:J Boltenlandsch Overzicht. 335ste S taats-loterij. ran -vf op te tenden, werd tij eerst 8 Januari }l. aan de Holl. IJz. Spoorweg-maatschappij overgedragen. Den lOen Januari vervoegde ik mij aan al de bureaux en goederenloodsen van het Holl. Spoor te Amster dam, maar niemand wiat er iets van. Thans, 12 Januari, is de kist hier nog niet ge arriveerd, alzoo reeds een terinijii van 15 dagen «grande vitessetusschen Haarlem en Amsterdam, en wanneer zal zy arriveeren? Sta ten-Generaal. Tweede Kjlmeb. Zitting van Dinsdag 13 Januari De regeling der werkzaamheden gaf reeds dade lijk gelegenheid aan de ontevreden fractie der rech terzijde om acte de pretence te geven. Bij monde van den heer Vermeulen stond zij er op, dat de wijziging der kieswet (zoogenaamde stedenwet) aan de Staatsbegrooting zou voorafgaan. Doch door libe ralen en den heer Schaepman gesteund, behield de Voorzitter het veld. Met 59 tegen 16 stemmen werd bepaald, dat eerst de hoofdst. ,X en XI dor Staatsbegrooting met die van Suriname zouden wor den afgedaan en daarna de Stedenwet. Heden dus sectie-vergadering en morgen de Staatsbegrooting. Voor de tweede maal roerde zich de fractie-Ver- meulen, toen zij bij monde van den heer Travaglino het voorstel deed het verslag der commissie van voorbereiding over de legerwet te puhliceeren, in strijd met reglement van orde, dat voor het geval van deze wijze van behandeling toezending van het verslag aan de Begeering eischt om het met het Re- geeringsantwoord eerst te publiceeren. Het voor stel zal wel een obstructionistische bedoeling gehad hebhen. In elk geval was het ongerijmd, om, een maal de eene wijze van behaudeling gekozen hebben de, weer ten deele de andere wijze van behandeling te volgen. De commissie zelve kon dan ook niets anders doen dan het voorstel ontraden, en de Kamer dan het verwerpen. Nog werd in deze zitting een interpellatie over het Congo-tractaat door den deer Tak aangekondigd. De Parijsche correspondent van de N. R. Ct. schrijft De Fransche administratie heeft eindelijk na een arbeid van anderhalf jaar de diploma's en medailles afgeleverd voor de Nederlandscho bekroonden op de laatste wereldtentoonstelling. De heer J. Freiwahl, als voorzitter van het uit voerend comité der Nederlandsche hoofdcommissie, heeft te Parijs driehonderd veertig diploma's en twee honderdnegentig medailles voor bekroonde inzenders en medewerkers in ontvangst genomen. Diploma's zoowel als medailles zyn smaakvol versierd met sym bolische figuren. Dé medailles dragen en relief den naam van den betrokken persoon, en zijn alle van brons. -Zij zijn ieder besloten in een bruin lederen zakje, eveneens voorzien van den naam in vergulde letters. De heer Freiwald heeft de geheele bezending zorg vuldig doen pakken in eene groote kist eD die afge zonden aan den voorzitter der NSderlandsche hoofd commissie, den heer mr. W. van der Vliet tp Am sterdam, die de diploma's en medailles ter beschik king van de bekroonden stellen zal. Ware de afle vering vroeger geschieddan had de uitreiking met zekere plechtigheid kunnen plaats hebben. Om thans daarvan nog een grooten omslag te maken, zou wel wat laat zijn. Ik meen ook te weten, dat zoo iets niet in do bedoeling der hoofd commissie ligt. Een zeldzaam strafgeding is in de vorige week te Parys behandeld. Volgens het Fransche wetboek van koophandel wordt het voorloopig beheer van een faillieten boedel aan een bewindvoerder {syndic) opgedragen, daartoe door de Rechtbank van Koop handel benoemd uit een zeker aantal met die be trekking belaste personen, dus een soort van ambto- naren. Deze vormen onderliug een bond, waarbij wederkeerige aansprakelijkheid is aangenomen en het toezicht wordt uitgeoefend door een «Kamer van tucht", even als by de notarissen het geval is. Nu heeft eeu dier syndicsMercier genaamd, in de tien jaren van zijn ambtsvervulling het middel gevonden, om zich uit de boedels die hy te beheeren had, ongeveer V/4 millioen francs toe te eigenen. Toen het bedrog in 'teind van 1889 aan 't licht kwam, was een zeer uitgebreid onderzoek noodig om den omvang ervan na te gaan. Daarbij bleek dat Mer cier bij zyn benoeming reeds 19,000 fr. schulden had, dat zyn betrekking hem 25,000 fr. 'sjaars op leverde en hij in plaats van daarvan kalm te leven, allerlei onzinnige uitgaven deed. Hy pachtte groote jachtterreinen, besteedde eenigo honderdduizenden francs voor een villa aan het meer van Roverget, waar hy ook een stoomjacht had liggen. Voor het inbinden van boeken alleen had hy 20,000 francs uitgegeven. Dat alles betaalde hij uit geldon, die hy al bewindvoerder inde en die hy inzyu boeken niet ten volle beschreef, ofschoon hij overigens keurig boek hield. Hy smeet met het geld en ging er zéo los mee om, dat hij eens, zijn winterjas weder te voorschijn halende, er twee bankbiljetten van 1000 francs in terugrond. Hoe het mogelijk ia geweest dat zulk een verkwister tien jaar een post van ver trouwen heeft kunnen vervullen, zonder dat iemand, zelfs zyn ambtgenooten, lont rooken, is moeilyk te verklaren. Na vereffening zijner zaken, heeft de faillietenkas nog 869,000 francs te vorderen, welke de voormalige ambtgenooten geheel hebben aangezuiverd. De recht bank heeft den ontrouwen bewindvoerder tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Door de administratie van do schutterij in eene provinciale hoofdstad was een schutter, wiens «tyd om", was, reeds herhaaldelijk aangezegd zijn wapens en kleeding in te leveren. Hieraau was echter nooit gevolg gegeven, zoodat na de derde aanmaning een bode er op los trok om den schutter de moeite te besparen en het goed zelf mee te nemen. Alles kwam op zyn vragen voor den dag, de korte jas, echter was door moeder de vrouw in een jak herschapen de glimmende knoopen waren door witte beenen vervangen en roode kraag en opslagen waren mede verwyderd. Onze schutterij- bode werd door de vrouw des huizes die ahn de waschtobbe stond heel kalm ontvangen, en zij toonde zich hoewel noode pp bereid om van haar eigen- 'aardig kleedingstak afstand te doen. Het spionnenstelsel, dat de Russische regeering in de verschillende naburigo landen gevestigd heeft, is blijkens hetgeen nu en dan toevallig aan het licht komt, verbazend uitgebreid, vooral in den Balkan. Omtrent de spionnen in Rumenië zijn nog verloden jaar belangwekkende onthullingen gedaandat zij in Bulgarye, niettegenstaande het krachtigste toe zicht der regeering, en in Servië talryk zijn, is be kend. Ook Turkye blykt door een bende bespied te worden. Een onderzoek in zake der onwettige uitlevering van oenen vluchteling aan de Russische overheid, bracht aan den dag, dat de pacha, die het bevel tot de uitlevering gegeven had, door de Rus sen met twee honderd turfsche ponden was omge kocht. Deze hoofdambtenaar werd verbannen. Er kwamen daarbij echter nog andere gevallen van omkooperij aan het lijcht, on bij verder zoeken op dit spoor kwam mep" tot de ontdekking, dat een groot aantal hooge beambten der Porta betaalde handlangers der Russische politie zyn, en dat Rus land to Konstantinopoi een afdeelings-bureau zijner geheime politie heeft, dat geregeld 500 bespieders betaalt, die in alle stjandan en onder alle vermom mingen hunne iulichtingen inwinnen. Niet minder dan 160 ingenieurs, in dienst de Russische politie, waren belast met het bestudeeren van den Bosporus en zijne versterkinhen. Men begrypt dat by de Porte nu een groote schrik heerschtj en indien binnen kort de strengste maatregelen tegen het vr|j verkeer volgen, zal bet begrijpelijk zijn. Uit Rotterdam wordt gemeld Zeldzame tooneelen van armoede waren eergisteren hier te aanschouwen bij aankomst van het stoomschip P. Caland van Buenos- Ay res. Personen, die vol moed nu ongeveer 2 jaar geleden daarheen waren getrokken, in de 'hoop Op een beter vaderland, kwamen van alles ontbloot terugzoowel volwassen als kinderen slechts gehuld in eenige lompen en geen schoenen aan de voeten. Hetgeen door hen van dat «vervloekte land", zoo als zij het noemden, verhaald werd, bleek met het oog op hun uiterlyk de volle waarheid te zijn. Eenigen hunner hadden van hun familie uit Noord- Amerika geld ontvangen om daarheen te komen, en gingen terstond aan boord van de Maasdam, anderen werden door hun familie in Zeeland terugverwacht en reisden per spoor daarheen. Ook werd door hen medegedeeld, dat allen, die zich daar nog bevinden, gaarne terug.zouden komen, daar niets dan k^tnmer en ellende in dat verre land hun deel is. Ofschoon doodarm, rekenden deze ongelukkigen zich gelukkig weder in het vaderland terug te zyn. Op de vraag of zij ook eten wilden hebben, werd door allen ont kennend geantwoord, omdat het hun aan boord van de Caland aan niets had ontbroken, ja dat hun by het verlaten der boot nog leeftocht was verstrekt. Gelukkig heeft de Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaart-Maatschappij de vaart naar Zuid-Amerika gestaakt, zoodat er geen nieuwe slachtoffers gemaakt zulleu wo)den. De kiesvereeniging «Burgerplicht" te Amsterdam heeft haar 25-jarig bestaan gevierd. In eene druk bezochte vergadering trad jnr. J. A. Levy als feest redenaar op. In zyne rede bepleitte hy het recht van bestaan en de reden van bestaan der staatkun dige vereeniging, waardoor de gezichtskring van den burger wordt verruimd, een gemeenschapszin gekweekt en de openbare mééning'geleid wordt in het juiste nr, voor iedere "hervorming noodig. De vraag, of taatkundige vereeniging in Nederland do vryheid deelachtig is, die zy behoeft, werd echter door mr. Levy ontkennend beantwoord. Hij veroordeelde de hij langs onze slaapkamer komt, en ik sluit en I delen, een moord to plegen en een kist stampvol grendel om elf uur de voordeur of hij thuis is of met boeken uit te pakken en hij had juist ge uit. Ziet u." Dat beteekendo echter weinig, dacht ik, want hij oordeeld. Hij alieon en zijne beide huisgenoo- ten wisten dat er in het achterschuurtje een kon gemakkelijk een sleutel laten maken als hij er rywiel stond, hij kon dit ongemerkt krijgen geen had. Ik nam afscheid van juffrouw Hopkin#', waarschijnlijk, neen, het was heel zeker, had hij in zijne jeugd op een rijwiel gereden. Blijkbaar was Austin uit de vergadering huiswaarts geijld en had en ging eene gelegenheid opzoeken, waar ik den nacht kon doorbrengen. Ik beproefde niet, haar het zwijgen op te leggen, weest zijn. Bovendien was mijn man. Thans was ik in staat, mij tamelijk wel een'denk beeld van de misdaad te maken. Waarschijnlijk had Austin Harvey besloten, zijne tante te vermoorden ten einde hare erfenis machtig te worden, aleer zij tijd had haar testament nogmaals te veranderen. De daad was behendig ontworpen; de moordenaar bad in de eerste plaats gezorgd een alibi te kunnen be wijzen. Deze poging was hom schijnbaar gelukt. Hij kon natuurlijk bewijzen, dat hij tot over halftien in de bijeonkomst was geweest. Hij kon$Verder bewijzen, dat hij voor halfelf thuis was. En de, juffrouw met hare dochter, wier slaapkamer hij moest passeeren, hadden niets gohoord en verzekerden dat hij niet meer was uitgegaan, want juffrouw Hopkins hoorde het altijd, als haar commensaal van dezen uitgang gebruik maakte. Niemand, zoo dacht hij, kon hem beschuldigen van in minder dan één uur drie kwartier te wan- Dat zou nutteloos ge- daarna de twee-en-eep-halve mijl per rywiel afgelegd ik thans zeker van ^on nnr" Dan had hij nog een kwartier over voor hetgeen hij daar aan huis te doen had. Meer dan voldoende, naar mijne sehatting. Toen de misdaad was volbracht, bleef er verder niets te doen over, dan de schuld op zijn broeder te werpen. Hoe afschuwelijk ook, werd dit eenigs- zins begrijpelijk door den naijver tusschen de beide broeders, wie hunner juffrouw Simpkinson tot vrouw zou krijgen. Nu werd mij ook eensklaps het gedrag van Austin te Parijs duidelijk. Nadat de moord gepleegd was, oest hij natunrljjk twee doeleinden zoeken te be- eikeu: in het openbaar de schuld op zijn broeder werpen,maar hem in het geheim uit de handen der justitie trachten te redden. Hij wilde zijn broeder niet naar hot schavot brengen, maar zou gaarne zien, dat hij i eilig en wol in een afgelegen land zat, van; waar hij nooit zou terugkeeren. Dan kon Austin kalm en rustig zich verheugen in liet bezit van Edith en ian hot geRzijner tante. Hij zou waarschijnlijk zijn best b ^JÜLgedaan, dat zijn broeder het in Amerika zoo goed mogelijk had. Mijne hulp, dat begreep ik thans, was net iets wat hem 'leek en hij maakte er met de grootste slimheid dadelijk gebruik van. Ik moest Philip's schuld bewijzen en dus den man er ook aan doen geloven ep tot vluchten aansporen. Daarom had Austin mij de noodige inlicht ngen vorstrekt en die aan de politie onthouden. En dan de brief, dien hij op de trap liet vallen. 'Goede hemel, dat moet hjj bok met opzet gedaan hebbenAustin's bezoek aan mij had geen ander doel, dan dien brief voor mijne oogen te laten rallen. Nu ik er over nadacht, was ïk er zeker van. Zijn terugkeer in mijne kamer, en ook de worsteling om het document, dienden alleen om elk vermoeden in mijne borst te smoren. Wie eene rol speelt, is altoos overdreven angstvallig, omdat hij de gedachte niet van zich kan afcetten, dat de persoon, dien hij bedriegt, iets bespeurt van hetgeen hij zoo duidelijk ziet, nl. het bedrog. Ik herinnerde mij thans, hoe plotseling Austin te midden der worsteling alle kracht scheen verloren te hebben. Dat behoorde ook al bij het codemiespel. Zoo jong en sterk als hjj was, had hij mij gemakkelijk kunnen meester blijven, indien hij het had gewild.' Het geheele kaartenhuis was gebouwd op de hoop, dat de*politie de waarheid Oen paar dagen later dan ik zou ontdekken. In die tusschenruimte moest men Pkilip er toe overhalen 'te vluchten. li. (Wordt vervolgd.) wet van 1855 en de practijk daarvan, o. a. te En schedé en te Hengeloo, waar vergaderingen werden verboden, omdat de orde zou kunnen worden bedreigd. Onverantwoordelijk en eigenmachtig wordt met des volks grondwettelijke rechten gespeeld. De vrijheid van vergaderen bedreigd, zoo ook de vrijheid van het woord (het gebeurde te Heerenveen), de vrijheid van handel (het ontwerp-Bahlraann). Slechts de vrijheid vpn de pokken wordt ons gelaten. In een krachtig slotwoord stelde de feestredenaar den plicht voor ieder in het licht om het intellectueel kapitaal, hem geschonken, te beheeren, niet gelijk een vrek, op eigenbaat belust, maar ten gemeenen beste. «Ten gemeenen beste," sprak bij, ziedaar de leus, waaronder ik, onverschillig welke eerlijk ge meende staatkundige vereeniging, die tot wetsover treding niet aanspoort, beschouwd, booordeeld, beje gend zou willer. zien. En wanneer het gouden stichtingsfeest dezer Vereeniging wordt herdacht, zjj de lofspraak van hem, die alsdan deze plaats innemen zal, verdiend: dat zjj heeft gearbeid goed en vroed, houw en trouw ten gemeenen beste." Mr. W. H. K. Mouthaan herdacht do stichters van Burgerplioht, dat op het juiste oogeublik ont stond b(j 't aanbreken van een nieuw tijdperk, 'toen het gewioht der toekomst begrepen werd on de be hoefte werd gevoeld om den clubgeest te verbreken en leven te brengen in de openbare zaak, openbaar behandeld. De stichters stonden bekend als «rooden." Wie zou 't nu nog zeggen, nu men Burgerplicht al conservatief heet! Spr. meende, dat vooruitgang steeds de leuze en handhaving- van de eischen van het nog niet verkregene kraobtig moest zijn! De al zoo vele jaren gewraakte patentbelasting b. v. maakt 't nog patent. Er i» nog veel te doen voor Bur- gorplicht, ter voorbereiding van den vooruitgang in de toekomst. De' vereeniging mag niet bljjven staandat zou ondergang zijn. Zij moet deelnomen aan de hervorming en den vooruitgang. Eer zal een waterval opdrogen, eer Burgerplicht zal nalaten dit te erkennen. Voorwaarts en vooruit zij de leuze, met den moed der overtuiging en de macht der eensgezindheid. De seoretaris van Burgerplicht heeft een gedenk boek van de vereeniging samengesteld, naar aan leiding van dit zilveren feest. Van de hoeren Cremer, Gleichman, Heldt en Tak, leden der Tweede Kamer voor Amsterdam, kwamen telegrammen van gelukwen^ehing. Voor de Amsterdamsche rechtbank, 4de'kamer, verschenen gisteren als beklaagden Karei Antonie Bos, end 43 jaar, en Cornelia Gerardus Tieman, oud 28 jaar, beiden wonende te A msterdam, en beklaagd van overtreding van artikol 132 Wetbook van Straf recht. «Hjj die een geschrift waarin tot eenig straf baar feit wordt opgeruid, met het oogmerk om aan den opruienden inhoud ruchtbaarheid te geven of de ruchtbaarheid daarvan te verminderen, verspreidt, openlijk tentoonstelt of aanslaat, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren of geld boete van ten hoogste driehonderd gulden." Te voren was door een strooibiljet aangemaand tot een druk bezoek van de tereohtzitting en wel in deze voege„Groote openbare vergadering met beperkte disoussie, in het paleis van justitie, spre kers o. a. Bos en Tieman. De aanklacht van het O. M. kemt hierop neder, dat de beide beklaagden op 14 Februari 1880, toen in de militiezaal op het Singel te Amsterdam loting voor de nationale militio werd gehouden, hebben verspreid een biljet, getiteld; „Aan de slaohtoffers der bloedwet." Het stuk is te lang om in extenso te kunnen worden opgenomen. Het is gericht tot den loteling en spreekt over militarisme en andere dingen. De beklaagden, door den voorzitter ortdervraagd, erkennen het biljet verspreid te hebben, dooh ont kennen nadrukkelijk' daarvan den strafbaren inhoud te hebben gekend. Hdt feit der verspreiding wordt bevestigd door de verklaring van den getuige Huber, inspecteur van politie. Got. bevond zich op 14 Fe bruari 1820 in de. Spuistraat (bij het Singel), toen esn hoer naar hem toekwam met de modedeeling, 'dat een biljet, als hetwelk hem door dien heer werd overgelegd, onder de lotelingen op .het Singel werd verspreid. Getuige begaf zioh daarop naar het Sin gel en zag daar beide beklaagden, den laatste met •een groot bord op den sohouder, bezig de biljotten te verspreiden. Get. wilde aan Tieman diens bundel ontnemen, maar deze poging'werd verijdeld, doordat T. do biljetten wegwiorp op straat. Alsnu werden beiden aangehouden en voor den commissaris van politie geleid. Drie agenten van politie bevestigdon in hoofdzaak deze toedracht. i Het woord was alsnu aan mr. d'Hangest baron d'Yvoy, subst.-officier van justitie. Deze meent dat in het biljet de loteliqgen tot eenig strafbaar feit worden opgeruid, ul. tot ongehoorzaamheid aan hunne superieuren, zoomede dat bekl. hebben gehad het' oogmerk om aan den inhoud ruchtbaarheid te geven. Spr. herinnerde dat de rechtbank te Heerenveen de verspreiders van een dergelijk biljet had veroordeeld, dat deze veroordeeling door het Hof te Leeuwarden was bevestigd en het daartegen aangevoerde cassatie beroep door den Hoogen Baad was verworpen. Eene veroordeeling zou dus de Amsterdamsche rechthank thaii3 wel uitspreken. Eisch9 msanden gevange nisstraf tegen eiken beklaagde. Beiden droegen zelf hunne verdediging voor. Bos zeide, dat het hem niet verwondert, dat hij hier Blaat, wanneer hij bedenkt dat hjj reeds jaren lang aan de arbeidersbeweging heeft medege werkt en dat wel niet in de ach'erste gelederen hem moest dus wel iets overkomen, en zoo stond hij dan heden voor de zoogenaamde rechterlijke macht. De straf die „deze meneer» (spr. wijst naar den ambtenaar van het O. M. vlak tegenover hem), gevorderd heeft, laat hom geheel onverschillig in tegendeel, juist wanneer de sociaal-democraten in den kerker komen, neemt het gezag van de sociaal democratie toedat heeft men gezien in Duitsch- land, dat heeft men gezien bij ons, getuige Domela Nieuwenhuis, die na zijn verblijf in de gevangenis lid der Tweede Kamer werd en die daar niet de „geachte" afgevaardigde heet, maar bij spr. wel. Bekl. vestigt verder de aandacht op een vonnis der recht bank te Botterdam, waarbij een verspreider van ebn biljet als het onderwerpelijke word vrijgesproken. Hier eischt men nu 9 maanden is dan het recht te Botterdam anders dan het recht te Amsterdam? Daarop gaat de spr. over tot de voorlezing van het ïotterdamsche vonnis. President; „Gij kunt u die moeite sparen, want de rechtbank alhier is in het bezit van het vonnis.» Beklaagde„Och, mijnheer de voorzitter, wees u dan zoo goed het vonnis even voor te lezen, ik lees zoo slecht." Daar aan dit verzoek niet voldaan wordt, gaat "bekl.met de lezing van het vonnis voort en zegt dat hij, het onnoodig achtende zich verder te ver dedigen, zal eindigen, om nog wat tijd tot spreken voor Tieman over te laten. De tweede beklaagde, Tieman, sprak slechts een oogenblik. Hjj vestigt er de aandacht op, dat het biljet niet opruiend ishet slaat niet op de lotelin gen Van 1890, maar ziet op de maatschappij der toe komst. De sooiaal-deraooraten veohten, zegt spr., niet met p'.stolen en sabels, inaar met geestelijke wapenen. Nadat het O. M. had afgezien van repliok, werden de debatten gesloten en de uitspraak op 27 Januari bepaald. Omtrent de aanleiding tot de revolutionaire be weging in Chili worden thans de volgende byzon- derheden gemeld. Tusschen den president der republiek Balmaceda en het coögros is sedert eenigen tyd een geschil ontstaan, da* eenige overeenkomst heeft met den confliottijd in Pruisen voor ongeveer 30 jaar. De president heeft, naar men zegt ,in ver band met de verkiezing van zyu opvolger, herhaal- delijk ministers benoemd, welke geen welgevallen vinden in de oogen van het congres. Hy plaatste zich daarbij op het standpunt, dat de president ge- lyke macht en gelijke rechten bezit als het congres en zijn ministers naar eigen wensch on wil kan kie zen. Op deze met halsstarrigheid verdedigde op vatting antwoordde het congres met de weigering om het budget goed te keuren, ja zelfs het dn be handeling to nemen. Op den 5en Jan. 11. verscheen toen een proclamatie manden president aan het volk, waarin hy ver klaarde, dat, ingevolge de geweigerde bekrachtiging der kamers aan de begrooting, (d® belastingen ter bestrijding van de gewone uitgaven ook verd,ers zou den geheven wordendat van de buitengewone uit gaven voorioopig werd afgezien. Door deze inoonstitutioneele handelswijze van het hoofd van den staat is de toch reeds zeer gespan nen binnenlandsche politieke toestand verergerd, maar men vleit zioh met de hoop, dat het Ghileen- sche volk, sedert 40 jaar elke revolutionaire bewe ging ontwend, ziGh tot geen opstand zal laten verleiden, te minder wijl het leger zich verre van de politiek houdt en onder strenge discipline staat. Tegelijker tijd zyn wanordelijkheden te Valparaiso uitgebrokenmet dfr politiek sohynen deze echter in geenerlei verband te staan, maar hun oorsprong te vinden in de ontevredenheid der talryke arbeiders klasse in die havenstad. v Op den 18en Sept. a.st, moet de algemeen ge- hidja president Balmaceda 'aftreden. De Ghileensche wW kent geen gedwongen afzetting of in staat van beschuldiging stélleh. By de Verkiefcing van een niéuwen president belooft er. warm gestreden te" wordeu. Odk in Chili heeft men het merkwaardig verschynsel dat er scheuring bostaat bünnen de libe rale partij, welke zich geplaatst ziet tegenover de clericalen en de sedert eenige jaren gevormde radi caal-socialistische partij. Volgens de laatst ontvangen berichten heeft het leger nog geen party gekozen. Balmaceda bevindt zich te Santjago, de president der kamer aan boord van eeu Chileensch schip De vlooi moet zich voor Balmaceda hebben ver klaard. Van alle berichten moet men echter met voorbe houd kennis nemen, daar de Chileensche regeering' de afzending van telegrammen niet veroorlooft! De Fransche bladen zyn eenstemmig by bet be tuigen van hun tevredenheid over het slagen van de groote leening. De radicale «Justice" is een van de weinige bladen, welke ef op wijst dat deze me daille ook een keerzijde hoeft. Het orgaan van den heer Clémenceau vindt het niet verkeerd, dat Frank rijk zoo rijk is, maar wel dat het al zijn geld in staatsfondsen belegt. Dat de burgers de regeering helpen indien deze geld noodig heeft, is natuurlijk zeer te pryzen, maar indien eenmaal in deze behoeften is voorzien, blijft er nog reel te doen voor het kapitaal. Indien Frankrijk den wedstrijd tegen de andere volkeren wil volhouden, moet de voortbrengingskracht van den bodem worden vermeerderd, en hiervoor is geld en krediet noodig. Geld heeft Frankrijk genoeg, maar tot dusver heeft niemand er aan gedacht, een dergelijk krediet te organjseeren. Daarom geeft de «Justice" den raad, in plaats van steun te zoeken bij hooge beschermende rechten, liever landbouw en nijverheid tot nieuwe veerkracht op te wekken. Nu in de behoeften van den Staat voorzien is aldus eindigt het blad zijn betoog laten nu de burgers door hun geld de ontginning van Frankrijk helpen bevorderen. De vrijhandelaars proeken echter tegeuWoordig in Frankryk voor doove ooren. De meerderheid in Kahaer en Senaat is het volkomen eens met de pro tectionistische staatkunde der regeering, gelijk weldra zal blijken, ^wanneer de voorstellen der beide tarie ven van invoerrechten en de opzegging der.handels- tractaten in behandeling komen. De hoer Parnell heeft te Limerick den veldtocht teg6n zijn Iereche tegenstanders hervat. Parnell werd door zijn aanhangers met groote geestdrift ont vangen, maar de tegenpartij had wijselijk haar voor nemen om ook van haar kant een betooging te hou den, laten varen. Vandaar dat de zaak zonder ern stige ongeregeldheden afliep. Parnell hield eenige toespraken, waarin hij echter niets nieuws ovet den toestand mededeelde. Parnell herhaalde zijn verklaring, dat hij bereid is als leider dar lersche partij af te treden, indien de heer Glads tone de Ieren tevreden stelde. De oplossing der quaestie is dus nog niets gevorderd. De verkiezingen in het Zwitsersehe.kanton Tessino voor den raad, die met de voorgenomen herziening der grondwet zal worden belast, zyn zonder onge regeldheden afgeloopen. De liberalen hebben hun bedreiging om zich van deelneming te onthouden ten uitvoer gebracht, zoodat alleen de clericalen hebbon gestemd. De clericalen brachten 10.500 stemmen uit, minder dus dau by de stemmingen van 5 en 26 October. Hét aantal kiezers bedraagt 26000, de clericalen hobben dus niet de helft. Misschien levert dit een reden om nog eens over te laten stemmen; al doende* leert men, en de clericalen zyn dan wellicht bereid aan de Rberalen iets meer toe te geven, want zoo gaat 't met; dat blykt. De nieuwe burgemeester van Rome, de hertog Di Sermoneta, en de hoer Simonetti, een financieele specialiteit uit den Gomeenteraad, hebben in de laatste dagen herhaaldelijk een onderhoud gehad met den nieuwen Miuister van Financiën Grimaldi. Naar het schynt, moet de medewerking der Regeering worden ingeroepen voor een nieuwe leening van 20 millioen lires om in de behoeften te voorzien, be halve nog een jaarlijks tekort van byna 2 millioen. De heer Sermoneta en de overige leden van het ge meentebestuur hebben besloten den Raad voor te stellen I millioen aan nieuwe belastingeh te heffen, benevens bezuinigingen tot een gelijk bedrag. Weigert de Raad, dan 'zal het gemeentebestuur aftreden. 5e Klasse. Trying ran Woensdag 14 Januari. No. 12115 ƒ1000. No. 14653 en 17672 400. No. 17275, 18214 en 20935 20£|ev. No. 1199, 1672, 3389, 3738, 4626, 11790,'14910, 16198, 17104, 18578 en 18926 1'00. Prijzen 70. 210 2625 4854 7176 9899 13269 159*6 19017 270 2770 6003 7289 10065 13336 16000 19166 "305 2978 5120 7340 10106 13465 16280 W99 830 2991 5284 7377 10118 13723 16.^87 19328 952 3028 6'368 760*0 10283 13940 1 618 19451

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2