I s. BINNENLAND. DE TWEE BBOEDEES. eer!!! DE, Donderdag 15 Januari. N? 4426. 1S91. en EEE1LLETO KI. ekten IS fatten, raagd Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. -/ Drogist. I' het beste ereld. n erin idwater, ben, 1.75, »r. POPP’s tanden ge- emen-zeêp, ansparant- I, eepen, welke 'ecg brengen Mondwater tijd, -va nen. 3en73‘. ND OH ie aande par- laar binnen rerdwjjnen. jjk en zacht 5 cent per m. Alleen ATS en J. De inzending van advertentiön kan geschieden tot Mn uur des namiddags van den dag der uitgave. IT’*’ V aaspnkhaig, No. 2076, (JJit het Engeltoh.) Ik bracht het gebruiken? Mijn zoon is «Laat het mij eens zien.” hij per rijwiel “7 A De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'i welk des Maandags verschjjni. ndpijn, ont- maangename 'orden zeker jks gebruik i Tandplom- tegen eiken 9. sd gebouwd [oppervlakte n open ter- tal en Wa lt aan alle aanboevlen tellen, maar tig bekende men van jn. CVELTAz. tn 30 Cent bjj: Oudewater. el. Zoetermeer. llphen. Bodegraven. Haastrecht. Woerden, fadjdinxveen. I en zal het Zoolang Bantam als goudsche courant. u daarvoor ik verder. Ik maakte niet den vluchtenden ik zeker, dat alles, vroi naar Pariji Uit Baarn wordt gemeld: Maandag hoeft de heer V. met echtgenoote en nog drie andere perso nen een zeer merkwaardig sn zeldzamen tocht onder nomen. Het gezelschap bracht namelijk per arre- slede een bezoek aan Marker). Om kwart voor negen uren ging men de Eem af naar do Zuiderzee, om verder op het kompas de reis voort te zetten. Dat men echter nog al een weinig uit den koers is geraakt, bewijst men eert te 3 uren tot verbazing vau de Markers den zeedijk overstak en dwars over het edand heen op de Goudzee aan hield naar Monnikendam. Over Broek en Schouw zette men de reis voort tot Buiksloot, waar het paard en de slede achterbleven, omdat door voordurende dooi het niet raadzaam was, den tocht voort te zet ten. De reizigers keerden gisteren avond pet; trein in goeden welstand terug. De prjjs per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. AD VER TENTIEN worden geplas van 15 regels a 50 Cententedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Door den heer L. V. Ledeboer Bz,. dezer dagen 'te Rotterdam overleden, zijn verschillende legaten aan liefdadige instellingen, zoo te Rotterdam als elders, vermaakt. Uit de verzameling schilderijen, door den heer Ledeboer nagelaten, zijn drie doeken gelegateerd aan het Museum Boymans. Een is een fraai zeestuk van Théodore Gudin, den beroemden Eranschen zeeschil der, wiens werk in Frankrjjk rijk vertegenwoordigd is in het museum te Versailles. Het doek stelt een gezicht op de reede van Vlis- Een nieuw staaltje van den toestand op spoorweg gebied levert een advertentie in de N. Rolt. Ct., waarin door de directie der Lijm- en Gelatinefabriek te Delft een onderzoek wordt inge^Jsld naar vier wagons steenkolen, voor genoemde fabriek bestemd. 1 Een dezer wagons was op 6 dezer aan het station te ’s Hage en is sedert spoorloos verdwenen. singea voor tijdens een vlootinspectie, onder bevel van Prins Hendrik, door Willem II. Een bijzonderheid, welke misschien niet zoo algemeen bekend is, is deze, dat bet huis aan de Nieuwe Haven, waar de heer Ledeboer woonde, eertijds de woning was van graaf Gijsbert Karei Van Hogendorp. De heer S. de J., te Haarlem, deelt aan het II. D. het volgende staaltje mede van den toestand op de spoorwegen «Den 27en December jl. arriveerde er eene kist uit Zwitserland, Staatsspoor, Amster dam, «grande vitesse” (jjlgoed)denzelfden dag werd zij ingeklaard. Na alle beleefde pogingen om haar van Amsterdam zoo spoedig mogelijk naar hier tuintje, gemakkelijkblijkbaar Eerst bromde zij, maar zij voldeed toch aan mijn verzoek. Met de kaars in de hand, bracht zij mij naar een smal, langwerpig stukje grond achter het huis. In een hoek was een schuur voor gereed schappen, en in die schuur stond een ouderwetsch rijwiel tegen den wand. Er was op dit plaatsje eene achterdeur, dat zag ik dadelijk. Ik bukte en onderzocht de raderen, het rijwiel naar buiten en reed er zachtkens mede heen en weer in het kleine tuintje. De wielen draaiden snel en gemakkelijkblijkbaar waren ze pas gesmeerd. »U zegt, dat het ding in geen half jaar gebruikt werd vroeg ik. «Neenwie zou te Londen.” «Rijdt de heer Harvey er nooit meê, dat u weet „Mijnheer HarveyGoede hemel, neen, nooit. Dat is eene uitspanning, die iemand van zijn stand volstrekt niet past, zou ik zeggen." „De meeningen hieromtrent kunnen verschillen, juffrouw Hopkins.” Ik zette het rijwiel weer in de schuur. „Had de heer Harvey ook een sleutel van dat achterdeurtje F* „Ja. Hij wilde een huissleutel hebben toen hij de kamers humde, maar dat wilde ik niet Wij zijn maar met ons belde vrouwen alleen in huis en de buurt is erg eenzaam. Wij kwamen dus overeen, dat hij deze achterdeur mocht gebruiken, waarmede 24) En hij duwde mij met geweld op zijde en ijlde de straat door. Zoodra ik bekomen was van den schrik, wandelde '-J geen haast. Ik beproefde man in te halen. Thans was -oeg of laat, in orde zou komen. Ik ging niet naar Parijs. Ik begaf mij naar het andere station en nam den trein naar Southend. Ik keek tevergeefs naar Austin. Hij vertoonde zich nergens. Toch ging ik in den trein j op dit oogenblik kon ik hem toch niet arresteeren. Gelukkig kon hij voor den anderen ochtend niet ver gaan en ik moest onmiddelljjk alles va». 'dat rijwiel te weten komen. Ik heb de gedachte eene iBgeving genoemd. Toen ik den wielrijder ons voorbij zag vliegen, bedacht ik plotseling, dat een rijwiel veel sneller zekeren af stand aflegt dan een rijtuig. Ik had op goed geluk mijne gedachte overluid aan Austin Harvey medege deeld en de ongelukkige had zichzelven verraden. Hij moest dus in die korte oogenblikken zijne tante vermoord hebben. Waarschijnlijk was I”- GOUDA, 14 Januari 189). Van de g ratis-uitdeeling van brood en wdrme drank (aan de volwassenen koffie, aan de kinderen melk) werd heden gebruik gemaakt door 184 kinde ren en 125 volwassenen. Uit Bantam wordt aan het Ind. Weekhl. ge schreven Rgstig is het in Bantam volstrekt niet er ook vooreerst niet worden. 7 overstroomd wordt door hadji’s en daarbij nog eene massa ontslagen (beter gezegd weggejaagde) inland- sche ambtenaren komen, om de bevolking tegen het gezag op te stoken en haar tot den heiligen oorlog aansporon, leven wij hier als op een vulkaan. Dat er, niettegenstaande de veestapel voor ruim is uitgestorven en de veepest steeds heerscht, nog niets voor de verarmde, ziekelijke bevolking van Bantam is gedaan, is en blijft een onverantwoor delijk waagstuk van do regeering. Geef de bevol king renteloos voorschot om zich nieuwe karbouwen aan te schaffen, en geef haar karbouwen op krediet; kan of mag zulks niet van wege de groote heeren in Nederland, laat de bevolking dan geld verdienen door communicatie-wegen aan te leggen, die in deze residentie zoo brood nood ig zijn. In de afdöeling Lebak kan men daarmede be ginnen en zelfs onmiddellijkteekeningen en be groetingen zijn er, o. a. van den weg van Hangkas Bitoeng over Sadjira naar Djasinga. Laat men toch niet zoolang wachten totdat de bevolking niet meer te helpen is, of niet meer geholpen wil zijnde regeeririg hale de residentie Bantam spoedig uit haar verval omhoog en zij zal een goed werk ver richt hebben. Wat geeft het of de resident, van hieruit, voor stellen doet, als er te Batavia of Buitenzorg steeds met de oude sleur wordt gehandeld. Voor de zoo- veelsto maal de vraagWaarom den resident van Bantam niet onmiddellijk een buitengewoon krediet toegestaan, om het noodige voor Bantam te doen In de gisteren gehouden zitting der Hotterdamsche Arrondissements-Rechtbank werden o. a. veroordeeld J. S. oud 11 jaar, en H. F. v. R. oud 16 jaar, wo nende te Gouda, bekl. van diefstal, de le bekl. tot opvoeding in een verbeterhuis tot 26 Oct. 1897 en de 2e bekl. tot 14 dagen gevangenisstraf. Voorts stond terecht: W. N., 29 jaar, zonder beroep te Gouda, wien ten laste werd gelegd op den 17en December jl, te Gouda een pakje te hebben weggenomen, waarin een partr schoenen aanwezig waren. Bekl. ontkende het niet, maar wilde het doen voorkomen dat hij het feit in dronkenschap had gepleegd. Uit de omstandigheden bleek echter het tegendeel. Het O. M. vorderde drie mSanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. K. G. van Schou wen, drong op eene mindere straf aan. huiswaarts gekeerd. Voor alle dingen moest ik nu weten of bij een rijwiel gebezigd en waar hij dat ding gekregen had. Het was over elven, toen ik voor de tweede maal dien dag bij mej. Hopkins aanklopte. De geheele familie lag te bed. Ik schelde en klopte, tot ik ze wakker had. Juffrouw Hopkins stak haar hoofd uit een raam en ik vroeg of de heer Harvey thuis was. Hij was er’niet; hij was den geheeien dag nog niet thuis geweest. Dan moet juffrouw Hopkins mij ©ogenblikkelijk binnenlaten in naam der wetik had gewichtige zaken met haar te bespreken. Juffrouw Hopkins gehoorzaamde oogenblikkelijk uit angst en nieuwsgierigheid beide. Daar zaten wij weer in de spreekkamer juf frouw Hopkins in nachtgewaad bij het licht eener kaars. De dochter met het haar in papillotten stond aan de deur; zij was doodsbleek. Ik duwde haar zachtkens de kamer uit en sloot de deur. //Juffrouw Hopkins, is hier ook het een of ander .rijwiel in huis?” wHeere bewaar me, mijnheer, komt nog zoo laat hier?” //Is er een?” //Ja. Ik had de oude ziel kunnen omhelzen. z/Er staat daar nog een oud ding van mijn zoon Jimmy, maar hot is zeker in geen zes maanden ge bruikt.”

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1