h.,- 0JJ JJJJU 11 11 11 */v rn STADS MIZSCnOOL. PUNCH.COGNAC msansênm f too DIENSTBODE, DIENSTBODE, Dienstbode Pt G KEUKENMEID- Attentie! T7\7"itte Fort. Malaga en Tokaijer Groot Succes! ondergoederen, Buitenlandse!) Overzicht. PETR0LEU1-N0TEERINGE\ ADVERTENTIE-N Met 1 Febr. wordt gevraagd Ulet 1 Februari a. s. Wed. C. van OIJE. ey's boorden, manchetten en voorhemdjes ey's boorden, manchetten en voorhemdjes ey's boorden, manchetten en voorhemdjes bij SLOTEMAKER Co. A. v. OS Az„ Kleiweg E 73 en,73a. AMEIUKAAME MOUSTACHE BALSEM. FRANCOIS TOILETWATER. Gedroogde T. dREBAS. Burgerlijke Stand. Cantzlaar 4 Schalkwijk, te Rotterdam, Dr. F. W. RA ABE, Mevrouw HOOGENBOOM, Alom verkrijgbaar. Gangbaarste modellen. JOH AN BEUT& Spercieboontjes, Snijboontjes, Seldery, ALLES PRIMA QU ALITEIT. Soepgroenten, dery. Ter Drukkerij van A. BRINK MAN en Zn. kunnen ten spoe digste twee fatsoenlijke GEPLAATST worden. normaal W.BengerSMn Tegen namaak wordt dringend gewaarschuwd. hoe onze overleden Koning gaarne onbekend de wel* dadigheid beoefende. Gister overleed te Dordreoht de heer mr. A. Blussé, lid van de Eerste Kamer der Staten Gene- laai voor Zuid-Holland, Na jaren lang zitting te hebben gehad in de Provinciale Staten van dat gewest, werd hy door dat College afgevaardigd naar het hooge staats lichaam. Ofschoon zich weinig mengende- in de de batten, gaf hij vaak, en niet het minst op handel en scheepvaartgebied, zeer praktische wenken. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 19 Dec. By het voortgezet debat over hoofdstuk VI der Staatsbegrooting bleek weder ten duidelijkste, dat de minister van Marine er, evenmin als zijn voor gangers, in slagen kan de kamer ten zynen gunste te stemmen. Schier algemeen was de indruk, dat hij het zwakste element is van kabinet. Toch is hy, klaarblijkelijk om politioke redenen, weder gehand haafd. De dissideerende fractie der Katholieken hadden besloten om deze begrooting af te stemmen, daar zy wisten dat de minister bij een groot deel der liberalen weinig gezien is. De daaruit ontstane crisis zou leiden tot uitstel van de behandeling der legerwet, zoo hoopte men. Doch juist om die reden schijnen verscheiden liberalen (Gleichman c. s.) voor de begrooting gestemd te hebben van een bewinds man, van wien zij overigens niet veel goeds zeiden. Zij wilden niet spelen in de kaart der anti-leger- wetmannen. Bij de discussie over de beide hoofdzaken, de bouw van een stoomschip ter bescherming der vis- scherij en de aanschaffing van een artillerie-instructie- vaartuig bleek dat de beide deskundigen Guyot en Land het oneens waren, zoodat de kamer ten slotte kiezen moest tusschen twee tegenstrijdige ad viezen van bevoegde of onbevoegd geachte zeeofficie ren. Beide amendementen werden verworpen, zooals wy reeds zeiden met de hulp van eenige liberale stemmen, het eerste met 45 tegen 39, het tweede met 21 tegen 32 stemmen. De overige zaken wa ren van minder belang. Het geheele hoofdstuk werd aangenomen mot 50 tegen 34 stemmen. Daar- na ging vooraf eene verklaring van den heorBorge- sius namens eenige vrienden, dat hij, afgescheiden van de politiek, stemde tegen do begrooting, omdat hy den minister onbekwaam achttede heer Gleich man hoewel erkennende, dat de indruk van de andere liberale leden niet gunstiger geworden was door de discussie, zeide namens andere liberalen, dat hij toch ook voor dit hoofdstuk stemmen zou om overwe gende redenen. Nadat nog in de ochtendzitting het hoofdstuk VII A (Nationale schuld) met algemeene stemmen was aangenomen, kwam des avonds VII B (Finan ciën) aan de orde. De heer Rutgers eu anderen verweten den minister van financiën zijne weiuige voortvarendheid en luchthartigheid. De heer Nieuwen- huijs stelde weder eene motie voor over de belas tinghervorming, die geen enkele andere stem ver wierf. De heer Donner wilde afschaffing der Staate- loterij, waarop de minister te kennen gaf, dat ook hij dit wilde, maar geleidelijk en nadat er een aequi valent voor was gevonden. Het hoofdstuk werd aangenomen met 55 tegen 15 stemmen. Ër is gemeld dat de minister van justitie circu laires heeft uitgevaardigd, waarbij zonder eenig voorbehoud wordt gelast aan alle onder zijn depar tement behoorendo ambtenaren, in wier handen eeden plegen te worden afgelegd, voortaan in plaats van trouw aan den Koning, te doen zweren trouw «aan de Koningin". Omtrent dit punt, bestond volgens bet Vod. aan vankelijk in den ministerraad geen eenstemmigheid en was bepaald justitie gestemd voor behoud van den «Koning." De minister van Oorlog heeft reeds terstond voor geschreven, dat de eed van trouw voortaan zou worden afgelegd aan de Koningin, terwijl intusachen de vroeger beëedigde officieren, die trouw aan den Koning hebben gezworen, niet opnieuw behoefden beëedigd te worden. Men schrijft uit Purmerend aan het Hbl.Eenige dagen geleden vertoefde alhier de heer C. F. Zier vogel, oud landdrost van de Transvaal, ten einde alhier en in de omstreken eenige der beste melk koeien en uitmuntend fokvee aan te koopen. De heer Ziervogel was vergezeld van zijn 19-jarigen zoon, eén flink ontwikkeld jongeling. Na eene reis van ongeveer 18 maanden door de verschillende staten van Europa gemaakt te hebben, kreeg ook Nederland een bezoek. Een reden om Noord-Hol land te bezoeken was ook nog hierin gelegen, dat de voorouders van den heer Z. afstamden van de beroemde Kenau Hasselaer. Geen wonder dus dat Haarlom allereerst bezoek ontving en aldaar alles met de meeste belangstelling werd bezichtigd. Het was aardig dien reeds 66-jarigen en ver minkten, maar nog kraohtigen grijsaard met vuur te hooren sprekeu over de lotgevallen der Trans- vaalsche boeren, wier moed hy Hollandsoh noemde, in verband met de Hollandsche afstamming. Toen indertijd door de Transvaal eene menigte bniden werden uitgevoerd, afkomstig van densteen- blesbok, die aldaar in grooten getale wordt aan getroffen, kwam de heer Z. op het denkbeeld, die huiden meerdere waarde te doen verkrygen, door den steenblesbok te doen kruisen met den lang- harigon Angorabok. Het gevolg hiervan was, dat niet alleen de waarde der huiden belangrijk steeg, doch thans ook het vleesch door de kruising meer tot voeding geschikt gemaakt werd. De verschillende ontginningen en het gouddelven in de onmiddellijke nabijheid zijner uitgestrekte be zittingen deed de behoefte naar melk meer en meer gevoelen, en de heer Ziervoge l meende daarom eene proef te moeten nemen met drn invoer van uitmun tend melk- en fokvee, In Noord-Holland word daarvoor door be middeling van de bekende vee-expediteuren, de heeren Munnikhuis Zoon, te Purmerend een l'/l-jarige stier aangekocht, toebehooreode aan den heer P. Otjens, te Beemster, en ingeschreven in het Nederl. Rundvee-Stamboek. Dit prachtig dier werd op de in Augustus jl, gehouden landbouwerstentoon stelling te Purmerend bekroond. Ook werd eene schoone prachtige, vaars voor hetzelfde doel aange kocht by den heer C. Bleeker. Dit laatste dier werd daarna in het stamboek ingeschreven onder den naam van «Kenau Hasselaer." Onafzienbare ijsvelden, zoo schrijft men uit Texel, dry ven met ieder ebgetij naar de zeegaten af, zoodat soms in vele aren geen plekje water voor den dyk te zien is. Geen levend wezen wordt men op 't ijs gewaar dan talrijke troepen zeevogels, van welke er ettelyke door de strenge koude bezwijken. Het personeel der ijsvletten tusschen Texel en Den Helder en naar Vlieland trotseert de grootste bezwaren, om althans eiken dag eenmaal een tocht over en weer te volbrengen, en in weerwil van het vele ijs mocht de overtocht nog eiken dag gelukken. Of de Russische regeering ten slotte over zal gaan tot de geraamde nieuwe jodenvervolgingen op groote schaal, waarvan den laatsten tyd in buitenlandsche bladen zoo herhaaldelijk sprake is, schijnt voor het oogenblik nog onzeker. Wel is niet te veronder stellen, dat do Russische autocraat zich veel he kommeren zal om de platonische protesten van ge voelige Britton of andere vreemdelingen, doch kan het iu zijn berekening passen, voor de volvoering van nieuwe barbaarsche maatregelen eenigen tyd te laten verloopen, ten einde de onthutste gemoederen in Blaap to sussen. Vandaar missohien het offi- cieuse berioht uit St. Petersburg dot het gerucht omtrent de invoering op 1 Jan. a. van eon' wet, houdende nieuwe strenge maatregelen tegen de Israë lieten, van allen grond ontbloot is, niettegenstaande van verschillende andere zyden vastgehouden wordt aan de juistheid van hot bericht. De afloop van don strijd tusschen Parnellisten en anti-Parnellisten in Ierland is van groot belang voor den politieken toostand in Engeland. De heer Chamberlain, de leider der radioale Unio nisten hield te Birmingham een rede, waarin hij betoogde, dat de afgoscheiden liberalen zioh nimmer weer met Gladstone's partij zouden vereeuigen, zoolang deze het Home-rule-plan in haar program hoeft. Liever zouden de liberale unionisten zich dan verstaan met de Tories eu met bon dén nationale partij te vormen. De liberale leiders zien zeer goed het dreigend gevaar in. Vandaar do waarschuwing van de «Daily News», waarbij ook de liborale «Daily Chronicle" zioh aansluit. Do «Daily News" komt evenwel nu terug op haar eerste verklaring, in zoo ver, dat geprotesteerd wordt tegen de uitlegging, als zouden de liberale leiders roeds besloten hebben Home-rule te laten varen. «Men heeft ons verkeerd begrepen' zegt Glad stone's orgaan „wannéér men denkt, dat wij hebben aangeraden Home-rule voor Ierland van ons program to schrappen. Wy waarschuwden alechts het Iersche volk, dat, terwijl zij hun krachten ver spillen door onderlinge twisten, de Engelsohe kiezors hnn geduld zullen veriiozen. Dit is eene waarschuwing, maar geen bedreiging. De liberale party in Enge land is bereid ook voortaan met do Iersche natiow nalistische party samen te werken, maar zij wil'Sm Paraell niets meer te doen hebben. Wie Parnell blijft steunen, hoeft slechts te kiezen om of Home-tale te laten varen of dit van dn conservatieve regeering aan te nemen of te trachten het mot geweld te ver krijgen." Ondanks dit tweede artikel der „Daily News", det bet gevolg schijnt geweest te zijn van een wenk uit Hawarden, blijft toch de meening stand houden, dat. in het liberale hoofdkwartier inderdaad ernstig over afscheiding van de nationalisten wordt gedaoht. Natuurlijk zal de uitslag vau de verkiezing te Kil kenny van grooten invloed zijn op de beslissing der liberaleo, omdat men daardoor eenige zekerheid zal verkrijgen, of Parnell dan wel M'c Carthy met de priesterparty in Ierland de bovenhand zal behouden. Dat Parnell niet voornemens is toe te geven, bljjkt wel uit een allerheftigst verkiezings-manifest, dat hy beeft uitgevaardigd en waarin hy zijn aanhangers ter stembus roept. „Geen capitulatie aldus roept Parnell zijn aanhangers toe handhaaft de onaf hankelijke Iersche partij en verjaagt hen, die Ierland willen maken tot een wingewest van een vreemde mogendheid." Zelfs de „Pall Mall Gazette" moet erkennen, dat Parnell door zulk oen beroep te doen op deteniaaa zelf verklaart voorgoed afstand te doen als consti tutioneel leider der nationalistische party. GEBODEN: 17 Dec. Hermen», ouders H. Agtea eoJ. M. Bouwman. Sophie, ooders Ij E. Bcezelzen en N. Krnyt. Edith?" Wij stonden alle drie elkaar aan te staren: hij diep bedroefd, zij uitdagend, ik twijfelende. „Edith, Edith," herhaalde hy; „gij zyt buiten je zelve lieveling. Vraag wat gij wilt, mynheer, en help ons zooveel gij kunt. Ons geweten zal beslis sen, in hoeverre wij op uwe vragen kunnen antwoor den. Maar wij kunnen u niet zeggen, wie de daad bedreef, want dat weten wij zelf niet. Wij mogen n evenmin zeggen, waarom wy vermoeden dat de daad gepleegd werd." „Woonde u bij uwe tante?" „Neen," antwoordde bij„ik woon te Southend. Juist omdat ik daar gevestigd was, liet m|jne tante hare keus op Southend vallen, teen de geneesheeren haar de zeelucht voorschreven." „Woonde uwe tante alleen?" „Ja, met twee dienstboden, eene oude vrouw en een meuge." „Zy waren destijds niet bij haar?" „Neen, zij heeft ze te Londen gelaten. Zy had te Southend kamers gehuurd." „En wat was haar adres daar?" „Zeg het hem niet," riep juffrouw Simpkinson. „Beste Edith! No. 17 Marroe Parade." Ik teekende het adres in myn zakboekje aan. Juffrouw Simpkinson sloeg mij angstig gade. Haar gedrag was mtj een raadsel. „Verlangt n, juffrouw, dat men den schuldige zal ontdekken vroeg ik. „Neen 1" „Verlangt gij dan zijn of hare plaata in te nemen?" Zij antwoordde niet. Ik zag wel, dat er uit haar niet veel te krijgen zijn zou. Daar viel my plotse ling iets in. Ik besloot, eer Ik afscheid nam, achter het geheim vaa den koffer te komen. „Vergeef mijne vraag," zeide ik „u woont immers te Greenwich, niet waar?" „Neen," antwoordde zij kortaf„te Tooting. De politie heeft mijn adres." „Vraag excuus," zeide ik, „ik dacht toch dat het Greenwich was. Greenwich is heel mooi en een prettige plaats om te wonen". „Best mogelyk", hernam zij. „Ik kan er niet over oordeelen. Ik ben er nooit geweest." Dat was alles wat ik wenschte te weten. Ik dacht niet dat ik zóó gemakkelijk deze inlichting zou heb ben gekregen. „In elk geval ging ik voort verliet de koffer met het Ijjk gistermorgen Charing Crose. Ik ontken niet dat de koffer de uwe is, daar u dien herkent. Wilt u dus zeggen, dat u er het ljjk van de oude dame in hebt gelegd?" Eindelijk verbleekte zy dan tochmaar zij ant woordde met vaste stem„Neen, dat zeg ik niet I" »U wilt dus zeggen, dat n er bjj waart, toen iemand anders het deed P" „Neen t" «Als de koffer van u is, dan moet in dat geval iemand den koffer hebben geopend, zonder dat u het wist." „Neen, sedert ik den koffer kocht vier of vjjf dagen geleden, heeft die altyd in m|jne kamer ge- •taan. Gisteren morgen pakte de kamenier de koffer. Vraag het haar maar." Zij liegt, dacht ik. Z|j vertelt althans slechts de halve waarheid. Indien haar kamenier den koffer pakte, dan moet dit gisteren morgen zjja geweest, maar dan was dit ook in een hotel te Londen, want te Southend was de kamenier niet b|j haar. Ik kon nu nog niet waarheid van onwaarheid onderschei den, maar, dacht ik, hare leugens zullen haar zelve verraden. „U gelooft my niet?" zeide zij. „Ook al goed. Maar ik zweer u, dat mijn koffer geen oogenblik van mijne kamer is geweest. Hoe het lijk van de arme juffrouw Raynell er in ia gekomen en wie dit heeft gedaan, moet de politie maar uitvinden." „Dat zal zij ook," zeide ik bedaard. Mijne tegenwoordigheid werd thans niet langer vereischt. Ik vertrok. Wel foei, wel foei! Een meisje van twintig jaar, behoorende tot de eerste kringen, beschuldigd van moord, en dan koppig als een ezel. Als er nog eene liefdesgeschiedenis in gemengd was, maar dit was het geval niet. Zij deed mjj mjjn geduld ver liezen en ik zeide, maar meende het niet, dat zy verdiende gehangen te worden. (Wordt vervolgd.) 18. Tetje Csroli», oudere J. Koppeodruier en T. ven der 2m> Gijebertn, ouders P. de Joog en G. Nienwveld. Heiltje, ooders 3. Verger en C. J. Boere. 19. Coroelia Johanns, ooders P. J. Issrin eo W, O. bouwman. Adrians, onders A. Boot en J. C. Hagendoorn. Marie Louiza, oudera A. Bontekoe en G. Vol. Adriana, oudera A. Puit eu C. Kisman. 20. Johannaa Coroelia, oudera D. van Rhijn en M. A. Kopperr. OVERLEDEN 18 Dec. M. E. Batenburg, 80 j. 3. Binee, 1 m. ONDERTROUWD: 19 Dec. C. ren Ruiten, te Nieuwreen, AS j. en C. ren der V list, A3 j. M. Groenendaal, 80 j. en A- A. ran der Sohelden, 38 j. van de Makelaars De markt was heden onveranderd. Looo Tankfust 7.65, Geïmporteerd fust ƒ7.75, Jauuari- Februari-, en Maart-levering 7.70. Door het huweljjk der tegenwoordige vraagt Mevrouw 8TEENMEIJER met Febr. eene die goed koken en werken kan. niet ouder dan 17 jaar P. G. Adres: CRABETHSTRAAT Q 263 Fluweelen Singel, verlangt zoo spoedig moge lyk een net ongeveer 16 jaar oud, om toezicht te houden op zyn kind van drie jaar, van des morgens 9 uur tot des namiddags 4 nnr. Zich persoonlijk aan te melden na 4 nar des namiddags, Flnweelen Singel R 613. Westhaven, vraagt tegen 1 FEBRUARI eene zindeljjke wordt gevraagd een Adres: WESTHAVEN B 156. In de maand Mei of Jnni is een TAPIS- TRIJ VLOERKLEED zoek geraakt, welk verlies eerst kort geleden is ontdekt. Heeft wellicht een der Ingezetenen van Gouda een verkeerd Kleed ontvangenzoo ia mjjn vrien delijk verzoek zalks aan het Bureau dezer Courant te melden tot nader adres. aanbevelingswaardig voor zieken. Verkrygbaar bjj gebruik DBOP uit de BLIKKEN TB O M- MEL van Handelsmerk. i\« KATER Co., GRONINGEN. Elk stukje DBOP heeft de vorm van een Ie KA zittende X. buitengewoon sterk, elegant, in het dragen voortreffelijk en goedkooper dan het ililoon voor linnengoed. len na het gebruik eenvoudig weggeworpen, zoodat men altijd nieuwe, uitstekend passende den, manchetten en voorhemdjes draagt. er vervaardigd, met linnen overtrokken e rugby Jongens-kraag. 7a\a P-dozijn fl. .42 RZOG nH.~.S6. I zijn uit papier vervaardigd, met linnen, overtrokken en daardoor van echt linnen niet te onder scheiden. GOETHE p. dozijn 11 C08T ALIA p- doïijn fl* ~,iS' p. dozijn 11.—.50. Grootte P. Grootte Ia. p. dozijn p. dozijn II..4ö. n.— .63. ALBION FRANKLIN p. dozijn II. -.4 4. WAGNER STEPHAN P-dozijn 1.-.50. p.doz.-paarll.— ,75. p.doz.-paarfl.—.75. LINCOLN B p. dozijn II. —.39, Verkrijgbaar te Gouda bij den Heer C. A. B. BANTZINGER, Korte Tiendeweg D. 17, J. W. P. van EDE van der PALS, Markt A. 107, of direot bij M E Y E D LIC H, „Versand-Gescküft", Leipzig-Plagwitz. INSCHRIJVING van nieuwe Leerlingen op WOENSDAG 24 DECEMBER a. s. in het ge bouw Arti Legi, des middags van 1—3 ure. Ouders en Voogden worden attent gemaakt dat na de inschryving geen Leerlingen worden toegelaten voor de volgende inschryving die in December 1891 zal plaats hebben. Namens de Commissie van Toezicht, De Secretarie F. HART1NG. tegen f abrie k spr y s. GEEN VLASBAABDEN ME EB! GEEN KALE HOOFDEN MEEB! Wilt gij een vollen langen baard of een fraaie knevel bezitten? gebruikt dan de sedert jaren in 't buitenland bekende Aanbevelingswaardig voor kale plekken op het hoofd of in de baard. Prys per doos met Gebruiksaanwijzing f 0.75 en 1.50. Wilt gij uw haar tot in de gevorderdste leeftijd behouden, gebruikt dan Dit water belet het uitvallen der haren, doet roos en schubbevorming verdwyaen en het haar zacht en glansryk worden. Prys per Flacon f 1.00. 954 Getuigschriften liggen by de onderge- teekende ter inzage. Tegen toezending van blauwe Postzegels of Postwissel francö Jyor bet geheele rijk. Onder Rembours 10 Cent velftoeging. Aanbevelend, ijfaarkandige. ett Haag. belooning aan ieder, die na gebruik van Prof. LEFRIES' LIKDOOBN-XINCTUUB nog last van Likdoorns, Eeltknobbels of Wrat ten heeft. Alleen verkrijgbaar by den Depöthouder L. A. de VLETTER, a 60 Cent per flacon met het beste voorbe- •S%r hoedmiddel tegenl verkoudheden enl tegen onvoldoende I huiduitwaseming. met nevenstaand waaxborgmerk ge-| stempeld met het opschrift en onder de bandtorkoning Dépot by 5. Hoogenboooi Cz.l Wydstraat -te Gouda.

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 2