erk. ran AZEN, 'eschilderde lanskerk te nis dér St. ningen enz. Ijjk learens- Gebroeders Sc een DE *je DE TWEE BBOEEEBS. BINNENLAND. N? 4422. Aalst, FEUILLETON. ekten icur. 3ea73". belh, 1891. Zaterdag 10 Jaiurl. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. t No. 7. lts. Drogist. hel beste ereld. n De inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. a bij Volzeu (Uit het Engelech.) Bovendien worden alle Ad vertentien gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'i welk des Maandags verschijnt INKMAN. leriewinkels erin idwater, hen, 1.75, »r. 1‘OPP's tanden ge- Tandplom- egen eiken ntlpijn, ont- «aangename orden zeker jka gebruik 171. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Alzonderigke Nommers VIJF CENTEN. 8. emen-zeep, ansparant- i, iepen, welke eeg brenge n Mondwater tijd. -W ten. De heeren, waar giften kunnen worden be zorgd zjjn de volgende J. van GALEN, Voorzitter. M. van AALST, Vice-Voorzitter. J. L. van EIJK, Secretaris. E. van DANTZIG, Vice-Secretaris. A. J. IJSSELSTIJN Cz., Penningmeester. C. J. A. KERKHOF, Vice-Penningmeester. O. M. ADEGEEST. A. STEENSMA. S. P. van der KLEUN Ja. A. HOOGENDIJK. A. C. COSIJN. J. van ESSEN. Woensdag a. zal in eene openbare vero .dering van de afd. Gouda van den Nederlandschen Pro testantenbond als spreker optreden Da. H. K. Groe- newegen uit Dokkum, die zal spreken over de «ont wikkeling van den Godsdienst." AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regel» k 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERE worden berekend naar plaatsruimte. was oorzaak dat deze zaak geruimen tijd heeft moeten rusten. De Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij was bereid zulk eene lijn te huren tegen een minimum bedrag van 800 per jaarkilometer, terwijl de Staten van Zuid-Holland reeds eene subsidie van ƒ127,500 en de gemeenteraad van Schoonhoven 75,000 in het aandeelen-kapitaal voor eene op te richten maatschappij tot aanleg dier verbinding hebben goedgekeurd. GOUDSCHE COURANT. Wij lezen in het Hbl.: Holland op zijn Smalst wordt voor de tweede maal doorgegraven! Schepen, nit de tropen terug- keerend, vonden zich eensklaps vast in het ijs; andere, die de haven van XJmuiden wilden binnen- loopen, wendden den steven, keerden het ongenaak bare Amsterdam den rug toe en gingen te Rotter dam gastvrijheid vragen. Om aan dien toestand een einde te maken, wordt nu ijverig gewerkt. Omstreeks 200 man bij Velzen en ruim 50 bij IJmuiden, ’t is wel niet veel, maar ze arbeiden dagelijks 10 -uur flink door. Twee aaa twee, ieder met een bijl gewapend, hakken zij in het midden van het kanaal drie evenwijdige gleuven, door andere gekruist, zoodat een weg van groote vierkante ijsblokken gevormd wordt. Omstreeks 1000 meter ten oosten van de werke- looze voetbrug bij Velzen lag gisteren de Koningin Emma in het midden van het glimmende witte ijs- vlak. Een troep mannen werkten daar vóór. Hun lichamen bogen heen en weer; de armen zwaaiden de blinkende bijlen, die scherp in het ijs hakten, terwijl de glinsterende splinters den werklieden om de ooren vlogen. De Emma voer zachtjes heen en weer. Eon trapje werd aan twee touwen op het glibbe rige ijs neergelaten, en daarlangs bereikte ik het dek. De boot zou juist teruggaan, om een aanloop te vóór de koffer Lortden verliet. Ik had een papier, waarop Southend naar Londen stond in een zak van den jas van Austin gevonden, waar het weg gemoffeld was. Dat was nu juist het ontbrekende bagagebiljet. Austin Harvey had de overige leden van het ge zelschap naar het spoorwegstation te Charing-Cross gebracht en daar afscheid van hen genomen. Had hij dan het briefje van den koffer getrokken? En zoo ja, had hij dan de letters P. H. op Philip’s koffer geschreven? Waarom had hij dit gedaan? Ik nam haastig uit mijn notitieboekje dien Austin Harvey mij geschreven hare mede in het volle licht aan het raam?, waren alle anders dan die op den koffét’M'*^^ Er was een hoofdletter H. die veel had vaft drukletter. een oogje was toe. Alle letters hadden oogjes, maar geen Door bemiddeling van Frangois bekwam ik een deskundige en men legde hem de letters voor. Ik voor mij geloof niet aan deskundigen, wat iemands schrift betreft. Drie hunner zijn het gemeenlijk met elkaar oneens en blijven toch stokstijf bij hunne meening. De Fransche deskundige had slechts twee letters waarnaar hij kon oordeden, tnaar toch ver klaarde hij zeer beslist, dat Austin Harvey ze niet geschreven had. Het schrijf kundige verschil tusschen het gedraaide oogje en de rechte haal was te groot, om hieraan nog te twijfelen. Hij verklaarde ook, maar scheen daar minder zeker van te zijn da^. Te Oudewater bedroegen de gezamenlijke inlagen ter postspaarbank over ’tjaar 1890 de som van 47782,355, de gezamenlijke uitbetalingen 39458,565. Er werden 151 spaarboekjes uitge geven. GOUDA, 9 Januari 1891. Met het oog op den zoo buitengewoon strengen winter zjjn voorzeker buitengewone maatregelen noodig om die behoeftigen, wien het ten eenenmale aan het hoogst noodige ontbreekt, althans niet van gebrek te doen omkomen. Daarom wil men ook in deze ge meente door gratis-uitdeelingen van brdod en koffie zorgen dat niemand in Gouda bepaald honger behoeft te hebben. Eenige geachte in gezetenen, deze meening toegedaan, hebben zich gewend tot de IJeclub tot ondereteuning van minvermogenden, die dezer dagen met zooveel succes handelend optrad, met verzoek zich opnieuw verdienstelijk te willen maken in het belang der armen voor bedoelde zaak giften in ontvangst te willen nemen en ook deze zaak ter band te nemen. Deze heeft zich met groote welwillendheid bereid verklaart dat te doen mits de Gondsohe ingezetenen door hunne bijdragen haar daartoe in staat stellen. Nu, daaraan valt, naar onze meening, niet te twijfelen. De hoeren, die zitting hebben in genoemde Club, stellen zich van af heden beschikbaar tot het in ontvangst nemen van geldeljjke bijdragen. Wjj hopen spoedig te kunnen melden dat die in zoo ruime mate gegeven werden, dat de zaak doorgaat. De uitdeelingen zullen waarschijnlijk plaats hebben in het gebouw der Werkinrichting tot wering van bedelarij. 20) Ik onderzocht den koffer nog eons nauwkeurig. Ik kon echter niets belangrijks vinden. Maar nu ik hem in het volle dag- en zonlicht zag, vond ik een glimmende plek, van waar men een ander etiquet had verwijderd. Toen ik even mijn vinger bevochtigde, was er zelfs nog een weinig kleefstof voorhanden. Dat besliste alles. Hier was een biljet te Southend opgeplakt. Het was er of afgevallen óf men had het er afgetrokken eer de koffer Southend bereikte. Als dit zoo was, dan had dit waarschijnlijk plaats gevonden, vóór de koffer Londen verliet. Ik rede neerde namelijk aldus: De beambte, die er het biljet Londen naar Parijs had opgeplakt, had dit netjes over het oude Green wich naar Southend geplakt. Had er nog een adres op den koffer gestaan dan zou hij dit zeker ook overplakt hebben, in plaats van het groote biljet met P op een andere plaats te plakken. Daaruit leidde ik dus af, dat er toen geene andere biljetten op den koffer waren geplakt. Het was echter geen afdoend argument; ik kon veronder- tellen, dat men het papier er af had getrokken Door den ingenieur A. J. Krieger, te Amersfoort, werd aan de regeering, aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en aan de directie der Maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen een nieuw ontwerp voor een locaalspoorweg Gouda HaastrechtStolwijkBergambacht.Ammerstol Schoonhoven aangeboden. De voorbereiding der nieuwe spoorwegregeling Austin Harvey ze niet geschreven had, omdat deze nooit een dicht oogje maakte. Hij beschouwde dit nog van meer beteekenis, dan het geheele verschil in vorm. Ik betaalde den man met vrij grooten weerzin, en vertrok om te zien of men mij ook bij juffrouw Simpkinson wilde tooflbn. De politie was nioMiij machte geweest, juffrouw Simpkinson in voorloopig arrest te houden. Men had geen bewijzenhaar eigen koffer was aangeko men, die Philip van Dover naar Parijs had gezonden, en dit bewees voldoende de waarheid der verklarin gen, welke hare kamenier had afgelegd. De Lon- densche detectives stelden alles in het werk om den persoon op te sporen, die den koffer van Dover had afgezonden. Niets zou hun gemakkelijker gevallen zijn, indien me$ hen niet reeds dadelijk misleid had en zij niet door de mensqhen te Dover op een dwaal spoor waren gebracht. Mevrouw Simpkinson had vier dagen in zulk een toestand van zenuwzwakte verkeerd, dat de geneesheeren verboden, haar in dien tijd een verhoor te doen ondergaan. Ik kon niet nalaten te glimlachen, toen ik vernam, dat de politie een kaalhoofdig oud heer op het spoor was, die Zaterdag te New-York zou landen. Dat was de schuld van de menschen te Dover. Nu eerst zag ik in, hoe voordeelig het voor mij was geweest, dat de naam van Philip Harvey niet op de boeken van de koffermakers voorkwam. Het uitstel was echter slechts eene quaestie van tijd. Waren do

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1