la. is atten s. N° 4408. 3* DE TWEE BROEDERS. BINNENLAND. Maandag 22 December. 1890. ekten Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. tmd FEUILLETON. 'P zeer n s poe- I slechts lit. van met Jrogist, leriewinkels iet beste reld. a RINK- rln d water, en, 1.78, De Inzending van advertentlön kan geschieden tot eên uur des namiddags van den dag der uitgave. $men-zeep» insparant- do volgende I (Uit het Engelech.) J Z De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschpnt. De „Schoonhovensche Couraut—Zal ua-lJauuari 2 maal per week verschijnen, nl. Woensdags en Zaterdags. Oudewater. 1. Zoe termeer. Iphen. Sodegraven. Haastrecht. Woerden, uidinxveen. in idpijn, ont- n aangename orden zeker ks gebruik ENBAND EKBAND .85 franco >8 z., ij Goes. GOUDSCHE COURANT. Door eenige dames der ijsclub te Haastrecht was Dinsdagavond een ijsfeest georganiseerd, dat uitstekend geslaagd is. De geheels baan was met lampions verlicht, terwijl op sommige plaatsen nog andere verlichting was aangebraoht. Voor muziek had men ook gezorgd. Eeue talrijke menigte liefhebbers en liefhebsters maakten van dit ijsfeest gebruiktot bijna 12 uur bleef men aan het schaatsenrijden. Ir. POPP'S tanden ge- Tandplom- egen eiken kramp of gemakken, an die las- Verkrgg- BREET- Na de jaarlyksche subsidie van 16,000, welke de Koning van België aan de muziekkapel des Guides placht te geven, te hebben ingetrokken heeft koning Leopold thans ook, zegt de «Réforme*, bepaald dat de 3 frs., welke elk der muzikanten ontving, telkens als de kapel zich ten hove moest doen hooren, niet meer zullen worden uitbetaald. Gelijk men zich gemakkelijk voorstellen kan, heeft deze maatregel groote ontevredenheid gewekt onder de muzikanten, wien de hofdienst tal van corveeën en, andere lasten oplegt. Donderdagavond vierde het Leesgezelschap te Reeu- wijk feest. Vijftig jaren heeft het bestaan, reden te over dus om dezen dag niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Na een hartelijke toespraak van den voorzitter en een gemeenschappelijk lied, brachten 2 tooneelstukjes, tal van kluchten en voordrachten en niet minder het gezellige souper de opgekomen leden en dames in eene bijzonder opgewekte stemming. Zeer zeker zal deze prettige avond nog lang in aller herinnering bewaard blijven. De rederijkerskamer «Hildebrand" te Borg-Am- bacht verschafte op Donderdag 18 December een genot vollen avond. Zij voerde achtereenvolgens op het tooneelspel z/ln den val geloopen," het blijspel n Kwartjes vinders" en het kluchtspel «Stotteraars in sooaten". Alles werd vlug afgespeeld en den spelers komt oen wel verdiende lof toe voor hunne zoo flinke opvatting hunner rollen. Eenige tooneelen werden zelfs uitstekend uitgevoerd. Hoewel het gure weder en het ijsvermaak ongunstig medewerkten, was do opkomst van het publiek zeer voldoende. Als gewoonlijk volgde na de uitvoering een geani meerd bal. epen, welke ;eg brengen. Wondwater tijd, -w len, ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Iras-^ - GOUDA, 20 December 1890. (Ons wordt plaatsing verzocht voor missive. Gouds 19 December 1890. Het volgende schrijven heb ik door tuaschenkomst vsn HH. Burgemeester en Wethouders der Gemeente ontvangen. ’s Gravenhage 11 December 1890. Dankbetuiging namens H. M. de Koningin Weduwe-Begentes. .Ter voldoening asn de mij door tusschenkomst van Zijne Excellentie den Minister van Binnenland- sohe Zaken kenbaar gemaakte bevelen van Hare Majesteit de Koningin Weduwe-Regentes, bob ik de eer U te verzoeken den dank van Hare Majesteit te doen overbrengen aan alle Officieren en minderen van de dienstdoende Schutterij i“ Uwe gemeente, welke door hunne tegenwoordigheid of door hun optreden in de Isstste treurige dagen hebben mede gewerkt tot het brengen eener laatste eerbiedige hulde aan Zijne Majesteit den Koning. Hare Majesteit is de Schutterij erkentelijk voor hare deelneming en voor bars houding bij de droevige plechtigheden, waarbij de diensten der Schutterij werden gevraagd. De Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland (get.) FOCK. Hoogst aangenaam is het mij vorenstaande dank betuiging ter kennis te brengen vsn H.H. Officieren, Onderofficieren en verdere leden der dienstdoende Schutterij in deze Gemeente. De Majoor-Commandant, (get.) H. W. G. KONING. Met vereende krachten hebben gisterenmiddag de stoombooten Schiedam, Krimpmerwaard, en Gouda de zware zoom ijs voor de Oude-Haven te Botterdam gebroken, en toen de stoomboot Krimpen a d IJeel, die in het ijs de schroef had stuk geslagen, wegge sleept. Het Centr. Isr. Oudelieden gesticht alhier, heeft van H. te Oldenzaal na herstelling van een zware ziekte, 50 ontvangen. Uit Breda wordt dd. 18 Dec. geschreven De oudste inwoonster dezer gemeente, en misschien wel van ons Vaderland, Anna Cornelia de Colonia, weduwe van Bertrand Dubois, is gisteren nacht over leden. Zij werd geboren den 17n November 1787 en bereikte alzoo den zeldzaam hoogon leeftijd van 103 jaar 1 maand en 1 dag. Als een bewijs van gehechtheid aan het loven diene, dat ons bestjenog vóór een dag of veertien, toen haar uit voorzorg bij een ongesteldheid de HH. Sacramenten waren toe gediend, verklaarde, nog wel wat te willen leven. Zij kon er anders van meepraten, want toon zij ge boren werd, hadden wij hier de stadhouderlijke re- geering van prins Willem V. Zij beleefde achter eenvolgens de Baiaafsche Republiek, het koninkrijk Holland, de inlijving bij Frankrijk, de achtereen- veigeede regeeringen van HH. MM. Willem I, Wil lem II en Willem III en van onze tegenwoordige jeugdig? koningin Wilhelmina. Toen nu wjjlen Z. M. Willem III in 1817 te Brussel werd geborenen gedoopt, diende Ant aldaar als kindermeid. En toen zij dit feit Z. M. op haar honderdsten verjaardag, 17 Nov. 1887 die, gelijk iedere Bre- danaar zich zal herinneren, met grooten luister ge vierd werd in herinnering bracht, mocht zij niet alleen een telegraphische dankbetuiging vanwege Z. M. ontvangen, maar ook gewerd haar een paar dagen later een bankbiljet van 100, namens Z. M.door H.D. particulieren secretaris toegezonden, met uit drukkelijk verzoek, van deze gift in de dagbladen geen melding te doen maken. Dit pleit weder voor het goede hart van nu wijlen Z. M. Willem III, en daarom meonen wij, als een daad van piëteit aan boogstdeszelfs nagedachtenis, thans, nu Willem de Goede de eeuwigheid is ingegaan, evenals zy die het voorwerp was van zijn milddadigheid, dit feit gerust te mogen releveeren, daar er ook uit blijkt «Ik kan hun dit oponthoud besparen. Mijne tante heette Elisabeth Raynell. Zy was ongehuwd en woonde No. 18 Upper Norton Crescent, Haver- slock Hiil. In den laatsteu tijd logeerde zy voor haar gezondheid te Southend en daar moet zij” zijne stem haperde van aandoening: .den dood heb ben gevonden.” Juffrouw Simpkinson zonk op de canapé neer en verborg haar gelaat in de handen. .Mij dunkt, mijnheer, dat u wel doet, de politie zooveel mogelijk de behulpzame hand te bieden. Wat helpt het feiten geheim te houden, die vroeger of later toch aan het licht komendat kan alleen de zaak nog erger maken, die vergeef mij dat ik hot zeg al netelig genoeg ia.” Ik was boos op juffrouw Simpkinson om haar onredelijk gedrag. .De moord werd te Southend bedreven”, ging ik voort„ik wist dit, voor dat ik hier kwam. Waarom word hij bedreven?” Er ontstond een doodelyke stilte. De twee ge lieven keken elkander angstig aan. „Welk recht hebt u ons een verhoor te doen on dergaan?” vroeg juffrouw Simpkinson driftig. Ik stond dadelijk op en zeide„Ik dacht dat u gaarne van mijne diensten zoudt gebruik maken. Er is een moord gepleegd, juffrouw; iemand moet er voor gestraft worden. Ik zou wel willen, dat in elk geval, gij het niet waart.” „Gestraft 1 ri-p de h-er Harvey; „goede hemo strekt. Ja, Edith, bet spijt mij, maar dat is al weer een punt waarover wy het oneens zijn.” „Maar wie is het dan?” riep ik ongeduldig. „Volgens hetgeen juffrouw Simpkinson mij mede deelde is er geen twijfel aan, of het lijk is dat van mijne tante,” antwoordde hij, terwyl hij de kamer op en neer liep, om zijne aandoening beter te ver bergen: „en hoe pijnlijk het onderwerp ook zy, zal ik der politie mededeelen, wat zij het recht heeft te weten.” Juffrouw Simpkinson stond op en kwam meer naar voren. „Om ’s hemels wil I” riep zij hartstochtelijk „heb medelijden met ons allen en zwyg.” „Edith,” zeide de jonge man zacht en tender, terwyl hij haar arm in den zijne legde„je hebt ongelijk, groot ongelijk. Er zyu oogenblikken in ons leven, dat wij aarzelen, maar gewoonlyk weten wij maar al te duidelijk waar het pad van onzen plicht ligt. Ik moet spreken. En bovendien, gij kunt er op aan, als ik het niet doe, dat anderen het doen zullen. Hoe lang vroeg hij mij zou de Fransche politie volgens uwe berekening werk hebben, om den naam te ontdekken, zonder mijne hulp?” „Zij kennen de voorletters der oude dame,” ant woordde ik„en hare vermoedelijke verblijfplaats, het nummer en den maker van haar horloge en men heeft haar kleederen en beurs drie dagen, zou ik ï-ggen.” „Men heeft de dames gearresteerd met een lijk in haar bezit. Dat lijk was iu een zwarten koffer verborgen. De eerste vraag is dus: Was dit de koffer van juffrouw Simpkinson?” „Ja,” zeide het meisje snel, al te snel zelfs, dacht mij. „Beste Edith.. begon de heer. Zij legde hem met een gebiedend gebaar het zwijgen op. „Ik zeg je, Austin, het is mijn koffer. Vraag Susanna maar. Waartoe hierover nog langer te twis ten. Van wien zou die anders kunnen zijn?” „Ja ’t is. waar, van wien anders zeide de heer Harvey, met een verlegen blik. „De tweede vraag is dan,” vervolgde ik: „Wie is de vermoorde? Tot dusver is het lijk nog niet herkend.” „Die vraag kan ik beantwoorden,” zeide de heer Harvey, terwijl een wolk zijn fraai gelaat verduisterde. „Ik wilde, dat ik het niet kon. Juffrouw Simpkin son kon die vraag ook beantwoord hebben, en ik vind het niet verstandig van haar, dat zij de Fran- achc politie niet de verlangde inlichtingen heeft ver-

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1