>r OEST BINNENLAND. vs! Nieuwjaarswenschen. DE TWEE EEOEBERS. en WIJN tolk, Co.. IN EL, BALSEM. kolen, ;t. FJJJ1LLETOX. ATF.R. haren, doet en en het Prjjs per 1*90. Dinsdag 30 December. ft? 4413. flieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. i. da bfl P. eg; G. H. e; C. van n WIN- De GOUD3CHE COURANT van 1 Januari 1891 verschijnt op den morgen van NIEUWJAARSDAG en biedt alzoo een uitstekende gelegenheid aan tot het plaatsen van Meer en meer wordt het gewoonte het omslachtige rondzenden van kaart jes te vervangen door het plaatsen van een advertentie in de courant. Belang hebbenden worden daartoe attent ge maakt op bovenstaand bericht. i Cie. 5UTZ, aarkundige. i Haag. De Inzending van advertentiën kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. ■s E No 3 (V erzekeringsbode.) ie onderge- (Uit het Engelech.) mijn leven!” zeide juffrouw De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.26, franco per post 1.70. lizondarlgke Nommers VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschgnt. gehad, verreweg IE ER'. MEER! F een fraaie dert jaren i van een Jakken op r doos met 50. avorderdste der korting, ■nomen. srkt II. 101. IDONK 1AADT; J. C P uit de 'ROM- de Nieuwjaarsfeest, arbank gaarne be leven verlangen, en L aan naar Londen, u zult dus zeker zag, dat juffrouw AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. GOUDA. öpeeipba «90. De 2e Luit. Van Straaten is het bevel opgedragen over het detachement van het 4o Reg. Infanterie, dat (edurende do maand Januari te Woerden in garni- toen komt. Den 17en dezer maand is te Berlijn de 15,000ste telephoonaansluiting gemaakt. De 10,000ste werd 18 April 1889 in het verkeer gebracht. In den korten tijd van l8/. jaar is het getal der abounds dus met 50 pot. vermeerderd. In geen andere plaats van Europa heeft er zulk eene snelle ontwikkeling plaats en de Berlijnsche telephooniurichting neemt de eerste plaats in. Dit is een karakte- goüdsche courant. De Vereeniging voor //Levensverzekering" verkoos in hare vergadering die 16 dezer te Amsterdam plaat» bad, ter vervanging vansfhri mr. Hartsen Jz. (die volgens de statuten op 31 December a. s. moest aftreden en niet herkiesbaar is, mr. Leonard Wolterbeek. Aan jhr. mr. Hartsen Jz., die sedert de oprichting der vereeniging lid en voorzitter van het bestuur is, werd door de vergadering hartelijk dank betuigd voor alles wat hij als zoodanig vqor de Vereeniging deed. Met het oog op het aanstaa is de directeur der Rykspostsp reid, om, op hem te kennen g< voor zoover de voorraad strek}, aan werkgevers, chefs van ondernemingen, hotel- en koffiehuishouders, hoofden van scholen, enz., kostloos te doen toeko men het door hen gewenschtó aantal exemplaren van een kaart-formulier, waarop Jdlerlei inlichtingen, betrekkelijk genoemde Rijksinstflling zijn vermeld, en dat zeer geschikt is, om aan werklieden, be dienden, leerlingen enz. te worden uitgereikt. Brieven aan den directeur der Rijks postspaarbank zijn vrij van pon. ostzegels of rjjk. Onder Tevens onderstaande cargalijstgearriveerd te Vlaardingen het schoenerschip ^Archipel" Kapt. C. Post, van Lissabon met 300 tom| Kurk en 135 tons Zout voor A. Hoogendijk Jzn. W Vlaardingen. Te Berg-Ambacht heeft men op Vrydag-avond jl. een schitterend ijsfeest gevierd. De baan was door de qsclub //Voorwaarts" a giorno verlicht. Ter afwisseling werd ook Bengaalsch vuur en vuurwerk ontstoken. Ook werd er op de baan eene collecte voor de behoeftige ingezetenen gehouden, welke col lecte eene aanmerkelijke som opbracht. Volgens bij de firma A. Hoogendyk Jzn. te Vlaar dingen ontvangen telegraphisch bericht van 26 De cember is gearriveerd te Liverpool het schip ^Vrede" Kapt. J. Stam. ze bewoont, is voor een week schijnt haar te kennen, mijnheer; niet verwonderd zijn als ik u Raynell met al hare goede hoedanigheden zeer zon derling is. Zij heeft niet gaarne dat men haar op hare kamer komt overvallen. Niet dat ik mij ooit bij iemand indring, maar ik schuw het gezelschap mijner evenmenschen niet. Juffrouw Raynell wel. En toch kan zij er niet over klagen nu zij dat eens te kennen gaf dat zij te veel van mij te zien krijgt. Ik zou mij geschaamd hebben mij aan iemand op te dringen. Ik heb betere dagen gekend, mijnheer, en ik houd mij overtuigd, dat geen dame haar gezelschap aan een andere dame zal opdringen.” Ik begon te begrijpen, dat juffrouw Raynell, of zij nu een zonderlinge was of niet, juffrouw Jessop erg vervelend had gevonden. Ik brak haar woor denvloed af, door te vragen of juffrouw Raypell hare neven bij zich had gehad. //O, ja haar neven kwamen af en aan.” ffEn Philip?” //Philip, zooals ik geloof dat de jonge mijnheer heette, was hm wat men een losbol pleegt te noemen. Philip beeft hier een klein kamertje, waar hij soms slaapt, naast de kamer van de oude dame. Hij komt hier zoo af en toe. Hij kan het niet te best vinden met zijne tante. Zij is nog al zonder ling, en spreekt zelfs niet altoos aardig tegen haar oudsten neef, die een zeer achtingswaardig jongmensch /,Is de heer Philip Harvey hier geweest, sedert zijne tante weg was, juffrouw Jessop?” z/Neen, mijnheer. De kamers worden op het oogenblik niet gebruikt. Wilt u ze niet eens zien? Mooier kamers vindt u in Southend niet.” Ik stemde zeer gretig toe. Gelijkvloers was een vroolyke voorkamer met een boogvenster. Daarachter een flinke slaapkamer, met een klein kamertje, dat er gemeenschap mede had. z/De kamers zijn nog net, als toen juffrouw Raynell ze verliet,” zeide juffrouw Jessop. z/Zij vertrok Maandag morgen zonder iets te zeggen, zelfs zonder goedendag te zeggen zij verliet het huis te voet op een onmogelijk uur en liet een briefje achter; ik vond het op de tafel der zitkamer.” //Juffrouw Jessop,” zeide ik, terwijl ik bij het boogvenster vlak voor haar ging staan. //Ik ben hier niet om naar uwe kamers te kijken. Ik ben een politieagent uit Londen. ’Juffrouw Raynell is zonderling, zooals u zegt. Zij is naar Londen ge gaan, zonder hare neven te zeggen, waar zij zich bevindt. Natuurlijk is er niets gebeurd, maar zij zijn toch bang, dat haar iets overkomen mocht. De heer Austin Harvey heeft mij verzocht, de noodige maatregelen te nemen om haar op te sporeu. Ik moet u daarom verzoeken, mij het briefje te laten zien dat zij achterliet.” z/Wel heb ik van Jessop verschrikt. ristiek teeken van het groote bewegelijke leven in de hoofdstad van het Duitsche rijk. Dat het aan de administratie groote inspanning gekost heeft om aan deze snelle en buitengewone eischen van de verkeerswereld te voldoen, ligt voor de hand, daar de aanleg en het verkeer door de vermeerdering natuurlijk steeds moeilijker werd. In dat opzicht is het van het grootste belang, dat de aanleg van het ondergrondsch telephoonnet door het rykspostamt op don juisten tijd werd begonnen. Dit net is thans voltooid met een totale uitgave van ll/j millioen gulden. De gezamenlijke lengte der ondergrondsche geleidingen bedraagt over 4 mil lioen meter, het gezamenlijk gewicht van ieder der 28aderige kabels 416,822 K. G. de lengte der gegoten ijzeren buizen, waarin de kabels gelegd zijn 42,000 M. en het gewicht dezer buizen 4*/8 millioen K. G. Het getal der geleidingen kan door intrekking van nieuwe kabels in de buizen ten allen tijde vermeer derd worden, voor welk doel in de verschillende stadsdeelen 522 kabelputten gemetseld zijn. Door dezen grootsehen aanleg bezit Berlyn thans hel hecht- ste en meest volmaakte net der wereld. De minister van waterstaat heeft het gevoelen van Ged. Staten der onderscheidene provinciën gevraagd over een hun toegezonden ontwerp tot wijziging en aanvulling van enkele bepalingen van het reglement voor de Kamers van koophandel en fabrieken. De voornaamste veranderingen zijnlo. Intrekking der bepaling, dat men, om tot lid eener Kamer benoem baar te zyn, gedurende vijf jaren bestuurder van eene onderneming van nijverheid of fabriekwezen moet zijn geweestdie termijn is nl. weggevallen2o. beperking van het kiesrecht, door de aanslagen in het patent recht als tapper, slijter, sociëteit- of koffiehuishouder voortaan buiten aanmerking te laten, daar de uitoefe ning van deze bedrijven geen aanleiding kan geven 11) No. 17 behoorde aan eei^e zeer praatzieke juffrouw eene oude vrouw, die half blind en zoo goed als driekwart doof was, maar dit laatste gebrek benam haar geenszins den lust tot babbelen. Evenals zoo- velen van hare klasse had zij betere dagen gekend en zij vond er een treurig genot in, daarover te spreken. Zij heette Jessop; haarman was predikant geweest. Ik was zeer verwonderd te hooren, dat de kamers van juffrouw Raynell niet te huur waren. Ik was nog meer verwonderd te hooren, ja ik kon eene lichte rilling niet bedwingen, toen men zeide dat juffrouw Raynell die nog altoos bewoonde. «Zij is voor een paar dagen naar Londen,” zeide juffrouw Jessop, z/maar ik verwacht haar in den loop der week terug.” Arme oude vrouw!. Zij was inderdaad naar Lon den gegaan! Juffrouw Jessop vertelde nu alles wat ik weten wilde van hare huurster en zelfs veel meer nog, en dat zeg iets voor een detective! A man

Goudsche Courant | 1890 | | pagina 1