelstad Canton, ondor den naam van „Tao-foo" in groote hoeveel heden ter markt gebraoht. Slechts weinigen zullen weten, dat het graf van moeder) Eva nog heden ten dage den belangstellen den reizigers getoond wordt te Djeddah, de havenstad van Mekka. Voor het graf verheft zich eeu soort kapel. Van dit gebouw nu, dat wegens zijn zoerhoogen ouderdom byzonder bouwvallig geworden was, stortte voor eonige jaren een groot gedeelte ineen, hetgeen wel spoedig door hot vordwijnen van het ge heele gebouw gevolgd zal worden, daar de Arabieren zelf geen groote waarde hechten aan dit monument, terwijl er in de niet-Arabisohe landen wel moeielyk gelden zullen bijeengebracht worden voor het in stand houden van dit grafteeken. Zondagsblad Over de Kamers van Arbeid bevat de N. Proo. Gron. Ort. een artikel, waarin het doel dezer licha men wordt uiteengezet. Dit is noodig wijl de socia listen en die met ben eens geestes zijn, de stemming voor de Arbeidskamers bij de werklieden ongunstig trachten te maken. Te verwonderen is (Jat overigens niet. Zij willen slechts omkeering, al het bestaande met don grond gelyk maken, en natuurlijk zijn ze daarom niet van de Kamers van Arbeid gediend, die het bestaande zouden verbeteren. Maar de wei nige sympathie, die, door hun toedoen, by zeker deel der werklieden voor de Arbeidskamers bestaat, spruit hoofdzakelijk voort uit onbekendheid ermeê. En toch kan men de zaak zioh zoo eenvoudig voorstel len. Een soort van commissie, gekozen uit patroons of werkgevers en uit arbeiders, om samen over de bolangen van den arbeid te beraadslaged. Denkt men een weinig door, dan zal men beseffen dat de arbeid verricht wordt eenerzijds door hem die arbeiden laat, anderzijds door hem of haar die het werk uitvoert. Do handen-arbeid heeft het kapi taal noodig om het werk te kunnen uitvoeren; en het kapitaal of de werkgever heeft den man noodig, die met zyn handen het werk verricht. Eigenlijk door beiden wordt dus de arbeid gedaan, en wan neer men dat inziet, gevoelt raon hoe noodig het is, dat beiden kapitaal en handen-arbeid, elkaar niot in den weg staan, veel minder tegenwerken. Het natuurlijk vorbaud tussoheu beiden is verloren gegaan, en dat moet hersteld wordon, al gaat bet minder gemakkelijk. Daartoe dienen dan allereerst de Kamers van arbeid. Tevens moeten ze duidelijk en voor allen verstaanbaar maken op welke punten de schoen wringt. Vervolgens bij het licht van dit onderzoek en van do ervaiing opmaken, welke be lommeringen konden weggenomen en welke maatre gelen zouden moeten genomen worden. Voortdurend zouden dan deze Kamers een waak zaam oog hebben te houden op de belangen van den arbeid, dezen altijd beschouwende in zyn twee noodzakelijk® deeleu van kapitaal en handen-arbeid. Zoo wordt het duidelijk, hoe de Kamers van arbeid het aangewezen scheidsgerecht zouden zijn voor ge schillen die tusschen werkgevers en arbeiders mochten rijpen. En evenzeer zal men nu gemakkelijk bevroe den, waarom men ze niet enkel uit patroons, maar een lijk het lijk van een oude vrouw in het zwart f Dat oogenblik vergeet ik nooitZolfs nu nog, na zoovele jaren, beeft mijne hand terwijl ik het neer schrijf. Er was niets gnders in den koffer, dan die witte handdoek en het krom gebogen lijk. Toen ik eenige oogenblikken later rondkeek, be speurde ik (lat de oude dame in onmacht was ge vallen en op den grond lag; niemand sloeg acht op haar. De jonge dame stond als uit marmer gehou wen, met loodkleurige lippen te 'staren naar het lijk, dat de tolbeambten op de baak hadden gelegd. Al de reizigers, die nog in het lokaal waren, kwamen er omheen staan, en uitten hun afschuw en verba zing. Ook mijn paartje, dat niet wist met welk dool ik daar was, bevond zich te raidden der toe schouwers. „Maak er een eind aan 1" zeido een beambte, die een breeden zilveren band om zijn pet droeg. Eenige politie-agenten kwamen binnen en het lokaal word ontruimd. Het lijk werd weggebracht; de beide dames werden in hechtenis genomen. De oude dame was nog steeds bewusteloos; men droeg haar weg. De jonge dame ging mij doodsbleek, maar met opgeheven hoofd voorbij, met een politie agent aan beido zijden. Men bracht haar door een zijdeur weg, terwijl ik met de anderen op bet voor plein werd gedrongen, waar ik nog juist by tijde kwam om mijn jong paartje in een rijtuig te zien stappen en den kootsier bevel te hooien geven, hen naar het Grand Hotel te rijden. {Wordtvervólg*)* uit patroons en werklieden wil samengesteld zion. Beide elementen moeten er in gevonden worden, bil lijkheidshalve, maar ook reeds daarom, omdat eukel patroons of enkel arbeiders niet den arbeid in zijn geheel, doch slechts een van zyn beide deelen vertegenwoordigen. Ons dunkt zoo eindigt de N. Prov. Gr. Ct. indien meu het denkbeeld zuiver besohouwt, kan het niet anders dan de sympathie van den arbeider winnen. Te Scbeveningen zal van den ln Juni af, op het terrein tegenover het Kurhaus, groot drie hectaren, gedurende vier mnanden, eene internationale sport- tententoonstelling gehouden worden in den ruimsten zin des woords. Zij zal alle fabrikaten, voortbreng selen, voorwerpen eti werktuigen, zoo in natuurlijke grootte als in model, die betrekking hebben op het sportwezen, omvatten. Zoomede litteratuur, photo graphic, enz. daarvan. Het programma bestaat uit twaalf afdeelingen of groepen, als volgt: groep I, Rijsport; gr. II. Jacht en Schietsport; gr. III. Wielersport; gr. IV. Water sport; gr. V. Athletieke sport, (gymnastiek, schermen, hardloopen en boksen); gr. VI. Diverse spelen; gr. VII. Visschery; gr. VIII. Sneeuw- en IJssport; gr. X. Voorwerpen die betrekking hebben op sport; gr. XI Schoone kunstengr. XII. Tijdelijke tentoonstel lingen en wedstrijden. Het uitvoerend comité bestaat uit de heeren mr. W. O. T. van Oud beusdon van Achttionhoven, voorzitter; K. J. G. baron van Hardenbroek van 's Heeraartsberg en Bergambacht, C. J. van der Oudermeulen, ondervoorzittersEd. van Hoboken van Oudelande, H. D. Pierson, penningmeesters E. L. graaf van Liraburg Stierum, le secretaris mr. H. J. A. Mulder, 2e secretarisH. A. graaf van Bylandt, jhr. H. M. Huijdecoper, mr. F. H. M. van Lilaar, M. A. Reiss, J. I). Ruijs T. Az., leden W. Travaglino, gedelegeerd commissaris. Van woge de kou. spoorwegdirectie te Berlijn worden plannen beraamd, om den dienst der machi nisten op de locomotieven gedurende de reis zooveel mogelijk te verlichten. In het technisëh bureau houdt men zich onledig met het ontwerpen eener doelmatige zitplaats op de locomotief en eene ge deeltelijke overdekking van den tender. Men is tot de overtuiging gekomen dat de dienst op de loco motief, zooals hy thans moet uitgevoerd worden, to vermoeiend voor den machinist is, die ten gevolge daarvan tot aan het einde zijner ritten de zoo nood zakelijke frischheid niet behouden kan. H. M." de Koningin-Regentes heeft den minister van oorlog uitgenoodigd, aan alle qfficieren en ver dere militairen van de landmacht, die door hunne tegenwoordigheid of door hun optreden in de laatste, treurige dagen, hebben medegewerkt tot hot brengen eener laatste, eerbiedige hulde aan wijlen Z. M. Koning Willem III, daarvoor hoogstderzolver dank over te brengen. H. M. deed den minister daarbij tevens de medo- deeling geworden dat Hoogstderzelve het leger er kentelijk is voor zijne deelneming en voor zijne houding bij de droevige plechtigheden, waarbij de diensten der militaire macht werden gevraagd. De minister van oorlog heeft, ter voldoening aan voorschreven opdracht van H M. de Koningin- weduwe, Regentes, het vorenstaande ter kennis van de autoriteiten der landmacht gebracht. De inhoud dezer kennisgeving zal door de com mandanten van compagnieën, eskadrons en batterijen de hoofden van militaire inrichtingen, enz., aan Uuuue vereenigde onderhoorigen moeten worden medege deeld terwijl choft van diensten, commandeerende officiereu van korpsen, enz.maatregelen zullen be- hooren te treffen, opdat ook de onder hunne beve len gestelde officieren en verder militairen voor zoover zy die mededeeling niet op de oven vermelde wijze, of rechtstreeeks uit het „Recueil Militair" vernemen daarmee in kennis gesteld worden. In zijn memorie van antwoord verklaart de mini ster van financiën, dat hij bereid is zijne medewer king te verleenen tot eene beperking en geleidelijke afschaffing der staatsloterij. De afschaffing der lotery wordt voorbereid, doordien bet aantal der personen, die in de staatsloterij een raiddel van bestaan vinden, langzamerhand kleiner wordt, vooral door inkrim ping van het getal debitanten. De gegrondheid van vele der bezwaren tegen het behoud der staats loterij erkennende, acht de minster de dadelye op heffing intus8chen niet wel mogelijk, omdat vele vele gezinnen daardoor op eenmaal broodeloos zou den worden. En zoude men deze schadeloos willen stellen, dan zoude het offer, door de schatkist te brengenveel grooter zijn dan het bedrag van 661,500, hetwelk wegens de opbrengst der staats- jöterij in de schatkist vloeit. De „Stand." schrijft, naar aanleiding hiervan: „Dit is iets. De loterij wordt in beginsel losge laten. Er wordt zelfs een en ander voorbereid, waardoor haar afschaffing mogelijk wordt. Alleen een fiscaal belang houdt de afschaffing nog tegen. Toch voldoet ons dit antwoord niet. Immers de inkrimping van bet aantal personen, dat er belang bij heeft, kan nooit zoover voortgezet, of het fiscaal bolang zal altooa een hinderpaal tegen de afschaffing blyven. Rationeel ware het dan o. i. ook geweest, zoo de minister de loterij zelve gaandeweg ingekrompen had, door het aantal en het bedrag der prijzen te verminderen. Dan toch minderde van zelf het aan tal dër verkochte loten. De fiscus zou langzamerhand aan het te lijden verlies gewend raken. En de loterij-personen zouden van lieverlee naar een auder bestaan omzien. Tot ten laatste een ieder zei Ruim ze ra^ar op." Heti D. v. Z.-H." acht 's minister verklariug daarentegen zeer bedenkelijk. Niet uit ingenomen heid tnefc de instelling heeft het „D. v. Z.-H." steeds voor liet behoud der staatsloterij gepleit, Maar de wetgever beeft te rekenen met de voorliefde des volks voor het kansspel, die, zoo zij geen bevredi ging vindt, in de staatsloterij, het debiet van aan- deelon in vreemde loterijen schrikbarend zaLoloen toenemen. De wetgever weet dns, dat de opheffing der staatsloterij volstrekt niet zal leiden tot ver mindering van het kansspel in ons vaderland. De openbare zedelijkheid, iu wier naam do af schaffing van de staatsloterij werd gevraagd, zal door die afschaffing niet worden bevorderd, maar bena deeld. „Verzint, eer ge begint," roept het „D. v. Z.-H." den minister toe, voor gij gevolg geeft aan uw bereidverklaring om uw medewerking te verleenen tot een beperking en geleidolijke afschaffing der Staatsloterij. Het bestaan van vele honderden zult gij Ver- nietigep, en aan de Natio een groot zedelijk nadeel berokkenen. Dat alles zal geschieden ter wille eener zeer on juiste ppvatting van de eischen van den godsdienst of van eeu economisch leerstuk, dat geen rekening houdt tiiet hetgeen door de werkelijkheid wordt ge vorderd,. Afschaffen o, dat is ook in deze zaak gemak kelijk genoeg, 't Kost weinig administratieve en wetgevende inspanning. De gevolgen mochten zich later wel eens zeer pijnlijk kunnen doen gevoelen. Als het speculee- ren in buitenlandsche loteryon en het Beursspel nog meer, na het verdwijnen der Staatsloterij toenamen, zou men, maar dan te* laat, tot de overtuiging ge raken, dat het geneesmiddel nog ergor was dan de kwaal. In de conferentie voor de hervorming van hot hooger onderwijs in Duitschland verklaarde de meer derheid zich hiervoor, dat voortaan in beginsel bebou- don zullen worden: 1. gymnasiën met Latijn en Griek8ch 2. opper-reaalsoholon zonder klassieke talen. Verder zal het gezamenlijk aantal onderwijs-uren in het gymnasium, gedeeltelijk ten koste van de oude talen, worden verminderd het Lptijnsche opstel als raiddel tot algeraeene vorming tra het Grle^sche schriftelijk vertaalwerk by hut examen zullen weg vallen daarentegen zal het ondorwijs in de Duitsche taal, iu 'het teekenen en de moderne geschiedenis vermeordérd worden. Lichamelijke oefeningen zullen dagelijks in de school plaats hebben, en schoolartsen worden aangesteld om op de school-hygiëne toezicht te houden, Ondanks het verminderde aantal school uren maö het huiswerk niet vermeerderd worden, maar veeleer wandelingen in de vrije natuur onder de leiding van leeraars ondernomen worden met het doel de kennis der natuur te vermeerderen. De algèmeene beraadslagingen, in den Rijksdag over de suikerwet gehouden, geven nog geon aan leiding om een oordeel te vellen over do kansen der wet, daar de leden van het centrum het stil zwijgen bowaarden. üe oonservatieven en een deel der °natioriaal-liberalen verklaarden zioh tegen het ontwerp, dat naar een commissie werd verzonden. De Rijksdag is ha aanneming van het Turksche handelsverdrag in derde lezing, tot 13 Januari naar huis gegaafi. Bij den Bondsraad is een wetsontwerp ingekomen, strekkende om het recht op arak, cognac en rum in vaten, van 125 M. tot 180 te verhoogen. In weerwil van het succes, dat Parnell te Dublin en te Cork had, en nog heeft, zal het toch te bezien staan, of bij 't zal kunnen volhouden met dictator te spelen. De reis van Dublin naar Cork was niet overal even aangenaam. Te Mallow, Charleville en Limirick wPren do fluiters in de meorderheid. Te Cork ging 't beter, er was veel geestdrift, maar men bemerkte oëkv hier on daar teokeaen van afkourig. By elke plaats, welke de trein van Dublin naar Cork voorbqstoomde, kwam Parnell voor het raampje om te zien, hoe de stemming was, en in gunstig geval een redevoering te houden. Te Cork hield de man eea groote redevoerig en voerde een hoog woord. De ontvangst te Dublin, zeide hy, was de grootste dag zijns levens en hij was nu zeker van de over winning. Of Parnell dit zelf zoo sterk gelooft, is een andere vraag, hy heefl verstand genoeg om te welen, dat de gunst van het volk, dat op de straten schreeuwt, zeer afwisselend is. De anti-Par nellisten laten zich door het stput op treden van den dictator geen vrees aanjagen. Vijf der Ier che afgevaardigden, die nog in de Vereenigde Staten vertoeven, hebben een proclamatie gericht tot het lersche volk, waarin zy zeggen, dat Parnell betreurenswaardige beschuldigingen van muiterij van de zijde zijner ambtgenooten en van verraad van den kant van Gladstone, onrechtmatig en alleen ge daan waren om het oordeel der Ieren van zijn ware bedoeling af te leiden deze was eigenlijk alleen of het mogelijk zou zijn, de eerstvolgende algemeene verkiezing onder Parnell's leiding te winnen. Ging Parnell op deze wijze voort, dan waren voor de ver kiezingen daarvan de noodlottigste gevolgen te wachten. Met ontegensprekelijke voldoening nemen de repu- blikeinsche bladen nota van de eiudstemming in de Kamer over hét- budget en de verklaringen, daarbij door sommigo leden der rechterzijde afgelegd. De Temps schrijft: „Na deze zitting opent zich een geheel ander uitzicht. De uiterste linkerzijde stemt er in toe do poort der republiek te openen en de strijdlustige rechterzijde bekent, dat de dynastieke politiek geen toekomst meer heeft. Een aantal constitutioneelen, dat echter nog gering is, keurt het budget goed. Dat belooft een goede toekomst, die vruchten Zal dragen, wanneer de regeering de Kamer helpt bij den strijd tegen baar eigen onervaronheid opdat zij duidelijk inziet, wat zij wil. Wij rekenen ook op het land, om den laatsten tegenstand eener politieke oppositie te breken, die voortaan geen over tuiging meer bezit, en om hét contrast der beide groote bewegingen, de conservatieve en de progres- sistisohe, in de door allen erkende republiek te voloindigen. 4 Naar het Journal des Débats meent, dachten zelfs die leden der rechterzijde, die de grootsto ontsteltenis over de vrijmoedige verklaringen van den hoer Dugué de la Fauconnerie aan don dag legden, juist zooals hij. Dat heeft het bost de redevoering van de Cas- sagnac bewezen. Nooit was do ontmoediging der oude partijen helderder aan den dag getredeninder daad proclameerde De Cassagnac de abdicatie en aan de reohterzyde verhief zich geen enkole stem tot een protest. Nog duidelijker karakteriseert de stemming zolvè de gevoelens der monarchisten. Torwijl de Cassagnac, nadat hij het woord had gevoerd, nog oppositie-geest genoeg bezat om tegen de begrooting te stemmen, kan men uit het feit, dat de meer derheid der conservatieven zich van stemming ont hield, concludeercn, dat bij hen zelfs de oude zucht tot tegenstand geheel was uitgedoofd. LIJST van brieven, geulresseerd aan onbekenden over de 2e helft vau November 1890. W. Mugge, AmsterdamH. Schuurman, Benning- broekP. de Groot, Ouderkerk a/d IJ.J. E. T. LangeJer, Waddingsveen. Van MOERKAPELLE A. Bros, Gouda. Van WADDINGSVEEN: A. H. de Hart, Amsterdam. BRIEFKAARTEN M. Timmermans, PDe Roo, Ü6 Directeur van 't Postkantoor te Gouda VORSTER. van de Makelaars De markt was heden onveranderd. Loco Tankfust -7.60. Geïmporteerd fust 7.65- Januari-levering 7-70. Februari-, Maart- en April, levering 7.65. Bestellingen worden deze week nog tegen inteekeningiprijs genoteerd.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2