binnenland: Buitenlaifdscb Overzicht. i) zoekt worden, zoowel door het wakker schud den van het volksgeweten als door staatshulp, waar de Staat helpen kan. Op dit gebied zullen de vragen zich van zelf opdringen en de liberale partij kan de verplichting niet ont gaan ze onder de oogen te zien. Van de noodzakelijkheid -daarvan scheen de beer Gleich- man overtuigd. Een bepaald tegenstander toonde hg zich van de bepaling van een wet- telijkeu normalen arbeidsdag. Misstanden, door de enquête in bijzonder heden aan 't licht gebracht, moeten, zoo noodig en mogelijk ook door den wetgever worden weggenomen, doch zoodanig dat niet alles van |den Staat wordt verlangd, geen ntopiën worden nagestreefd, maar vodral de drang van i het volksgeweten, het ontwikkeld gemeenschapsgevoel tot betere verhoudingen leidt, zooals de heer Gleicbman reeds 17 jaren geleden wjj meenen als voorzitter van «'t Nut» heeft uiteengezet. Ten slotte verbetering der belastingen, waarvoor de tegenwoordige regeering niets tot stand bracht en eerst in Aug, 1890 eenige ontwerpen heeft ingediend, waarbij een verkeerde richtiug is ingeslagen. In dit opzicht ontvouwde de heer Gleicb man de volgende denkbeelden. Van de per- soneele belasting (welke Thorbecke en Betz in 1865 rheds geheel aan de gemeenten zpuden hebben overgelaten, wanneer de band van het kiesrecht met de directe R ij k s belastingen het mogel|k had gemaakt) wil de tegenwoor dige Regeering aan de gemeente weder een deel ontnemen, nadat de vorige het reeds ten onrechte had gefixeerd. Het «personeel» echter moet geheel gemeentebelasting worden, zonder ityt een, trouwens niet noodzakelijk, |net honden. Het Rijk heffe een progressieve in komsten- of vermogensbelasting, en zoo de laatste vorm wordt gekozen, worde het «pa tent» in een goede bedrijfsbelasting veranderd. De grondbelasting moet zóó worden geregeld dat een goed deel der mutatierechten kan ver vallen. De schadelijke accijnzen moeten wor den afgeschaft, te beginnen met die op zeep of zout. De gemeenten moeten worden ge holpen door meer opcenten op de grondbelas ting, opcenten op de rijksinkomstenbelasting, met goede regelen over den aanslag ook van nitwonendenook door verschillende uitgaven van algemeen nut, thans op de schouders der gemeenten gelegd, uit de Rijkskas te bestrij den, en verder zoo noodig door provinciale en rijkssubsidies. De hoogere lasten, daaruit voor de schatkist voortvloeiende, vinde men door verhooging van «successierecht», behalve in de rechte lijn, en door den Staat te laten erven als er geen testament en geen bloed verwanten tot en met den «vierden» graad (volle neven en nichten) aanwezig zjjn. Deze denkbeelden komen ons zeer aannemelijk voor. tijj dit overzicht van de belangrijke rede van den heer Gleichman meenen wij het voor ditmaal te kunnen laten. Over het algemeen zullen de liberalen dit program nis het hunne kunnen aanvaarden.' Niet in één jaar kan dit alles worden afgedaaa, maar vbor de vier jarige periode, die met de aanstaande nieuwe zitting voor de wetgevende mocht begint, is de stof niet te uitgebreid. Op ééne voor waarde dat de liberale party eendrachtig bljjve en gedachtig aan het verledene, zich van onderling krakeel en recriminatiën over gedane zaken onthoude. GOUDA; 15 Januari 1891, Van de gratii-uitdeeling van brood en warmen drank (aan de volwassenen koffie, aan de kinderen melk) werd boden gebruik gemaakt'door 226 kinde ren en 170 volwassenen. In dé gisteren gehouden openbare Vergadering van den Raad.? van State, aftiteling voor de geschillen tan Bestuur, is o. ingekomen een Koninkljjk besluit waarbij als woonplaats van den armen krankzinnigen Willem Sterkenburg de Gemeente Gouda wordt aan gewezen. Heden middag Md in de Boelekade het navol gende ongeluk plaats. Eenige werklieden van den heer Bokhoven wpren bezig eenige palen van een heistelling van een mallejan af te nemen, dat ge woonlijk mei drie pian geschiedt, toen de midden man, zekere G. de Bruijn, onder uitgleed, waardoor hij de paal op zijn hoofd kreeg en onmiddelijk dood was. Per brancard is hjj naar het Gasthuis, vervoerd. lieden morgen zijn tot het ondergaan hunner straf,, naar Rotterdam overgebracht P» K. en C. H. Deze peronen Idie gesignaleerd waren bij Algemeen Poli tieblad, berden in den afgeloopen nacht aangehou den in eene slaapstede alhier. De collecte voor het gymnasiumfond#, gehouden in de laatste openbare vergadering van den Protes tantenbond te Haastrecht heeft ruim 23 opge bracht. In het laatste halfjaar van 1890 werd door de Spaarbank to Haastrecht ontvangen 16,656,95 en uitbetaald 15,586,24', alzoo een batig kasgeld van 1070,70». Een diefegge op heeterdaad gesnapt. Reeds sedert eenigen tijd werd^er geld vermist uit verschillende bussen, in de kasten geborgen van de openbare school te Berg-Amhacht, aan don dyk. Wie te vordenken Het hoofd der school kon er rich maar niet mede vereenigen, dfct gespaarde kin- derconten spoorloos verdwenen en gaf aan de bevoegde macht kenqis. De greri^e bemoeiingen ran deu brigadiermajoor Didier garen apoedig licht in de zaak, want, rerborgen i«i de school, anapte hij op heeter daad de Bchoonmaaketer. SchoonhCt.) 4 Onlangs werden proeven tot opruiming van het ij» op "a rijks werf te Hellevoetsluis genomen, onder leiding van den luitenant t. z. Ie kl. De.Vignon van de Velde. Omtrent de Uitkomst meldt men het volgende: Bjj de eerste proef werd onder het (ja, dat eens dikte had van rnim 35 duim, op 8 dM. daar be neden een aarden kruik opzehangen, gevuld met 21/, kilo buskruit no. 3 (jachtkruit) en een gloeiingspa- troon van het systeem, bij den marine-torpedo dienst in gebruik, welke, door middel van eene galvanische batterg werd ontstoken. De uitslag was, dat eeu gat, van ruim 5 M. middellijn in het ga werd ge slagen; van dit gat liepen over eene lengte van 50 a 75 Mi doorgaande Scheuren in verschillende rich tingen, terwjjl bet uitgeworpen ijs in zeer kleine stukken was verdeeld. De tweede proef werd op eenigszins giooter schaal genomen; vier mjjnen, ala bjj de eerste proef, wer den geplaatat '{peen vierkant van 250 vierk. Sf. de jjsdikte was 40 duim; de kruiken worden 9 dM. ouder het jja geplaatst. De patronen der mijnen waren in eene doorloopeudo geleiding geplaatat, zoodat de ontsteking, te geljjker tijd plaats rond. Het resultaat was, dat in het ijs vier gaten, elk van 5 M. middellijn, werden geslagen; van die gaten af liepen weder in alle richtingen groote scheuren. Het vak tusschen de vier mijnen waa echter niet in kleinere stukken verdeeld, zooala rer- wacht wend. Wel werd het bewijs geleverd, dat met betrekkelijk geringe kosten (10 kilo .buskruit, 4 patronen en 4 aarden kruiken) over een opper- "vlakte van p. m. «100 M' het ijs geheel verbrijzeld werd. Wanneer de mijnen dicht genoeg bij elkaar gela gen zjjn, zal het dus gemakkelijk vallen, de schollen ijs, die 'daartusaohen ontstaan, te verwijderen. Wie moet de schade dragen veroorzaakt door het verminkt overkomen van een telegram f Hen bankier te Frankfort ontving eea talegram, waarin hem werd opgedragen 500 stuks van zeker fonds te koopen. Later blBëlc, dat 50 atuka bedoeld en door den afzender ook opgegeven waren aan het telegraatbureau zijner woonplaats. De gekochte effec ten weren in dien toeschentjjd nogal gedaald, zoodat een schade van bijm 14,000 Mark geleden werd. De rechtbank te Frankfort besliste, dat de afzender van het telegram de schade had te dragen, overwe gende «dat wie zich bedient van een op zichzelf ge oorloofd middel van correspondeotie, gelijk de tele graaf, uit den aard der zaak ook do verantwoorde lijkheid op zich neemt voor al wat daaruit voortspruit; zoodat hg tegenover de voordeelen, die uit de snel lere wijze van correspondentie voortkomen, ook het gevaar op zich neeml, dat de nadeelen van zoodanig middel medebrengen", Ook in Zwitserland is de koude van dezen winter erger dan in jaren het geval waa. Zelfs het meer van Genève is dieht gevroren, wat sedert 1830 niet was gebeurd. Het racer van Zurich ligt eveneens dieht. Behoudens een klein stukje bij Caub, waar nog dat alle verdere pogingen niets zouden baten ten minste voor het oogonblik niet. Ken gevoel van hulpeloosheid overviel inij. Thans eerst ge voelde ik bovendien dat ik doodaf was. Ik begaf mij naar mijne kamers in een toestand, die aan wanhoop grensde. Toen ik langzaam de trap op ging, herhaalde ik bij mijzelven, dat alles vruchte loos was en dat de wet haar loop moest hebben. Bovendien ging het mij niet aan. Indiende faalde, moest zij de verantwoordelijk^ het zou niet de eerste onschuldige wi Ier dood veroordeelde. En als nu Phifip Harvey verkoos zicbzelven te beschuldigen van eene mis daad, die bjj niet gepleegd had, des te erger voor hem. Ik moest hem wel aan zijn lot overlaten. En toch Ik opende de deur van mijne zitkamer en stond voor Austin Harvey. Daar 3tond hij, aan de andere zijde van de tafel, tnsschen de ramen, zijn gelaat van het licht afgewend. Desniettemin zag ik, dat hij doodsbleek was en afgemat, en dat er in zijne helder blauwe oogen een koortsgloed brandde. Hij had de armen over zijn breede borst gekruist en stond onbewegelijk. „Wat ie er?" vroeg ik, zoodra ik spreken kon: „Waarom is u hier gekomen? Wat verlangt u van mg?" „Ik moet u spreken," zeide hij op doffen toon „én ik wilde u iets vragen. Is het waar, dat men Philip gevat heeft?" 5 „Gij weet dat zeer goéd!" „Ik weet het niet," antwoordde hij op dreigenden toon. „Ik heb de ochtendbladen nog niet gelezen, maar er op straat van hooren mompelen. Hebt u er een?" „Neen, maar Philip is gevat en zijne misdaad is bewezen. Hij zal gehangen worden. En gij, moor denaar en broedermoorder, wat kom gij hier nog kermen en klagen? Ga naar huis en trouw de vrouw, die hem lief heeft." Terwijl ik sprak, ging ik langzaam naar' de schel. r was er maar een in de kamer. Austin zag de beweging en plaatste zich vlak voor den hoek, waarop ik het oog had. „Je wilt beproeven mij te laten arrestoeren zeide hij verachtelijk. „Neen, neen ériend je zult daartoe het oogenblik moeten afwachten, dat ik verkies." De kalme toon waarop hij sprak, dwing mjj te luisteren. Ik keek hem aan en wachtte op hetgeen hij mij te zeggen had. „Gij gelooft dus in waarheid en op je woord van eer, dat men Philip zal ter dood veroordeelen „Ja, want hij heeft alles bekend." En de rechters zullen van zijné schuld overtuigd zijn?" „Ja, maar ik weet, lafaard, dat jg de moordenaar bent." „E11 hoe zult gij mijne schuld kunnen bewijzen „Dat zullen we .zien," zeide ik trotech. D. waarheid kan nog zegevieren." Eer de woorden mij nog over de lippen waren, had Austin mij reeds aangegrepen en op den grond geworpen, eh voor dat ik nog van den schrik wa» bekomen, waren mijne handen met een koord gebon den; daarna bond hij mijne boenen vast. Ik lag daar hulpeloos onder de groote lichaamskracht van dezen man. Zelfs toen herinnerde ik mjj, hoe juist mijne veronderstelling geweest was, mot betrekking tot de worsteling te Parga. Hij had mij toen, ala hij het had gewild, kannen vermorzelen. „En nu, luister naar mij," zeide hg „en ont- - houd goed elk woord, dat ik je zeg. Niets belet mg' dit land voor - altoos te verlaten. Ik heb het geld mijner tante. Begrijpt gij mjj Ik knikte toestemmend. „Er ia evenmin iets wat mij bélét je keel een paar minuten dicht te kngpen en zoo voor altoos die praatjes over mijn aandeél aan den moord tot zwijgen te brengen." Ik knikte weer toestemmend. „Er is evenjnin iets, wat mij beletten kan, de straat op te gaanhet aan jou*verlatende je lezing van den moord dteral rond te bazuinen, ala je dat wiltDenk je, dat iemand je zal gelooven Ik hield mij stil. „Denk je, dat iemand je zal gelooven herhaalde hij driftig en sfiet mij met den voet aan. Wordt vervolgd.'} V Mank igater ia, ligt de fiijn bijna over zijn geheele lengte dicht; geen wonder dat de 'bewoners der Kjjnstiekén nu reeds met bezorgdheid den dooi te •emoet tien. Daarbij komt, dat op vele plaatsen ijsverschuivingen pinats hebben. Ondanks al zijn dikte kan het ijs geen weerstand bi-den aan den aandrang van het wassende water. Het ija kraakt en breekt, en de schotsen worden door het water op het vaste ijs tot hoppen geschoven. Van daar dat zich hooge ijsdammeu vormen, die het water tegenhouden en vooral bij dooi en hoogen water stand zeer gevaarlijk kunnen dijn, daar zij zeer lang aan regen en dooi weerstand big ren bieden. Op het IJ voor Amsterdam ie men thans druk bezig met ijsbreken. Een dertigtal mannen hakt gléhven in de richting naar de Handelskade, terwijl de sleepboot Holland, die van Sterke ijsborden en eeu ram voorzien is, het gs breekt. Aanvankelijk gaat dit naar wenacb.; omstreeks 2 uur wns de geul, die bij het. Westerdok aanvangt, gereed tot achter de zwemschool van deu heer v. Heemstede Obelt. In do vroeger door ons medegedeelde strafzaak, waarbij de vraag zich voordeed, wanneer een cre diteur, door zich voor höt bedrag zjjner schuldvor dering te dekken, geacht kon worden in strijd met de wet te handelen, heeft de rechtbank te Rotterdam gisteren een zeer uitvoerig en voor den handel be langrijk vonnis gewezen. De rechtbank heeft op grond van tal van aanwijzingen als bewezen aange nomen dat de beklaagde, zekere M. A. E. L. uit Tilburg, wist dat zijn debiteur, N. C. uit Schièdam, verkeerde iu het vooruitzicht van faillissement, on dat hij, met de wetenschap dat voor de overige crediteuren nagenoeg niets zou overblijven, te kwader trouw al de vuorhaudert winkelwaren en het meeste huisraad vau dien debiteur tot dekking zijner eigen schuldvordering wegnam door welke handeling hij de réchten dier overige crediteuren bodriegeüjk ver kortte en die ^poderen aan den boedel van N. C.. die kort daarop failleerde, onttrok. Ten slotte overwoog de Rechtbank dat de wet straf bedreigt tegen een ieder, die zoodoende te kwader trouw goederen aan een faillieten boedel onttrekt, onverschillig of hij daardoor zich zeiven of den debiteur bevoordeeld of wei eenvoudig zich zei ven dekt en dat hier van eene bloote handeling van een goed en zorgend huisvader in zjjn eigen belang geen sprake ia, daar de perken van zoodanige zorg zijn overschreden, waar het onderpand van al de crediteuren bedriegeljjk aan de massa, wordt ont trokken. De beklaagde werd tot 1 maand gevan genisstraf veroordeeld, terwjjl de bij den beklaagde in beslag genomen winkelwaren en huisraad san den curator in het faillissement van N. C. moeten worden teruggegeven. Voor zoover ons bekend is, is dit de eerste inj.si, dat de strafbepaling van art. 344' Wetb.» van Straf recht werd toegepast. (N U. Ct.) Het is merkwaardig eens na te gaan hoeveel een proces, zooais dat van Eyraud, aan de schatkist heeft gekost. Ziehier iu ronde sommen: Enquête door de vei ligheidsagenten te Parijs ingesteld, 4000 fr.de reis van den inspecteur Jaume naar Mitlery 400 fr.de reis naar Lyon van de heer Géron en Jaume, het herstellen van de koffer, 1100 fr.de reis van0de agenten Soudais en HouUler naar Engeland Géron achterna 550, fr.de reis van de heeren Géron Jaume en Gnillaume naar Engeland, benevens de enquête 2000 fr. de reis van den rechter van instructie vau den griffier en van veiligheidsagenten naar Lyon, ip gezelschap van Gabriolle, 700 fr. de reis van Soudais en Houiller door Amerika 8,900 fr.de rSis van Soudais en Guillard naar Havana, 6000 fr.instrnctiekoaten 2,850 fr.verschillende gratificaties, 2500 fr.proceskosten 5500 fr.zoodat de dóód van Góuffé en het verqordeelen van zijne moordenaars te zamen 35,000 fr.heeft gekost. De liefhebbende vader, die te Groningen zijne kinderen in do' bitterste ellende had achtergelaten, ia te Rotterdam door de politie aangehouden. Hij zal naar Groningen worden teruggebracht. Do kinderen zuilen er zeker niet te zoer verheugd over zijn. Door de politie te Harderwijk-, is uit een zeer armoedig gezin het kltinéte kind opgevraagd, wijl het anders spoedig zoiff- zijn bezweken door verre gaande verwaarfoozing. Men vond de arme kleine hij den uitgedoofden haard op een stuk van een vnilen 'zak liggen. Het arme kind was over het geheele lichaam één wond» Reeds 22 wekgn oud, was nog nooit de onderkleeding verwisseld; men moest het schaap in lauw water leggen om de lom pen van het lichaampje te .wéeken. Het eenige voedsel- der kleine bestond uitflfh geschraapte rauwe wortelen. De moeder stond het gaarne af en toonde zich geheel* onverschillig. De „Huisvrouw", met dankbaarheid erkennende, dat er in dezen winter, zoo lang en zoo gestreng, veel, zeer veel gegeven wordt, gegeven met milde hand, omdat de nood zoo ontzettend groot is en men niemand van gebrek wilde laten omkomen, meent echter, dat de vraag dient overwogen te wor den moet men altijd zoo voortgaan, moet men altijd maar in den blind» blijven geven De theorieën van hen, die ook de armenzorg willen dienstbaar maken aan de opvoeding van het volk, mogen onbruikbaar zijn in tjjdeu van bnitengewonen nood, zooals men die thans beleeft, voor gewone tijden is er in die theorieën veel goeds. Alleen keurt do „Huisvrouw" af de overdrijving, die er dikwijls in de toepassing daarvan heerscht, en de hardheden, waartoe „Prinzipiênreiterei""in déze ge woonlijk voert. „Wanneer men om een voor beeld te noemen een gebreklijdend gezin afwijst, omdat de man aan den drank verslaafd is, dan wreekt men op vrouw en kinderen, op onschuldigen, wat de man misdoet, en dat is eene wreedheid. Wanneer men aan een' hulpbehoevend gezin hulp wéigert, omdat men dei! toestand van het gezin wijt aan het te vroeg gesloten huweijjk, dan is ook dat eene hardheid, want raen straft eene verkeerdheid, die de wet in het belang der zedelijkheid toelaat. Zoo zonden er meer voorbeelden te noemen zijn van overdrijving bij de toepassing van op zich zeiven loffelijke beginselen. Ook de onvoorwaardelijke ver oordeeling van nitdeelingen van voedsel en brand stoffen, en van de, kindervoeding, is naar onze over tuiging niet op goede gronden te verdedigen. „Maar ook stelsellooze armenbedeeiing is op den dnur een kwaad, en veel niit kan er ook naar onze 1 ut-suing gesticht worden, wanneer de armenzorg gepaard gaat met een onderzoek naar den toestand der gezinnen en met pogingen om de oorzaken der armoede weg te nemen. De vereenigingen, dia, in dozen geest werkzaam zijn, kunnen niet gemist wor den, want zij doen een goed werk. „Wat er bovenal bljpkt te ontbreken het is in deze dagen ook door anderen opgemerkt is orgaaisatie van de liefdadigheid. De liefdegiften moeten beter verdeeld wérden. De een moet niet over de vorsten van de onder het protectoraat van Frankrijk staande landen deae gewoonte nakomen. Zoo kreeg b.v. de jonge koning van Cambodja, Tahu- Taï goheeten, een kist vol prachtig speelgoed,waaronder eeti aap van een halven meter boog, die in een zeeg deftige houding een sigaar rookt en den rook uitblaast Dit schouwspel zal den negenjarigen potentaat zeker zeer hebben vermaakt. Der koningin van Taïti Ward een prachtige vogel iu een gouden kooi ten geschenke gegeven. Deze vorstin behoeft maar op deu knop te drukken en terstond hoort men den vogel de Mar- seillaite aanheffen. De Fransche zaakgelastigde heeft deu zoon van den bey van Tunis een aardigen hans worst gestuurd." Deze draagt een malverkleurig pakje en geeft allerdwaaste balladen ten beste, die hij met mandolinespel begeleidt. Dan kreeg hij ook nog een clown, die qen sabel met de punt op zijn neus iaat dansen. De jonge Muzelman bekeek deze wonderen mot een hartelijk lachen. Heit geschil tusschen Engeland en de Vereenigde Staten ovêr de yisscherij in de Bebring-zeo zal ver- moedej^j^ juet door de diplomatie, maar door den rechter worden uitgemaakt. In 1887 werd eeu Engelsche visschersboot in be slag genomeu, omdat zij zich bevond in water, dat door de Amerikanen als het hunne wordt beschouwd. De gezagvoerder werd dopr de rechtbank van Alaska veroordeeld, niaar hij kon niet in beroep komen, omdat hij het regelen van den rechtstoestand in het territory Alaska een dergelijke bepaling was vergeten. Vooreenigen tijd echter is door een afzonderlijke wet bepaald, dat het hoogste gerechtshof ook in hooger beroep over vonnissen van de rechtbank van Alaska kan oordeelen, en van dat recht heeft de tfngelsche gezant, sir Julian Pauncefote, nu gebruik gemaakt. - Het hóoge gerechtshof zal nu .moeten beslissen, in hoeverre inbeslagnemingen van Engelsche vis- schersbooten binnen de grenzen door de regeering der Veröenigde Staten gesteld, als wettig raoetefl be schouwd worden, Daar de beslissing Van het Hof natuurljjk van groot gewicht is, zal met het onder zoek en de behandeling van dit hpöger beroep zoo veel haast als mogelijk gemaakt worden. In den Duitschen Rijksdag, van de Kerstvaoantie dubbel ontvangen en de ander mot enkeler moet, Slruggekeerd, begon reeds terstond do stormloop der mal i.i 4 aliiiranii vnAnaot WfiPt nn 111 rn>a/InalH uranr niet uitsluitend voedsel worden uitgedeeld, waar ook brandstof, kleeding, dekking noodig is, en omgekeerd* Waüneer de winter voorby is, dan hopen wij, dat men overal er op bedacht zal wezen om maatregelen te nemen, teneinde voor het vervelg tot eene betere inrichting van de armenzorg te komen. Uitroeiin gen van brood en koffie in- den winter voor hen, die honger ljjden, en voeding van behoeftige school kinderen zullen wel altijd aanbevelenswaardige zaken blijven. Maar voor het overige dient men tot eene goede organisatie te komen, opdat de liefdegiften behoorlijk verdeeld kunnen worden. Een heldenfeit, eene betere zaak waardig, heeft voor eetjige dagen in het Belgische stadje Jiamout plaats géhad. Zekere H. B„ oud 24 jaar, voerman te Bubel, kreeg te Hamout twist en werd men zegt teu onrechte beschuldigd aldaar eenige glas ruiten te hebben ingeslagen. De hulp der politie werd ingeroepen en deze wilde H. B. voorloopig in bewa ring brengen. De voerman echter trachtte te vluchten, doch had het ongeluk te struikelen en werd. hand gemeen met den hem achtervolgenden gendarme, wien hij zyne wapens ontnam. De politiedienaar maakte naar men zegt, duchtig keunis met de gespierdé vuisten van onzen voerman. Inmiddels schoot de tweede gendarme met een gemeente-veldwachter t^ hulp, waardoor alle verzet onmogelijk werd. H. B. werd stevig geboeid naar de gevangenis gebraobt, terwijl hem ondörwqg werd toegesnauwd, dat hij de eerste zes maanden Bubel niet zou terugzien. Nauwe lijks hadden de gendarmen zijne cel verlaten of hij begon aan zijne ontvluchting te denken. Na eerst een glasraam te hebben verbroken, stuitte hij op zware ijzeren staven, waarvau hjj er een met bijna boven- menschelijke kracht zoo verre uitzette, dat by, na zyne bovenkleederen naar beneden geworpen te heb ben, zich door <le enge ruimte wi6t te wringen en* zich ongeveer vijf meter hoog naar benedon liet val len. Na nog het ijzeren buitenhek te hebben ver broken nam hy met zijne bovenkleederen onder den arm, zonder opgemerkt te worden, buiten de stad om, de vlucht. Toen den vftlgenden morgen de gendarmen, vanr top teen gewapend, hunnen arres tant wilden gaan afhalen om hem naar Hasselt over te brengen vonden zy tot hunne groote teleur stelling en ergernis den vogel gevlogen. - Vorstelijke nieuwjaarsgeschenkenIn Frankrijk moeten niet alleed de particulieren jaarlijks eene menigte geschenken geven, ,ook de staat moet tegen- vereenigde socialisten en Duitsch-vrijzinnigen tegen de inkomende rechten op graan, vee en andere levens middelen. De socialisten verlangen de onmiddellijke, de Duitsch-vrijzinnigen de geleidelijke intrekking daarvan. Bij het debat vond een oud tegenstander van Bis marck gelegenheid zijn..hart tegen hem te luchten. Richter beschuldigde den oud-Rijkskanselier met steenen over het hek te werpen, teneinde Caprivi's onderhandelingen met Oostenrijk te very delenBis marck, zei Richter, was een uitgebrande vuurpijl, die nog slechts,» siste, zonder 'te verlichten. Dat zulke platheden protest uitlokken, kon men verwachten. Wellicht ware 't beter geweest er geen notitie van te nemen, als te onwaardig ora op te antwoorden. Richter sprak naar aanleiding van zijn voorstel tot opheffing der graanrechten, een voorsfet dat veel tongen in beweging bracht, maar tot geen resultaat leidde. De Rijkskanselier Caprivi liet zich zeer voorzichtig, maar toch niet ongunstig over het voor stel uit. Zjjn verklaring, dat de met Oostenrijk- Hongarjje gevoerde onderhandelingen, op welke diè met andere Staten volgen zonden, op een bevredigen de uitkomst lieten hopen, werd links met gejuich begroet, terwijl aan de rechterzijde gelegenheid werd gegeven in de handen te klappen, toen Caprivi ver zekerde in de Regeer ing ook voor de binnenlandse he landbouwbelangen moest zorg dragen. Wegens de gevoerde onderhandelingen met het buitenland, be sloot Caprivi, kon de Regeering slechts in beperkte mate aan deze discussie deelnemen. In den loop van het debat stelde de socialist Schumacher voor, dat het verlies, voor de schatkist uit de verminder de belasting der levensmiddelen ontstaan, gedekt zou worden door ontwapening. Juist iéts voor een socialist; de anarchisten moeten komen staan tegenover eon ongewapende maatschappij. Parnell kan over zijn ontvangst in Ierland op zjjn reis naar Limerick tevreden zjjn. Aan de meeste statio0 hield hij in navolging van zijn vriend Glad stone^" toespraken. Over het goheel werd hjj goed en zelfs met enthusiasme ontvangen, al was er ook eenige oppositie. Hjj prees het karakter van O'Brien en zeide tevreden te zijn over hetgeen te Boulogne verkregen was, al kon hjj nog niet in bijzonderheden dienaangaande treden. Gladstone werd door hem gesommeerd om zijn memorandum betreffende de veelbespijokjn samenspreking te Hawarden openbaar te makenzoodanig stuk had hij zelf g«zit^n en riten zou dah kjmneu nagaan, waarin de h» m door Glad stone toegeschreven onnaufvkcurighedeu instonden

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2