I THEE. ao BINNENLAND. DE TWEE BROEDERS. ZO!WE!¥, FEUILLETON. 1801. Dinsdag «Januari. N? 4418. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 3 Drogist. j Echte tesamen- n in den aam des rvaardigd wereldbe- Stoll- het beste wereld. De inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. ’ja Alzoaderigke Nommers VIJF CENTEN. I 103. Putting naar Hulst ging zekere Maria {Uit lei Engelecl.) De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden ie f 1.25, franco per post 1.70. Bovendien worden alle Advertentien gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. fumeriewinkel» UK te letten) LM rcefbusjes c. 0.35 r Neder- er niets AD VERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTS LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. GOUDA, 5 Januari 1891. Bij Kon. besluit van 31 Dec. 1890 is by bet personeel van den geneeskundigen dienst der land macht met ingang van 1 Januari 1891 eervol ont slagen de reserre-officier van gezondheid Dr. F. H. G. van Iterson, aria te Gouda. Omtrent den op den weg van plaats gehad hebbenden moord meld de Midd. Ct. het volgende Zondagmorgen te zeven uur worden afgele- pakjes van vijf, i een Jded. om n Nommer en i nevenstaand Wet gedepo- therln londwater, ischen 175, Br 1‘OPP» de tanden ge- P’s Tandplom- I tegen eiken en. doemen-zeep, Transparant- i pen, Iszeepen, welke weeg brengen. In-Mondwater en tijd. tenen. Door den luchtreixiger Herman Redenhof en den ingenieur George Greenish te Amsterdam, is het plan ontworpen voor een luchtbol met vangkabel, dienstbaar aan de reclame, gelijk wekelyks bij gunstig weder op den Theems te Londen wordt opgelaten. Zij stellen zich voor hun gekabelden luchtbol met aankondigingen wekelyks op verschillende punter, te doen opstijgen in verschillende plaatsen des lands. Verder worden by goede windrichting kleine ballons opgelaten, waaronder zich een watervry pakket be vindt met adreskaarten en prijslijsten, en met ver zoek aan den vinder den inhoud te verspreiden en het pakket terug te zenden. Reeds hebben eenige huizen hunne medewerking toegezegd. Professor Buys geeft in „De Gids", onder den titel „Rumor in case”, een overzicht van den poli- tieken toestand in Nederland wat het tegenwoor dige ministerie tot staud gebracht heeftde oorzaken, je toen, maar den volgenden dag wist je meer van.” Dit was zoo en Philip kon er mets tegen zeggen. „Hoe kan ik je redden f” ging Austin voort. „Je zult hier morgen, vandaag misschien reeds, gevangen worden genomen. Do Londensche detectives houden J". - wilt Vlucht, Philip, vlucht, terwijl het tijd is. Ik zal je van reisgeld voorzien. Ga A mowll-o waarlijk op het spoor?” vroeg Philip, Erger nog. Edith Men verdenkt baar van het misdrijf. Ga naar de van daar, eu maak dat t gekookt voor d*- epels van ite) Als ival van ebruiken. te H. H. goudsche courant. hGenadige hemel, wie zou het anders gedaan hebben,” zeidé Philip, met gebroken stem. MIk moet het gedaan hebben. God vergeve het mij «Als je den koffer ontpakt hebt,” zeide Austin langzaam en nadenkend, //dan moeten de boeken in het huis te Southend zijn, begrijp je dat?” z/Ja,” zeide Philip. //Herinner, jij je, dat je den koffer ontpakt hebt F Je schudt van neen. Laten wij er dan naar toe gaanals wij er de boegen vinden, zal dat je dan overtuigen z/Ga jij maar, ga jij maar I” zeide Philip. z/Dat zal ik. Ik zal je tot morgen nog hier laten, omdat ik volkomen zeker ben, dat wij nog tijd ge noeg hebben, maar morgen let wel, wat ik zeg moet je Engeland verlaten. Wij künnen geen veroordeelde misdadigers in de familie hebben, Philip l” Kijk naar de boeken de boeken,” zeide Philip. Zijn stem daalde tot een gefluister. Ik kon niets meer hooren. Austin zou vertrek ken» Ik glipte de kamer uit, en schoof den knip terug. Ik bekeek de zaak thans uit een geheel ander oogpunt; mijne plannen waren geheel gewijzigd. Ik besloot nu een weinig te wachten. In elk geval was het thans zeker, dat hij geen moord met voor bedachten rade had gepleegd, en dat de misdaad onder geheel andere omstandigheden had plaats ge had dan ik het mij had voorgesteld. Ik moest eerst nog eens met Philip praten. 16) »Je hebt haar een duw gegeven en zij viel, ontken je dat?” »Ik hoorde haar niet vallen. Eerst den volgen den dag kwam ik tot de ontdekking, dat het wel wezen kon.” «Je draait er omheen, Philip,” zeide Austin op verachtelijken toon. //Je hebt haar geduwd. Wat er vervolgens gebeurde, kunt ge je niet meer herin neren. Wil ik het je zeggen? Toen je zag, dat de oude vrouw niet meer opstond, ben je bang gewor den, je hebt beproefd haar tot bewustzijn te brengen «n toen niets hielp, heb je gauw je koffer uitgepakt en het lijk er ingelegd, met het doel het mede te nemen en je er hier of daar van te ontdoen. Te Charing Cross verruilde men per ongeluk de koffers het overige is zoo klaar als de dag.” //Ik herinner er mij niets van,” zeide Philip. //Geen wonder ook, want je gebruikt immers savonds wel eens chloral? Je weet toch, dat je wel eens meer dingen hebt gedaan, waarvan je den volgenden ochtend niets meer wist? Je bent immers oog onlangs ’s nachts opgestaan. Toevallig zag ik ziekten tandpijn, onf I i, onaangename I worden zeker 1 [elyks gebruik die het belet hebben meer en andere te doende weinige voldoening, die het aau zijne geestverwanten geschonken heeft, en de redenen, welke do regeerings- party verdeeld en teleurgesteld de algemeene verkie zingen te gemoet doen gaan, dit a'les wordt uit eengezet eu met menige snedige opmerking duidelijk gemaakt. Omtrent de eenigszins verwijderde toekomst der thans aan het roer zittende meerderheid, oppert prof. Buys twijfel of, zelfs indien het mogelijk was den twistappel van het oogenblik uit den weg te ruimen, de vrede weder hecht en hersteld zou kunnen worden. Ware toch de legorwet van de baan, dan zou het z. i. niet mogelijk zijn „de uitvoering van het hoofd bedrijf’ namelijk belastinghervorming en kiesrecht regeling, langer uit te stellen. En over die twee zal tusschen de verbondenen een niet minder diep gaand verschil van inzichten dan over het militaire vraagstuk aan het licht komen, getuige de heilige strijd, dezer dagen tusschen „Tijd" en „Standaard" geroerd naar aanleiding van het zg. „huismans-kies- recht.” De „Brieven van Multatuli», bij den uitgever W. Versluijs, te Amsterdam, verschenen, brengen een ge beurtenis in herinnering, die indertijd veel besproken werd. In 1800 kregen een aantal letterkundigen in Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en elders een be zoek van Auguste Barbier. Wanneer zij elkander ontmoetten, vertelden zy elkaar van den door Na poleon III verbannen dichter, en men maakte plan hem op eenige meer afdoende wijze te steunen dan door giften in de hand. Van Lennep, zoo schrijft Multatuli in een zijner brieven, noodigde hem aan zijn tafel, daar hij juist dineeren ging. Hij onthaalde hem op coteletten eu schonk hem een glas wijd; in zijn kleerkast vond hij een pantalon en een vest voor den armen ongelukkige. Douwes Dekker hield in het Notarishuis te Rot tering van ge- relenae kHT LZ. i Gouda. 9 Beschuit van Aan den te Oudewater plaats gehad hebbende wedstrijd voor paren in het hardryden op streek namen 10 paren deel. De le prijs (reisdeken en toilettafel) werd toogewezen aan den heer J. Boer en diens zuster Mej. J. C. Boerde 2e prijs (reistasch en album) aan den heer W. Hagoort en diens zus ter Mej. G. Hagoort. terdam ecu voordracht met kosteloozen toegang, die door ontelbaar velen werd bijgewoond, en waarin hij eenige verzen van Barbier voordroeg en den alge- meenen steun voor hem inriep. De heer Tels zeide hem dat hij verkeerd had ge daan, door niet dadelijk een collecte te houden. Douwes Dekker erkende dit, en om het goed te ma ken, schreef hij onmiddellijk een artikeltje voor de AC Rott. Ct. Maar voordat dit geplaatst werd, kreeg hij een der redacteuren van dat blad bij zich, die hem kwam mededeelen dat het een ^onechte" Au guste Barbier was. z/Te Rotterdam (zoo luidt dit gedeelte van Mul- tatuli’s brief in het Fransch) te Rotterdam was men hem gaan verdenken, omdatomdat de heer Bo gaers, de dichter van Heemskerk’s Togt naar Gi braltar", doof was. Gij denkt dat gij verkeerd leest? Volstrekt niet. De doofheid van Bogaors heeft de comedie van den valschen Barbier in de wielen ge reden. Ziehier de toedracht. Hij meldt zich aan. In plaats van een cotelet biedt Bogaers hem een leitje aan. Hij moest schrijven, in plaats van te spreken. Van Lennep heeft me verteld dat hij sprak als een boek. De spelling van den dief heeft dezen verraden. Bogaers vroeg inlichtingen bij het consu laat. De arme zwerveling, die zyn letterkundige studiën een beetje verwaarloosd had, wreekte zich op de schoolmeesterij van Bogaers door plotseling de goede stad Rotterdam van zijn lieve tegenwoordig heid te berooven." Al de nederlandsche letterkundigen, Van Lennep aan de spits, waren het slachtoffer geworden van eeh oplichter, en de doofheid van Bogaers was oorzaak, dat zijn bedrog ontdekt werd. WU1UOU gvuvuivu, - zich met het onderzoek Jiezig. En jy, —je niet luisteren. nog r naar Amerika.” „Zyn zij mij opspringende. „Ze zijn je op het spoor, bevindt zich in hechtenis. Mi medeplichtigheid aan L._ Vereenigde Staten, schrijf men haar vrijspreekt.” „Waarom heb je mij dat alles niet in je brief medegedeeld?” riep Philip. «De brief beduidde letterlijk niets.” „Waarom heb je mij gisteren met ontvangen, was Austin’s wedervraag. //Dan had ik je alles kunnen vertellen.” z/En als ik nu hier blijf?” j f „Dan stort je Edith eir jezelve- m het verderf. Philip, denk toch wat het zeggen wil de galeien. Bij je zelven ben je overtuigd dat jy de daad hebt bedreven. Wij zullen je ontoerekenbaarheid bewijzen maar eerst moet je vluchten. Jij hebt den moor bedreven.” reisgeld voorzien.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1